Majus
14.03.05,07:06
Ako evidujete faktúry- zálohová fa, zálohová daňová a následne konečná vyúčtovacia? Účtovne to chápem, ale neviem, to spracovať cez FIN-ku. Ak zaevidujem zálohovú-tá do UCT neprechádza. Potom mi prišla faktúra k zálohe. Tú neviem, či mám mať nastavenú s výstupom do UCT, alebo len do daň.evidencie? Dám ju spracovať cez službu záloha, aby sa mi spárovala úhrada. Potom mi príde vyúčtovacia fa. V pokece sa píše, že musím nahodiť celú sumu-základ aj DPH v plnej výške a program si vyrobí podľa výšky DPH na zálohovej daňovej fa a zúčtuje ju mínosovo. Ale nechápem ako na to sám príde. Niečo tam musím ešte určite zadať,a le neviem čo???
martina12
22.04.05,05:02
Ako evidujete faktúry- zálohová fa, zálohová daňová a následne konečná vyúčtovacia? Účtovne to chápem, ale neviem, to spracovať cez FIN-ku. Ak zaevidujem zálohovú-tá do UCT neprechádza. Potom mi prišla faktúra k zálohe. Tú neviem, či mám mať nastavenú s výstupom do UCT, alebo len do daň.evidencie? Dám ju spracovať cez službu záloha, aby sa mi spárovala úhrada. Potom mi príde vyúčtovacia fa. V pokece sa píše, že musím nahodiť celú sumu-základ aj DPH v plnej výške a program si vyrobí podľa výšky DPH na zálohovej daňovej fa a zúčtuje ju mínosovo. Ale nechápem ako na to sám príde. Niečo tam musím ešte určite zadať,a le neviem čo???
Môže sa to robiť troma spôsobmi:
- máš zálohovú fa - tú vyúčtuješ so zálohovou daňovou a zálohovú daňovú s poslednou fa
- alebo eviduješ zálohovú dańovú a vyúčtovávaš s kon. fa
- alebo zálohová vyúčtovaná s kon. fa
Zálohová nemá výstup do účtovníctva - typ - zálohová
Zálohová daňová - riadne výstup aj do uct aj do daňovej evidencie - typ zálohová daňová- program účtuje len DPH
KOnečná fa - typ daňový doklad

Keď sa nahrá zálohová daňová, treba použiť vyúčtovanie zálohy - vyúčtováva sa zál. fa. Na nej musí byť uvedený dátum úhrady a suma, ktorá je uhradená. účtuje len 343/314 - to čo je nastavené v číselníku druhy DF
Keď sa nahrá konečná fa - treba tiež použiť vyúčtovanie zálohy - vyúčtováva sa buď zo zálohovou daňovou alebo zálohovou (ak nie je zálohová daňová). Tu sa účtuje
xxxx /321 - cena bez dph,
343/321 - dph - celá suma DPH
-343/314 - dph podľa zálohovej daňovej minusom
321/314 - vyúčtovanie zál. fa ku kon. fa - v číselníku druhy DF - musí byť pri konkrétnom druhu fa - daňový doklad uvedný účet záloh!!!
Ak máš otázku, rada ešte odpoviem.