zeli
25.01.08,17:22
Chcel by som poradiť v jednom probléme s našou bytovkou. V rok 1998 sme odkúpili bytovku od bytového podniku a zriadili si spoločenstvo bytov. V tom čase boli zvolení predseda a dvaja členovia dozornej rady. Jedným z členov bola moja mama. Pred dvoma rokmi sa odsťahovala do iného mesta. Na najbližšej schôdzi padol návrh na to, že treba zvoliť nového člena keďže moja mama sa odsťahovala. Lenže do dnešného dňa má stále trvalý pobyt tu a je aj vlastníčkou bytu. Na schôdzi sa vtedy vôbec nehlasovalo o odvolaní mamy z funkcie (nieje o tom spísaná dokonca ani žiadna zápisnica). Hlasovalo sa vtedy len o zvolení nového podpredsedu. Do dnešného dňa jej nebolo tiež doručené žiadne rozhodnutie o tom, že je z funkcie odvolaná. Chcem sa Vás opýtať kto je podľa správnosti a práva legálnym členom dozornej rady bytového spoločenstva? Nemalo sa hlasovať za nového člena až vtedy, keď by bolo mojej mame doručené právoplatné rozhodnutie o odvolaní z funkcie?
Elena Navrátilová
25.01.08,16:30
Je to trošku zamotané... ale dôležité je, že štatutárom SVB je vždy predseda. Podpredseda len zastupuje predsedu. Mamina chcela ostať vo funkcii podpredsedu? Prečo po dvoch rokoch?
zeli
25.01.08,16:35
Áno chcela ostať. Problém je v tom, že teraz začína predseda s podpredsedom (sú dobrí kamaráti) robiť veci ktoré sa nepáčia viacerým obyvateľom bytovky. Preto až po dvoch rokoch. Keby si zastávali funkciu ako majú nebol by som sa ozýval a mali by moju plnú podporu. Ja by som potreboval poradiť či je, alebo nieje členkou predstavenstva v bytovke?
Mária27
25.01.08,17:07
Ale veď taký orgán spoločenstva "podpredseda" podľa zákona ani neexistuje.
Vždy je dôležitá vôľa vlastníkov a tí si zvolili iného člena rady. Robí sa to vždy, ak niekto nemôže riadne vykonávať funkciu. Funkcia v spoločenstve nie je o titule, ale o práci.
Ak nie ste spokojní s niektorým funkcionárom, zvolte si iného.
zeli
25.01.08,17:14
Ospravedlňujem sa. Nemala tam byť funkcia podpredsedu ale bola vo funkcii dozornej rady. Moja chyba. Nedá sa povedať že nič nerobí. Skôr nič nerobí nový člen dozornej rady. Jediné čo vie spraviť je odpísať stav vodomerov - aj ten mu musíme diktovať my.
Elena Navrátilová
25.01.08,17:19
Ani tak sa s tým nedá nič robiť. Iba na schôdzi si pekne vykonzultovať čo sa viacerým nepáči a ak sa nepáči pôsobenie nového člena rady treba navrhnúť jeho odvolanie. Potom treba zvoliť nového, keď aj maminu ak sa to odsúhlasí na schôdzi. Len, aby sa nestalo, že na schôdzi budeš sám proti novému členovi rady. Bežne to je totiž tak, že potrubnou poštou všetci majú výhrady ale priamo na schôdzi, kde sa dá nespokojnosť riešiť, ostanú všetci ticho. Samozrejme, nemusí to byť pravda. A ja Ti držím palce, aby to nebolo aj vo Vašom prípade tak.
zeli
25.01.08,17:25
Viem že sa to môže stať. Potreboval by som len vedieť či by odvolanie člena malo byť podložené nejakým papierom (aspoň zápisnicou o hlasovaní)? Veď ja si tiež môžem povedať že som rozvedený. No právoplatne sa takým stanem až po podpísaní a potvrdení rozvodového papiera.
Tanče
25.01.08,17:32
Ani tak sa s tým nedá nič robiť. Iba na schôdzi si pekne vykonzultovať čo sa viacerým nepáči a ak sa nepáči pôsobenie nového člena rady treba navrhnúť jeho odvolanie. Potom treba zvoliť nového, keď aj maminu ak sa to odsúhlasí na schôdzi. Len, aby sa nestalo, že na schôdzi budeš sám proti novému členovi rady. Bežne to je totiž tak, že potrubnou poštou všetci majú výhrady ale priamo na schôdzi, kde sa dá nespokojnosť riešiť, ostanú všetci ticho. Samozrejme, nemusí to byť pravda. A ja Ti držím palce, aby to nebolo aj vo Vašom prípade tak.


ale Zeli píše že mamu nikdy oficialne neodvolali, ani nehlasovali o tom. takže by mala byť nadalej clenkou dozornej rady. A to ze sa odstahovala sa predsa automaticky neviaze na zrusenie clenstva v dozornej rade.
Ma teda stale pravo sa "varacovat" do hospodarenia, a ak tuší niečo nekale, treba zhromazdit udaje a informovat obyvatelov.
nech necakaju. Je vela pripadov, kedy si predseda spoločenstva robil co chcel, ludia sa nestarali a nakoniec im spreneveril 700 tis!!!! Bohuzial aj napriek trestnemu oznameniu a konaniu na sude, mu bol ulozeny trest len za pouhych 60 tis, (aj to sa odvolal) nakolko ostatne nebolo mozne dokazat. A to preto lebo sikovny predseda sfalsoval co sa dalo, spisal zapisnice o odovzdani dokumentacie a uctovnictva dalsiemu clenovi samozrejme podpisy sfalsoval a papiere pekne krasne niekde zlikvidoval.
Takze by bolo skutocne najlepsie cim rychlejsie sa dostat k papierom. (aj zapis o odvolani tvojej mamy by im nebolo problem spisat dodatocne....keby im tieklo do bot a chceli sa mamy zbavit "papierovo".
zeli
25.01.08,17:36
Musím s tým súhlasiť. Lebo keď minule chcela zvolať schôdzu (dala právoplatný oznam, informovala tiež predsedu), tak predseda SVB si dal tú námahu, že obehol všetkých nájomníkov bytov a oznámil im že schôdza nieje lebo ju nezvolal on. A pritom je v zákone postup kedy schôdzu nemusí zvolať predseda SVB, ale hociktorý iný člen.
Elena Navrátilová
25.01.08,17:48
ale Zeli píše že mamu nikdy oficialne neodvolali, ani nehlasovali o tom. takže by mala byť nadalej clenkou dozornej rady. A to ze sa odstahovala sa predsa automaticky neviaze na zrusenie clenstva v dozornej rade.
Ma teda stale pravo sa "varacovat" do hospodarenia, a ak tuší niečo nekale, treba zhromazdit udaje a informovat obyvatelov.
nech necakaju. Je vela pripadov, kedy si predseda spoločenstva robil co chcel, ludia sa nestarali a nakoniec im spreneveril 700 tis!!!! Bohuzial aj napriek trestnemu oznameniu a konaniu na sude, mu bol ulozeny trest len za pouhych 60 tis, (aj to sa odvolal) nakolko ostatne nebolo mozne dokazat. A to preto lebo sikovny predseda sfalsoval co sa dalo, spisal zapisnice o odovzdani dokumentacie a uctovnictva dalsiemu clenovi samozrejme podpisy sfalsoval a papiere pekne krasne niekde zlikvidoval.
Takze by bolo skutocne najlepsie cim rychlejsie sa dostat k papierom. (aj zapis o odvolani tvojej mamy by im nebolo problem spisat dodatocne....keby im tieklo do bot a chceli sa mamy zbavit "papierovo". Na toto je aj škoda reagovať... "varechovať" totiž môže každý jeden člen SVB a nemusí byť ani člen rady. Rada je vlastne zodpovedná s predsedom, lebo majú prví (členovia rady) povinnosť kontrolovať činnosť predsedu a ostatní členovia predsa kontrolujú tak radu ako aj predsedu. Takže... každý má povinnosť ale aj právo sa starať o svoj majetok a každý člen SVB má v SVB svoj majetok. Neviem prečo ten tón... Čo sa týka voľby náhradného člena rady namiesto maminy... bol zvolený nový alebo nebol? Ak bol, vtedy mala mamina právo podať na súd žalobu. Ak tak neurobila vlastne súhlasila s uznesením a teda aj s novým členom rady. Po zmene zákona je znenie trochu iné, ale pred dvomi rokmi to bolo takto. Preto neviem prečo čakala dva roky a nedožadovala sa funkcie, v ktorej bola nahradená riadným uznesením na schôdzi iným čelnom SVB v rade. Ja som predsa nikde nepísala, že keď sa odsťahovala tak nemohla ostať členkou rady. Ak si riadne plnila svoje povinnosti, chodila na zasadnie rady,... preto nechápem stále tú časovú rezervu dvoch rokov. P.S. zadávateľ nespomína podozrenie zo sprenevery... ak je... treba dať trestné oznámenie. Neviem či poznáš ich predsedu, ale len tak tu teraz zverejňovať kde ktorý predseda... je podľa mňa prinajmenšom zvláštne.
Tanče
25.01.08,17:50
Musím s tým súhlasiť. Lebo keď minule chcela zvolať schôdzu (dala právoplatný oznam, informovala tiež predsedu), tak predseda SVB si dal tú námahu, že obehol všetkých nájomníkov bytov a oznámil im že schôdza nieje lebo ju nezvolal on. A pritom je v zákone postup kedy schôdzu nemusí zvolať predseda SVB, ale hociktorý iný člen.

lenže ludia su hlupi a pocuvaju s prepacenim "vola co vedie stado". Vyzera to ze takto to plati aj u vas. Co tak napisat oznam, list, vyjadrenie... tvojou mamou kde vsetko objasni a ake vidi dosledky ich konania a vychodisko, a hodi kazdemu jednemu do schranky. To jej predseda nemôže zakázať. A taktiež nech napíše predsedovi presne ktore §§ porušuje jeho spravaním - samozrejme doporučene. Aj mate tušenie v com si robia co chcu? ide o vase peniaze, alebo co?
zeli
25.01.08,17:59
Tanče stalo sa. Rozposlala pred nedávnom oznamy spolu s citáciami zákona. Na druhý deň nám volal jeden z členov čo to píšeme za bludy. Ak je podľa neho citácia zákona blud tak..... Nekomentujem. Nedávno tiež bola v centrále združenia SVB. Informovala ich o predsedovi. Žiaľ všetko je na susedoch. Lenže čo keď väčšine založil ružové okuliare a oni mu to žerú. Ja viem aj to že je tam tá doba dvoch rokov. Lenže mama mu tiež fandila keď robili všetko tak ako mali. No v poslednom čase sa to mení. Keby ste napríklad videli tohtoročné vyúčtovanie tak myslím si že sa smiechu nezdržíte. Bola to troj riadková tabuľka.
Tanče
25.01.08,18:00
Na toto je aj škoda reagovať... "varechovať" totiž môže každý jeden člen SVB a nemusí byť ani člen rady. Rada je vlastne zodpovedná s predsedom, lebo majú prví (členovia rady) povinnosť kontrolovať činnosť predsedu a ostatní členovia predsa kontrolujú tak radu ako aj predsedu. Takže... každý má povinnosť ale aj právo sa starať o svoj majetok a každý člen SVB má v SVB svoj majetok. Neviem prečo ten tón... Čo sa týka voľby náhradného člena rady namiesto maminy... bol zvolený nový alebo nebol? Ak bol, vtedy mala mamina právo podať na súd žalobu. Ak tak neurobila vlastne súhlasila s uznesením a teda aj s novým členom rady. Po zmene zákona je znenie trochu iné, ale pred dvomi rokmi to bolo takto. Preto neviem prečo čakala dva roky a nedožadovala sa funkcie, v ktorej bola nahradená riadným uznesením na schôdzi iným čelnom SVB v rade. Ja som predsa nikde nepísala, že keď sa odsťahovala tak nemohla ostať členkou rady. Ak si riadne plnila svoje povinnosti, chodila na zasadnie rady,... preot nechápem stále tú časovú rezervu dvoch rokov.

ja som nesmerovala nic proti tvojmu prispevku ta prva veta bola len odozva na tvoju vetu ze nech zvolia mamu zasa do dozornej rady. ani spatny ton som nechcela pouzit, tie uvahy som smerovala zadavatelovi. Sorry, mala som to nejako oddelit.
Este mam ale otazku: je niekde stanovene, kolko clenov ma mat dozorna rada? Podla toho co pise zadavatel vyzera ze vlastne zvolili akoby dalsieho clena dozornej rady ak mamu neodvolali. Tiez je otazne, ako pises, ci sa mama zucastnovala nejako na cinnosti a kontrole, ak nie tak predseda ma potom naozaj paku ako sa mamy zbavit ako clenky dozornej rady ked nic nerobila alebo namala zaujem.
K PS: ten pripad som napisala ako varovny priklad, nic konkretne sa z tych viet neda zistit, si myslim. Ako som som uz pisala poznam viac takych pripadov a je az zvlastne, ze ludia veria skor tomu podvodnikovi ako niekomu kto sa stara s dobrym svedomim. Vela "predsedov" si mysli ze su bohovia a myslia si ze obyvatelia im nemajú co kecat a nedajboze este kontrolovat jeho cinnost. Preto som chcela aj zdoraznit, ak maju podozrenie o zlom nakladani s prostriedkami, nech si zaistia doklady a cele uctovnictvo ak by predsa podavali trestne oznamenie. Bez dokazov sa tazko dokazuje.
,
Elena Navrátilová
25.01.08,18:00
Musím s tým súhlasiť. Lebo keď minule chcela zvolať schôdzu (dala právoplatný oznam, informovala tiež predsedu), tak predseda SVB si dal tú námahu, že obehol všetkých nájomníkov bytov a oznámil im že schôdza nieje lebo ju nezvolal on. A pritom je v zákone postup kedy schôdzu nemusí zvolať predseda SVB, ale hociktorý iný člen.
§ 11a


Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.
Takto môže zvolať aj člen SVB a predseda nemôže nič vyčítať.
Elena Navrátilová
25.01.08,18:03
ja som nesmerovala nic proti tvojmu prispevku ta prva veta bola len odozva na tvoju vetu ze nech zvolia mamu zasa do dozornej rady. ani spatny ton som nechcela pouzit, tie uvahy som smerovala zadavatelovi. Sorry, mala som to nejako oddelit.
Este mam ale otazku: je niekde stanovene, kolko clenov ma mat dozorna rada? Podla toho co pise zadavatel vyzera ze vlastne zvolili akoby dalsieho clena dozornej rady. Tiez je otazne, ako pises, ci sa mama zucastnovala nejako na cinnosti a kontrole, ak nie tak predseda ma potom naozaj paku ako sa mamy zbavit ked nic nerobila alebo namala zaujem.
To je v poriadku... ;):D Aj mne sa podarí... :D;)
Áno, v dodatku, resp, v zmluve o SVB je stanovené koľko má mať rada členov, v konkrétnom SVB. Od novelizácie už predseda nie je členom rady, ale musí byť nepárny počet členov rady. Ak sa počet členov v rade mení, musí ísť aj zmena dodatku k zmluve o SVB na patričný OU.
zeli
25.01.08,18:07
Ad Tanče. Áno mam robila kroky k fungovaniu bytovky. Lenže v poslednom čase ju začali bojkotovať - chcela pomôcť s vyúčtovaním no zrušili ju lebo netreba. Nedávno sme mali v bytovke problém s hmyzom. Kontaktoval som predsedu. Jediná odpoveď bola tá, že si mám zavolať hasičov, že on s tým nič neurobí. Načo mu potom platím keď si musím všetko zariadiť sám. Problém sa pohol až potom, ako prišla mama a kontaktovala ľudí ktorí mohli tento problém vyriešiť. Ad Elenka. Mama rozposlala. Lenže čo keď podpredseda obehol všetkých a povedal že schôdza nieje. Vtedy prišli na schôdzu dvaja ľudia. A vtedy sme potrebovali doriešiť ročné vyúčtovanie. No vďaka predsedovi sa to nepodarilo. Čo potom???
Elena Navrátilová
25.01.08,18:10
Tanče stalo sa. Rozposlala pred nedávnom oznamy spolu s citáciami zákona. Na druhý deň nám volal jeden z členov čo to píšeme za bludy. Ak je podľa neho citácia zákona blud tak..... Nekomentujem. Nedávno tiež bola v centrále združenia SVB. Informovala ich o predsedovi. Žiaľ všetko je na susedoch. Lenže čo keď väčšine založil ružové okuliare a oni mu to žerú. Ja viem aj to že je tam tá doba dvoch rokov. Lenže mama mu tiež fandila keď robili všetko tak ako mali. No v poslednom čase sa to mení. Keby ste napríklad videli tohtoročné vyúčtovanie tak myslím si že sa smiechu nezdržíte. Bola to troj riadková tabuľka.
Môžeš vyúčtovanie poslať na Združenie ochrany spotrebiteľov, môžeš reklamovať vyúčtovanie, že nespĺňa zákonom určené zrozumiteľné údaje. Keď mán niekto niečo platiť, ... vždy má právo reklamácie a sťažnosti keď tomu nerozumie. A keď je nezrozumiteľné... treba postupovať tak, ako má právo a to nemôže pán predseda nič urobiť. Vyúčtovaniu má právo každý rozumieť. Sú to jeho peniaze. A samozrejme stále máte možnosť predsedu odvolať. To sa môže na každej schôdzi. Správca má povinnosť raz do roka zvolať schôdzu. Tak sa treba len pripraviť...
Elena Navrátilová
25.01.08,18:13
Ad Tanče. Áno mam robila kroky k fungovaniu bytovky. Lenže v poslednom čase ju začali bojkotovať - chcela pomôcť s vyúčtovaním no zrušili ju lebo netreba. Nedávno sme mali v bytovke problém s hmyzom. Kontaktoval som predsedu. Jediná odpoveď bola tá, že si mám zavolať hasičov, že on s tým nič neurobí. Načo mu potom platím keď si musím všetko zariadiť sám. Problém sa pohol až potom, ako prišla mama a kontaktovala ľudí ktorí mohli tento problém vyriešiť. Ad Elenka. Mama rozposlala. Lenže čo keď podpredseda obehol všetkých a povedal že schôdza nieje. Vtedy prišli na schôdzu dvaja ľudia. A vtedy sme potrebovali doriešiť ročné vyúčtovanie. No vďaka predsedovi sa to nepodarilo. Čo potom???Nechcem Ťa sklamať, ale som Ti to písala... potrubnou poštou boli proti predsedovi ale ver, že ak by aj zvolal schôdzu Tí čo prišli by Ťa alebo maminu podporili, ostatní... Bohužiaľ takí sme ľudia. To, že predseda obehol susedov, je proti zákonné a trebalo ho nato upozorniť. Sama vidíš, že si rada ani predseda neplnia povinnosti. A vidíš, že ostatní sú aj tak spokojní. Takže, treba to dotiahnuť pri povinnosti správcu zvolať raz do roka schôdzu. Ale s tým vyúčtovaním Vám dal "zbraň" do rúk.
zeli
25.01.08,18:14
Čo by malo presne obsahovať ročné vyúčtovanie? stačí tam len cena za jednotku (jouly, m3...) a celková cena za daný artikel? Mame dali v Združení SVB vzor ako by to malo vyzerať. To naše bolo akurát tak po ich hlavičku.
Elena Navrátilová
25.01.08,18:19
Čo by malo presne obsahovať ročné vyúčtovanie? stačí tam len cena za jednotku (jouly, m3...) a celková cena za daný artikel? Mame dali v Združení SVB vzor ako by to malo vyzerať. To naše bolo akurát tak po ich hlavičku. Škoda že sa tu nedá vložiť obrázok nášho vyúčtovania. Bol by som poslal foto.
Nemáš scaner? Musí obsahovať položku, ktorá sa vyučtováva... cena za jednotku.... cenu za spotrebované jednotky... zaplatené zálohy,.... skutočné náklady na byt... a rozdiel, buď preplatok alebo nedoplatok. Neviem si predstaviť trojriadkové vyúčtovanie a to som ich už zpár kadejakých videla. :D
K tomu musí byť aj konkrétne číslo bytu,...
Elena Navrátilová
25.01.08,18:25
Čo by malo presne obsahovať ročné vyúčtovanie? stačí tam len cena za jednotku (jouly, m3...) a celková cena za daný artikel? Mame dali v Združení SVB vzor ako by to malo vyzerať. To naše bolo akurát tak po ich hlavičku.Aj tu na porade sú nejaké vzory pripnuté, ale ja osobne sa prikláňam k sw, ktoré sú práve zamerané na celkové spracovanie finančných tokov v SVB. Sú prehľadné, zrozumiteľné. A hlavne viem to podložiť a vyčítam z jedného papiera pekne náklady po položkách za celý doma pekne vidím aké má kto, v ktorom byte náklady. Je to celé o krížovej kontrole z každej strany. Aspoň to z môjho sw. Mám potom dobrý pocit po RV a môžem byť kľudná, lebo mi robí sw aj spätnú kontrolu a keby "boh dal a motyka strelila", že sa pomýlim,... on sa ozve. :D
Tanče
25.01.08,18:28
....To naše bolo akurát tak po ich hlavičku.

tak to ma dobre rozosmialo. :D

Elenka a čo by sa dalo robiť, keby sa stale nepodarilo obyvateľom zvolať schodzu a odvolat predsedu? Jeden znamy ma tiez taketo problemy ale ludia nie sú "ochotni" si robit z niekoho nepriatela, tak cusia.
zeli
25.01.08,18:34
Žiaľ scaner nemám. Volal som mame. Má ho pri sebe. Pošle mi ho zajtra mms-kou.
Elena Navrátilová
25.01.08,18:36
tak to ma dobre rozosmialo. :D

Elenka a čo by sa dalo robiť, keby sa stale nepodarilo obyvateľom zvolať schodzu a odvolat predsedu? Jeden znamy ma tiez taketo problemy ale ludia nie sú "ochotni" si robit z niekoho nepriatela, tak cusia. No vidíš.. takí sú ľudia. Vždy si musí niekto dobre zvýšiť krvný obeh a potom ... Legislatívne nie je šanca. Jedine ak urobí hmatný prešľap, ako v prípade zeli, to vyúčtovanie má super proti nemu. Vtedy aj ľudia začnú pochybovať o jeho kompetentnosti. Inak, teraz je povinnosť každé 3 roky voliť predsedu. Možno práve to pomôže. Ak neboli voľby po 3 rokoch... treba trvať na schôdzi a teda voliť predsedu. To sa mi celkom páči práve pre takýchto predsedov. ;) Keď sú ľudia nespokojní a niekto v dome si myslí, že je lepší a schopnejší... Samozrejme ak nemáte nového kandidáta, asi sa starého nezbavíte, jedine potom navrhnúť zrušiť SVB a podpísať s profesionálnym správcom Zmluvu o výkone správy. Však ak ste nespokojní... len potom budete potrebovať zástupcu vlastníkov bytov.
zeli
25.01.08,18:38
Elenka také niečo ako celkové náklady na bytovku za jednotlivé artikle tam vôbec nebolo. Toto predseda iba prečítal v priebehu dvoch minút a tým to haslo.
Elena Navrátilová
25.01.08,18:41
Elenka také niečo ako celkové náklady na bytovku za jednotlivé artikle tam vôbec nebolo. Toto predseda iba prečítal v priebehu dvoch minút a tým to haslo.
Každý má právo kontroly... a ako to máš skontrolovať keď to tam nie je? Máš možnosť ho odvolať. Myslím, že toto je dobré aj pre ľudí, lebo či chceme alebo nechceme peniaze sú veľmi dôležité.
zeli
25.01.08,18:42
S tým volením to je takto. U nás bol predseda volený naposledy pred desiatimi rokmi. Chcem sa opýtať ako je to s profesionálnym správcom? Verím tomu že sa mu za takéto veci platí. Neviete približne koľko? Viem že sa tam sumy môžu líšiť. Ale aspoň približne. Na zrušenie spoločenstva treba asi nadpolovičnú väčšinu v hlasoch. Alebo nebodaj ešte viac? Malo by byť na vyúčtovaní ktoré dostanem do bytu aj celkové náklady na bytovku?
Elena Navrátilová
25.01.08,18:52
http://www.porada.sk/560510-post15.html Tu máš link na zákon 182/1993 po novelizáciach aj po tej poslednej k 1.10. 2007.
Áno platí. Aj predseda má odmenu. Za správu od 95,- - 180,- aj 200,- od bytu. Skutočne to je od služieb, ktoré Vám bude poskytovať. Tých 200,- býva vo väčších mestách. Neviem, bývajú domy kde majú ľudia vlastné kúrenie, vtedy býva ten poplatok nižší. Ale je to na dohode medzi poskytovateľom služby (správcom) a platiacim za služby. Predseda zvykne mať odmeny od
25,- korún od bytu, ale aj 100,- odsúhlasili. Záleží čo všetko kto bude pre SVB robiť. Je to veľmi individuálne. Keď pozrieš po porade, uvidíš. ;)
Elena Navrátilová
25.01.08,18:53
S tým volením to je takto. U nás bol predseda volený naposledy pred desiatimi rokmi. Chcem sa opýtať ako je to s profesionálnym správcom? Verím tomu že sa mu za takéto veci platí. Neviete približne koľko? Viem že sa tam sumy môžu líšiť. Ale aspoň približne. Na zrušenie spoločenstva treba asi nadpolovičnú väčšinu v hlasoch. Alebo nebodaj ešte viac? Malo by byť na vyúčtovaní ktoré dostanem do bytu aj celkové náklady na bytovku?
Ja to na "mojom" vyúčtovaní mám. Veď ako inak skontroluješ náklady na niektorých položkách, napr. za spoločnú elektriku keď ich nevieš? Teplo ak rozpočítavate podľa plochy,...
zeli
25.01.08,18:57
U nás má 1000 Sk na mesiac za 27 bytov s tým, že máme vlastnú kotolňu. Nevedeli by ste mi dať link aj na vzor ročného vyúčtovania?
zeli
25.01.08,18:59
V ktorom bode ktorého zákona by som našiel údaje ktoré musí vyúčtovanie obsahovať? Pretože na našom údaje o celkovej spotrebe energií a vody za bytovku nie sú. Sú tam len údaje o mojom byte.
Elena Navrátilová
25.01.08,19:25
V ktorom bode ktorého zákona by som našiel údaje ktoré musí vyúčtovanie obsahovať? Pretože na našom údaje o celkovej spotrebe energií a vody za bytovku nie sú. Sú tam len údaje o mojom byte.

Neviem to takto spamäti... len treba pohľadať... alebo pozri v demo verziách programoch pre SVB, skoro všetky majú vyúčtovanie vypracované. Ver, že autori programov pre SVB legislatívu musia ovládať a tak ich musia prispôsobovať. Skús aj google.
Tanče
25.01.08,19:27
Som zvedavá ako to dopadne, daj potom vediet!
zeli
25.01.08,19:31
Ok. Dik. Skúsim to pozreť. Teraz ma napríklad napadol ich ďalší prešľap. Na poslednej porade (túto stredu) mi povedali, že sa nemôžem ani ozývať nakoľko nie som vlastníkom bytu, ale je ním moja mama. Prečo teda vyberali 22 decembra 2007 (zaujímavý dátum však?) peniaze na merače tepla odo mňa a nie od mamy? Však ja som v podstate len podnájomník. A to sa ohradzujú že vedia zákony. No nevyzerá to tak.
zeli
25.01.08,19:36
Tanče každopádne chceme v najbližšej dobe zvolať schôdzu. Len sa bojím toho, že to dopadne tak ako vždy.
svojar
25.01.08,20:06
Ok. Dik. Skúsim to pozreť. Teraz ma napríklad napadol ich ďalší prešľap. Na poslednej porade (túto stredu) mi povedali, že sa nemôžem ani ozývať nakoľko nie som vlastníkom bytu, ale je ním moja mama. Prečo teda vyberali 22 decembra 2007 (zaujímavý dátum však?) peniaze na merače tepla odo mňa a nie od mamy? Však ja som v podstate len podnájomník. A to sa ohradzujú že vedia zákony. No nevyzerá to tak.
Pokiaľ nemáš od mamy podpísanú plnú moc na jednanie v mene majiteľa bytu, tak majú plnú pravdu. Nemôžeš jednať v ničom, a už nie v takej veci ako svolávať schôdzu. Na to majú právo iba vlastníci.
Elena Navrátilová
25.01.08,20:08
Ok. Dik. Skúsim to pozreť. Teraz ma napríklad napadol ich ďalší prešľap. Na poslednej porade (túto stredu) mi povedali, že sa nemôžem ani ozývať nakoľko nie som vlastníkom bytu, ale je ním moja mama. Prečo teda vyberali 22 decembra 2007 (zaujímavý dátum však?) peniaze na merače tepla odo mňa a nie od mamy? Však ja som v podstate len podnájomník. A to sa ohradzujú že vedia zákony. No nevyzerá to tak.

Inak na schôdzi má právoplatný hlas len vlastník bytu podľa LV, alebo má splnomocnenie na hlasovanie. Mňa skôr zaujalo či to vyberanie v hotovosti bolo odsúhlasené na schôdzi. Či bolo nejaké výberové konanie k tým PRVN... toto osobne mňa napadlo pri čítaní Tvojho príspevku.
svojar
25.01.08,20:10
Rovnký problém si zadal aj inde, však? - Viď domácnosť
zeli
26.01.08,07:54
Ad Svojar. Áno. Ospravedlňujem sa. Ten sa môže zmazať. Nevšimol som si túto miestnosť. Začiatočník. ;o) Ad Elenka. Zatiaľ plnú moc ešte nemám. Doteraz som ani nehlasoval, no oni vždy zarátali aj moju ruku do hlasovania a pritom vedia, že zatiaľ nemám hlasovacie právo. Ale tento mesiac to už bude ináč. Doteraz som tam chodil s tým, že som chodil na schôdze len ako pozorovateľ, zapisoval som si všetko o čom sa rozprávalo a následne som to sprostredkoval mame. V tom príspevku som chcel naznačiť aký sú zbehlý v paragrafoch. Veď vedia, že vlastníkom je moja mama. Tak prečo potom vyberali peniaze odo mňa a nie od nej??? Veď ja som len podnájomník. To už rovno mohli pýtať peniaze na merače aj od mojej návštevy ktorú som mal. Podľa mňa to bol tiež prešľap mimo. Číslo na mamu majú. A ani jej nedali vedieť že sa idú montovať merače.
Halli
26.01.08,13:08
Ad Svojar. Áno. Ospravedlňujem sa. Ten sa môže zmazať. Nevšimol som si túto miestnosť. Začiatočník. ;o) Ad Elenka. Zatiaľ plnú moc ešte nemám. Doteraz som ani nehlasoval, no oni vždy zarátali aj moju ruku do hlasovania a pritom vedia, že zatiaľ nemám hlasovacie právo. Ale tento mesiac to už bude ináč. Doteraz som tam chodil s tým, že som chodil na schôdze len ako pozorovateľ, zapisoval som si všetko o čom sa rozprávalo a následne som to sprostredkoval mame. V tom príspevku som chcel naznačiť aký sú zbehlý v paragrafoch. Veď vedia, že vlastníkom je moja mama. Tak prečo potom vyberali peniaze odo mňa a nie od nej??? Veď ja som len podnájomník. To už rovno mohli pýtať peniaze na merače aj od mojej návštevy ktorú som mal. Podľa mňa to bol tiež prešľap mimo. Číslo na mamu majú. A ani jej nedali vedieť že sa idú montovať merače.

Ale Zeli, však o čo ti ide? Tie merače ste si hadam na schodzi odsúhlasili a chcete ich mať...prečo sa chytáš toho, že ich chceli od teba? Veď na ten byt máš aj ty pravo ako dedič a nikto ti ich platiť nebude ani tebe ani mame. A to, že možeš na schodzi hlasovať iba ako vlastník, alebo na zaklade splnomocnenia vyžaduje zákon a má to svoju podstatu a nemysli si že to uľahčuje prácu predsedom, alebo správcovi.Ba naopak, ale niekde sa musí nájsť kompromis, aby boli všetci krití.
zeli
26.01.08,18:00
Áno máš pravdu. Lenže u nás je to tak že keď niečo od teba potrebujú tak si ťa nájdu aj o polnoci. Lenže keď potrebujeme my niečo od nich tak ťa ani nepoznajú. Myslíš si že to je správne? Keď im treba platiť nezaujíma ich kto si, čo si. Ale keď od nich potrebuješ čo i len podať klinec zo zeme tak ťa obídu na sto metrov. A to im platíme za to, aby tu boli pre nás keď potrebujeme pomoc (to nemám na mysli manuálnu prácu). Merače sa odsúhlasili. To nepopieram. Vo vedľajšom vchode je podnájomník. Je zaujímavé že jemu ani len nepovedali, že sa zbierajú peniaze. Okamžite sa skontaktovali s vlastníkom bytu a informovali ho o tom, čo sa ide robiť. V mojom prípade to bolo opačne. Mamu (vlastníka bytu) ani nemali záujem informovať o tom, čo sa robí a rovno išli za mnou. A pritom sami vykrikujú že nie som vlastníkom bytu. Podľa môjho názoru to nieje správny postup z ich strany. A práve to je problém v našom spoločenstve. Robia si čo chcú a ako chcú. No žiaľ 70 percent nájomníkov (poväčšine starší ľudia) sú na ich strane. Lebo podľa nich my mladí nevieme nič a oni všetko.
svojar
27.01.08,04:53
Aj ten druhý podnájomník je syn vlastníčky bytu? Myslím, že v tvojom prípade postupujú preto tak, že predpokladajú dobré rodinné vzťahy, takže si isto finančnú stránku vyriešite.
Na druhej strane keby uznali tvoj hlas, namietať by mohli ostatní vlastníci bytov, a to oprávnene. Snáď ta plná moc pre teba nie je taký veľký problém.
Halli
27.01.08,15:51
Áno máš pravdu. Lenže u nás je to tak že keď niečo od teba potrebujú tak si ťa nájdu aj o polnoci. Lenže keď potrebujeme my niečo od nich tak ťa ani nepoznajú. Myslíš si že to je správne? Keď im treba platiť nezaujíma ich kto si, čo si. Ale keď od nich potrebuješ čo i len podať klinec zo zeme tak ťa obídu na sto metrov. A to im platíme za to, aby tu boli pre nás keď potrebujeme pomoc (to nemám na mysli manuálnu prácu). Merače sa odsúhlasili. To nepopieram. Vo vedľajšom vchode je podnájomník. Je zaujímavé že jemu ani len nepovedali, že sa zbierajú peniaze. Okamžite sa skontaktovali s vlastníkom bytu a informovali ho o tom, čo sa ide robiť. V mojom prípade to bolo opačne. Mamu (vlastníka bytu) ani nemali záujem informovať o tom, čo sa robí a rovno išli za mnou. A pritom sami vykrikujú že nie som vlastníkom bytu. Podľa môjho názoru to nieje správny postup z ich strany. A práve to je problém v našom spoločenstve. Robia si čo chcú a ako chcú. No žiaľ 70 percent nájomníkov (poväčšine starší ľudia) sú na ich strane. Lebo podľa nich my mladí nevieme nič a oni všetko.

Vieš Zeli takto vznikajú nedorozumenia. keď ty takto - tak ja ešte viac... Čo tak v klude sa porozpravat, vypočuť si problémy druhej strany, skusit sa zapojit do diania v dome. Mám skúsenosť, že keď miekomu niečo vyčítam, okamžite sa bráni utokom a ak sa ani jeden neumudri všetko sa len vyostruje. Skutočne to chce trochu diplomacie, prihovoriť sa , pochopiť a uvidíš, že aj tí "starí" pochopia, že mladá krv veľa osvieži ;)