batyr
25.01.08,17:56
Dnes bol za mnou sused z vedlajsieho vchodu a ziadal ma o suhlas. Ide robit upravu v byte a to tak, ze svojmu susedovi preda jednu izbu a samozrejme tam urobia prechod.Kedze sa jedna o nosnu stenu, potrebuje stavebne povolenie a suhlas statika.Vsetko ma vybavene, len nerozumiem tomu preco potrebuje suhlas vlastnikov.Co ja mam spolocne s tym? Samozrejme suhlas som mu dal. Byvame v bytovke s viacerymi vchodmi, patrime pod spravu svb.
zeli
25.01.08,17:05
Stavebník stavebných úprav bytu v bytovom dome je povinný ich uskutočnenie vopred písomne ohlásiť s uvedením čísla bytu a poschodia. Prílohu ohlásenia v súlade s vykonávacou vyhláškou č. 453/2000 Z.z. § 6 tvorí: 2 x zjednodušená projektová dokumentácia so statickým posúdením a technickým popisom, doklad preukazujúci vlastnícke, alebo iné právo k bytu, ktorý možno nahradiť čestným vyhlásením, súhlasné stanovisko vlastníka bytového domu (bytu), ak nie je vlastníkom stavebník, zoznam vlastníkov susedných bytov, ktorí stavebnými úpravami môžu byť priamo dotknutí a podľa zákona č. 182/1993 Z.z. o bytoch a nebytových priestoroch domového dôverníka (príp. zástupcu spoločenstva vlastníkov bytov bytového domu) s ich stanoviskami s prípadnými pripomienkami, ktoré požadujú rešpektovať, prehlásenie o spôsobe uskutočňovania (svojpomocne; firmou – názov s adresou), a prehlásenie oprávnenej osoby podľa §-u 44 odst.2 stavebného zákona ktorá bude pri realizácii vykonávať stavebný dozor.
Orim
25.01.08,17:49
K tomu doplňujem ešte aj revíznu správu od elektrikárov. Predpokladám, že pôjde na svoje hodiny a nie na pôvodné susedove :)
sthruska
26.01.08,08:27
Pri bytoch nemusí byť elektro revízia. Samozrejme na vlastné riziko. Konzultoval som to s elektrikárom. Tam sú zákony (byty) dosť benevolentné.
Jozef I
26.01.08,19:07
No mňa by zaujímalo čo sa stane keď takýto vlastník nikomu nič neoznámi a začne s rekonštrukciu svojho vlastného bytu? Búraním pričok a pod. Čo s tým? Ja takého mám a veru neviem čo ďalej. Nikoho sa nič nepýtal (žiaden súhlas ani ohláška) a prerába už pár týždňov. Ako postupovať?
Orim
26.01.08,19:12
Ja mám toto od jedného revízneho technika:

Spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov:


- Elektrická inštalácia spoločných priestorov obytných budov sa m u s i podrobiť pravidelnej -revizi- odbornej prehliadke a od bornej skúške minimálne každých 5 rokov ?
(alebo termínom podlá stanovených prostredí-vonkajších vplyvov ?)
- Zariadenia na ochranu pred účinkami atmosferickej a statickej elektriny - bleskozvody obytných budov sa musia podrobiť pravidelnej - revízii- odbornej prehliadke a odbornej skúške minimálne každých 5 rokov ? , ak sú konštruované zo stavebných látok stupňa horľavosti Cl, C2, C3 -drevenné budovy-tak každé 2 roky ? , alebo bezprostredne po zistenom zásahu bleskom ?
- Nové alebo zrekonštruované spoločné priestory a bleskozvody obytných budov, alebo byty - časti bytov, napríklad bytové jadrá a kúpelne sa musia podrobil: Prvej OP a OS bezprostredne pred - uvedením do prevádzky - pred kolaudáciou.
(Zákon č. 124/2006 Z.z., Vyhláška č. 718/2002 Z.z. a STN 34 1390)


- Elektrická inštalácia bytov sa Pravidelnú prehliadku a skúšku odporúča vykonať v intervaloch nie dlhších ako 10 rokov, frekvencia vykonávania sa musí určiť podlá druhu inštalácie, jej používania, prevádzky, frekvencie údržby, vonkajších vplyvov a prostredí, ktorými je vystavená.
- elektrická inštalácia bytu sa musí podrobiť Pravidelnej prehliadke a skúške - pri zmene vlastníctva alebo nájmu. Odporúča sa zabezpečiť správu o stave inštalácie spolu s výsledkami prehliadky a skúšky, a mala by sa zahrnúť do zmluvy o prevode vlastníctva alebo nájmu !
(STN ES 59009 33 1620/7-2004)

OP - odborná prehliadka
OS - odborná skúška
Orim
26.01.08,19:27
No mňa by zaujímalo čo sa stane keď takýto vlastník nikomu nič neoznámi a začne s rekonštrukciu svojho vlastného bytu? Búraním pričok a pod. Čo s tým? Ja takého mám a veru neviem čo ďalej. Nikoho sa nič nepýtal (žiaden súhlas ani ohláška) a prerába už pár týždňov. Ako postupovať?

Mal by mať vyjadrenie stavebného úradu, tak si to pýtaj, ak ti ho nedá tak sa informuj tam či to má. Ako SVB máte právo to vedieť a stavebný úrad tiež. :)
Halli
27.01.08,16:58
Ak ruší aj nosné priečky, mal by mať statický posudok a ohlasovaciu povinnosť na stavebnom úrade. A správcovi by mal dať žiadosť o stavebnú úpravu... toto si však strašne veľa vlastníkov neplní-kým sa niečo nestane:mad:
Na odbore výstavby ti možu povedať či majú niečo evidované, alebo nie.
Orim
27.01.08,23:42
U nás požadujú revíznu správu ak prerábate v byte elektriku napr. jadro.
Z jednofázy na trojfázu.
Jozef I
28.01.08,06:45
Vďaka za odpovede. Bol som zistiť či má ohlášku stavebných úprav. Nemá ! Keď som sa ich pýtal, že čo s tým, tak som dostal odpoveď: "No a ako máme vedieť čo on robí. Veď chodte a spýtajte sa ho. Možno ju ani nepotrebuje." Tak a teraz som nevedel čo na to povedať. Ak pôjdem za ním a budem tvrdiť že má mať ohlásené stavebné úpravy, tak mi povie že on žiadne nosné priečky nebúral. Keď nemá ani stavebný úrad záujem niečo zistiť čo mu vlastne povedať? Má význam sa vôbec do toho starať? Ešte doplním otázku. Aj keď spoločenstvo nedalo na nič súhlas a on si aj tak spraví čo chce, čo ďalej? Má spoločenstvo nejaké možnosti to zmeniť? Veď ho nemôže nijako postihnúť ani zjednať nápravu.
Orim
28.01.08,18:45
Však sa ho choď spýtať a uvidíš čo ti povie. Ako SVB máte právo vedieť čo robí za stavebné úpravy. Potom sa zariaď podľa odpovede. Ale priprav sa na rôzne varianty odpovede. Tak ak by náhodou došlo k stretu, aby si vedel ako to má byť podľa zákona. Nemusíš mu hned povedať, že vieš, že nemá ohlásené stavebné úpravy.
Na schôdzi to môžete potom rozobrať, ak ťa neuspokojí odpoveďou.