grupe
25.01.08,20:43
Vie mi niekto poradiť. Máme uzatvorené mandátne zmluvy so športovcami, ktorí sú Slováci alebo Česi. Ide mi teraz o príjmy Čechov, zákon o DP hovorí, že osoby s obmedzenou daňovou povinnosťou / ktorí sa zdržujú v SR menej ako 183 dní/ sa zdaňujú zrážkovou daňou. Chcem sa opýtať, či má niekto skúsenosť s tým, ako sa toto dokazuje. Je takáto osoba povinná mi to preukázať, - ako to môže tá osoba v danom mesiaci vedieť, alebo ako tieto odmeny na základe takýchto zmlúv máme vyplácať, aby sme neporušili zákon?? Stačí prehlásenie takejto osoby, že je rezidentom na Slovensku??
Bola som dnes na školení, a tam ma len pomýlili.
dakujem
Vladimír Ozimý
25.01.08,22:23
no ak je to zahraničný športovec ktorý vykoná svoju činnosť na území SR tak ide o príjem podľa § 16 ods. 1 písm. d) (daňovo obmedzená osoba). Par. hovorí následovné:
Príjmom zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou je príjem z činnosti umelca, športovca, artistu alebo spoluúčinkujúcich osôb a z ďalšej podobnej činnosti osobne vykonávanej alebo zhodnocovanej na území Slovenskej republiky bez ohľadu na to, či príjmy plynú týmto osobám priamo alebo cez sprostredkujúcu osobu,

Tento príjem spadá pod zrážkovú daň SR. Tá je riešená v § 43 kde sa píše:

(2) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou okrem príjmov plynúcich stálej prevádzkarni týchto daňovníkov (§ 16 ods. 2) sa vyberá zrážkou, ak ide o príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. c), d) a e) prvého až tretieho bodu a výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok.

Tento príjem však treba skúmať z pohľadu zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Tam sa píše v článku 16:(Zdanenie umelcov a športovcov)


Umelci a športovci

1. Príjmy, ktoré poberá rezident jedného zmluvného štátu ako na verejnosti vystupujúci umelec, a to ako divadelný, filmový, rozhlasový alebo televízny umelec alebo ako hudobník, alebo ako športovec, z takýchto osobne vykonávaných činností v druhom zmluvnom štáte sa môžu bez ohľadu na ustanovenia článkov 7 a 14 zdaniť v tomto druhom štáte.


to znamená ak český športovec vykoná takúto činnosť v SR podlieha nášmu zdaneniu a ten kto akciu poriada je povinný mu zraziť zrážkovú daň a do 15 dňa nasledujúceho mesiaca od zrážky túto daň odviesť správcovi dane a zaslať oznámenie o zrazení...
grupe
28.01.08,13:47
my to takto aj robíme, aj výkaz na daňový úrad doručujeme, ale otázka znela, či je tento športovec nám nejako dokazovať, či je, alebo nie je v SR viac alebo menej ako 183 dní..........????????????????