ivuska1
26.01.08,10:15
Ako je to s používaním motorového vozidla, ktoré podnikateľ živnostník zaradil do svojho obchodného majektu a používa ho aj na súkromné účely. Aj tu sa má postupovať podľa §5ods.3pís.a zákona o DzP? Podľa mňa sa toto ustanovenie týka len zdaniteľných osôb, ktoré majú príjmy zo závislej činnosti a podnikateľ živnostník dosahuje príjmy podľa § 6, kde sa o tom vôbec nehovorí. Ja by som v tomto prípade postupvala tak, že do výdavky na PHM, ktoré sa spotrebovali pri jazde na súkromné účely by som zevidovala ako nedaňové výdavky v plnej výške a to jedno percento mesačne ako nepeňažný príjem by som ignorovala. Uvažujem správne, alebo zákon o DzP niekde upravuje aj tento prípad? Poraďte mi ak sa mýlim.
Ďakujem.
Zoltán Kovács
26.01.08,11:54
Ako je to s používaním motorového vozidla, ktoré podnikateľ živnostník zaradil do svojho obchodného majektu a používa ho aj na súkromné účely. Aj tu sa má postupovať podľa §5ods.3pís.a zákona o DzP? Podľa mňa sa toto ustanovenie týka len zdaniteľných osôb, ktoré majú príjmy zo závislej činnosti a podnikateľ živnostník dosahuje príjmy podľa § 6, kde sa o tom vôbec nehovorí. Ja by som v tomto prípade postupvala tak, že do výdavky na PHM, ktoré sa spotrebovali pri jazde na súkromné účely by som zevidovala ako nedaňové výdavky v plnej výške a to jedno percento mesačne ako nepeňažný príjem by som ignorovala. Uvažujem správne, alebo zákon o DzP niekde upravuje aj tento prípad? Poraďte mi ak sa mýlim.
Ďakujem.

Zdaňovanie 1% obstarávacej ceny auta sa vzťahuje len na zamestnacov, tak ako píšeš. Uživnostníka treba výdavky na PHL na súkroné jazdy účtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, bez možnosti uplatnenia DPH. Ak auto má zostatkovú hodnotu a uplatňujú sa odpisy, tak aj odpisy treba krátiť v pomere služobné jazdy : súkromné jazdy. A samozrejme presná evidencia jázd, aby sa dal pomer určiť.
ivuska1
26.01.08,12:28
Ďakujem za radu. Ešte mám k tomuto problému jednu otázku, pokliaľ je to auto obstarane formou fin. prenájmu aj úroky z prenájmu sa krátia podľa pomeru služobných a súkromných km? A rovnako aj všetky ďalšie náklady, ktoré sa k motorovému vozidlu vzťahujú (opravy a p.), mám pravdu?