mlaco
26.01.08,11:32
Zdravim!

Cistim pozemok na stavbu RD a likvidujem stlpy vinica. Kazdy ma podzemny betonovy zaklad, ktory rozbijam kladivom na mensie (prenosne) kusy.

- Daju sa kusky betonu vyuzit pri buducej stavbe?
(Myslim ze zaklady by boli nehomogenne a teda sa to neda pouzit).

- Ako sa najlepsie zbavim tohto odpadu?
(Spolu moze ist odhadom o 500-1000kg)

V miestnom zbernom dvore ma uz nemaju radi (limit je vraj 150kg/osoba/rok).
Da sa (a oplati sa?) objednat si odniekial pristavenie maleho kontajnera na stavebny odpad?

Alebo pri stavbe bude odpadu tak ci tak vela a tak teraz to len hodim na roh pozemku a objednam kontajner az nakoniec, hm..

Dakujem za radu!
Zoltán Kovács
26.01.08,10:47
Zdravim!

Cistim pozemok na stavbu RD a likvidujem stlpy vinica. Kazdy ma podzemny betonovy zaklad, ktory rozbijam kladivom na mensie (prenosne) kusy.

- Daju sa kusky betonu vyuzit pri buducej stavbe?
(Myslim ze zaklady by boli nehomogenne a teda sa to neda pouzit).

- Ako sa najlepsie zbavim tohto odpadu?
(Spolu moze ist odhadom o 500-1000kg)

V miestnom zbernom dvore ma uz nemaju radi (limit je vraj 150kg/osoba/rok).
Da sa (a oplati sa?) objednat si odniekial pristavenie maleho kontajnera na stavebny odpad?

Alebo pri stavbe bude odpadu tak ci tak vela a tak teraz to len hodim na roh pozemku a objednam kontajner az nakoniec, hm..

Dakujem za radu!

To isté som mal aj ja. Tie kusy betónu som použil do základov domu. Keď sa to zaleje čerstvým betónom, prečo by to nemalo byť homogénne.
Ak predsa máš obavy, tak tie kusy použi ako výplň pod základovú dosku.
VladoaKatka
26.01.08,11:13
Presne tak, ako Ti napísal Smith, sme to riešili aj my a dokonca odpad ozaj stavebný po murároch - úlomky z tehál, z omietky,po vysekávaní na rozvody l od nás odviezol jeden sused, lebo nemal s čím vyplniť priestor pod základovou doskou.
Ten betón, alebo aj skaly ľudia od nepamäti dávali do základov pod rodinné domy, tým šetrili na financiach. Statiku rodinného domu to nenaruší.
AndrejG
26.01.08,18:41
Odpadu bude na stavbe na 10 kontajnerov, vyhod to vsetko na koniec. Ja som v jednej faze upratal dom, vsetky miestnosti pozametane. Po 2 tyzdnoch co sa robila voda, a nejake mensie vyspravky, je na stavbe tolko bordelu, ze bude treba objednat dalsi kontajner.
AndrejG
26.01.08,18:44
Ale do zakladov to urcite nedavaj. Ked chces usetrit 10tis., radsej kup lacnejsie obkladacky do kupelne. Lebo zaklady na dome uz nezlepsis nikdy, ked sa raz poseru, dom mozes rovno zburat.


p.s. To ze to niekto tak urobil a nic sa nestalo, neznamena, ze sa nestane tebe. Kazdy stavia v inych podmienkach, ina zemina, iny dom, ina statika, atd. Pri hrubej stavbe sa neriskuje, setrit mozes inde.
Zoltán Kovács
26.01.08,20:03
Ale do zakladov to urcite nedavaj. Ked chces usetrit 10tis., radsej kup lacnejsie obkladacky do kupelne. Lebo zaklady na dome uz nezlepsis nikdy, ked sa raz poseru, dom mozes rovno zburat.


p.s. To ze to niekto tak urobil a nic sa nestalo, neznamena, ze sa nestane tebe. Kazdy stavia v inych podmienkach, ina zemina, iny dom, ina statika, atd. Pri hrubej stavbe sa neriskuje, setrit mozes inde.
A podľa teba rozdrvený betón zo starých stavieb kam putuje? Na skládky? Kdeže, všetko mizne na novostavbách obrovských rozmerov...
... Ani do vyplne pod základovú dosku to človek nemôže dávať? ...
AndrejG
26.01.08,20:08
A podľa teba rozdrvený betón zo starých stavieb kam putuje? Na skládky? Kdeže, všetko mizne na novostavbách obrovských rozmerov...
... Ani do vyplne pod základovú dosku to človek nemôže dávať? ...

Zevraj sa to moze davat aj do betonu, ale nemozu sa 2 casti navzajom dotykat. Ale ta uspora je minimalna, osobne by som to neriskoval.
Zoltán Kovács
26.01.08,20:09
A podľa teba rozdrvený betón zo starých stavieb kam putuje? Na skládky? Kdeže, všetko mizne na novostavbách obrovských rozmerov...
... Ani do vyplne pod základovú dosku to človek nemôže dávať? ...


A je to veľmi výnosný biznis. ;)
kargo
26.01.08,23:08
Daj to do základov spokojne.
mlaco
27.01.08,13:32
Ale do zakladov to urcite nedavaj. Ked chces usetrit 10tis., radsej kup lacnejsie obkladacky do kupelne. Lebo zaklady na dome uz nezlepsis nikdy, ked sa raz poseru, dom mozes rovno zburat.


p.s. To ze to niekto tak urobil a nic sa nestalo, neznamena, ze sa nestane tebe. Kazdy stavia v inych podmienkach, ina zemina, iny dom, ina statika, atd. Pri hrubej stavbe sa neriskuje, setrit mozes inde.
Dakujem za nazor.

Takze do zakladovych pasov to neodporucate, ale pod zakladovu dosku je to v poriadku?

Btw. co sa vlastne inak dava pod zakladovu dosku, zemina?
badoga
27.01.08,14:21
Pod základovú dosku je to OK, treba ešte podklad dosypať hrubým štrkom a zhutniť na projektom predpísanú pevnosť.
Aj do základových pásov je rozbitý betón dobrý, ale musí byť zbavený zeminy a iných nepevných nečistôt (vystriekané vodou) a musí sa vkladať do betónu tak, aby sa pri zalievaní nedotýkali. Aj kamene sa do základov dávajú týmto spôsobom.
AndrejG
27.01.08,14:57
Dakujem za nazor.

Takze do zakladovych pasov to neodporucate, ale pod zakladovu dosku je to v poriadku?

Btw. co sa vlastne inak dava pod zakladovu dosku, zemina?

Pod zakladovu dosku ok, ale nie na ukor hrubky betonu samozrejme. :)
mlaco
27.01.08,15:18
Pod základovú dosku je to OK, treba ešte podklad dosypať hrubým štrkom a zhutniť na projektom predpísanú pevnosť.
Aj do základových pásov je rozbitý betón dobrý, ale musí byť zbavený zeminy a iných nepevných nečistôt (vystriekané vodou) a musí sa vkladať do betónu tak, aby sa pri zalievaní nedotýkali. Aj kamene sa do základov dávajú týmto spôsobom.
Dakujem za odpovede! Tymto je moja otazka zodpovedana. Temu povazujem za vyriesenu.