ivanabi
26.01.08,12:34
dobry deň.som tu prvy kraát a netušim, či sem mám napisať svoju otazku...Ak nie sem,kde potom nájdem priečinok ,kam mám vložiť svoj dotaz? ďakujem...pekny deň prajem.ivana
Manželmi darovacou zmluvou daroval 1/3 domu v ktorom žijeme.Je to dom po jeho starych rodičoch a Manželovi bratia sa vzdali svojich časti domu v prospech mojho manžela, čim cely dom pripadol jemu a on mi zároveň daroval 1/3 domu.Je možné,že mi pri rozvode túto časť odoberie z nejakeho dôvodu? / aky dovod by to mohol byť?/ A ak tu žijeme 18 rokov a celý dom sme kompletne zrekonštruovali,mám nárok na časť peňazí investovaných do rekonštrukcie?/ je to niekolko stotisic kroun/ .ďakujem. ivana
/ netušim kedy a kam mi pride odpoveď..dufam že ti nájdem.... pekny deň prajem./budem vďačna aj za radu mailom....
robovi
26.01.08,12:59
O vrátení daru pojednáva § 630 Občianskeho zákonnika:

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdaro-
vaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že
tým hrubo porušuje dobré mravy.

Podla toho co viem, vsetko co ste vynalozili spolocne na udrzbu, rekonstrukciu nehnutelnosti vo vlastnictve jedneho z manzelov patri do BSM/bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov/. Do spolocneho majetku patria aj financie, ktore ste pouzili na rekonstrukciu nehnutelnosti, ak to boli financie z vasho prijmu. Vyplata jedneho ci druheho v zamestnani je tiez sucastou BSM. V praxi by sa dalo povedat, ze pred zakonom vystupujete ako jednoliaty celok.

§ 150 obcianskeho zakonnika

Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo
spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný maje-
tok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby ma-
loletých detí, na to, ako sa každý zmanželov staral o ro-
dinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a
udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia
treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obsta-
rávanie spoločnej domácnosti.