zuzik29
26.01.08,12:56
Pekný víkend vsetci, chcela by som sa poradit. Som SZCO od septembra, dovtedy som poberala rodicovský príspevok, a v maji som dostala odstupne od bývaleho zamestnávatela. Základ dane mi vysiel 51 000 Sk, takze dan 0. Z toho odstupného co mi vyplatili mi stiahlil 3418 Sk dan. Mám narok na vratenie dane, kedze som mala prijmi nizsie ako 95616? A moze si stale manzel uplatnit znizenie danoveho zakladu? Predpokladam ze ano.

Ak mam narok na vratenie dane, je na vyber poslat ho na ucet alebo post. poukazkou. Musim si ho dat poslat na podnikatelsky ucet a nasledne ho zauctovat ako prijem v roku 2008? Ake je uctovanie pri postovej poukazke?

Este taka prakticka otazka, ked podavam danove priznanie, je dobre urobit si kopiu? ktoré stranky? Dakujem vsetkým
Anja111
26.01.08,12:13
Pekný víkend vsetci, chcela by som sa poradit. Som SZCO od septembra, dovtedy som poberala rodicovský príspevok, a v maji som dostala odstupne od bývaleho zamestnávatela. Základ dane mi vysiel 51 000 Sk, takze dan 0. Z toho odstupného co mi vyplatili mi stiahlil 3418 Sk dan. Mám narok na vratenie dane, kedze som mala prijmi nizsie ako 95616? A moze si stale manzel uplatnit znizenie danoveho zakladu? Predpokladam ze ano.
Ten príjem je aj vrátane zdaniteľného príjmu zo živnosti?
Ak áno, tak keď si urobíš DP a uplatníš NČ, budeš mať preplatok tých 3418 Sk, ktoré Ti DU vráti... Manžel si môže na Teba uplatniť rozdiel Tvojej NČ - celkových zdaniteľných príjmov... Ale pozor na milionársku daň u manžela...

Ak mam narok na vratenie dane, je na vyber poslat ho na ucet alebo post. poukazkou. Musim si ho dat poslat na podnikatelsky ucet a nasledne ho zauctovat ako prijem v roku 2008? Ake je uctovanie pri postovej poukazke?
Preplatok si nemusíš dať poslať na podnikateľský účet. Nie je to zdaniteľný príjem.

Este taka prakticka otazka, ked podavam danove priznanie, je dobre urobit si kopiu? ktoré stranky? Podľa mňa je dobré mať kópiu celého DP... Dakujem vsetkým

Odpovede sú v texte...
karcoolka1
26.01.08,12:13
Celkom by bodlo, keby máš jednotlivo očíslované otázky... to len mimo témy.
Daň-preplatok nie je POZD.
Manžel má nárok na NČ na manželku: 95616 - príjem manželky. Samozrejme, ak manžel nemá vyšší ZD ako 498000,-Sk.
Ja kopírujem vždy celé DP.

Hľadaj, čítaj. Prídeš do toho, neboj!
zuzik29
26.01.08,13:41
super diky, nabuduce to uz bude hadam lepšie. To je moje prve DP. Pomohli ste