veronika713
26.01.08,13:49
Potrebovala by som trošku poradiť...
Mám spoločnosť, ktorá kúpila nehnuteľnosť, na základe 2 zmlúv...Zmluvy o vysporiadaní na základe ktorej fakturovala polku hodnoty budovy (vysporiadanie = prevedené práce na nehnuteľnosti) a Kúpnej zmluvy, v ktorej sa moja spoločnosť zaväzuje, že doplatí úver...Faktúra je vystavená s DPH, keďže nehnuteľnosť predávala firma firme...ale moju firmu nezaregistrovali pre DPH, nakoľko nemá zatiaľ žiadne príjmy...ako mám zaúčtovať obstaranie tej nehnuteľnosti? a ako ju odpisovať?
betka
31.01.08,17:49
Dňom uskutočnenia účtovného prípadu pri nehnuteľnostiah obstar. na základe zmluvy podľa par. 2/2 postupov je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom.....

Obstaranie 1/2 nehnuteľ.: 042/321-na základe zmluvy
- obstaranie časti nehnuteľnosti na základe úveru: 042/461, poplatky, kt. ste zaplatili banke, na to, že Vám poskytla úver 042/221 (predpokladám, že dlhodobý úver).

Všetky výdavky súvisiace s obstaraním nehnuteľnosti do doby zaradenia do užívania účtujeme na 042.
-Zaradenie 021/042. na základe zaraď protokolu.

Ak nie ste platiteľ DPH, DPH je súčasťou OC nehnuteľnosti.
- odpisujeme v 4.OS (20 rokov), vytvoríme kartu na majetok,
Getiška
10.02.08,14:28
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, ak mám prípad, že nehnutelnosť-sklad sa kupoval na základe Kúpnej zmluvy, kde je uvedené že záloha bude vyplatená na základe preddavkovej faktúry avšak na zvyšnú sumu nie je vystavená faktúra.
Ako to mám zaúčtovať, keďže nie ja vystavená na celú sumu faktúra?
Je to komplikované.
Rozmýšlala som, že vystavím interný doklad, ale na akú sumu?
Na celkovú?

Záloha na sklad 052/221 napr. 200.000,-
Obstaranie / to by som Int.dokladom/ celk.suma 042/321 1.000.000,-
Uhrada rozdielu 800.000,- Sk 321/221
Zúčtovanie preddavku /Ako? Tiež Inter.dokladom ?/ 321/052

Prosím Vás, robí niekto v programe Kros-OMEGA? Ako by ste to zaúčtovali,
ked je vlastne predaj iba na základe Kupnej zmluvy.
Veľmi pekne ďakujem.

:confused: