Valika
14.03.05,09:54
Pekný deň prajem a prosím o radu. Ako je to s nárokom na daňový bonus v r.2005? Čítala som že ak je napr.mesačná daň zo záv.činnosti 22,-Sk a zamestnanec si uplatnuje bonus na 2 deti, t.j. 800,- tak mu možno v danom mesiaci vyplatiť len tých 22,- ??? Bolo to tak aj v roku 2004? Ako to vysporiadať ak som mu vyplatila bonus v plnej výške?

Robím v MRP mzdy-WIN ako to tam urobiť???
Dakujem.
Zuzina
14.03.05,13:14
Pozerala som nový zákon o dani z príjmu a nič také som nenašla. Hlavnou podmienkou pre uplatňovanie dańového bonusu je, aby mal daňovník príjmy za rok aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy. Ak by si na konci roka zistila, že túto podmienku nesplnil, tak sa mu to dopočíta v ročnom zúčtovaní a bude ho musieť vrátiť.
Valika
14.03.05,16:14
V publikácii Daňové priznania za rok 2004 str.30 vydavateľ Poradca som dnes čítala: "Daň.bonus sa môže uplatniť len do výšky vypočítanej dane za prísl.zdaňovacie obdobie, ktorým je u podnikateľov kalendárny rok a u zamestnancov kalendárny mesiac.

Daň.bonus si môže uplatniť len daňovník, ktorý vykáže základ dane.Ak daňovník vykáže nulu,alebo stratu, nemá nárok na uplatnenie daňového bonusu." atd.

Teda ako postupovať ak má zamestnanec daň napr. 100,-Sk??????

Uvítam rada Vaše názory. Dakujem.
darinasv
14.03.05,21:00
To je nejaká hlúposť. Pravda je z toho len to, že daňový bonus si nemôže uplatniť daňovník, ktorý nevykáže kladný základ dane, t.j. aspoň 1,- Sk.
Ale základ dane a nie vypočítanú daň. Ak bude daňová povinnosť 0 a základ dane kladný, bude daňový bonus vyplatený.




V publikácii Daňové priznania za rok 2004 str.30 vydavateľ Poradca som dnes čítala: "Daň.bonus sa môže uplatniť len do výšky vypočítanej dane za prísl.zdaňovacie obdobie, ktorým je u podnikateľov kalendárny rok a u zamestnancov kalendárny mesiac.

Daň.bonus si môže uplatniť len daňovník, ktorý vykáže základ dane.Ak daňovník vykáže nulu,alebo stratu, nemá nárok na uplatnenie daňového bonusu." atd.

Teda ako postupovať ak má zamestnanec daň napr. 100,-Sk??????

Uvítam rada Vaše názory. Dakujem.
lenkak
14.03.05,21:32
Je to tak ako píše Darinasv, mám tú knižku, pozrela som to tam a je tam napísané: Daňový bonus si môže uplatniť len daňovník, ktorý vykáže ZÁKLAD DANE. Plus to čo napísala Valika. Valika aby si to lepšie pochopila, prečítaj si ešte hneď ten nasledujúci príklad:
časť z neho: daňovník s príjmami z podnikania
Základ dane po uplatnení nezdaniteľnej čiastky: 4168,
Daň: 791
Bonus: 14400
V daňovom priznaní si uplatní sumu 791 a ten zbytok 14400-791= 13609 si vypýta naspäť od DU. TOTO platí pri podnikateľovi.

Čiže zamestnancovi ak nemá dodrženú podmienku (výška príjmu 1/2 minimálnej mzdy) napr. je na PN vtedy na bonus nemá nárok, ale keď si podá DP a presiahne tú podmienku tak si môže od DU nárokovať ten nevyplatený d.bonus.
Ešte si pozri potom príklad 6: Daňovník mal príjmy zo ZČ a za obdobie 8 mesiacov dosiahol príjmy vo výške 6-násobku min.mzdy a uplatnil si bonu 8x. Ostatok bol PN. Zamestnávateľ mu nedal bonus, ale nakoľko ešte zamestnanec podnikal a mal príjem zo živnosti 190000. Podal si DP, kde si uplatní ten zvyšok neuplatneného bonusu 1600Sk.

Dúfam, že si to ako tak pochopila.