mimulik
26.01.08,22:25
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu -pri vykonávaní živnosti doma, čo všetko si možno uplatniť ako daňový výdavok - telefon, najomne, elektrická energia..... a v akom pomere a za akých podmienok? Nepredpokladám, že je možné tieto náklady uplatniť v plnej výške. A nič z toho nie je prihlásené na firmu, ale len na súkromnú osobu. Treba uskutočniť prehlásenie na firmu alebo možno ponechať na súkromnej osobe a uplatnovať len nejaké percentá?

ďakujem za radu
betka
27.01.08,17:53
Osobne by som si neuplatnila skoro nič. Prečo?
Nájomné, komu by som platila. Sama sebe? Nedá sa. Ak by som bola PO, je to o inom.
Elektrická energia. Mohla by som si snáď niečo. Ale čo to obnáša?
- vyjmem si z RD, resp, bytu časť plochy, v kt. podnikám. Urobím priznanie z dane z nehnuteľnosti. Priestor vo veľkosti 20m2 preklasifikujem na priestor v súvislosti s vykonávaním podnikateľskej činnosti. Daň sa mi zvýši. Z dane napr. 200 Sk, zaplatím prinajmenšom 2 000, Sk. Zaradím časť nehnuteľnosti do OM, môžem uplatniť pomernú časť odpisov, opravy..... Načo. Čo ak predám. Budem platiť daň z nehnuteľnosti z prijmu?
Koľko asi miniem v tomto priestore el. energie? Zanedbateľné množstvo. nevarím, nepečiem, nežehlím, neperiem. El. mi poberá vysavač sem tam, počítač a nejaké to svetlo.
Aký by som si uplatnila daňový výdavok? Zrejme nejakú opravu, ale dokazujme, že sme ju vykonali práve tu, a nie v spálni.

Čo sa týka telef. - mobily máme zrejme všetci firemné. (osobne si i tento platim zo svojho, nie podnikat., nechcem náklady, chcem príjmy:))
mimulik
27.01.08,22:03
Dakujem za odpoved. Bohužial toto nedokážem vysvetliť pánovi, ktorý chce, aby som mu viedla účtovníctvo. Ale keďže som sa osobne s takým prípadom nestretla prakticky, potrebovala som nejakú radu.
Dotyčný stále tvrdí, že všetci jeho známi, čo majú živnosť "doma" (teda nemajú žiadnu prevádzku) si vraj uplatňujú do nákladov - pevnú linku, spotrebu el. energie, plynu, odpad... - a to výške 50%.

Asi nechám pána, nech si hľadá niekoho, kto mu to bude ochotný účtovať takým spôsobom, ja si to na zodpovednosť brať radšej nebudem a ostanem pri svojom.
veronikasad
27.01.08,22:14
Tiež robím účto doma a úplne súhlasím s Betkou. Čo sa týka pevnej linky - mám dve, súkromnú aj firemnú - firemnú si dávam do nákladov v plnej výške, vrátane internetu.

--------
Veronika
Paula
27.01.08,22:25
Dakujem za odpoved. Bohužial toto nedokážem vysvetliť pánovi, ktorý chce, aby som mu viedla účtovníctvo. Ale keďže som sa osobne s takým prípadom nestretla prakticky, potrebovala som nejakú radu.
Dotyčný stále tvrdí, že všetci jeho známi, čo majú živnosť "doma" (teda nemajú žiadnu prevádzku) si vraj uplatňujú do nákladov - pevnú linku, spotrebu el. energie, plynu, odpad... - a to výške 50%.

Asi nechám pána, nech si hľadá niekoho, kto mu to bude ochotný účtovať takým spôsobom, ja si to na zodpovednosť brať radšej nebudem a ostanem pri svojom.



Vieš, ak by išlo iba o zaúčtovanie jeho "vôle", nebol by problém. Stačilo by, keby pekne písomne v dvoch vyhotoveniach ;) požadoval od Teba účtovať z vyššie uvedeného 50%. Tým by si bola mimo zodpovednosti. Ale ako cítiť z Tvojich slov, nevážila by si si sama seba:). Ak sa s ním už nestretneš, nič a nikoho si nestratila.
atka4
09.01.09,09:22
Vieš, ak by išlo iba o zaúčtovanie jeho "vôle", nebol by problém. Stačilo by, keby pekne písomne v dvoch vyhotoveniach ;) požadoval od Teba účtovať z vyššie uvedeného 50%. Tým by si bola mimo zodpovednosti. Ale ako cítiť z Tvojich slov, nevážila by si si sama seba:). Ak sa s ním už nestretneš, nič a nikoho si nestratila.
Súhlasím. Len doplním svoj názor. Blíži sa koniec roka a takýchto tiežpodnikateľov znalých zákonov je stále dosť....
Ty máš predsa účtovať a nie vymýšľať podnikateľskú stratégiu, t.j. aké príjmy, aké výdavky a pod. (hoci všetci kt. účtujeme, sme často poradcami, aj keď do určitých stratégií sme nútení, ťažko vysvetľovať, že síce všetko sa môže, čokoľvek môžme účtovne dať do výdavkov, nákladov, ale nie všetko je z daň. hľadiska uznateľné. Treba sa riadne obrniť, lebo kto nesie zodpovednoť za účtovníctvo. Síce podnikateľ, príp. štat. orgán, ale na koho budú zazerať...., ak príde na lámanie chleba pri daň. kontrole a najmä pri doruboch dane po nej?.)
Pán podnikateľ nech si teda urobí zmluvy sám so sebou a ty ich zaúčtuješ. Nie vymyslíš. Veď ak ide o iné výdavky - napr. uzavretie zmluvy napr. s mob. operátorom, tam ťa nepotrebuje, to si dokáže vybaviť aj sám. Ale čo nie je až také jednoduché, jasné, len tzv. neoverené jedna pani povedala, všetci známi to tak robia a pod (fakt berná minca), s tým už príde za účtovníkom, urob to tak..... Pevné nervy pred podobnými nátlakmi....:)
Zita5
09.01.09,09:25
Súhlasím. Len doplním svoj názor. Blíži sa koniec roka a takýchto tiežpodnikateľov znalých zákonov je stále dosť....
Ty máš predsa účtovať a nie vymýšľať podnikateľskú stratégiu, t.j. aké príjmy, aké výdavky a pod. (hoci všetci kt. účtujeme, sme často poradcami, aj keď do určitých stratégií sme nútení, ťažko vysvetľovať, že síce všetko sa môže, čokoľvek môžme účtovne dať do výdavkov, nákladov, ale nie všetko je z daň. hľadiska uznateľné. Treba sa riadne obrniť, lebo kto nesie zodpovednoť za účtovníctvo. Síce podnikateľ, príp. štat. orgán, ale na koho budú zazerať...., ak príde na lámanie chleba pri daň. kontrole a najmä pri doruboch dane po nej?.)
Pán podnikateľ nech si teda urobí zmluvy sám so sebou a ty ich zaúčtuješ. Nie vymyslíš. Veď ak ide o iné výdavky - napr. uzavretie zmluvy napr. s mob. operátorom, tam ťa nepotrebuje, to si dokáže vybaviť aj sám. Ale čo nie je až také jednoduché, jasné, len tzv. neoverené jedna pani povedala, všetci známi to tak robia a pod (fakt berná minca), s tým už príde za účtovníkom, urob to tak..... Pevné nervy pred podobnými nátlakmi....:)

1/ Paula odpovedala mimulíkovi
2/ príspevok starý skoro rok

:)
atka4
09.01.09,09:33
1/ Paula odpovedala mimulíkovi (vyjadrila som súhlas s jej odpoveďou :)
2/ príspevok starý skoro rok

:)
Zaregistrovala som všetko :), len som sa tam dopracovala blúdením po porade...
Práve preto veta z úvodu "Blíži sa koniec roka a takýchto tiežpodnikateľov znalých zákonov je stále dosť.... ";)takže iste niekto bude v podobnej situácii, ako mimulík aj pri tohtoročných uzávierkach