aladin
27.01.08,08:53
Mal by som otazku , vyplnam tlacivo danoveho priznania typ B a mam nasledovny problem . V marci 28, 2007 som predal podielove listy od csob so ziskom,(zrazkova dan bola az od aprila.) Som szco aj zamestnanec vztahuje sa ma mna prijem oslobodeny do vysky 5x zivotneho minima ? t.j. predaj podielovych listov cca 80.000 ,nakupene za cca 60.000 ciastkovy danovy zaklad cca 20.000 , ktorý doteraz este nebol zdaneny, mam uvadzat do tlaciva, ale nie -zdovodu ze rozdiel medzi naku a cenou nepresiahol 2x ziv.minima. §7 odsek 1 pism g (zakona o dani z prijmov) "prijmy z podielovych listov dosiahnute z ich vyplatenia(vratenia)" dakujem
Johanka
27.01.08,08:05
Mal by som otazku , vyplnam tlacivo danoveho priznania typ B a mam nasledovny problem . V marci 28, 2007 som predal podielove listy od csob so ziskom,(zrazkova dan bola az od aprila.) Som szco aj zamestnanec vztahuje sa ma mna prijem oslobodeny do vysky 5x zivotneho minima ? t.j. predaj podielovych listov cca 80.000 ,nakupene za cca 60.000 ciastkovy danovy zaklad cca 20.000 , ktorý doteraz este nebol zdaneny, mam uvadzat do tlaciva, ale nie -zdovodu ze rozdiel medzi naku a cenou nepresiahol 2x ziv.minima. §7 odsek 1 pism g (zakona o dani z prijmov) "prijmy z podielovych listov dosiahnute z ich vyplatenia(vratenia)" dakujem
Na Tvoj druh príjmu sa toto oslobodenie nevzťahuje - oslobodenie sa vzťahuje na príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a).
aladin
27.01.08,09:23
este by som mal takuto otazku ze do nakupnej ceny mozem zaratat aj vstupny poplatok ? t.j. nakup by bol 61.000 ?
Tinika
02.02.08,17:05
Ja by som sa chcela opýtať, moja klientka vystavuje faktúry aj do čiech a počítač mi "vypľul" tlačivo na DzP. A čo mi nie je jasné je r. 103 a 105 je tam nejaké čislo a netuším odkiaľ sa tam vzalo. Pozrela som na §45 ods. 4 je tam čosi o dvojitom zdanení. Vie mi to niekto vysvetliť? Ďakujem krásne
5-ko
04.03.08,20:41
Pridam k teme: /zivnostnik cely rok, prijem vacsi ako nezdanitelna cast, uplatnujem pausalne vydavky/

Mozem povazovat uroky a zisk za vysporiadany a neuvadzat ho v DP? ak mi banka kde mam ucet k zivnosti strhla dan, stavebna sporitelna strhla dan a banka pri preadaji podielovych fondov tiez strhla dan?

Chcel by som to mozno v DP uviest aby som ziskal vacsi danovy zaklad a tym aj dal viac na 2% ;)

1. Prijmi z predaja podielovych fondov kupenych po 2004
/banka mi poslala zaklad dane=zisk a zrazenu dan/

7 oddiel - tabulka 2 - stlpec 1 - riadok 7 = zisk
7 oddiel - tabulka 2 - stlpec 2 - riadok 7 = ?????? /da sa tu nieco uplatnit/
riadok 98 = zrazena dan
OK?

2. Uroky z uctu k zivnosti
/banka mi poslala urok a zrazenu dan/

7 oddiel - tabulka 2 - stlpec 1 - riadok 2 = urok
riadok 98 = zrazena dan
OK?

3. Uroky zo stavebneho sporenia
/banka mi poslala urok a zrazenu dan/

7 oddiel - tabulka 2 -stlpec 1 - riadok 2 = urok
riadok 98 = zrazena dan
OK?

Ak to uplatnim v DP musim dat od vsetkeho kopiu ako prilohu k DP?

Dakujem ;)
Majka
04.03.08,21:47
Ja by som Vas tiez chcela poprosit o radu,objasnenie...
SZCO v r. 2006 uctoval v JU dosiahol nulovy zaklad dane, neplatil dan.
v r. 2007 po zuctovani prijmov a vydavkov mu vychadza platit dan 50tis. a boli by pre neho vyhodnejsie uplatnene vydavky % Je mozne uplatnit v r. 2007 perc.vydavky z § 6 a potom v r. 2008 dalej uctovat v JU?
V r. 2007 okrem pijmu § 6 mal prijem aj § 7.
5-ko
05.03.08,06:57
Pridam k teme: /zivnostnik cely rok, prijem vacsi ako nezdanitelna cast, uplatnujem pausalne vydavky/

Mozem povazovat uroky a zisk za vysporiadany a neuvadzat ho v DP? ak mi banka kde mam ucet k zivnosti strhla dan, stavebna sporitelna strhla dan a banka pri preadaji podielovych fondov tiez strhla dan?

Chcel by som to mozno v DP uviest aby som ziskal vacsi danovy zaklad a tym aj dal viac na 2% ;)

1. Prijmi z predaja podielovych fondov kupenych po 2004
/banka mi poslala zaklad dane=zisk a zrazenu dan/

7 oddiel - tabulka 2 - stlpec 1 - riadok 7 = zisk
7 oddiel - tabulka 2 - stlpec 2 - riadok 7 = ?????? /da sa tu nieco uplatnit/
riadok 98 = zrazena dan
OK?

2. Uroky z uctu k zivnosti
/banka mi poslala urok a zrazenu dan/

7 oddiel - tabulka 2 - stlpec 1 - riadok 2 = urok
riadok 98 = zrazena dan
OK?

3. Uroky zo stavebneho sporenia
/banka mi poslala urok a zrazenu dan/

7 oddiel - tabulka 2 -stlpec 1 - riadok 2 = urok
riadok 98 = zrazena dan
OK?

Ak to uplatnim v DP musim dat od vsetkeho kopiu ako prilohu k DP?

Dakujem ;)

Posuvam, Dik
5-ko
05.03.08,09:16
Posuvam, Dik :(
5-ko
06.03.08,06:14
Posuvam, dik :(
ptimka
07.03.08,11:23
ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať na pár vecí ohľadom daňového priznania, určite mi niekto pomôže:
- od 1.1.2007 do 22.11.2007 som bola SZČO, ale platila som aj dobrovoľné nemocenské poistenie, môžem DNPo tiež dať medzi výdavky ovplyvňujúce ZD? v zákone je písané, že daňové výdavky sú výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť-môžem tomu rozumieť aj tak, že ak som sa na DNPo prihlásila, tak som to už povinná aj platiť? a tým pádom mohlo by to byť daňovým výdavkom. ak nemôžem tieto uhradené poistné zarátať medzi daňové výdavky, môžem ich dať niekam inam? (položky znižujúce ZD??) zaplatila som aj za celý november aj za december toto poistné, a to už vôbec neviem, kam by som mohla dať v daňovom priznaní (položky znižujúce ZD??)
- od 23.11.2007 platím zdravotné poistenie ako samoplatiteľ, kam to môžem dať do daňového priznania?
- pomernú časť poplatky banke za november môžem dať ako daňový výdavok??
za vaše odpovede vám vopred ďakujem
JM1968
07.03.08,11:31
ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať na pár vecí ohľadom daňového priznania, určite mi niekto pomôže:
- od 1.1.2007 do 22.11.2007 som bola SZČO, ale platila som aj dobrovoľné nemocenské poistenie, môžem DNPo tiež dať medzi výdavky ovplyvňujúce ZD? v zákone je písané, že daňové výdavky sú výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť-môžem tomu rozumieť aj tak, že ak som sa na DNPo prihlásila, tak som to už povinná aj platiť? a tým pádom mohlo by to byť daňovým výdavkom. ak nemôžem tieto uhradené poistné zarátať medzi daňové výdavky, môžem ich dať niekam inam? (položky znižujúce ZD??) zaplatila som aj za celý november aj za december toto poistné, a to už vôbec neviem, kam by som mohla dať v daňovom priznaní (položky znižujúce ZD??)
- od 23.11.2007 platím zdravotné poistenie ako samoplatiteľ, kam to môžem dať do daňového priznania?
- pomernú časť poplatky banke za november môžem dať ako daňový výdavok??
za vaše odpovede vám vopred ďakujem
1.ak SZČO platí dobrovoľne poistenie, je to daňový výdavok, ale len kým je SZČO, tj.do 22.11.2007, preplatok pýtať späť zo Soc.poisťovne
2. zdrav.poistenie ako samoplatiteľ podľa mňa nie je daňový výdavok, nakoľko už nie si podnikateľ, berie sa do úvahy len pri roč.zúčtovaní zdrav.poistenia
3.poplatky banke-áno
Zoltán Kovács
07.03.08,11:32
ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať na pár vecí ohľadom daňového priznania, určite mi niekto pomôže:
- od 1.1.2007 do 22.11.2007 som bola SZČO, ale platila som aj dobrovoľné nemocenské poistenie, môžem DNPo tiež dať medzi výdavky ovplyvňujúce ZD? v zákone je písané, že daňové výdavky sú výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť-môžem tomu rozumieť aj tak, že ak som sa na DNPo prihlásila, tak som to už povinná aj platiť? a tým pádom mohlo by to byť daňovým výdavkom. ak nemôžem tieto uhradené poistné zarátať medzi daňové výdavky, môžem ich dať niekam inam? (položky znižujúce ZD??) zaplatila som aj za celý november aj za december toto poistné, a to už vôbec neviem, kam by som mohla dať v daňovom priznaní (položky znižujúce ZD??)
- od 23.11.2007 platím zdravotné poistenie ako samoplatiteľ, kam to môžem dať do daňového priznania?
- pomernú časť poplatky banke za november môžem dať ako daňový výdavok??
za vaše odpovede vám vopred ďakujem

DNP môžeš dať do výdavkov po dobu čo si bol szčo, teda do 22.11.
ZP ako samoplatiteľ do výdavkov nepôjde. Od 23.11. nemáš živnosť, vysporiadáš to v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia voči ZP.
Ak poplatky vieš rozrátať tak áno.
Zoltán Kovács
07.03.08,11:33
1.ak SZČO platí dobrovoľne poistenie, je to daňový výdavok, ale len kým je SZČO, tj.do 22.11.2007, preplatok pýtať späť zo Soc.poisťovne



Aký preplatok, veď dobrovoľne poistený je dovtedy kým sa neodhlási, a dovtedy musí aj platiť.
JM1968
07.03.08,11:38
Aký preplatok, veď dobrovoľne poistený je dovtedy kým sa neodhlási, a dovtedy musí aj platiť.
to fakt, automaticky som predpokladala, že s ukončením živnosti sa aj odhlásila
ptimka
07.03.08,13:48
ďakujem vám veľmi pekne za rýchlu odpoveď...ale došla som medzitým na to, že na to dobrovoľné nemocenské poistenie som sa prihlásila ako fyzická osoba pod rodným číslom a nie ako SZČO...aj v tom prípade si môžem uplatniť zaplatené poistné ako daňový výdavok? (a kde si to môžem uplatniť, ak nie?)
Zoltán Kovács
07.03.08,13:53
ďakujem vám veľmi pekne za rýchlu odpoveď...ale došla som medzitým na to, že na to dobrovoľné nemocenské poistenie som sa prihlásila ako fyzická osoba pod rodným číslom a nie ako SZČO...aj v tom prípade si môžem uplatniť zaplatené poistné ako daňový výdavok? (a kde si to môžem uplatniť, ak nie?)

No v SP určite si pod rodným číslom, a s prideleným IČZ, a nie pod IČO. Aj keby si bola povinná platiť.
ptimka
07.03.08,16:35
takže ak dobre chápem, znamená to, že môžem si uplatniť poistné na dobrovoľné poistenie ako daňový výdavok?
veľmi pekne ďakujem za vašu odpoveď p. Smith
Katy a R
07.03.08,16:51
pozri sem
http://www.porada.sk/601182-post22.html
(aj celú tému)
Julča
11.03.08,13:08
Mohli by ste mi pomôcť s vyplnením daň priz. typ B. Mám problémy s riadkom 105. Ide o to že na riadku 91 je nula

r.91:0
r.92:13 140
r.93:0
r.94:0
r.95:13 140
r.96:13 140
r.97:0
r.98:0
r.99:0
r.100 :296

r.105 ????

Logicky mi to vychádza daňový bonus 13 140+296 /zrazený preddavok na daň/ ale podľa pokynov v daňovom mi to nevychádza. Pomôžte mi.
Ďakujem
topper1
12.03.08,08:32
Prosim poradte,
podavam danove priznanie typu B z prijmu zo závislej činnosti a z príjmu podľa §6. Za iné príjmy podľa §6 som začal platiť poistné do sociálneho poistenia len v roku 2007, aj ked povinnosť bola aj za predchádzajúce roky. To som priznal v socialnej poistovni a dodatočne doložil opisy daňových priznaní za predchádzajúce roky, podľa ktorých mi dali doplatiť sociálne poistenie zhruba za 20 000,-. To som zaplatil v roku 2007. Môžem si tuto sumu uviesť v daňovom priznaní za rok 2007 ako preukazateľne zaplatené poistné, aj ked sa to tyka aj predchádzajúcich rokov? Dakujem veľlmi pekne
rudno
12.03.08,12:55
V roku 2006 som zaplatil preddavok 5200 Sk. Pretože daň za rok bola vypočítaná 0, preplatok dane v roku 2007 vrátili. V roku 2007 mám túto sumu pripočítať do príjmu alebo s ním neuvažovať? Preplatok za zdravotné poistenie vrátený v roku 2007 treba zobrať do príjmu. Ďakujem za radu.
rudno
12.03.08,12:57
V roku 2006 som zaplatil preddavok 5200 Sk. Pretože daň za rok bola vypočítaná 0, preplatok dane v roku 2007 vrátili. V roku 2007 mám túto sumu pripočítať do príjmu alebo s ním neuvažovať? Preplatok za zdravotné poistenie vrátený v roku 2007 treba zobrať do príjmu. Ďakujem za radu.

rudno
KvetkaK
12.03.08,13:00
Vrátený preplatok na dani je príjem neovpl.ZD a preplatok na ZP je príjem ovpl.ZD.
rudno
13.03.08,13:34
Ďakujem za odpoveď.