holubička1
27.01.08,09:30
Prosím Vás o radu, bolo tu veľa popísané o súkromných vozidlách ale aj tak v tom nemám jasno. Tak teda, ak SZČO má súkromné staršie vozidlo fiat ducato, nezaradené v podnikaní mal ho už dávnejšie, v tp je uvedené ako nákladné, ale je to klasická menšia dodávka, môže si uplatniť paušál 6,20 za km???? Niekde je napísané áno niekde nie tak neviem .. Prosím o radu súrne. Daň z MV zaplatil.:mad:
andrej_rv
27.01.08,09:28
Tak teda, ak SZČO má súkromné staršie vozidlo fiat ducato, nezaradené v podnikaní mal ho už dávnejšie, v tp je uvedené ako nákladné, ale je to klasická menšia dodávka, môže si uplatniť paušál 6,20 za km???? Nemôže.
V zmysle § 19 ods. 2 písm. e) ZoDP "..ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky...a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)".
Podrobne je to rozpísané v príspevkoch Ing.Acsovej,napr. v téme http://www.porada.sk/t33037-zakladna-nahrada-za-pouzitie-sukromneho-automobilu.html
Lion Topoľčany
27.01.08,09:48
Prečítala som si prípsevok p.Acsovej a teda problém je v tom, že v techn.preukaze je vyslovene nypísané " nákladné"?
Preto si nemôže uplatniť 6,20 ?
A ešte sa chcem spýtať, ak SZČo spĺňa všetky podmienky a účtuje si " sám sebe" 6,20+PHM, dúfam že to je jeho osobný nezdaniteľný príjem-t.j. ak to robí ročne napr. 150.000,- nemusí ich už priznávať DÚ.?
andrej_rv
27.01.08,11:35
Prečítala som si prípsevok p.Acsovej a teda problém je v tom, že v techn.preukaze je vyslovene napísané " nákladné"?
Preto si nemôže uplatniť 6,20 ?
Áno. V TP musí byť automobil uvedený ako osobný (resp. v nových TP ako kategória M1). Do tejto kategórie v zmysle prílohy 1 zákona č. 725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách patria motorové vozidlá s najmenej štyrmi kolesami projektované a konštruované na prepravu cestujúcich s najviac s ôsmimi sedadlami okrem sedadla pre vodiča.


A ešte sa chcem spýtať, ak SZČo spĺňa všetky podmienky a účtuje si " sám sebe" 6,20+PHM, dúfam že to je jeho osobný nezdaniteľný príjem-t.j. ak to robí ročne napr. 150.000,- nemusí ich už priznávať DÚ
Nie je to jeho príjem pre účely dane z príjmu, keďže je to len náhrada jeho vynaložených výdavkov (základná náhrada a náhrada za spotrebované PHL) vypočítaná spôsobom a do výšky určenej osobitným predpisom. Nezdaňuje sa.
holubička1
27.01.08,12:00
No ale logicky keď sa nad tým zamyslíte je to blbosť nie? Má auto súkromné sedadiel pre 5 osôb ostatné je na náklad, je to fiat ducato alebo ford transit, používal ho na súkromné účely, stal sa SZČO, iné nemá, teraz toto používa aj na podnikateľské účely, nie je to ani akmion, ani avia, slúži aj na prepravu osôb, v TP je síce nákladné, tak prečo si nemôže uplatniť náklady pre dosiahnutie zd. príjmov, teda aj ten spomínaný paušál?!
andrej_rv
27.01.08,12:03
No ale logicky keď sa nad tým zamyslíte je to blbosť nie? Má auto súkromné sedadiel pre 5 osôb ostatné je na náklad, je to fiat ducato alebo ford transit, používal ho na súkromné účely, stal sa SZČO, iné nemá, teraz toto používa aj na podnikateľské účely, nie je to ani akmion, ani avia, slúži aj na prepravu osôb, v TP je síce nákladné, tak prečo si nemôže uplatniť náklady pre dosiahnutie zd. príjmov, teda aj ten spomínaný paušál?!Tu je táto otázka mimotemy. Treba ju položiť tým, ktorí zákony pripravujú alebo schvaľujú ;). Tu môžeme odpovedať len: Lebo tak je v zákone... :confused:
holubička1
27.01.08,12:31
Tu je táto otázka mimotemy. Treba ju položiť tým, ktorí zákony pripravujú alebo schvaľujú ;). Tu môžeme odpovedať len: Lebo tak je v zákone... :confused:
Andrejrv tak mi poraď čo stým urobiť, čo mu mám poradiť,ab dostal nejaké náklady za to auto do podnikania, má dať bezodplatne to auto do podnikania, alebo ako , prosííím.:mee:
andrej_rv
27.01.08,12:35
Andrejrv tak mi poraď čo stým urobiť, čo mu mám poradiť,ab dostal nejaké náklady za to auto do podnikania, má dať bezodplatne to auto do podnikania, alebo ako , prosííím.:mee:
Závisí to vždy od konkrétnej situácie, ale podľa môjho názoru je u úžitkových a nákladných áut najlepším riešením vložiť ho do podnikania. Aj keď pre účely daňových odpisov v nulovej cene. Môže si tak zahrnúť do nákladov poistné a všetky náklady na údržbu a opravy. (Tie opravy môžu byť u starých a permanentne používaných áut veľmi zaujímavou položkou pre zníženie základu dane). Jedinou nevýhodou je nutnosť viesť knihu o prevádzke vozidla v predpísanom rozsahu. Ale aj to sa dá zvládnuť.
Johanka
27.01.08,12:49
Prečítala som si prípsevok p.Acsovej a teda problém je v tom, že v techn.preukaze je vyslovene nypísané " nákladné"?
Preto si nemôže uplatniť 6,20 ?
A ešte sa chcem spýtať, ak SZČo spĺňa všetky podmienky a účtuje si " sám sebe" 6,20+PHM, dúfam že to je jeho osobný nezdaniteľný príjem-t.j. ak to robí ročne napr. 150.000,- nemusí ich už priznávať DÚ.?
Toto je veľmi čudná úvaha ... Aký príjem ? Zákon o dani z príjmov v §19 ods.2 e/ rieši daňové výdavky pri pracovných cestách súvisiacich s dosahovaním príjmov ....
Johanka
27.01.08,12:51
No ale logicky keď sa nad tým zamyslíte je to blbosť nie? Má auto súkromné sedadiel pre 5 osôb ostatné je na náklad, je to fiat ducato alebo ford transit, používal ho na súkromné účely, stal sa SZČO, iné nemá, teraz toto používa aj na podnikateľské účely, nie je to ani akmion, ani avia, slúži aj na prepravu osôb, v TP je síce nákladné, tak prečo si nemôže uplatniť náklady pre dosiahnutie zd. príjmov, teda aj ten spomínaný paušál?!
Presný opak toho, čo považujú za blbosť tí, ktorí si chcú nasilu uplatniť odpočet DPH z osobných MV prerobených na nákladné :).
Lion Topoľčany
27.01.08,15:54
Toto je veľmi čudná úvaha ... Aký príjem ? Zákon o dani z príjmov v §19 ods.2 e/ rieši daňové výdavky pri pracovných cestách súvisiacich s dosahovaním príjmov ....

Bolo to z mojej strany myslené viac-menej ako uistenie sa v danej veci /naši zákonodarcovia odklepli už aj väčšie blbosti-len som si myslela-SZČO má z tej transakcie 150.000,-Sk ročný príjem a musí zdokladovať výdaje-bločky PHM, prehliadky v autodielni, všetky zaplatené poistky a pod. a rozdiel by mal byť "jeho čistý príjem", ktorý bude zrejme tak malý, že nemá čo odaniť, ale len som chcela vedieť, či tu nie je voči DÚ nejaká oznamovacia povinnosť,
niečo ako bonzácky paragr.