rfilip
27.01.08,11:25
Chcem si postaviť na zahradke chatku alebo domcek murovaný o rozmeroch 6 x 7 m. potrebujem k tomu stavebne povolenie ? alebo mi staci stavbu ohlasit. Tato stavba bude mat zaklad murovaný.
badoga
27.01.08,15:00
Stavebné povolenie budeš potrebovať. 6 x 7 m to už je malý rod. dom.:)
Lion Topoľčany
27.01.08,15:58
Len nahlasovacia povinnosť je do rozm. 5x5m.
majka555
28.01.08,23:07
Pri stavbe sa jedná o ohlasovaciu povinnosť.
Ohlasovacia povinnosť sa vzťahuje na drobné stav.úpravy bez zásadných zmien a na drobné stavby myslím, že do 5x5m (neviem presne-treba pozrieť stav.zákon).
Nahlasovacia povinnosť súvisí s účtovníctvom!!!
Na takúto chatku treba projekt a stavebné povolenie.
Peter Briatka
29.01.08,08:22
Rozhodne budes potrebovat stavebne povolenie. Nejedná sa o drobnú stavbu - nespĺna základnú poziadavku plocha do 25 m2... o iných ani nehovoriac. Tu by som podotkol neznalost (resp. zavádzanie) iných radcov, ktorí tvrdia ze plocha 25 m2 sa dá dosiahnut len roymermi stavby 5x5 m!!!
dadulienka123
30.01.08,07:30
ahoj, neviem ako si na tom s územkom......a pozemok kde chceš stavbu postaviť je klasifikovaný ako stavebný pozemok? nezabúdaj na to, že stavebnému konaniu predchádza územné konanie, v prvom rade potrebuješ rozhodnutie o umiestnení stavby, aby sa vôbec mohlo začať stavebné konanie...určite sa nejedná o drobnú stavbu, môže ísť o jednoduchú stavbu, na ktorú je potrebné vydať stavebné povolenie....ale.... podľa § 55 ods. 2 písm. a) stavebného zákona, na takúto jednoduchú stavbu postačí stavebnému úradu aj ohlásenie, za podmienky, že ti to tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí.....
Peter Briatka
30.01.08,07:48
nezabúdaj na to, že stavebnému konaniu predchádza územné konanie, v prvom rade potrebuješ rozhodnutie o umiestnení stavby, aby sa vôbec mohlo začať stavebné konanie...

V prípade obdobných stavieb sa od územného rozhodnutia upúšťa pokiaľ stavba svojim charakterom významne neovplyvňuje svoje okolie... Extrémny prípad - budova na spracovanie azbestu.... Resp. sa územné konanie zlučuje so stavebným....
r.galovic
30.01.08,08:24
V prípade obdobných stavieb sa od územného rozhodnutia upúšťa pokiaľ stavba svojim charakterom významne neovplyvňuje svoje okolie... Extrémny prípad - budova na spracovanie azbestu.... Resp. sa územné konanie zlučuje so stavebným....

Pokiaľ je pozemok mimo zastavaného územia obce, stavebné a územné konanie sa nedá zlúčiť. Stavebnému konaniu musí predchádzať územné konanie, ktorého výsledkom je rozhodnutie o umiestnení stavby. Na základe tohto rozhodnutia sa podľa charakteru využitia parcely musí vykonať vyňatie z pôdneho fondu.
Peter Briatka
30.01.08,10:52
Pokiaľ je pozemok mimo zastavaného územia obce, stavebné a územné konanie sa nedá zlúčiť. Stavebnému konaniu musí predchádzať územné konanie, ktorého výsledkom je rozhodnutie o umiestnení stavby. Na základe tohto rozhodnutia sa podľa charakteru využitia parcely musí vykonať vyňatie z pôdneho fondu.

Nie som si istý ako je definované zastavané územie obce. No pokiaľ viem, k územnému kananiu sa pristupuje vtedy ak stavba svojim charakterom môže poškodzovať záujmy svojho okolia.. alebo zmena odtokových pomerov, či stavba v nejako chránenom území - a zvýšený predpoklad výskytu takéhoto stavu nastane ak zámer stavby s určitým účelom nie je v súlade s územným plánom obce alebo mesta.
Lion Topoľčany
30.01.08,11:27
Rozhodne budes potrebovat stavebne povolenie. Nejedná sa o drobnú stavbu - nespĺna základnú poziadavku plocha do 25 m2... o iných ani nehovoriac. Tu by som podotkol neznalost (resp. zavádzanie) iných radcov, ktorí tvrdia ze plocha 25 m2 sa dá dosiahnut len roymermi stavby 5x5 m!!!

Sama mám podobný problém a ocenila by som presnejšie vysvetlenie: tak platí alebo nie do 25 m2, v čom je teda problém, ide o zastavanú
plochu alebo sa berie do úvahy aj priemet strechy/t.j. keď strecha trčí 1/2 metra okolo stavby, v tom prípade by musel byť pôdorys 4x4m ?
Peter Briatka
30.01.08,11:33
Ide o zastavanú plochu, pričom treba zohladnit aj spevnené plochy - cize chodníky teraz nespomínaj.... tie spravís ako drobnú stavbu neskor....