tetrisss
27.01.08,13:17
Pomaly a nezadrzatelne asi sa nam blizi prijatie eura, co je asi spravne, ale nam predajcom pribudnu trochu vrasky. Kedze mam rada vsetko nacas, bola som sa informovat o kupe zodpovedajucej pokladne, kedte ta moja ma uz par rockov /desat asi/. Bohuzial predajci maju len prospekty a ani sami este dobre nevedia, co bude. Naviac ma prekvapilo, ze jeden z nich ma upozornil, ze pravdepodobne ziadna pokladnica nebude zodpovedat pripravujucim sa predpisom, pretoze v nich budu musiet byt nejake kontrolne moduly navyse pre DU. Mate o tom nejake vedomosti a co si myslite, bude nakoniec pokladni dost, ked to bude aktualne?
VladoaKatka
27.01.08,12:34
Pravdepodobne tých pokladní bude dosť, veď aj pri zavádzaní registračných pokladní každý mal možnosť vybrať si a kúpiť. Lenže najhoršie pre obchodníkov bude tentoraz tá finančná stránka obstarania. Musí si uvedomiť, že po zavedení eura 99% obyvateľstva bude uprednostňovať platby kartou, takže bez terminálu to nemá význam kupovať pokladňu. Potom čiarové kódy - aj nad tým už bude treba uvažovať. Dovážané výrobky na 95% majú čiarové kódy a už sa objavujú aj na našich výrobkoch.
Zatiaľ čo som počula odhady tak to vyzerá tak na 40 až 50 tisíc za pokladňu spolu so SW a to je trochu veľa.
Filip Glasa
27.01.08,12:57
platobný terminál nie je súčasťou pokladne a ani s ňou až tak nesúvisí. Je to celkom autonómna krabička. Banka ich dodáva zadarmo k službe. Takže sa platia len percentá z kartou realizovanej platby.
mysimis
27.01.08,14:27
Danielle369
27.01.08,15:00
No ani by som nepovedala že tak zadarmo banky dávajú terminály, ved oni si to tam dobre zaúčtujú v poplatkoch
tetrisss
27.01.08,15:07
V zadani som uviedla, ze som sa bola informovat o pokladniach, cize euro pokladnice, ktore nas trh ponuka, som videla.;) Skor mi neda spat ten nejaky modul, ktory by tam mal byt a ak sa zase zakon zmeni, tak ta pokladna nebude v poriadku a bude ma to stat dalsie peniaze a preto som na pochybach, ci ma zmysel ju kupovat dopredu a este na zaklade obrazku, vacsinou nie su k dispozicii, aspon v nasom regione a mne sa dost tazko posudzuje, ci bude pre mna vhodna.
Rozalka
27.01.08,15:12
Pomaly a nezadrzatelne asi sa nam blizi prijatie eura, co je asi spravne, ale nam predajcom pribudnu trochu vrasky. Kedze mam rada vsetko nacas, bola som sa informovat o kupe zodpovedajucej pokladne, kedte ta moja ma uz par rockov /desat asi/. Bohuzial predajci maju len prospekty a ani sami este dobre nevedia, co bude. Naviac ma prekvapilo, ze jeden z nich ma upozornil, ze pravdepodobne ziadna pokladnica nebude zodpovedat pripravujucim sa predpisom, pretoze v nich budu musiet byt nejake kontrolne moduly navyse pre DU. Mate o tom nejake vedomosti a co si myslite, bude nakiniec pokladi dost, ked to bude aktualne?
Ešte by som s nákupom novej kasy počkala, chystá sa totiž nový zákon o ERP, ktorý zruší doterajšiu vyhlášku. Prikladám aj znenie návrhu, aj stránku, kde návrh nájdeš.
http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/Webmaster/Mat2007/1_pk/297MF8402_2007_71/vlastny_mat.htm
tetrisss
27.01.08,15:53
Hm,presne to som si myslele, dakujem.
VladoaKatka
28.01.08,07:56
platobný terminál nie je súčasťou pokladne a ani s ňou až tak nesúvisí. Je to celkom autonómna krabička. Banka ich dodáva zadarmo k službe. Takže sa platia len percentá z kartou realizovanej platby.

To je pravda, že nie je súčasťou pokladne, ale musí obchodník počítať s rabatom, ktorý od neho banka zoberie za uskutočnené platby tak ako píšeš a s tým už bude mať vyššie ceny ako doteraz, horšie sa mu bude ten tovar predávať. Veľa obchodníkov teraz posiela kupujúcich vybrať peniaze do bankomatu, čo tiež nepovažujem za šťastné riešenie. Radšej by mali mať už teraz ten terminal.
Filip Glasa
28.01.08,08:27
Ja mám terminál a nie je to také hrozné. V potravinách a možno vo výpočtovej technike to narobí problémy. Sú tam nízke marže a to 1-2% pre banku je dosť. Ale ak máte marže v desiatkách percent, tak to nie je úplne hrozné. Ja som tiež radšej ak zaplatia v hotovosti, ale ak by mali v hotovosti platiť všetci, tak častejšie chodím večer s peniazmi do banky, mám viacej peňazí v kase a potrebujem vyššie poistenie. Tiež mám stále problém s drobnými na vydávanie. Inak tie celkom drahé karty ako American Express ani neberiem. Tam máme poplatky 3-4%.

Ale banka sa vie dohodnúť na nižších poplatkoch ak sektor maloobchodou v ktorom robíte je preukázateľne nízkomaržový. Jeden podnikateľ si tak dal žiadosť do svojej banky a uspel.
VladoaKatka
28.01.08,08:53
Viac mojich odberateliek v okresných mestách, kde sa robí naozaj nízkymi maržami, radšej nahradzujú sami aj predavačku a ešte keď z tisíc korunovej veci im má banka zobrať 3-4%-tá sú naozaj zúfalé.
Neskoro si uvedomili, že táto sranda bude stáť ich dvojmesačný zárobok, marže mali upravovať už pred rokom, teraz už váhajú či vôbec neskončiť.
Filip Glasa
28.01.08,09:52
Asi majú zlú banku. 3-4% mám v ceníku len pre American Express, Dinners Club a podobné prémiové karty. Inak 1-2% a pravdepodobne je možná aj dohoda ako som spomínal.
jess
28.01.08,10:21
Asi majú zlú banku. 3-4% mám v ceníku len pre American Express, Dinners Club a podobné prémiové karty. Inak 1-2% a pravdepodobne je možná aj dohoda ako som spomínal.

... toto všetko ale závisí od toho, aké obraty robíš mesačne.....takže ...nižšie obraty cez terminál = vyššie %......%-á sa odvíjajú od hladiny obratov.........bohužiaľ , ja som z biedneho kraja a aj z toho "biedna", ktoré zarobíme, nám ešte aj banka 3% strhne.....:mee:
Filip Glasa
28.01.08,11:14
Preto som písal 1-2%. Ja mám túšim do 2% pre tie najnižšie obraty (domáce karty).
kastanka
29.01.08,18:10
V príspevku kopírujem jednu z odpovedí mnou oslovených servisov reg.pokladní..,ktorá mi pripadá najobsiahlejšia,posúďte sami..

"Áno, všetky registračné pokladne zn. Euro sa dajú upraviť na duálne zobrazovanie cien, ale len od roku výroby 2000!!!
Ak máte staršiu pokladňu, nie je to možné.
Celý úkon spočíva vo výmene nového software a súčiastky tzv. epromky.
Koncová cena by mala byť ( ešte výrobca nestanovil presnú cenu ) cca 1500,- Sk bez Dph.
Ak ste pokladňu kúpili nedávno, ( tesne po schválení zákona o konverznom kurze 28.11.2007 ) celý úkon by mal výjsť omnoho menej."
Toľko citát..
evka56
10.02.08,21:53
Na jednom seminári o zavedení eura v Bratislave bol aj guvernér NBS p. Šramko, aj p. Kohútiková z pdredstavenstva VÚB ,aj Ing. Laszová z MF SR. Hovorilo sa tam o tej pripravovanej novele vyhlášky o ERP v tom zmysle, že to bude musieť byť všetko napojené na počítač, a vlastne doterajšie ERP môžeme vyhodiť. Neviem si predstaviť trhovníka s počítačom, takže ja s kúpou ERP čakám. Mám šťastie, lebo ja ERP pri vzdelávaní používať nemusím.
Rozalka
31.07.08,14:15
seflera
31.07.08,15:09
Prosím Vás,
zákon 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení ... , ktorý má sčasti platiť od 1.IX.2008 a sčasti od 1.III.2009.
Však mne z toho vychádza, že väčšina dnes zakúpených pokladníc kvôli euru mu nebude vyhovovať (už len z princípu, že nebol platný a nik nemohol podľa jeho znenia pokladnicu vyrobiť a certifikovať) a väčšina bude musieť prejsť zmenou programu a tým aj novou certifikáciou (ak vôbec sa to bude dať!) čo je prakticky nová pokladnica, ak nerátam plastový výlisok, čo môže zostať tak, ako je.
Normálne ma rozbolel žalúdok. :confused:


Teraz som našla v § 18 odst. (1) "Podnikateľ, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu na evidenciu tržieb, môže používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa doterajšieho predpisu najneskôr do 31.XII.2010. Pri používaní tejto elektronickej pokladnice podnikateľ postupuje podľa doterajšieho predpisu najneskôr do 31 XII.2010.

Trošku sa mi uľavilo - ale len asi na 2 roky - Fúúú. :eek:

Len ešte tie "Plomby" od 1.III.2009 mi nie sú celkom jasné, ale však to sa dovtedy najako utrasie.....
Rozalka
31.07.08,15:44
Normálne ma rozbolel žalúdok. :confused:
. :eek:
A vôbec sa ti nečudujem.
tetrisss
31.07.08,17:04
Poviem pravdu, ze donedavna som bola absolutny eurooptimista, nakolko ako celkom dobra matematicka si uvedomujem, ze je to striktne matematicka operacia, ktora by naozaj nemala pohnut ekonomikou a tym menej cenami, ale zacinam uz o tom pochybovat. Na nas obchodnikov sa chystaju nabehnut a keby ste nahodou zaokruhlili o jeden cent navrch, tak puta a Leopoldov:), ale ze obchodnici s pokladnami zdvihli behom dvoch tyzdnov ceny o aj viac tisic korun, ktore predsa zdvihnu naklady a teda opodstatnene aj ceny, to nikoho netrapi. Zakon o pokladniach si vydaju uz ked vsetci skoro maju a ked aj nemaju, pokladne nie su podla neho, lebo o nom nikto nevedel, eurominci asi nebude dost, pravdaze mozeme si zaobstarat platobny terminal, ale 2,5 % z ceny predsa charitativne nezaplatim ja, ale zase ho musim zapocitat do ceny. Do pekla s takou pripravou na euro!!! A uz vobec sa mi nechce vyjadrovat o sikovnosti Slovakov, preto ze ti spekulanti, ktori zamyslali vyuzit euro na lepsi zarobok, tak pre istotu zdvihli ceny este pred dualnym zobrazovanim a potom si hrdo nalepia tu idiotsku nalepku, ze nezdrazuju, je mi z toho nanic, fuj. Budeme dosledky eura pocitovat este o pol roka dlhsie, lepsie povedane skor, super zakony.
Barbara
07.10.08,05:29
keby náhodou to niekto potreboval vedieť:---

zmena vyhlášky o vedení evidencie tržieb ERP

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=42&NewsID=646
Aendy
11.10.08,10:48
Zdravim, cital som tu prispevok o tom ze nemozes zdrazovat, vzhladom na prichod eura- osobne patrim k tym optimistickejsim euro podnikatelom ( tiez je to tym ze robim sluzby s minimalnymi nakladmi) ale to o tom leopoldove za zdrazovanie nieje to az tak, ak si budes vediet obhajit to zdrazovanie pred povolanymi ci uz terminalom alebo pod. nie je to problem a ziadna basa nehrozi. Druha vec, ludia sice platia kartami ale tiez si asi hned neuvedomia ze banka im strhne ked uz maju platbu zadarmo aspon za upravu zostatku uctu a je rozdiel ci zaplatim po 5 Sk 10x 300 Sk nakup cize ma to stoji 3050 SK alebo si vytiahnem 3000 a stoji ma to 3005 Sk , ine je to s kreditkami.
Taktiez mozes prijat opatrenie ze kreditkou pripadne platobnou kartou je mozne platit nad urcitu sumu , pokial to zakaznikom rozumne vysvetlis mozno to pochopia.
abel
11.10.08,12:29
Síce ERP nepoužívam, ale zaujali ma v tom novom zákone hlavne 2 veci - §12 ods.2 písm h + t a komentár k § 9 ods. 5 zákona 289/2008 o ERP.
V našom meste pán podnikateľ takmer celý deň veselo vydáva z pokladne doklady s názvom NEPLATNÝ DOKLAD. Pri upozornení sa predavačka chytí za čelo - jááj, omylom mám zle prepnutý kľúčik na pokladni. A mýlila sa často - teraz už neviem, lebo som tam prestala chodiť.
A v komentári o uchovaní dokladov označených slovami NEPLATNÝ DOKLAD a VKLAD sa píše, že nie je predpísaná forma ich uchovávania, dôležité však je, aby na nich boli po dobu jedného roka uchované čitateľné údaje. Ktovie, či na to mysleli aj pri vydávaní certifikátov k pokladniam a už zakázali používať termopapier, kde údaje vybledli už po oveľa kratšej dobe. Alebo sa s tým bude musieť popasovať zase len živnostník a obstarať si "čiernu skrinku", aby mohol dodržať literu zákona.