tidi
27.01.08,14:26
Pekný deň prajem. Práve som prerušila štúdium na VŠ a rada by som sa zahlásila na úrade práce ako dobrovoľne nezamestnaná... Má tu s tým niekto skúsenosti? Ak som zatiaľ dobre pochopila, DN sa nemusí pravidelne hlásiť na úrade práce a dokladovať svoju snahu o nájdenie práce, platí mesačne zdravotnej poisťovni cca 600 SK poistné a môže si bez problémov privyrábať napr. brigádnickými prácami.. Ako je to s daňami, so sociálnym zabezpečením, existuje nejaký limit, ktorý nesmie váš zárobok prekročiť a či je to vôbec výhodnejšie ako "uchádzačstvo o prácu"...
veronikasad
27.01.08,15:12
Pekný deň prajem. Práve som prerušila štúdium na VŠ a rada by som sa zahlásila na úrade práce ako dobrovoľne nezamestnaná... Má tu s tým niekto skúsenosti? Ak som zatiaľ dobre pochopila, DN sa nemusí pravidelne hlásiť na úrade práce a dokladovať svoju snahu o nájdenie práce, platí mesačne zdravotnej poisťovni cca 600 SK poistné a môže si bez problémov privyrábať napr. brigádnickými prácami.. Ako je to s daňami, so sociálnym zabezpečením, existuje nejaký limit, ktorý nesmie váš zárobok prekročiť a či je to vôbec výhodnejšie ako "uchádzačstvo o prácu"...
Na úrade práce sa môžeš prihlásiť len ako uchádzač /ka/ o zamestnanie.
Počas evidencie na ÚP zdr.poistenie za teba platí štát. Môžeš pracovať na dohodu o vykonaní práce /max.64 hod. mesačne/ alebo pracovnej činnosti /max.10 hod.týždenne/ a zárobok nesmie prekročiť 3200sk mesačne.
Ak podpíšeš u zamestnávateľa Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, daň z tohto príjmu platiť nemusiš. Ako evidovaný uchádzač o zamestnanie sa musíš pravidelne hlásiť na úrade práce - ako často neviem.

Druhá možnosť : Zostaneš dobrovolne nezamestaná, prihlásiš sa ako samoplatiteľ v zdravotnej poisťovni. Výška príjmu na dohodu nie je potom obmedzená - pozor na nedoplatok pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia !!! Na dohodu o vykonaní práce môžeš u jedného zamestnávateľa odpracovať 350 hod. ročne, na Dohodu o pracovnej činnosti 10 hod. týždenne.

-------
Veronika
tidi
29.01.08,07:26
ďakujem, veľmi moc...:)