uzivatel11
27.01.08,17:38
ahojte vsetci , prosim o rychlu odpoved

Može byť štátny zamestnanec konateľ s.r.o ?
Može byť štátnyzamestnanec spoločník s.r.o.,?
mám chorého otca viac v nemocnici ako vo firme a chceme aby firma fungovala a aby som mohla podisovat napr. prikazy na uhradu, faktury atď.
Pozn, otec je jediný konateľ a mama jediný spoločník,
Rozmýšlame to zmeniť tak, že až by som mohla byť spoločník tak jediný rod. mám starých
Vďaka za odpoveď
chlap
27.01.08,17:20
Pokiaľ nezneužiješ svoje postavenie zamestnanca v štátnej službe v prospech spoločnosti, ktorej budeš spoločníkom alebo konateľom, potom môžeš. V opačnom prípade porušíš zákon č. 312/2001, §53 a z neho vyplývajúci "Etický kódex štátneho zamestnanca".

Jednoducho povedané, ak tvoja práca pre štát je na míle vzdialená predmetu podnikania otcovej s.r.o., tak môžeš byť jej konateľ (aj spoločník - ale na to, čo potrebuješ, stačí byť konateľ).
mirkoslav
21.04.08,10:16
Dovolil by som si nesúhlasiť s tvrdením, že štátny zamestnanec môže byť konateľom s.r.o vykonávajúcej podniakteľskú činnosť. Paragraf 59 ods. 2 túto možnosť taxatívne zakazuje.

Zákon č. 312/2001 o štátnej službe
§ 59
Obmedzenie podnikania a inej zárobkovej činnosti

(2) Štátny zamestnanec nesmie byť členom riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánov právnických osôb vykonávajúcich podnikateľskú činnosť. To neplatí, ak je štátny zamestnanec vyslaný do takého orgánu vládou alebo služobným úradom. Štátny zamestnanec v súvislosti s členstvom v riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánoch právnických osôb nemôže od príslušnej právnickej osoby poberať odmenu alebo iný príjem.