addaa
27.01.08,21:12
Dobrý,
vie mi niekto prosím poradiť, aké je najlepšie drevo na krov s použitím krytiny Bramac? Smrek alebo bor. Ďakujem.
Peter Briatka
28.01.08,05:19
Pokiaľ viem vhodnosť dreva na strešnú konštrukciu neovplyvňuje druh (značka) použitej krytiny... čo sa týka pevnosti - rozdiely v únosmosti (ale aj cene) dokážeš vyrovnať pridaním napr. 1 cm výšky prierezu prvku...
borob
28.01.08,07:04
Smrek !!!
borovica nieje dobra na krovy .
A pokial možno čo najčerstvejšie to drevo aby schlo už ako zabudovane potom sa Ti neskruti "do vrtule" alebo ak ho chceš nechať stat tak treba vyšpanglovať a silno spáskovat ako vo fabrike rury alebo iný tovar -inak sa to skruti
dad111
28.01.08,07:15
Z tych dvoch je to smrek. Dolezitejsie je vsak to, aby bol zdravy, nenapadnuty skodcom. Na krove nesmie zostat kora, pod nou sa mnozia skodci. Dolezity je aj termin, kedy bol zrezany v lese. Drevo na krov sa ma rezat v zime, ked este neprudi miazga. Drevo ktore uz je plne miazgy je dlho vlhke a tazko preschne.
addaa
28.01.08,07:53
všetkým moc ďakujem za rady:)
bulnova
28.01.08,13:46
Na strešné laty neraz projekt predpisuje rozmer 3cmx5cm, neľutuj a daj hrubšie. My sme dávali 5x5 cm, hoci sme už mali zakúpené a natreté 3x5cm.Zdali sa nám slabé.
jojkoz
29.01.08,05:25
Na strešné laty neraz projekt predpisuje rozmer 3cmx5cm, neľutuj a daj hrubšie. My sme dávali 5x5 cm, hoci sme už mali zakúpené a natreté 3x5cm.Zdali sa nám slabé.

Zalezi na krytine !

Ine stacia pod lahky plech a ine sa davaju pod betonove skridle. Rozdiel vahy je riadny.
Kazdopadne ja som aj pod plech daval 6x4.
alabut
29.01.08,05:36
Borovica je krehka, lahko sa lame. Cize pod tazku krytinu smrek, ako opisali hore.
Milan Benka
29.01.08,06:06
Zalezi na krytine !

Ine stacia pod lahky plech a ine sa davaju pod betonove skridle. Rozdiel vahy je riadny.
Kazdopadne ja som aj pod plech daval 6x4.


Rozdiel vo váhe nie je podstatný. Záleží na celkovom zaťažení krovu - strechy. Na to má vplyv o.i. vietor, sneh .... .

Ak si dobre pamätám tabuľky, tak celkové zaťaženie krovu betónovou krytinou je o cca 8-10% vyššie ako pri ľahkých plechových krytinách.
Peter Briatka
29.01.08,08:18
Rozdiel vo váhe nie je podstatný. Záleží na celkovom zaťažení krovu - strechy. Na to má vplyv o.i. vietor, sneh .... .

Ak si dobre pamätám tabuľky, tak celkové zaťaženie krovu betónovou krytinou je o cca 8-10% vyššie ako pri ľahkých plechových krytinách.

To cislo, co si uviedla sa mi zdá byt dost realne... Ludia si neuvedomuju, ze tazka strecha (betónová) vyvoláva porovnatelné zatazenie na stresnú nosnú sústavu ako "lahká" strecha s PLNÝM DEBNENÍM.... No diskusia tu sklzla do navrhu latovania...
jojkoz
29.01.08,08:37
Rozdiel vo váhe nie je podstatný. Záleží na celkovom zaťažení krovu - strechy. Na to má vplyv o.i. vietor, sneh .... .

Ak si dobre pamätám tabuľky, tak celkové zaťaženie krovu betónovou krytinou je o cca 8-10% vyššie ako pri ľahkých plechových krytinách.

No tak to je divne cislo.
Aj ked vezmem v uvahu sneh tak vaha samotnej krytiny je riadne rozdielna
napr. pri 160 m2 strechy (pod plech netreba plne debnenie )

FE plech ma cca 5 Kg/m2 - 0,8 tony
Bramac moze mat AZ 47 Kg/m2 - 7,5 tony

Najvacsie zatazenie robi sneh (ked nebereme nejake extremy vo velmi veternej oblasti) ten pisu ze na vacsine slovenska byva nad 100 kg/m2 - pocitajme teda 150 kg/m2)

160 x 150 = 24 ton

U plechovej krytinyje to dokopy 24,8 tony
u betonovej - 31.5 tony

Ak spravne pocitam tak je to rozdiel 21 %.