Monikanika
28.01.08,09:01
Dobrý deň.
Moj otec bol zamestnany asi 6 rokov. k 15.8.2007 ukoncil prac.pomer, sposob ukoncenia dohoda a prihlasil sa na UP. Tým istým dňom zacal poberat aj prispevok za opatrovanie svojho otca. Davky podpory mu koncia 15.2.2008, potom bude dostavat asi uz len socialne davky.to neviem. Momentalne je hospitalizovany v nemocnici, po operacii predpokladame ze bude na PN mozno aj do konca februara.
Opatrovanie pocas pobytu v nemocnici musel odhlasit.Povedali mu ze pocas pobytu v nemocnici dostane len podporu do toho 15.2.2008, a nemocenske davky ze mu nevyplati nikto.Nemal by mat vyplatene nem. davky a podporu uz len pomerne k poctu dni?
Andyke
28.01.08,08:08
Po skončení prac.pomeru plynie zamestnancovi 42 dňová ochranná lehota (t.j. keď ochorie v tomto období má nárok na nemocenské dávky, ako vidím prípad Vášho otca to nebude)
Katy a R
28.01.08,08:08
Dobrý deň.
Moj otec bol zamestnany asi 6 rokov. k 15.8.2007 ukoncil prac.pomer, sposob ukoncenia dohoda a prihlasil sa na UP. Tým istým dňom zacal poberat aj prispevok za opatrovanie svojho otca. Davky podpory mu koncia 15.2.2008, potom bude dostavat asi uz len socialne davky.to neviem. Momentalne je hospitalizovany v nemocnici, po operacii predpokladame ze bude na PN mozno aj do konca februara.
Opatrovanie pocas pobytu v nemocnici musel odhlasit.Povedali mu ze pocas pobytu v nemocnici dostane len podporu do toho 15.2.2008, a nemocenske davky ze mu nevyplati nikto.Nemal by mat vyplatene nem. davky a podporu uz len pomerne k poctu dni?

Nemocensky poistený nie je ... tak nemá nárok na nemocenské dávky. Ale ak by sa teraz dobrovoľne nemocensky poistil, mohol by sa potom dať vypísať na PNku .. v jeho prípade stačí z VZ 8100 (dávky mu budú počítané len z pravdepodob. VZ).
Len neviem, či sa môže ísť osobne prihlásiť (u nás to inak nejde)..
Monikanika
28.01.08,08:34
Nemocensky poistený nie je ... tak nemá nárok na nemocenské dávky. Ale ak by sa teraz dobrovoľne nemocensky poistil, mohol by sa potom dať vypísať na PNku .. v jeho prípade stačí z VZ 8100 (dávky mu budú počítané len z pravdepodob. VZ).
Len neviem, či sa môže ísť osobne prihlásiť (u nás to inak nejde)..
Akurat dnes ho idu operovat. V nemocnici je uz od minuleho tzydna.takze na DNP sa uz nestihne prihlasit. No ale aspon sme zasa mudrejsi. Dakujem a pekny den zelam
Katy a R
28.01.08,08:47
Môže sa na DNP prihlásiť aj neskôr.. a potom záleží od lekárky.. môže ho vypísať na PNku;)
jež
15.02.08,15:19
k 31.12.2007 som ukončila pracovný pomer podľa ZP § 60.
Dňa 03.01.2008 som nastúpila do nového zamestnania a tam som mala zmluvu do 08.01.2008./táto sa ukončila dohodou /.Ale 07.01.2008 som ostala na PN . Chcela by som vedieť z akej sumy sa mi budú teraz počitať nemocenské dávky.
Tweety
15.02.08,15:22
k 31.12.2007 som ukončila pracovný pomer podľa ZP § 60.
Dňa 03.01.2008 som nastúpila do nového zamestnania a tam som mala zmluvu do 08.01.2008./táto sa ukončila dohodou /.Ale 07.01.2008 som ostala na PN . Chcela by som vedieť z akej sumy sa mi budú teraz počitať nemocenské dávky.
Z mzdy dosiahnutej pred DPN, teda od 3.-6.1, nepíšeš, ši nebol PP skončený skôr.
jež
15.02.08,15:28
PP nebol skončený skor. A akým sposobom sa rátajú nem. dávky ?
Tweety
15.02.08,15:29
PP nebol skončený skor. A akým sposobom sa rátajú nem. dávky ?
Prvé tri dni 25% DVZ, potom 55%.
jež
15.02.08,15:38
pýtam sa preto , lebo som bola v tom že nem. dávky sa mi budú rátať ešte z DVZ od predchádzajúceho zamestnávateľa. Tam som mala príjem pomerne dobrý. Ale u zamestnávateľa kde som bola zamestnaná len od 03.01.2008- do 08.01.2008 bol len minimálny základ. Nebolo by lepšie pre mňa teraz PN ukončiť a nahlásiť sa na úrad práce ?
abel
15.02.08,15:48
pýtam sa preto , lebo som bola v tom že nem. dávky sa mi budú rátať ešte z DVZ od predchádzajúceho zamestnávateľa. Tam som mala príjem pomerne dobrý. Ale u zamestnávateľa kde som bola zamestnaná len od 03.01.2008- do 08.01.2008 bol len minimálny základ. Nebolo by lepšie pre mňa teraz PN ukončiť a nahlásiť sa na úrad práce ?
Ja som si vždy myslela, že PN je stav, kedy je človek chorý a že to určuje lekár. Ale v praxi sa stretávam s tým, že človek, čo je skutočne chorý, sa vždy nejako z toho vylíže sám a k lekárovi ani nejde a chodí do práce, a tí, ktorí sú práceneschopní, sú často veľmi schopní.
Na úrad práce sa nahlasuje vtedy, ak sa zaujímaš o prácu a žiadaš úrad, aby ti nejakú sprostredkovane našiel.
jež
15.02.08,15:54
Bohužiaľ stáva sa aj toto. Pracovala som 27 rokov bez jedného dňa PN a stále som sa vedela z chorobý vylízať.
Potrebovla som tu skor poradiť.
abel
15.02.08,16:05
jež, nič v zlom, len som nepochopila, čo si myslela tým, či by nebolo pre teba lepšie ukončiť PN a prihlásiť sa na úrade práce. Z akého hľadiska si myslela lepšie? Z finančného? Počas trvania PN ti bude vyplácaná náhrada príjmu podľa tohoto posledného zamestnávateľa. Ak PN ukončíš a pôjdeš na úrad práce, budú ti vyplácať podporu - teda predpokladám, že podmienky na jej vyplácanie spĺňaš. Finančne bude určite zaujímavejšia tá podpora, ale pokiaľ si chorá, na úrade práce ťa zaevidujú až po tom ukončení PN.
Katy a R
17.02.08,12:01
jež, nič v zlom, len som nepochopila, čo si myslela tým, či by nebolo pre teba lepšie ukončiť PN a prihlásiť sa na úrade práce. Z akého hľadiska si myslela lepšie? Z finančného? Počas trvania PN ti bude vyplácaná náhrada príjmu podľa tohoto posledného zamestnávateľa. Ak PN ukončíš a pôjdeš na úrad práce, budú ti vyplácať podporu - teda predpokladám, že podmienky na jej vyplácanie spĺňaš. Finančne bude určite zaujímavejšia tá podpora, ale pokiaľ si chorá, na úrade práce ťa zaevidujú až po tom ukončení PN.

ešte doplním, že náhrada príjmu (od zamestnávateľa) len za 2 dni (ukončila PP), potom už ďalej nemocenské dávky vypláca SP. ale finančne je to jedno ...
ajobs
17.02.08,12:32
Bohužiaľ stáva sa aj toto. Pracovala som 27 rokov bez jedného dňa PN a stále som sa vedela z chorobý vylízať.
Potrebovla som tu skor poradiť.

Ale ak teraz PN ukončíš, a nájdeš si "vhodného zamestnávateľa", ktorý ťa zamestná na 1 deň s VZ 28.142 SK, môžeš ísť na druhý deň na PN z maxima, čiže dostaneš nemocenské cca 16.000-16.500 Sk. Ale musíš stihnúť to všetko ešte vo februári 2008 (má iba 29 dní;)).