Vlado.s
28.01.08,09:49
V prvom rade sa ospravedlňujem, že som to dal sem, ale nenašiel som vhodnú rubriku.
Potreboval by som info ako podať dovolanie na najvyšší súd, čo k tomu potrebujem, aké podmienky musím splniť. Ak by ste mali nejaké tlačivá a pod. veľmi by mi to pomohlo. Aj som googlil no veľa užitočného som nenašiel.

Ďakujem.
hiker
28.01.08,09:50
Najdolezitejsou podmienkou je to, ze v dovolacom konani musis byt zastupeny advokatom, pokial nemas sam pravnicke vzdelanie (§ 241 ods. 1 OSP).

Podla § 241 ods. 2 OSP:

Dovolanie možno odôvodniť len tým, že
a) v konaní došlo k vadám uvedeným v § 237,

b) konanie je postihnuté inou vadou, ktorá mala za následok nesprávne rozhodnutie vo veci,

c) rozhodnutie spočíva na nesprávnom právnom posúdení veci.

A este:

§ 236
(1) Dovolaním možno napadnúť právoplatné rozhodnutia odvolacieho súdu, pokiaľ to zákon pripúšťa.

(2) Dovolanie len proti dôvodom rozhodnutia nie je prípustné.

§ 237

Dovolanie je prípustné proti každému rozhodnutiu odvolacieho súdu, ak
a) sa rozhodlo vo veci, ktorá nepatrí do právomoci súdov,

b) ten, kto v konaní vystupoval ako účastník, nemal spôsobilosť byť účastníkom konania,

c) účastník konania nemal procesnú spôsobilosť a nebol riadne zastúpený,

d) v tej istej veci sa už prv právoplatne rozhodlo alebo v tej istej veci sa už prv začalo konanie,

e) sa nepodal návrh na začatie konania, hoci podľa zákona bol potrebný,

f) účastníkovi konania sa postupom súdu odňala možnosť konať pred súdom,

g) rozhodoval vylúčený sudca alebo bol súd nesprávne obsadený, ibaže namiesto samosudcu rozhodoval senát.

§ 238

(1) Dovolanie je tiež prípustné proti rozsudku odvolacieho súdu, ktorým bol zmenený rozsudok súdu prvého stupňa vo veci samej.

(2) Dovolanie je prípustné aj proti rozhodnutiu odvolacieho súdu, v ktorom sa odvolací súd odchýlil od právneho názoru dovolacieho súdu vysloveného v tejto veci.

(3) Dovolanie je prípustné tiež proti rozsudku odvolacieho súdu, ktorým bol potvrdený rozsudok súdu prvého stupňa, ak odvolací súd vyslovil vo výroku svojho potvrdzujúceho rozsudku, že je dovolanie prípustné, pretože ide o rozhodnutie po právnej stránke zásadného významu.

(4) Dovolanie nie je prípustné vo veciach upravených zákonom o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov okrem rozsudku o obmedzení alebo pozbavení rodičovských práv a povinností, alebo o pozastavení ich výkonu, o priznaní rodičovských práv a povinností maloletému rodičovi dieťaťa, o určení rodičovstva o zapretí rodičovstva alebo o osvojení.

(5) Dovolanie nie je prípustné ani vo veciach, v ktorých bolo napadnuté právoplatné rozhodnutie odvolacieho súdu o peňažnom plnení neprevyšujúcom trojnásobok minimálnej mzdy a v obchodných veciach desaťnásobok minimálnej mzdy; na príslušenstvo pohľadávky sa neprihliada. Na určenie minimálnej mzdy je rozhodujúci deň podania návrhu na prvostupňovom súde.

§ 239

(1) Dovolanie je tiež prípustné proti uzneseniu odvolacieho súdu, ktorým bolo zmenené uznesenie súdu prvého stupňa.

(2) Dovolanie je prípustné tiež proti uzneseniu odvolacieho súdu, ktorým bolo potvrdené uznesenie súdu prvého stupňa, ak

a) odvolací súd vyslovil vo svojom potvrdzujúcom uznesení, že je dovolanie prípustné, pretože ide o rozhodnutie po právnej stránke zásadného významu,

b) ide o uznesenie o návrhu na zastavenie výkonu rozhodnutia na podklade cudzozemského rozhodnutia,

c) ide o uznesenie o uznaní (neuznaní) cudzieho rozhodnutia alebo o jeho vyhlásení za vykonateľné (nevykonateľné) na území Slovenskej republiky.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 neplatia, ak ide o uznesenie o príslušnosti, predbežnom opatrení, poriadkovej pokute, o znalcovskom, tlmočnom, o odmietnutí návrhu na zabezpečenie predmetu dôkazu vo veciach týkajúcich sa práva duševného vlastníctva a o trovách konania, ako aj o tých uzneseniach vo veciach upravených Zákonom o rodine, v ktorých sa vo veci samej rozhoduje uznesením.
Mihaly
02.02.08,15:08
KED MAM PODANE ODVOLANIE NA NAJVYSSI SUD ZA AKY CAS MOZEM CAKAT NA PREDVOLANIE , JA UZ CAKAM VYSE ROK AJ POL JEDNA SA O INVALID Z MLADOSTI,KTORY DCERE NEPRIZNALI.DCERA UZ BUDE MAT 21ROKOV JE MENTALNE POSTIHNUTA. ZA ODPOVEDE DAKUJEM
pravnicka
08.02.08,09:13
Neviem ako ti mám odpovedať, píšeš o dovolaní, ako ho podať,kde na akom papieri. Neviem, či si sa už súdil, prehral alebo čo. Lebo dovolanie sa len tak z brucha nedá podať. Má to svoje pravidlá. ak si aj mal súdne konanie, alebo neviem kto, súdca je povinný upozorniť účastníkov konania, že má právo sa odvolať, podať dovolanie.

Vo svojom clánku nepíšeš nič konkrétne. Odpoviem ti tak, ako najlepšie viem.


Podanie na súd sa podáva na podateľní.
Súdna sústava je na Slovensku dvojstupnova. Teda prvé rozhodujú súdy Okresné ako súdy prvého stupna, alebo krajské súdy ako súdy prvého stupna. Potom ked súdca vydá rozsudok, automaticky je povinny poučiť učastníkov konania, že sa môžu odvolať proti rozhodnutiu súdu.
Potom nasleduje konanie na súde druhého stupna a to je:
Ak bol Okresný súd ako súd 1. stupna - odvolací súd je Krajský súd.
Ak bol Krajský súd ako odvolací súd 1. - stupna - odvolací súd je Najvyšší súd SR.
Dovolanie je možné podať len proti rozhodnutiam súdu 2. stupna, za podmienok v paragrafoch, ktoré som ti napísala.

Dovolanie - je mimoriadny oprávny prostriedok,


Občiansky súdny poriadok - § 10 - odsek 2 znie: O dovolaniach proti rozhodnutiam krajských súdov ako súdov prvého stupňa rozhoduje Najvyšší súd SR.
prečítaj si Občiansky súdny poriadok - tretiu hlavu Dovolanie § 236 - 243 f. tieto paragrafy označujú pripustnosť dovolania - kedy sa môže podať dovolanie. lehota do kedy, konanie na súde.


ALE POZOR!!!!
§ 240 HOVORí - Občiansky súdny poriadok:
Učastník môže podať dovolanie do jedného mesiaca od právoplatnosti rozhodnutia odvolacieho súdu na súde, ktorý rozhodoval v prvom stupni. Ak odvolací súd vydal oprávne uznesenie, plynie táto lehota od doručenia oprávneho uznesenia.
Zmeškanie lehoty uvedenej v odseku 1 nemožno odpustiť. Lehota je však zachovaná ak sa dovolanie podá v lehote na odvolacom alebo dovolacom súde.
hiker
08.02.08,10:55
KED MAM PODANE ODVOLANIE NA NAJVYSSI SUD ZA AKY CAS MOZEM CAKAT NA PREDVOLANIE , JA UZ CAKAM VYSE ROK AJ POL JEDNA SA O INVALID Z MLADOSTI,KTORY DCERE NEPRIZNALI.DCERA UZ BUDE MAT 21ROKOV JE MENTALNE POSTIHNUTA. ZA ODPOVEDE DAKUJEM

V odvolacom konani nie je stanovena v zasade ziadna lehota. Ked nahliadnes do spisu (na zaklade splnomocnenia dcery), zistis z jeho obsahu v akom stadiu to je a keby sa s tym uz dlho nic nerobilo, tak staznost predsedovi sudu na prietahy, ktoru je povinny vybavit do 30 dni.
malyklaun
11.11.09,19:03
tak len teda otazka: kedy plynie mne lehota na dovolanie proti rozhodnutiu sudu 2. stupna, ak ma zastupuje pravny zastupca
rozhodnutie bolo vydane v polovici oktobra, ale ja som s nim bol oboznameny az dnes
Mária27
11.11.09,19:17
Čo to vyvádzaš? Považuješ nás za slabozrakých?

Vpravo hore je ETIKETA Porady. V nej čítaj:

20. Nevykrikujem - za vykrikovanie sa často považuje písanie veľkým písmom či iné zvýrazňovanie textu. Zvýrazňovanie a formátovanie textu sa používa len ak ide o zdôraznenie odborných informácií, nie vo voľnej diskusii, alebo pri zviditeľňovaní svojich názorov.
malyklaun
11.11.09,19:24
ospravedlnujem sa, neviem este poriadne v tomto chodit, chcel som len citovat... :o( pred mojou otazkou
Petra Nová
11.11.09,19:38
tak len teda otazka: kedy plynie mne lehota na dovolanie proti rozhodnutiu sudu 2. stupna, ak ma zastupuje pravny zastupca
rozhodnutie bolo vydane v polovici oktobra, ale ja som s nim bol oboznameny az dnes
Zák. č.99/1963 Zb. OSP

Podanie dovolania
§ 240


(1) Účastník môže podať dovolanie do jedného mesiaca od právoplatnosti rozhodnutia odvolacieho súdu na súde, ktorý rozhodoval v prvom stupni. Ak odvolací súd vydal opravné uznesenie, plynie táto lehota od doručenia opravného uznesenia.

(2) Zmeškanie lehoty uvedenej v odseku 1 nemožno odpustiť. Lehota je však zachovaná, ak sa dovolanie podá v lehote na odvolacom alebo dovolacom súde.

Máš ten rozsudok k dispozícii?. Predpokladám, že ten rozsudok, ak bol vynesený KS 15.10.2009, tak bol doručený Tvojmu právnikovi len v týchto dňoch. Ak máš oba rozsudky u seba, zober ich na okresný súd, ktorý rozhodoval v prvom stupni, ten Ti vyznačí na rozsudku KS právoplatnosť a ten mesiac si už ľahko vypočítaš.

Doplnenie:
Inak, dovolateľ musí byť zastúpený advokátom, pokiaľ nemá právnické vzdelanie buď sám, alebo jeho zamestnanec (člen), ktorý za neho koná. Znamená to, že už dovolanie musí byť napísané a podané advokátom.
Mária27
11.11.09,19:44
Keď dáš niekomu plnú moc, ako by si konal - a všetko aj vedel - sám. Ty si nebol na vyhlásení rozsudku?
malyklaun
12.11.09,06:52
zial krajsky su rozhodol a zmenil rozhodnutie okresneho sudu bez vytycenia pojednavania... a az vcera som sa bol pozriet do spisu, kde som sa prvykrat ja oboznamil s rozsudkom. Moja pravnicka na mna nema cas, hoci sa snazim uz tri tyzdne s nou skontaktovat, vzdy sa mi podari spojit len s jej sekretarkou a ta ma stale odbija, ze nevie dohodnut termin, pretoze p. doktorka je zaneprazdnena :o(... mam za to ze krajsky sud rozhodol vo veci samej nespravne
kaco11
12.11.09,07:28
Kto tu pravnicku plati? Ten ju moze aj vyhodit a ja bych to spravila. Okamzite
Petra Nová
12.11.09,09:15
zial krajsky su rozhodol a zmenil rozhodnutie okresneho sudu bez vytycenia pojednavania... a az vcera som sa bol pozriet do spisu, kde som sa prvykrat ja oboznamil s rozsudkom. Moja pravnicka na mna nema cas, hoci sa snazim uz tri tyzdne s nou skontaktovat, vzdy sa mi podari spojit len s jej sekretarkou a ta ma stale odbija, ze nevie dohodnut termin, pretoze p. doktorka je zaneprazdnena :o(... mam za to ze krajsky sud rozhodol vo veci samej nespravne
Nepíšeš, či si sa oboznamoval so rozsudkom KS na okresnom súde. Ak áno, tak tam by mala byť aj doručenka, kedy bol druhostupňový rozsudok( alebo uznesenie?) advokátke doručený. Ak si bol na OS kľudne si mohol požiadať o doručenie rozsudku. Stáva sa bežne , že súd má k dispozícii viac rovnopisov rozsudku a vtedy nerobí problém a doručí ho aj účastníkovi. Samozrejme, tá lehota na podanie dovolania plynie od nasledujúceho dňa, keď advokátka prevzala rozhodnutie alebo sa rozhodnutie považovalo za doručené. Teda nie od vtedy, keď by ho súd doručovala aj Tebe.
A mal by si urobiť jedno, napr. napísať pani advokátke, že máš vedomosť o tom, že bolo rozhodnuté na KS a jej doručené rozhodnutie, že žiadaš, aby Ťa o výsledku bezmeškania informovala, pretože zamýšľaš podať vo veci dovolanie. A upozorni ju, že ak prieťahmi spôsobí zmeškanie lehoty na podanie dovolania, uplatníš voči nej škodu, ktorá Ti z toho vznikne. A budeš sa sťažovať na AK.
malyklaun
20.11.09,17:51
keď som informoval pravnicku o tom co bolo uz vyssie popisane, tak si nasla cas. Dohodli sme sa, ze napise odvolanie, ale velmi sa jej do toho nechcelo, chcela 120 € za to, ktore som vsak prave nemal. dohodli sme sa ze pridem o dva tyzdne. po troch dnoch som si to vsak rozmyslel, nakolko neverim ze bude uspesna. Podpisal som vsak plnu moc. pravicka sa potesila, ze nemusi pisat dovolanie, ale nakolko vraj uz robila nejake ukony, tak by som mal platit 61 €, ale kedze vie ako sa cely pripad vyvijal, ze jej staci zaplatit 20 €. Je to v poriadku? Mam jej to vyplatit? neinformovala ma hned o rozsudku KS, a viditelne sa jej do podania dovolania nechcelo. chcem si odfotit odvolanie odporcu z vyjadrenim mojej pravnicky k odvolaniu. je mozne niekde dat overit, ci naozaj zastupovala mna? je mozne dat preverit cely jej podpis niekomu? mozno jej krivdim, ale naozaj mam pocit, ze nieco nie je tak ako ma byt. dakujem za rady
Mária27
22.11.09,13:48
Nerieš to, čo robila, ani či by bola ona úspešná. Ide o to, či by si bol úspešný ty! Keď si vyhral na prvostupňovom súde, je predsa len nádej, že máš právo na svojej strane. Môžeš si nájsť iného právnika.

Najskôr si zisti, ako sa odporca odvolal, ako sa vyjadrila tvoja právnička v tvojom mene, ako odôvodnil rozsudok súd. Keď chceš investovať do preverovania, tak investuj do preverenia, či máš nádej na úspech v odvolaní. Súdne trovy sú vysoké, ale ak by si vyhral, tak ich môže uhradiť druhá strana.

Je zbytočné overovať to, či zastupovala teba. Nanajvýš zo spisu zistíš, že nekonala a niečo si zmeškal. To môže mať ešte nejaký význam.
malyklaun
22.11.09,14:09
tiež to vidím tak, aj sa chystám urobiť si kópie zo spisu, ale to bude asi všetko. :o(
Petra Nová
22.11.09,14:29
tiež to vidím tak, aj sa chystám urobiť si kópie zo spisu, ale to bude asi všetko. :o(
Chcem Ťa však upozorniť, že tá lehota veľmi rýchlo uplynie a nový právny zástupca tiež potrebuje dostatok času, aby spis naštudoval a niečo rozumné aj do dovolania napísal. Tvoja doterajšia právna zástupkyňa je povinná Ti odovzdať všetky dokumenty a písomnosti, ktoré počas konania vznikli. Takže ich pýtaj od nej. Tie dodatočné trovy právneho zastúpenia (20 €) žiadaj presne špeciifikovať podľa úkonov a vyúčtovať ich faktúrou. A druhú faktúru žiadaj za trovy predchádzajúceho konania. Treba sa však nejako rozhodnúť.:)
58jozef
08.05.13,09:45
No môžu sa hambiť, že tak dlho nechajú čakať. Čakajú až umre tá postihnutá, aby nemuseli platiť, ktovie kto má na jej zameškaný dôchodok zálusk, keď to tak perfektne zdržujú.