sotko
28.01.08,10:32
Viete mi niekto odporucit dobru znacku na nabijatelne NiMH baterie. Do svojho blesku vo fotaku som pouzil uz viacero znaciek baterii ale vzdy sa najde v sade jedna alebo dve "divne" baterie, ktore sa vybiju ako prve (bateria sa vybije na nulu a ostatne este stale drzia 1,2V). Nechapem to, pretoze baterie su v blesku zapojene v serii a kedze su vsetky styri kupovane v jednom baleni, clovek by ocakaval ze budu mat rovnake parametre a budu sa vsetky rovnako rovnomerne vybijat. Uz som vyskusal tri znacky (NEXcell, Camelion, CamPlus) a vzdy sa v danej serii najde baterka, ktora sa rychlo vybije a to je potom broblem dobijat, lebo vacsina nabijaciek dobija baterky v pare, a nechcem ju dobijat spolu s tou co sa este nevybila a drzi si svoje napatie.
S ktorymi mate dobre skusenosti (pomer cena/vykon), alebo su lepsie NiCD?
Chobot
28.01.08,10:10
Viete mi niekto odporucit dobru znacku na nabijatelne NiMH baterie. Do svojho blesku vo fotaku som pouzil uz viacero znaciek baterii ale vzdy sa najde v sade jedna alebo dve "divne" baterie, ktore sa vybiju ako prve (bateria sa vybije na nulu a ostatne este stale drzia 1,2V). Nechapem to, pretoze baterie su v blesku zapojene v serii a kedze su vsetky styri kupovane v jednom baleni, clovek by ocakaval ze budu mat rovnake parametre a budu sa vsetky rovnako rovnomerne vybijat. Uz som vyskusal tri znacky (NEXcell, Camelion, CamPlus) a vzdy sa v danej serii najde baterka, ktora sa rychlo vybije a to je potom broblem dobijat, lebo vacsina nabijaciek dobija baterky v pare, a nechcem ju dobijat spolu s tou co sa este nevybila a drzi si svoje napatie.
S ktorymi mate dobre skusenosti (pomer cena/vykon), alebo su lepsie NiCD?

Batérie podľa mňa nie sú ako odmerka na vodu - že keď je na nej napísané 100 ml, tak každá tých 100 ml aj má. U bateriek asi ťažko nájdeš 4 úplne rovnaké, ktoré by nemali toleranciu v udávanej kapacite a ktoré by sa v rovnakom čase vybili. Každá jedna je vlastne jedinečná a nejakým presným meraním by si zistil, že každá má inú toleranciu v kapacite (raz som testoval batérie tak, že som ich nabil na maximum a zapojil som na ne individuálne žiarovku, raz jednu potom druhú. Presný časový údaj si už nepamätám, ale nevydržali rovnako dlho.).

Takže nehľadaj rovnaké batérie, lebo si myslím, že také nenájdeš, radšej si nabi celú sadu. Ja teraz používam batérie GP, sú cenovo celkom výhodné. V starom walkmane som zase mal batérie AA Varta a bol som s nimi spokojný.
sotko
28.01.08,12:49
chobot to je v poriadku ze ziadna bateria nie je rovnaka a ze kapacity sa budu lisit, ale to ze jedna sa vybije na nulu a ostatne tri este maju 1,18V to sa mi nezda v poriadku. to bude asi vadnou bateriou, ale ked sa mi to stalo uz pri troch seriach roznych znaciek, nejde mi to dohlavy.
Chobot
28.01.08,13:09
chobot to je v poriadku ze ziadna bateria nie je rovnaka a ze kapacity sa budu lisit, ale to ze jedna sa vybije na nulu a ostatne tri este maju 1,18V to sa mi nezda v poriadku. to bude asi vadnou bateriou, ale ked sa mi to stalo uz pri troch seriach roznych znaciek, nejde mi to dohlavy.

Keď si TU (http://www.nimhbattery.com/techfacts3.htm) pozrieš krivku napätia pri vybíjaní NiMH batérií zistíš, že to napätie neklesá lineárne. Baterka si dlho drží napätie, napr. tých 1,2 V až kým nie je skoro úplne vybitá. Až tesne pred koncom napätie výraznejšie poklesne a krátko na to ho úplne stratí.

Preto sa aj tebe asi stalo, že jedna už bola úplne vyčerpaná, teda bola za hodnotou grafu 1,5 a druhá, hoci mala ešten apätie 1,8V, bola niekde medzi hodnotou grafu 1 až 1,5, skôr bližšie k 1,5. Možno o dve minúty používania by sa aj ona vybila úplne a nenameral by si ani tam žiadne napätie.

Takže u NiMH batérií skutočnosť, že má 1,2 V neznamená, že je nabitá na 80%, ale ako vidno z grafu, napätie zhruba 1,18-1,21 V si drží v intervale nabitia niekde medzi 10 až 90%. Nad 90% môže byť napätie až 1,3 V a v posledných 10 % (alebo aj menej) má pod 1,15V.

Takže podľa zmerania napätia (V) nezistíš, nakoľko je baterka nabitá.

A ak by bola jedna batéria naozaj úplne vadná, tak po zapojení celej série ti prístroj nepôjde. V tom spomínanom walkmane som mal rôzne batérie. A jednu NiCd som mal skutočne vadnú (ale po mnohých nabitiach). Držala kapacitu naozaj veľmi krátko, pár minút. Keď som ju zapojil s dobrou batériou, darmo bola tá dobrá nabitá na maximum, prehrávač sa vypol.

Keby si aj ty mal funkčné len 3 tá 4. by bol zlá, tak by ti blesk prestal ísť len čo by sa vybila tá zlá. Možno v jednej sérii môže byť nepodarok, ale pokiaľ si vyskúšal 3 rôzne značky, bola by to veľká náhoda, keby vždy bola jedna zlá.

Tu je vidno ten graf v porovnaní s alkalickými batériami. Z grafov jasne vidno, že u alkalických sa znižovaním kapacity znižuje aj napätie, kým u NIMH nie. Tam je napätie dlho nemenné:

http://www.powerstream.com/AA-tests.htm

A ešte jeden graf:

http://shdesigns.org/batts/battcyc.html
najag
28.01.08,14:20
Do digitalneho fotoaparatu jedine nabijatelne baterie Sanyo Eneloop 2000 mAh / Model HR-3UTG 1,2 V . Nabite aj po roku maju min.80 % svojej kapacity. Nepoznam nic lepsie. Su sice drahsie trocha, ale daju sa kupit dobre v akcii napr. v Tescu v CR. Ja som kupil dve nabijacky a 8 baterii za 500,-Kc. V akcii 2 kusy za cenu jedneho. Vzdy som mal problem, ked som surne potreboval fotak a vzdy boli baterie vybite.Teraz to uz neexistuje, vzdy je pripraveny .
Chobot
28.01.08,14:38
Do digitalneho fotoaparatu jedine nabijatelne baterie Sanyo Eneloop 2000 mAh / Model HR-3UTG 1,2 V . Nabite aj po roku maju min.80 % svojej kapacity. Nepoznam nic lepsie. Su sice drahsie trocha, ale daju sa kupit dobre v akcii napr. v Tescu v CR. Ja som kupil dve nabijacky a 8 baterii za 500,-Kc. V akcii 2 kusy za cenu jedneho. Vzdy som mal problem, ked som surne potreboval fotak a vzdy boli baterie vybite.Teraz to uz neexistuje, vzdy je pripraveny .

Ja som vždy taký neveriaci Tomáš, tak si potrebujem hodené informácie niekde overiť.

A musím súhlasiť s tvojím tvrdením, že tieto baterky (aspoň podľa informácií výrobcu) by mali mať dlhšiu výdrž pri samovybíjaní:

http://www.sos.sk/?str=505