Muška
28.01.08,10:46
V postupoch JU je od 1.1.2008
§ 14
Pohľadávky a záväzky

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

Niekomu to určite pomôže :), ale až od 1.1.2008

Ak sa mýlim opravte ma
Muška
28.01.08,21:07
žiadna reakcia :eek:
andrej_rv
28.01.08,21:36
Muška, tých, čo majú tiež klientov "zabudnuvších" pár rokov uhradiť vystavené faktúry, Tvoj príspevok určite potešil :D. Ešte prezraď, či je táto možnosť účtovného odpisu previazaná aj s príslušnými ustanoveniami v ZoDP ? Priznám sa, akosi som ešte nemal čas preštudovať prípadné daňové náväznosti (a z toho vyplývajúce možnosti daňovej optimalizácie :) )
STRELEC
28.01.08,21:40
V postupoch JU je od 1.1.2008
§ 14
Pohľadávky a záväzky

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

Niekomu to určite pomôže :), ale až od 1.1.2008

Ak sa mýlim opravte ma

Keď táto zmena bude na debatu pri najbližšej ďalšej uzávierke u FO. V priebehu roka to asi každý nechá tak, len ak by náhodou potreboval v priebehu roka znížiť svoj majetok. Aj nedobytné pohľadávky sú pri "námluvách" v banke na niečo dobré dobré.
Ináč je to samozrejme výborná , demokratizujúca, zmena. Aspoň pre FO!
Muška
28.01.08,22:21
tu je celý "Metodický pokyn".http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2008-a.html ...ja som len tajne dúfala, že to bude platiť už pre rok 2007.
misolga
05.02.08,22:09
[quote=Muška;625550]V postupoch JU je od 1.1.2008
§ 14
Pohľadávky a záväzky

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

Niekomu to určite pomôže :), ale až od 1.1.2008

Priznám sa že som asi nie celkom správne pochopila odpis pohľadávky : Znamená to že podľa § 4 ods 6 písm d) ak mi pohľadávka staršia povedzme ako 5 rokov do dnešného dňa nebola uhradená tak si ju môžem odpísať z knihy pohľadávok a v peňažnom denníku si ju zapíšem ako príjem ovplyvňujúci základ dane-v tomto prípade nemusím mať napr.rohodnutie súdu..atď.? V prípade že ju dlžník niekedy už aj uhradí tak mi táto úhrada v tom období kedy zaplatil už neovplyvní základ dane..
Na túto tému som prešla dosť príspevkov, doteraz sa pohľadávky neodpisovali tak som teraz v rozpakoch ako ďalej.
Muška
06.02.08,10:11
Ja som to pochopila nasledovne:
Od 1.1.2008 ak ide o:

§ 4 odst. 6 písm. d)
príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,

ak "trvale upustím" od vymahánia /napr. odberateľ už neexistuje, je po lehote možnosti na vymáhanie...../ v uvedenom roku pohľadávky zaradím do POZD /podľa mňa netreba mať žiadne rozhodnutie súdu../

- a ak by to predsa len odberateľ raz uhradil, tak pri tejto pohľadávke už postupujem podľa :
§ 4 odst. 6 písm.f)
príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov, /účtujem PNZD/.

A máš pravdu, doteraz sme museli tie pohľadávky "gúľať" pred sebou . Teraz môžeme aspon v roku, v ktorom mi to bude "vyhovovať" dať do POZD.
emily 2
09.02.08,12:36
To je super, konečne sa zbavím zopár položiek.
Ale chcela by som sa opýtať opačne.
Evidujeme aj nejaké drobné záväzky - r. 1997 -1999 , ktoré už nikto nevymáha - tieto musíme stále evidovať ... ?
andrej_rv
17.02.08,18:25
...ak "trvale upustím" od vymahánia /napr. odberateľ už neexistuje, je po lehote možnosti na vymáhanie...../ v uvedenom roku pohľadávky zaradím do POZD /podľa mňa netreba mať žiadne rozhodnutie súdu../
A máš pravdu, doteraz sme museli tie pohľadávky "gúľať" pred sebou . Teraz môžeme aspon v roku, v ktorom mi to bude "vyhovovať" dať do POZD.
Okrem vyššie popísaného zániku pohľadávky podľa § 14 ods. 2, pri ktorej sa o sumu odpísanej pohľadávky zvyšuje základ dane, umožňujú nové Postupy v ods. 3 v náväznosti na ZoDP aj čiastočný alebo úplný odpis pohľadávky bez dopadu na daň.
Podľa znenia § 14 ods.3 nových PJÚ sa odpise pohľadávok podľa § 19 ods. 2 písm. h) a i) ZoDP postupuje podľa § 4 ods. 6 písm. f) Postupov JÚ, teda u odpisu pohľadávok spĺňajúcich podmienky uvedené v ZoDP sa tieto pohľadávky (resp. ich časť) nezahrnú pri uzávierkových operáciách do zdaniteľných príjmov.
Podľa mňa to znamená asi toľko, že výška sumy, ktorá napriek odpisu pohľadávky neovplyvní základ dane, je v zmysle:
- § 19 ods. 2 písm. h) ZoDP 100 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti (bez príslušenstva), ak je po splatnosti viac ako 24 mesiacov, menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje 10000,- Sk a celková hodnota pohľadávok voči tomuto dlžníkovi ku poslednému dňu zdaňovacieho obdobia nepresahuje sumu 10000,- Sk
- § 19 ods. 2 písm. i) ZoDP 50 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva v zdaňovacom období, v ktorom uplynula táto doba (bez obmedzenia menovitej výšky pohľadávky a bez limitu celkovej hodnoty pohľadávok voči danému dlžníkovi).
Druhých 50 % pohľadávky odpísanej podľa písm. i) sa v rámci uzávierky zahrnie do zdaňovaných príjmov.
Určite sa k tejto problematike objavia konkrétnejšie výklady a pokyny, ako postupovať pri odpisoch a najmä akú časť odpísaných pohľadávok zahŕňať či nezahŕňať do základu dane v rámci uzávierok.
Muška
08.01.09,21:40
...obnovujem tému...., aby sme nezabudli :)
aktaK
19.01.09,11:32
posúvam aj ja :o)
ivti
20.01.09,15:46
Okrem vyššie popísaného zániku pohľadávky podľa § 14 ods. 2, pri ktorej sa o sumu odpísanej pohľadávky zvyšuje základ dane, umožňujú nové Postupy v ods. 3 v náväznosti na ZoDP aj čiastočný alebo úplný odpis pohľadávky bez dopadu na daň.
Podľa znenia § 14 ods.3 nových PJÚ sa odpise pohľadávok podľa § 19 ods. 2 písm. h) a i) ZoDP postupuje podľa § 4 ods. 6 písm. f) Postupov JÚ, teda u odpisu pohľadávok spĺňajúcich podmienky uvedené v ZoDP sa tieto pohľadávky (resp. ich časť) nezahrnú pri uzávierkových operáciách do zdaniteľných príjmov.
Podľa mňa to znamená asi toľko, že výška sumy, ktorá napriek odpisu pohľadávky neovplyvní základ dane, je v zmysle:
- § 19 ods. 2 písm. h) ZoDP 100 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti (bez príslušenstva), ak je po splatnosti viac ako 24 mesiacov, menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje 10000,- Sk a celková hodnota pohľadávok voči tomuto dlžníkovi ku poslednému dňu zdaňovacieho obdobia nepresahuje sumu 10000,- Sk
- § 19 ods. 2 písm. i) ZoDP 50 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva v zdaňovacom období, v ktorom uplynula táto doba (bez obmedzenia menovitej výšky pohľadávky a bez limitu celkovej hodnoty pohľadávok voči danému dlžníkovi).
Druhých 50 % pohľadávky odpísanej podľa písm. i) sa v rámci uzávierky zahrnie do zdaňovaných príjmov.
Určite sa k tejto problematike objavia konkrétnejšie výklady a pokyny, ako postupovať pri odpisoch a najmä akú časť odpísaných pohľadávok zahŕňať či nezahŕňať do základu dane v rámci uzávierok.
Chcela by som sa opýtať, či je možné postupovať týmto spôsobom pri odpise pohľadávok, t.j. § 19... alebo len podľa §14 ods.2 postupov účtovania v JU? Ďakujem.
ivti
22.01.09,09:33
Chcela by som sa opýtať, či je možné postupovať týmto spôsobom pri odpise pohľadávok, t.j. § 19... alebo len podľa §14 ods.2 postupov účtovania v JU? Ďakujem.

Ešte raz vypichujem otázku? Máte s odpisom pohľadávok v JU niekto už skúsenosti?
beatam
22.01.09,13:06
Chcela by som sa opýtať, či je možné postupovať týmto spôsobom pri odpise pohľadávok, t.j. § 19... alebo len podľa §14 ods.2 postupov účtovania v JU? Ďakujem.
Pozri odsek 3 § 14 postupov účtovania.
aktaK
29.01.09,08:49
:D prosim po "lopate", podujme sa volakto na to, aby mi to vysvetlil?

1. musím, alebo mozem odpisat pohladavky starsie ako 3 roky,
2. aky je rozdiel medzi pohladavku trebars 9 tis. sk u jedneho odberatela
3. a pohladavkou 11 tis. u iného odberatela
4. ak odpísem pohladavku, tak ju mám aj nejakym zahadnym posobom vyradit z knihy pohladavok? neviem totiz akym sposobom, trebars ID uhradou, alebo mi ta pohladavka i tak zostane visiet v knihe...(v tom pripade ani nevidim dovod na odpis pohladavky)
5. ovplyvni DZ odpis prvej a druhej pohladavky?
6. a este, co musi splnat pohladavka, aby vobec mohla byt odpisana - trebars zanik PO? a co FO, ked viem, ze uz nikdy - bohuzial - nam podlznosti nevyplati...

dakujem, "postupy" som si presla, ale nie som o nic mudrejsia... :confused:
beatam
29.01.09,15:44
Pozri tu:
http://www.porada.sk/t83490-stare-pohladavky.html
V príspevku od Rozalky je priložené aj usmernenie DRSR
ivti
19.02.09,08:51
Čo znamená "menovitá hodnota pohľadávky"? Rozlišuje sa tu suma s DPH a suma bez DPH? Alebo je to celková hodnota neuhradenej pohľadávky? (z hľadiska odpisu) Ďakujem.
Zita5
19.02.09,09:08
ivti
19.02.09,09:40
http://www.porada.sk/956361-post25.html
Ak chcem odpísať pohľadávku podľa §14 od.2 postupov účtovania JU, teda upúšťam od jej vymáhania, účtujem to podľa §4 ods.6 písm.d) tretí bod, čiže ako ostatný príjem.V celej výške ako príjem, aj s DPH?
ivti
20.02.09,07:05
Ak chcem odpísať pohľadávku podľa §14 od.2 postupov účtovania JU, teda upúšťam od jej vymáhania, účtujem to podľa §4 ods.6 písm.d) tretí bod, čiže ako ostatný príjem.V celej výške ako príjem, aj s DPH?
Ešte raz vypichujem otázku....
beatam
20.02.09,07:44
Ak chcem odpísať pohľadávku podľa §14 od.2 postupov účtovania JU, teda upúšťam od jej vymáhania, účtujem to podľa §4 ods.6 písm.d) tretí bod, čiže ako ostatný príjem.V celej výške ako príjem, aj s DPH?
Toto zaujíma aj mňa.
Pozri sem
http://www.porada.sk/t75776-odpis-pohladavky-v-ju.html
Zita5
20.02.09,07:57
Takže som sa nad tým zamyslela ......bude to s DPH ....čiže pohľadávka v takej výške , ako je uvedená v Knihe pohľadávok v sume celkom .

V peňažnom denníku u platcu DPH zaúčtujete vlastne pohľadávku do príjmov OVZ s členením predsa , ktoré bude tvoriť ZD a výška DPH ,cez ÚUO.


P.S.Možno nás niekto usmerní .
beatam
20.02.09,09:16
Ďakujem za Tvoj názor Zita5. :) Myslela som si, že v odpise pohľadávok "mám jasno", ale zmiatli ma niektoré príspevky. Verím, že sa ešte niekto zapojí do diskusie.

Prikladám link, kde sa odpis pohľadávky rieši (strana 9)
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-33483070-otazky-odpovede-a-priklady-5

O.i. je tam uvedené:
Dávame do pozornosti, že ak pohľadávka obsahuje u platiteľa dane aj DPH, potom suma DPH nie je predmetom dane z príjmov (§3 ods. 2 písm. e ZDP).
Zita5
20.02.09,09:19
Ďakujem za Tvoj názor Zita5. :) Myslela som si, že v odpise pohľadávok "mám jasno", ale zmiatli ma niektoré príspevky. Verím, že sa ešte niekto zapojí do diskusie.

Prikladám link, kde sa odpis pohľadávky rieši (strana 9)
http://hnonline.sk/?p=k00000_print&article[id]=33483070&article[area_id]=

O.i. je tam uvedené:
Dávame do pozornosti, že ak pohľadávka obsahuje u platiteľa dane aj DPH, potom suma DPH nie je predmetom dane z príjmov (§3 ods. 2 písm. e ZDP).


No však nie je predmetom príjmu DPH ani v mojom prípade :)
ivti
23.02.09,08:55
Teda súhlasíte so mnou s takýmto účtovaním?:
odpis pohľadávky JU:
- suma bez DPH - ako ostatný príjem ovplyvňujúci základ dane
- DPH - ako platba DPH, príjem neovplyvňujúci základ dane
Muška
23.02.09,09:03
Teda súhlasíte so mnou s takýmto účtovaním?:
odpis pohľadávky JU:
- suma bez DPH - ako ostatný príjem ovplyvňujúci základ dane
- DPH - ako platba DPH, príjem neovplyvňujúci základ dane
Ja áno :)
ivti
24.02.09,08:09
Ešte ma čosi napadlo, aké staré môžu byť pohľadávky na účely odpisu v JU?
atka4
24.02.09,12:16
V tejto súvislosti upozorňujem na možnosť odpisu pohľadávky voči odberateľovi do výšky 10.000,- Sk /voči jednému odberateľovi/ do PNZD (JÚ), a to v súlade s § 19, odst. 2 písm i), bod 2 a 3 Zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z. v platnom znení.

Postupy účtovania JÚ
§ 14
Pohľadávky a záväzky
(3) Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu 29), sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. f) na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.
29) § 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
§ 4 ods. 6 písm f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu 4) neovplyvňujú základ
dane z príjmov,

zákon o dani z príjmov
§19, odst. 2
h) výdavok (náklad) do výšky odpisu menovitej hodnoty pohľadávky1) alebo jej neuhradenej časti vrátane úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len "príslušenstvo"), ak je toto príslušenstvo zahrnuté do základu dane podľa § 17 ods. 21, alebo výdavok do výšky odpisu obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením, alebo neuhradenej časti u daňovníka zisťujúceho základ dane podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c), alebo u daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak

1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesením súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate,
2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo reštrukturalizačného konania,
3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním od dedičov dlžníka,
4. exekúciu alebo výkon rozhodnutia súd zastaví z dôvodu, že po vydaní rozhodnutia, ktoré je podkladom na exekúciu alebo výkon rozhodnutia, zaniklo ním priznané právo,
5. súd výkon rozhodnutia zastaví z dôvodu, že priebeh výkonu rozhodnutia ukazuje, že výťažok, ktorý sa ním dosiahne, nepostačí na krytie jeho trov alebo majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania, a to aj pri ostatných pohľadávkach evidovaných daňovníkom voči tomu istému dlžníkovi,
6. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku vo výške 100 % (§ 20 ods. 17 a 19),

i) výdavok (náklad) vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak sú súčasne splnené tieto podmienky:
1. k tejto pohľadávke možno tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b),
2. menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje sumu 10 000 Sk,
3. k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje sumu 10 000 Sk,

Dopĺňam pre úplnosť znenie § 19, odst.2, písm, h, aby bola odpoveď ucelená (je potrebné - pre odpis pohľ. dodržať obe ustanovenia, t.j. body h) a i)
bijou
25.02.09,10:00
a ešte taký detail, zaujíma ma §19, odst.2 písm.i bod 3. celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia ... teda už po odpise starých pohľadávok voči nemu?
ivti
25.02.09,11:10
Ešte ma čosi napadlo, aké staré môžu byť pohľadávky na účely odpisu v JU?
ešte raz vypichujem otázku...
atka4
25.02.09,12:56
a ešte taký detail, zaujíma ma §19, odst.2 písm.i bod 3. celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia ... teda už po odpise starých pohľadávok voči nemu?
Je to asi tak trochu šalamúnska otázka. SZČO sa môže rozhodnúť aj v priebehu roka, že pohľadávku voči odberateľovi - neplatičovi odpíše. (ale tu ide o iný akt - odpísanie pohľ. na základe rozhodnutia podnikateľa, t.j. v tomto prípade sa účtuje odpis v knihe pohľ. a súčasne v závierk.úpravách ako POZD)

Zvyčajne k takýmto prípadom prichádza až pri uzávierkových úpravách a to po každoročnej inventarizácii a následnom riešení - čo s neplatičmi.

Aby bola splnená litera zákona: §19, odst.2 písm.i bod 3. celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia (podobne ako odpisy inv. maj.-podmienka uplatnenia - nároku na odpis ak je IM v stave k 31.12.)

K tvojej otázke, podľa mňa, ide o stav pohľadávok pred odpisom.

Ak má ísť o odpis pohľadávky do PNZD, tak treba ale túto možnosť vnímať v kontexte, t.j. § 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov /nie len odst. i.)/

Postupy účtovania JÚ
§ 14
Pohľadávky a záväzky
(3) Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu 29), sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. f) na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky., t.j. práve odvolávka na ZoDzP písm. h) § 19, odst.2
ivti
25.02.09,15:27
Myslíte, že je možné napr. v tomto roku odpísať pohľadávku voči jednému dlžníkovi, t.j. pripočítať k základu dane, ale 10.000 Sk z pohľadávok si nechať a v nasledujúcom roku to odpísať, ale už podľa §19, odst.2 písm.i bod3, čo mi už základ dane nebude ovplyvňovať?
bijou
25.02.09,18:33
ono je to tak šalamúnsky napísané v tom bode 3:
k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje sumu 10000 Sk.
Chcela by som odpísať pohľadávku tak, aby mi neovplyvnila ZD, ale podľa §19 ods.2 písm. h to asi nepôjde. Nemám žiadne rozhodnutie súdu, nič. Jedná sa o pohľadávky voči Perspektíve zdrav. poisťovne, ktorá už neexistuje. Daňovník ich eviduje od roku 1998 až doteraz. tak ako ktosi napísal "gúľa ich pred sebou" už dlhé roky. Neviem, ako bola táto zdravotná poisťovňa zrušená, daňovník nemá žiadne doklady preukazujúce dôvod odpisu pohľadávky.
šromo
26.02.09,07:44
Aj tak si myslím, že je zákon v tomto prípade k živnostníkom nespravodlivý.
Keď sa namožnosť odpisu nedobytnej -premlčanej pohľadávky pozerám, tak mi vychádza : PO vystaví fa, ktorú hneď aj zdaní. Pokiaľ mu však nie je uhradená a spĺňa podmienky na jej odpis podľa § 19 ods.2, písm.h, môže si ju dať do daňových nákladoch. Je teda na nule. SZČO naopak - takúto pohľadávku si musí prirátať k DZ.
Uvažujem správnym smerom? Opravte ma
bijou
26.02.09,07:54
myslím, že neuvažuješ správnym smerom. lebo ak má PO doklady preukazujúce dôvod odpisu pohľadávky podľa § 19 ods.2písm.h, tak si túto pohľadávku dá do daňových nákladov a je teda na nule(to je správne). ale aj SZČO je vlastne na nule, lebo takúto pohľadávku pri odpise zaúčtuje ako príjem neovplyvňujúci základ dane. ja riešim skôr prípad, kedy nesplňam písm. h a chcela by som uplatniť písm. i.
misolga
26.02.09,09:06
Bijou,
aj ja dumám ako postupovať pri odpise pohľadávky ešte z roku 1999 voči zdravotnej poisťovni a podľa 19 ods 2 písm i) odpis pohľadávky do 10000,-sk sa uvádza že musí spĺňať podmienky a to že suma pohľadávky alebo časť nesplatenej sumy nesmie byť vyššia ako 10 tis Sk ( podľa mňa doklad preukazujúci túto skutočnosť je pohľadávka ktorá sa odpisuje) , k 31.12. celková hodnota pohľadávok kedy došlo k odpisu nesmie byť vyššia ako 10 tis.( priložený zoznam pohľadávok k 31.12. dokazujúci že suma naozaj neprevyšuje 10 tis), alebo je možné tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods4 b)-úverové pohľadávky bánk alebo ak je možné tvoriť opravnú položku vo výške 50% podľa § 20 ods 14 b)-ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako 24 mesiacov . Takže ak pri §19 ods.2 h - sa preukazujem rozhodnutím súdu ... tak v tomto prípade sa preukazujem pohľadávkou ktorá nemá vyššiu hodnotu ako 10 tis a spĺňa horeuvedené podmienky. Je to len môj názor ako postupovať, takže rada by som bola aj na názory ostatných poraďákov a uviesť správny postup..
bijou
26.02.09,15:42
asi som sa nevyjadrila správne. tým, že nemám doklady preukazujúce dôvod odpisu pohľadávky, som myslela napr. rozhodnutie súdu pri použití písm.h. Samozrejme, že pre písm. i stačí zoznam pohľadávok a samotná fa vo výške nižšej ako 10000,-. Tie fa má daňovník jednotlivo vo výške do 10000,-Sk, ale spolu ich má cca za 23000,-Sk. Opravnú položku tvoriť nemôže, lebo účtuje v JÚ. Takže ak sa berie do úvahy celková hodnota pohľadávok pred uskutočnením odpisu(teda nie len nejaké nové faktúry), rozhodnutie o ich odpise by znamenalo príjem ovplyvňujúci ZD. a to asi nie je rozumné. asi si ešte počkáme, kým nezvýšia podmienku celkovej hodnoty.
ivti
27.02.09,08:41
Ešte ma čosi napadlo, aké staré môžu byť pohľadávky na účely odpisu v JU?
ešte raz vypichujem otázku...
Emwa
28.02.09,13:11
Zdravim vsetkych poradakov,
mam taku mensiu "specialitku": SZĆO v r.1999 kupil za hotove mot.voz. nakl.,
po troch mesiacoch zistil chyby, poslal reklamaciu, dostal odpoved, ze reklamacia je uznana, ma vystavit dobropis a vratit MV dodavatelovi/vyrobcovi/. Kedze to bolo v ramci kratkeho obdobia, nemal narok ani na jednorocny odpis. Auto vratil, dobropis vystavil, kedze vtedy bol zakon o DPH taky, aky bol, DPH vratil statu. Dodavatel /vyrobca/ /// Marhula a ..///
medzitym skoncil, ako pokracuje sud, viete. V rokoch 2005-07 mal ustny prislub od spravcu konkurzu, ze nieco by mohol dostat. Z toho dovodu sa v rocnej zavierke urobila rezerva /mohla byt alebo nie ?/. Kedze do zavierky v nasledujucom roku sa nic nezmenilo, rezerva sa rozpustila. To sa opakovalo cca 2-3 roky. Myslim, ze uz nie je dovod "verit", ze niekedy nieco dostane.
Tak mi prosim, poradte, ako sa zbavit a vysporiadat tuto zalezitost. Priznam sa, nic rozumne ma nenapada.
Vdaka poradakom, ktori si najdu cas na moj problem.
Emwa
28.02.09,13:28
PROSIIM, najdite si cas na odpoved :mee:
šromo
28.02.09,14:20
myslím, že neuvažuješ správnym smerom. lebo ak má PO doklady preukazujúce dôvod odpisu pohľadávky podľa § 19 ods.2písm.h, tak si túto pohľadávku dá do daňových nákladov a je teda na nule(to je správne). ale aj SZČO je vlastne na nule, lebo takúto pohľadávku pri odpise zaúčtuje ako príjem neovplyvňujúci základ dane. ja riešim skôr prípad, kedy nesplňam písm. h a chcela by som uplatniť písm. i.

Ale, ale, ale !
Ak sa nemýlim, v JÚ je predsa odpis takejto pohľadávky položkou zvýšujúcou základ dane
mám na mysli pohľadávky nad 10.000,-
Emwa
28.02.09,15:22
:mee::mee::(

Nikto nema na mna cas ???? Doplnujem: ide o FO, uctuje v JU.
šromo
28.02.09,15:47
PROSIIM, najdite si cas na odpoved :mee:
Myslím, že to je možné riešiť odpisom pohľadávky, ale s tým, že jú potom prirátaš k ZD / r.40 daň.priznania/
Emwa
28.02.09,15:51
Vdaka za odpoved, ide mi totiz o to, ze je to dobropis, a v podstate znizim
fakturaciu a tym aj danovy zaklad. Je to ok ?
šromo
28.02.09,15:51
samozrejme, potom keby došlo dodatočne k úhrade, už nepriznávaš v daň.priznaní, už si sumu zdanila
šromo
28.02.09,15:53
Vdaka za odpoved, ide mi totiz o to, ze je to dobropis, a v podstate znizim
fakturaciu a tym aj danovy zaklad. Je to ok ?
pohľadávky znížiš, ale daň. základ bohužiaľ nie. Ten upravíš na tom riadku 40 daňového priznania
Emwa
28.02.09,15:58
jasne, rozumiem, este raz vdaka
DanielaSL
09.03.09,13:53
Mám pohľadávku starú tri roky, jej výška je do 10.000, môžem ju teda v roku 2008 odpísať. Ako to urobím v praxi? Jednoducho v rámci uzávierkových operácii ju stornujem v knihe pohľadávok, alebo aj niečo účtujem v peňažnom denníku?
beatam
09.03.09,14:29
Mám pohľadávku starú tri roky, jej výška je do 10.000, môžem ju teda v roku 2008 odpísať. Ako to urobím v praxi? Jednoducho v rámci uzávierkových operácii ju stornujem v knihe pohľadávok, alebo aj niečo účtujem v peňažnom denníku?
Od 5.12.2008 platí § 14, odsek 3 nasledovne:
Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.
DanielaSL
09.03.09,15:38
Od 5.12.2008 platí § 14, odsek 3 nasledovne:
Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.

Mám tomu rozumieť, že to len vymažem z knihy pohľadávok a čo mám považovať za doklady preukazujúce dôvod odpisu?
leony
19.03.09,13:20
Dobrý den,
ja sa tu už 2 dni prehrabavam celou poradou a hlavne pohladavkami a zyvazkami..a som z toho jelen!!:mad:
prosim Vás o radu, ako mam zlikvidovat pohladavky firiem ktore nam uz nikdy nezapklatia, bud skrachovali a lebo su v konkurze a bez financii..je to za tovar, klasika firma..ja som to studovala a aj podla usmerneni DZ a paragrafov a vzdy som na niecom zamrzla..pohladavku mozem do 10000 odratat, ale 1,2,3 a som v...kedy mozem robit tie opravne položky? tam su kadejake banky popisane a poistovne.. prosim vysvetlite mi to niekto tak jednoducho ako nejakemu idiotovi!!!!
a este aj zavazky..kedy ich musim priratat k DZ?

vecna vdaka!!!!;)
siza
19.03.09,16:38
Mám tomu rozumieť, že to len vymažem z knihy pohľadávok a čo mám považovať za doklady preukazujúce dôvod odpisu?

Postupy uctovania - § 14
ods 2. Pri odpise pohladavky pri trvalom upusteni od jej vymahania sa uctuje zanik pohladavky v knihe pohladavok a v ramci uzavierkovych uct. operacii podla § 4 ods. 6 pism d tretieho bodu v tom uctovnom obdobi, v ktorom... z toho vyplyva, ze nielen vymazes, ale aj uctujes ako ostatny prijem zahrnovany do zakladu dane. Ak pohladavku neskor uhradia, uctujes ako prijem neovplyvnujuci ZD
Ja by som to asi riesila cez závierkový ID, ktorým by som uhradila uvedenú pohladavku a tym by vypadla z knihy pohladavok.

ods. 3 Pri odpise pohladavok podla osobitneho predpisu (§19 ods. 2 písm. h) a i) zakona o DZP) sa uctuje zanik pohladavky v knihe pohladavok a v ramci uzavierkovych uct. operacii podla §4 ods. 6 pism. f - teda ako prijem neovplyvnujuci ZD.

zaregistrovala som novelu v opatreni, kde sa to rusi, takze to vyzera tak, ze sa pohladavka len vyskrtne v knihe pohladavok. Osobne by som ju asi neskrtala, len by som ju "uhradila" pomimo penazneho dennika (niektore softy to umoznuju)
Zaujimave je, ze pri tomto odseku sa uz neriesi situacia, ak je pohladavka neskor uhradena. Ale podla mna to bude potom danovy prijem ostatny.

Este upozornujem, ze Opatrenie sa odvolava len na §19 ods. 2 písm. h) a i) zakona o DZP, teda nie na pism. r, co podla mna v praxi znamena to, co uz bolo prezentovane skor - teda danovo v JU mozme opisat len pohladavky do 10000, pohladavky, ktore riesi sud, spravca konkuz.podstaty, exekutor alebo dlznik zomrel. Tie ostatne pohladavky, na ktore je sice mozne tvorit v podvojnom U opravne polozky podla doby po splatnosti a potom ich aj odpisat danovo, to sa JU netyka. Takze vsetky ostatne mozme sice odpisat, ale len nedanovo, resp. tak, ze si zvysime ZD.
Mylim sa?
GERTA
20.03.09,12:23
Dobrý deň,
takže keď robím odpis pohľadávok v JU podľa § 19 ods. 2,písm. i ,(+ § 14 ods.3 postupy učtovania v JU )
môžem dať do daňových výdajov = výdavok vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky ? Neplatí tu pre odpis do daňových výdajov nejaké obmedzenie? / bola tu reč o § 52 ods.19,ktorý ma zneistil /. Nerada by som to zaúčtovala zle. Prečítala som si " Usmernenie DR SR k § 19 ods.2 písm. i a zdalo sa mi to jasné. Ale teraz čo tu čítam rôzne príspevky na túto tému začínam mať chaos čo sa týka uplatnenia daňového výdavku pri týchto pohľadávkach
Mam neuhradené pohľadávky
R.1998 1500,- Sk voči firme X
R.2002 2000,- Y
R.2003 5000,- Z
R.2004 3000,- W
----------------------
celkom 11500
Bebak76
20.03.09,12:37
Ahojte, mna skor zaujima, ci stare pohladavky v JU napr.z r.2000 v hodnote nad 100 tis.musim zdanit v tomto roku alebo nie. Doteraz sme s nimi nic nerobili.Stale mi nie je totiz jasne, ci musim, ci nemusim, ci mozem zdanit. Mam uz totiz hotove priznanie a nie velmi sa mi to chce prerabat, teda povysovat danovy zaklad. Radsej by som to uz urobila az v uzav. operaciach za rok 2009. Tak neviem... Poradite niekto skusenejsi ?
Muška
20.03.09,12:44
Máš to napísané:
V postupoch JU je od 1.1.2008
§ 14
Pohľadávky a záväzky

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).
Bebak76
20.03.09,12:59
Máš to napísané:
V postupoch JU je od 1.1.2008
§ 14
Pohľadávky a záväzky

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

Ano Muska, toto som citala. A kolko krat. :confused:Len mi nie je jasne, ci sa moze len tak uctovna jednotka rozhodnut, ze upusti od vymahania? Cize naozaj si mozem zvysit takymito pohladavkami ZD v tom roku, kedy mi to vyhovuje ? Lebo moja kolegyna bola na skoleni a tam jej bolo povedane resp.tak si to vysvetlila, ze to musime zdanit vtedy, ked je to premlcane. A nasa pohladavka od r.2000 uz je pradavno premlcana. Takze nemusim prerabat danove a mozem to nechat na rok 2009 ?:confused:
Bebak76
20.03.09,13:24
Ano Muska, toto som citala. A kolko krat. :confused:Len mi nie je jasne, ci sa moze len tak uctovna jednotka rozhodnut, ze upusti od vymahania? Cize naozaj si mozem zvysit takymito pohladavkami ZD v tom roku, kedy mi to vyhovuje ? Lebo moja kolegyna bola na skoleni a tam jej bolo povedane resp.tak si to vysvetlila, ze to musime zdanit vtedy, ked je to premlcane. A nasa pohladavka od r.2000 uz je pradavno premlcana. Takze nemusim prerabat danove a mozem to nechat na rok 2009 ?:confused:

Posuvam dalej.
Bebak76
20.03.09,13:59
Nikto nevie ? Muska ?
Bebak76
23.03.09,12:22
Tak som tie pohladavky bez zbytocneho filozofovania zdanila :-) Pre istotu.
Lenuška
23.03.09,12:54
Posuvam dalej.

Mne zostali neuhradené 3 pohľadávky z 08,09,10/ 2007 225.000,- a vraj nikdy nebudú uhradené. Môžem ich v roku 2008 odpísať - upustiť od vymáhania a zvýšiť o 2 pohľadávky spolu 160.000,- základ dane za rok 2008?
Totiž v roku 2008 by to vyhovalo, čo sa týka základu dane.
Ďakujem.
ryba60
25.03.09,18:37
Čo je to za skratku :.....v ktorom mi to bude "vyhovovať" dať do POZD. POZD ???
Muška
25.03.09,18:38
POZD = príjem ovplyvňujúci základ dane :)
Lenuška
26.03.09,09:03
Mne zostali neuhradené 3 pohľadávky z 08,09,10/ 2007 225.000,- a vraj nikdy nebudú uhradené. Môžem ich v roku 2008 odpísať - upustiť od vymáhania a zvýšiť o 2 pohľadávky spolu 160.000,- základ dane za rok 2008?
Totiž v roku 2008 by to vyhovalo, čo sa týka základu dane.
Ďakujem.


Nie mne......ale musím tie pohľadávky teda viesť v účovníctve a upustiť od vymáhania pohľadávky až po 4 rokoch po splatnosti pohľadávky?
dakujem.......
Leila
26.03.09,21:53
Prosim poradite mi, ako odpisem pohladavku v cudzej mene z roku 2005 za 50tis., ked chcem upustit od jej vymahania??? Prepocitam kurzom NBS k 31.12.2008 na SKK a v tejto sume pojde do POZD??? Dakujem vopred.
kvieta
08.02.10,09:06
Ahojte. Mam fa z r. 2007, ktore su splatne 31.1.2008. Tieto fa mi nikdy nebudu zaplatene, tak by som ich chcela zdanit v DP za r. 2009. Je to mozne? alebo musia byt niekolko rokov po splatnosti?

A ked mam fa v CZK, akym kurzom ich zdanim, ked mam ID 31.12? kurz bude z predosleho dna? alebo zo dna zostavenia uctovnej zavierky?
kvieta
08.02.10,11:29
tak ako mudre hlavicky.. neviete mi pomoct?
kvieta
09.02.10,09:16
tak aky kurz mam pouzit.. prosiiiiiiiiiiiiiim
beatam
09.02.10,10:57
tak aky kurz mam pouzit.. prosiiiiiiiiiiiiiim

§21 Cudzia mena (postupy JU)
(3) Pohľadávky a záväzky, ocenené pri vzniku cudzou menou, sa ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 ocenia referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Pohľadávky a záväzky, ocenené pri vzniku cudzou menou, sa ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ocenia referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)Kurzový rozdiel z ocenenia ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu a ocenenia ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa pri pohľadávkach a záväzkoch v peňažnom denníku neúčtuje, s výnimkou kurzového rozdielu podľa § 10 ods. 28 a § 17 ods. 6.
kvieta
09.02.10,12:54
Poznam tento paragraf. Len sa neviem z toho vysomarit. Pri uhradach pouzivam kurz z predosleho dna. Ale neviem ako brat zdanenie pohladavok (ci ako uhradu a kurz z predosleho dna.. alebo ako cast uctovnej zavierky a kurz z 31.12) preto prosim o vysvetlenie.. akym kurzom to mam prepocitat.
kvieta
10.02.10,07:04
prosim.. skusi niekto pomoct?
aliiica
10.02.10,14:51
noo ja by som tiez potrebovala zdanit pohladavky v cudzej mene a rovnako neviem, ktory kurz pouzit
pomoze nam niekto?
nina100
17.02.10,08:11
Dobry den,
mám otázku - čo s pohľadávkami, ktoré eviduje v JU podnikateľ voči spoločnostiam, ktoré už neexistujú? sú vymazané z OR príp. majú niektorí ukončili živnosť a nedajú sa tieto pohľadávky nijako už uhradiť?
Sú z rokov 1999 - 2002?
Tiež ich musí dodaniť? alebo tam platia výnimky?

Dodaniť sa nemusí odpis pohľadávky v prípade výnimky podľa podmienok § 19 ods. 2 písm. h/ prvý až piaty bod a § 19 ods. 2 ZDP (napr. konkurz, exekúcia). Dodaniť sa tiež nemusí odpis pohľadávky v prípade výnimky podľa podmienok § 19 ods. 2 písm. i/ ZDP (drobné pohľadávky do 10 000 Sk).
ivti
19.02.10,10:33
Chcela by som vás poprosiť o radu:
máme pohľadávku do výšky 331,94 €, uhradená nebude, jej odpis ovplyvňuje základ dane alebo nie? Je to §19 ods.2 písm. i)? (Asi nie, bod 1. sa týka bánk a poisťovní....) Ak ovplyvňuje ZD, v daňovom priznaní je to riadok 42 (položky zvyšujúce ZD §17)? Ďakujem.
Maxinka
19.02.10,14:54
Prosím - chcela by som ukončiť živnosť, ale Evidujeme ešte nejaké záväzky - r. 2001 - 2006, ktoré sú nevymožiteľné. Stále ich evidujem v knihe pohladávok.Ak si ich dám do POZD budem musieť z nich odviesť daň na ktorú nemám:mad:. Nie je inakší spôsob. napr. ako si ich dať do PNZD, alebo vystaviť Dobropis??
Skoro všetky sú nad 10.000 Sk.
Zuna 3
23.02.10,06:17
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť:
V roku 2005 sme mali pohľadávky na jednu firmu,ktorá nám ich neplatila,
tak sme pohľadávky zmluvou o postúpení pohľadávok previedli na inú
firmu, ktorá nám ich mala uhradiť, ale neuhradila. Od roku 2005 tieto pohľadávky evidujeme v knihe pohľadávok.
Teraz by sme ich chceli odpísať. Prečítala som už veľa príspevkov,
ale sa v tom neviem vyznať. Účtujeme v JÚ. Môže mi niekto poradiť
ako sa účtujem odpis pohľadávky v JÚ -prosím vysvetliť to nejak
jednoduchšie, čítam tie zákony ale tomu nerozumiem. Ešte, tých
pohľadávok je za 8.750,- Eur. Je to viac pohľadávok, všetko je to
jedna firma.
Prosím, poraďte.
Zuna 3
23.02.10,12:44
Prosím nik mi neporadí ?
Maxinka
24.02.10,11:25
Mám problém s likvidovaním starých pohľadávok a neviem ako na ne:
Mám neuhradené pohľadávky z roku 2000-2006 a chcela by som ich vyradiť z evidencie tak aby tieto pohľadávky som mohla vyradiť z evidencie bez vplyvu na základ dane. Predpokladám (VIEM), že už tieto pohľadávky nebudú uhradené.
Nijak tomu nerozumiem, ako je to pri vyradení nevymožiteľnej pohľadávky v JÚ. Nedajú sa ani robiť opravné položky.
Podľa § 4 ods 6 pis.d, si môžem nevym. pohľadávku zrušiť len tak, že si ju dám do príjmu ovpl.základ dane. / ak som to správne pochopila/.
Mne niekto neuhradí pohľadávku 3 roky, peniaze nedostanem, / nikdy/, ale tento príjem si zdaním?
Už dlhšiu dobu tomuto nerozumiem....
Vopred ĎAKUJEM!!!
zváračská škola
03.03.10,06:13
neviem či som správne pochopila, ak mám pohľadávky do 331,94 EUR tak tieto môžem vyradiť z knihy pohľadávok bez toho, aby bol ovplyvnený základ dane? účtujem v JU, t.z. že o nich nebudem účtovať v peňažnom denníku, len ich už nebudem uvádzať vo výkaze majetku a záväzkov?
a tie nad túto sumu ak ich chcem vyradiť, tak by som mala zaradiť do POZD? ale veď to je nespravodlivé, peniaze nikdy nedostanem a ešte mám platiť daň? tak to nie je žiadna pomoc
Ďakujem
kvieta
03.03.10,07:57
Dobry den,

zdanila som vsetky pohladavky do r. 2007. Len teraz neviem, do akeho prijmu to zaradit.
Ako prijem z vyrobkov a sluzieb alebo ostatny prijem?
beatam
03.03.10,08:08
§ 14 Postupov JU
(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade inkasu už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

§4
(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
Iwett
28.03.10,17:58
Dobrý večer, prosím, vedel by mi niekto poradiť, keď bola pohľadávka na súde ohľadom jej oprávnenosti a firma spor prehrala, ako mám postupovať pri jej zlikvidovaní z účtovníctva? Ďakujem
jued
20.12.10,10:44
Ak mám vytlačené z Obchodného vestníka uznesenie Krajského súdu, že pre nedostatok majetku sa návrh na vyhlásenie konkurzu zamieta, môžem odpísať túto pohľadávku do PNZD ?
siskovag
04.02.11,15:20
Dobrý deň,
už dlhšie študujem túto tému a priznám sa, že nemám v nej dosť jasno. Chcem si to preto overiť ešte raz. Prosím poradťe mi!!!

Naša firma, vedie JÚ, má pohľadávky celkovo od roku 1994. Teraz by ich postupne chceli odpísať. Ich hodnota spolu je však veľmi vysoká, niečo okolo 90 tis. EUR. Sú to všetko pohľadávky nedobytné, prmlčané, niektoré riešené aj formou súdu.

Od roku 2008 je aj v JÚ možnosť odpísania, len ma zaujíma aké sú presné podmienky. Nie je mi celkom jasná otázka odpísania pohľadávok do 331,94 EUR. Tieto pohľadávky nezahŕňam do DZ? Ostatné musím zahrňúť v plnej výške aj s DPH? Ako to zapísať v DP?
Firma by ich chcela takto postupne zlikvidovať v priebehu rokov. Ďalej ma zaujímalo ako by to bolo v prípade, že by firma skončila činnosť. Musí celú sumu pohľadávok zdaniť??
Ďakujem moc za všetky príspevky. A prosím napíšte mi to polopatisticky. lebo z tých citovaných zákonov, som už úplny magor.
tibor1000
08.02.11,13:37
Zdravím. Prosím pri odpise pohladávky do sumy 331,94 eur postupujem tak-že cez uzávierkové účtovné operácie si zaúčtujem príjem neovplyvňujúci základ dane?
ďakujem pekne
andy22
19.02.11,19:32
Zdravím, tiež by som potrebovala poradiť...ukončenie živnosti (lekár)...má veľmi veľa neuhradených pohľadávok od zdr.poisťovní, od r. 1997...malé zlikvidujem do PNZD, ale čo stými veľkými?? Je na 200% isté, že tie sumy už nikdy nikto nezaplatí...niektoré poisťovne už neexistujú, ale žiadne doklady zo súdu a pod.nemáme. Myslíte, že stačí doklad vytlačený z internetu, že poisťovňa zanikla a dátum?? a mohla by som ich tiež zlikvidovať bez dopadu na DZ? Alebo mi prosím poraďte, aký doklad a odkiaľ by mi pomohol, lebo je toho hádam za 15tis€...vopred ďakujem za radu
andy22
19.02.11,20:51
vie mi niekto poradiť? vďaka
andy22
19.02.11,21:13
??
Muška
20.02.11,10:13
Zdravím, tiež by som potrebovala poradiť...ukončenie živnosti (lekár)...má veľmi veľa neuhradených pohľadávok od zdr.poisťovní, od r. 1997...malé zlikvidujem do PNZD, ale čo stými veľkými?? Je na 200% isté, že tie sumy už nikdy nikto nezaplatí...niektoré poisťovne už neexistujú, ale žiadne doklady zo súdu a pod.nemáme. Myslíte, že stačí doklad vytlačený z internetu, že poisťovňa zanikla a dátum?? a mohla by som ich tiež zlikvidovať bez dopadu na DZ? Alebo mi prosím poraďte, aký doklad a odkiaľ by mi pomohol, lebo je toho hádam za 15tis€...vopred ďakujem za radu
JU-POZD
klikni http://www.porada.sk/635662-post7.html
JU-PNZD
klikni http://www.porada.sk/648444-post9.html
aktaK
26.01.12,17:39
JU-POZD
klikni http://www.porada.sk/635662-post7.html
JU-PNZD
klikni http://www.porada.sk/648444-post9.html

dobry vecer, moze mi niekto vysvetlit, preco sa tieto dva prispevky navzajom vylucuju?
pretoze jedna sa o:

vymazanie pohladavky z knihy pohladavok - suma do 331 eur - JÚ - pohladavky staré 10 a viac rokov - nedotkne sa to vobec DZ? to znamena ziadny zapis ani do penazneho dennika a ani do DP?

neviem si s tým rady, dakujem vopred
Andyke
27.01.12,07:16
Pohľadávky do 331,94 Eur staré 10 a viac rokov sú premlčané. Takže odpíšeš pohľadávku a v peňažnom denníku zaúčtuješ ako príjem zvyšujúci základ dane. (podľa postupov účtov. §14 ods.2)
aktaK
27.01.12,08:08
andyke dakujem za odpoved, ale ide mi aj o to, ci musia zvysovat zaklad dane, prave ked sa jedna o tu sumu do 331 eur, niekde sa aj pise, ze nema to vplyv vobec na danovy zaklad, tak ako to vlastne je?
Andyke
27.01.12,08:17
Pohľadávky vzniknuté po 1.1.2004 do 331,94 Eur sa môžu odpísať tak, že neovplyvnia základ dane , ale podmienka je , že nesmú byť premlčané ( 4 roky je podľa OZ).
Mali ste predsa 4 roky na to, aby ste ich vymohlii od odberateľa.
Ale tie staré 10 ročné v žiadnom prípade neodpíšeš bez vplyvu na základ dane - jednoznačne musíš zdaniť. (aj keď je to do 331,94 Eur)
paťuška
23.02.12,11:24
No neviem, ja tam podmienku ne-premlčania nikde nevidím...
linko1
24.01.13,07:55
ako účtujete v JU , platca DPH, - chceme vyradiť staré pohľadávky do sumy 331,94 eur
prečítala som si príspevky k tejto téme a sú tu dosť protichodné informácie,
môžete mi prosím napísať ako to zaúčtovať....? dakujem moc