cazu3
28.01.08,11:06
Ahojte,prosim mozete mi pomoct pri zaciatkoch uctovania v Omege? Firma vznikla na konci roka 2006, ale software OMEGA si obstarala az koncom 2007, tak som chcela nahodit teraz vsetko naraz aj s rokom 2006, kedze tych pohybov tam je malo, ale akosi sa mi nedari. :( Rada by som otvorila uctovne knihy standardne v roku 2006, ale bohuzial ma to nepusti kvoli nespravnemu uctovnemu roku.Ide to vobec nejako, neviete? Bohuzial na skolenie ku softwaru som nemohla.
holubička1
28.01.08,10:11
Začiatočné zostatky v Omege sa nahodíš cez interné doklady ako zač. zostatky z koneč. účtu súvahového r. 2006. Ak sú nevyrovnané záv. pohľ. z roku 2006tak ev. cez záv. pohľ normálne , ale hore vpravo zaškrtneš, neúčtovať
cazu3
28.01.08,11:25
To znamena, ze rok 2006 ako taky neotvorim, ano?
Aknazuz
28.01.08,16:25
Ak už máš nahodený rok 2007, tak nie. Ak v roku 2007 nemáš veľa dokladov, ja postupujem tak, že novú firmu založím pre rok 2006, nahodím si akoby účtovníctvo roku 2006, ale len veci, ktoré sa prenášajú do roku 2007 a cez prechod do ďaľšieho roka otvorím rok 2007.
Ak by som v roku 2007 nemala veľa dokladov, radšej by som ho vymazala, otvorila rok 2006 a po prechode do roka 2007 nahodila účtovníctvo 2007. Neviem však, či Ti licencia umožňuje účtovať viac firiem.
holubička1
29.01.08,10:15
To znamena, ze rok 2006 ako taky neotvorim, ano?
Cazu, keď si nzakladala firmu t.j. účtovníctvo založila si to ako zvlášť po rokoch?! Alebo si najskôr účtovala v r. 2006 a potom 2007?
cazu3
30.01.08,06:58
Ahojte,dakujem. :) Uz som si objavila chybu.Ja "tululubum" :) som si nespravne zalozila firmu, tak som to cele odinstalovala, znova nainstalovala a zalozila vsetko znovu od zaciatku. Takze dufam, ze uz to bude fajn, ale pre istotu mozete "zostat" v pohotovosti. ;-) :-)
Aknazuz
30.01.08,18:39
Ja určite ostanem, páči sa mi "tululubum". Nech sa Ti s OMEGou dobre pracuje.
cazu3
31.01.08,04:19
Dakujem za vernost. :-)
Chichi, tululubum, tak mi hovorila mamina, ked som bola este mala a z nepozornosti vzisla chyba, tak som si ho prisvojila tiez. :D
Zatial prajem prijemny den. :-)
cazu3
29.02.08,18:39
Fuf, zacala som vystavovat odoslane faktury v Omege, ale kedze som sa pomylila a neslo mi to opravit tak som reagovala skratovo a vymala hned prvu zauctovanu OF a uz aj v EUD evidovanu fakturu a teraz, ked si vystavim dalsiu, tak mi to vypisuje, ze si mam opravit chybu v ciselnom rade. :(
Urobila som kontrolu, ta pilotna faktura v odoslanych uz nie je a ani v EUD (co tak aj chcem), ale ta chyba sa mi pri novej kontrole vzdy ukazuje, skusila som oznacit ju ako "nevykazovat", ale minimalne nabehne standardny textik. Tak som myslela, ze ak opravim ciselnu radu znova od prveho cisla este pred zapisovanim prvej faktury po vymazani, ale chybu po kontrole pise znova. A prestalo mi to aj posuvat ciselnu radu, ak idem pridat novu OF. :(
Tak som radsej prestala pri tretej OF. Mozete mi prosim pomoct ako opravit tu moju "sikovnost"? Ak ich bude treba vymazat nemam s tym problem, len nech to vyriesi moj problem.
cazu3
29.02.08,18:41
Priznavam sa, ze pomaly uz ani neviem co vsetko som klikala. :(
holubička1
29.02.08,18:55
Popíš mi bližšie, postupo Ti upresním: V nastaveniach,okruhu číslovania, nastavíš sa na posledný "chlievik" kde je počítadlo t.j. číslovanie faktúr a keď pozrieš vľavo dole pod gto mala by si mať fajknuté počítadlo a pod tým + 1 vždy nezávislé alebo tak nejako je to tam napísané a potom by to malo číslovať už Ok, len dolu ešte v číslach napíš ktoré je číslo posl fa napr 0003 tie doterajšie fa si prečísluj ručne vo vystavovaní, ale najskôr vymaž predkontácie VEUD a opakovane sa Ti zaúčtujú pod správnymi číslami .
cazu3
29.02.08,20:08
No ja som to tam kontrolovala a vsetko bolo zaznacene ako ma byt, teda si myslim.hehe
Tak som teraz urobila to, ze som zmazala cez Evidencia/Uctovne doklady vsetky vystavene OF. A potom cez Fakturacia/Odoslane faktury tiez zmazala vsetky OF. Potom som skusila pridat OF, ktora zacala cislovanie od 071000, cize od nuly, co mi nevadi, ale skusila som pridat novu, ci mi cislovanie uz posuva, ale bohuzial nie.
Takze som si este raz skontrolovala cez Firma/Nastavenie/Cislovanie dokladov/Odoslane faktury.
Mam format ciselneho radu RR 10 00 a
+1 vzdy (datumovo nezavisle).
Este som teraz skusila cez Firma/Kontrola ci bude zasa vykazovat chybu: Kontrola "Neuplnost ciselnych radov" najde iba prve chybne cislo dokladu v danom ciselnom rade.Po opraveni chybneho cisla dokladu je preto potrebne spustit kontrolu znova!"
Chybu tentokrat nevypisuje nikde, len ma stve, ze teda neposuva cisla faktur, hoci je to v nastaveni +1 vzdy datumovo nezavisle.
cazu3
29.02.08,20:21
Dufam, ze som to popisala zrozumitelne. Uz v tom mam naozaj chaos.:(
Clovek si mysli, ze vsak ma vsetko pripravene, dat to do softwaru bude brnkacka.
Ale to je asi ako ked si kupis novy televizor s miliontimi funkciami a nevies co mas stlacit, aby si ho vobec mohla zacat pouzivat. A potom ti je luto za starym.
liba2
29.02.08,22:41
v tom nastavení číslovania od nuly treba ešte zapísať dátum 31.12.2006 a mal by začať zapisovať. pozri si to.
holubička1
01.03.08,09:13
V tej kontrole, kde ty vyxpisuje chybu sa postav na ten chybný doklad a2 x klik, zobrazí sa Ti tá chyba a odstráň ju. Potom pri vystavovaní fa, natvrdo ručne napíš číslo fa, napr 1, potom ešte pri druhej č. 2 a program by sa mal opýtať či chceš takto pokračovať v číslovaní.
cazu3
01.03.08,09:26
Skusila som to. Dala som tam 31.12.2006. Prvu OF nahodim a je s cislom 071000, ale akonahle pridam dalsiu dostava zasa to iste cislo:( Skusila som ten datum zmenit aj na 1.1.2007 ci nahodou nepomoze, ale nie.

Napriklad, ked pozriem po vystaveni tej prvej faktury na nastavenie cislovania, tak tam registruje posledny pouzity datum t.j. ten datum v ktorom bola vystavena ta prva OF, co predpokladam, ze je aj spravne. Ale neposunie radu o cislo dopredu uz v nastaveni.
Tak som prepisala cislo druhej OF rucne, co samozrejme zafrflalo asi toto:
"Program pridelil tomuto dokladu cislo:071000 Vy ste toto cislo prepisali na:071001 Ma program pokracovat v cislovani novych dokladov od tohoto cisla?" Potom to posunulo v nastaveni ciselnu radu na RR1001, ale zasa som musela cislo na 071002 opravit rucne v OF. Potvrdila som OK, spustila kontrolu a vykazuje mi to chybne cislo dokladu c.071000, cize prvej OF. V Info o chybe je sposob opravy:"Opravte cislo dokladu tak, aby zodpovedalo danemu ciselnemu radu." Zaujimave, ze chybu vykazuje iba pri 071000. Tak ja uz neviem co robim zle. Mozno to je banalita, ale nejde mi vyriesit. :(
holubička1
01.03.08,09:30
Asi by logicky tá fa nemala mať číslo na konci 0?!
cazu3
01.03.08,09:36
Nevsimla som si, ze si medzitym pisala.
Mozes mi prosim poradit ako mam tu chybu odstranit? 2x klik to je jasne, ale ja to cislo totiz nechcem zmenit, ked 071000 ma aj byt ako prve.
cazu3
01.03.08,09:36
OK, tak to skusim teda znova vymazat a uvidim, prepac mi.
cazu3
01.03.08,10:05
Tak som zasa zmazala vsetko z EUD aj z OF. Nastavila cislovanie a posledny pouzity datum na 31.12.2006. Prvu fakturu mi ponukalo s cislom nula, tak som ho hned prepisala na 1, co potom samozrejme pisalo, ze program pridelil ine a ci nim chcem pokracovat nim, potvrdila som OK. Dalsie cislo faktury ale bolo na konci zasa s 1, tak som opravila na 2 a zasa potvrdila, ze chcem zmenit a pokracovat tym cislom. V kontrole ale stale vykazuje chybu pri prvom cisle 071001. Neviem ako to mam zmenit, ked nechcem posuvat ciselnu radu nejako nezmyselne. Prosim maj na mna este nervy a ak mozes, napis mi radsej polopatisticky co a ako, lebo ja sa uz motam v jednom kruhu a nechcem ti uz viac kazit vikend.
Nahodila som teraz uz len prve dve OF s cislom 071001 a 071002 nechala v EUD a aj v OF.
Ajuška
01.03.08,10:27
Tak som zasa zmazala vsetko z EUD aj z OF. Nastavila cislovanie a posledny pouzity datum na 31.12.2006. Prvu fakturu mi ponukalo s cislom nula, tak som ho hned prepisala na 1, co potom samozrejme pisalo, ze program pridelil ine a ci nim chcem pokracovat nim, potvrdila som OK. Dalsie cislo faktury ale bolo na konci zasa s 1, tak som opravila na 2 a zasa potvrdila, ze chcem zmenit a pokracovat tym cislom. V kontrole ale stale vykazuje chybu pri prvom cisle 071001. Neviem ako to mam zmenit, ked nechcem posuvat ciselnu radu nejako nezmyselne. Prosim maj na mna este nervy a ak mozes, napis mi radsej polopatisticky co a ako, lebo ja sa uz motam v jednom kruhu a nechcem ti uz viac kazit vikend.
Nahodila som teraz uz len prve dve OF s cislom 071001 a 071002 nechala v EUD a aj v OF.

...ak sa nemýlim, omega má nastavené číslovanie OF 10RR0000 (DF 30RR0000)... tzn. že správne by si mala mať prvú OF číslovanú 10070001 (aby vedel program správne rozlíšiť o akú fa sa jedná)... nie je Tvoj problém práve v tom?...
cazu3
01.03.08,10:56
Hm, v tom to asi nebude, lebo som teda zmazala OF 071001 a 071002 a zmenila cislovanie ako si napisala, ale posuvanie cisel automaticky nerobi. Tvar ktory mi dovoluje je 10RR00.
cazu3
01.03.08,10:57
Cize teraz mam prvu OF s cislom 100701.
cazu3
01.03.08,11:24
Alebo takto, ked ma byt nastavene cislovanie OF ako 10RR0000, tak pre istotu, ktora bunka ma mat aky vyznam. text/rok/pocitadlo/pocitadlo alebo text/rok/text/pocitadlo?
liba2
01.03.08,12:21
Alebo takto, ked ma byt nastavene cislovanie OF ako 10RR0000, tak pre istotu, ktora bunka ma mat aky vyznam. text/rok/pocitadlo/pocitadlo alebo text/rok/text/pocitadlo?
TTRRxxxx
Text 10 je nastavený autorom programu. 10 označuje OF.
RR sú 2 miesta pre označenia roka, v tvojom prípade teraz 07. Keď prejdeš do ďalšieho roka, toto číslo sa automaticky zadaním dátumu napr. 02.01.2008 zmení na 08, už nebudeš musieť s tým nič robiť.
xxxx sú 4 miesta (prípadne viac - toto môžeš zmeniť hneď v tej tabuľke máš možnosť), toto je počítadlo. Ak myslíš, že firma je malá a stačia jej 2 miesta, teda za rok nebude mať viac OF ako 99, tak je možné počítadlo upraviť na 2 miesta.
Ty potrebuješ skladbu čísla na TTRRTTPP ? tak si môžeš pridať ďalší chlievik, všimni si tam vedľa čísla "pridaj , uber". Skús :)
Ajuška
01.03.08,13:15
skús si zapnúť help cez f1...nastavenie programu-nastavenie účtovných dokladov-číslovanie účtovných dokladov...
cazu3
01.03.08,16:47
Dakujem moc, moc, moc liba2 aj Ajuska, toto pomohlo naozaj. Zmenila som ten tvar ciselneho poradia na 10RRTTPPPP a uz to posuva bez problemov. Ja som hladala pomoc v prirucke uz aj predtym, ale priklad je tam na tvorenie cis. radu pre BU i ked nazorny, ale skratka mi to nedoslo, pozerala som aj v Helpe, ale nenasla som, az teraz ako si presne napisala, kde mam pozriet, musim asi zmenit dioptrie... Ach boze, prepacte vsetky co ste tu prispeli a este raz velmi pekne dakujem za trpezlivost a pomoc. V tom helpe som teraz zistila, ze program si pamata posledne cislo, aj po jeho vymazani, takze by mi asi okrem zmeny cislovania nepomohlo nic. Majte sa krasne.:)
file:///C:/DOCUME%7E1/PALI/LOCALS%7E1/TEMP/moz-screenshot.jpg
Ajuška
01.03.08,17:53
... V tom helpe som teraz zistila, ze program si pamata posledne cislo, aj po jeho vymazani, takze by mi asi okrem zmeny cislovania nepomohlo nic. Majte sa krasne.:)
file:///C:/DOCUME%7E1/PALI/LOCALS%7E1/TEMP/moz-screenshot.jpg

help cez f1 sa Ti vždy spustí práve na tému, v ktorej zrovna v programe pracuješ. A tú opravu čísla si alebo musíš urobiť hneď po zmazaní (akéhokoľvek dokladu) alebo keď vystavuješ nový - klikneš na hľadáčik vedľa čísla - rozbalí Ti to priamo v nastavení - dolu na lište je že oprav - cez to vstúpiš - napíšeš správne posledné číslo a program znova čísluje tak ako má...:---...
cazu3
01.03.08,18:47
Oki :)
cazu3
10.03.08,04:36
Ahojte, zasa tu mam jednu technicku zalezitost. hehe :)
Banka odpustila poplatok chcem uctovat -568/-221, ale ak to urobim v Omege tak, ze vpravo hore bude SUMA SPOLU so znamienkom + a v uctovani tak ako som uz napisala (-), tak mi vypisuje chybu pri kontrole, ze nemam 221 uctovany na spravnej strane. Ako to robite vy?
Ak si totiz skontrolujem zostatok dole je spravny a aj v hlavnej knihe sedi.
Ak zmenim znamienka, tak sice kontrola je OK, ale nesedi mi zostatok na ucte 221. :(
liba2
10.03.08,06:18
Ahojte, zasa tu mam jednu technicku zalezitost. hehe :)
Banka odpustila poplatok chcem uctovat -568/-221, ale ak to urobim v Omege tak, ze vpravo hore bude SUMA SPOLU so znamienkom + a v uctovani tak ako som uz napisala (-), tak mi vypisuje chybu pri kontrole, ze nemam 221 uctovany na spravnej strane. Ako to robite vy?
Ak si totiz skontrolujem zostatok dole je spravny a aj v hlavnej knihe sedi.
Ak zmenim znamienka, tak sice kontrola je OK, ale nesedi mi zostatok na ucte 221. :(
Je to tak ako píšeš, aspoň mám tieto isté skúsenosti. Myslím, že Omega ti ponúka účet 221 na MD, tak len dopíš dal 568 . Výsledok bude ten istý a aj omege sa to bude páčiť :D.
cazu3
10.03.08,08:22
Ja som vecer totiz skusala vsetky mozne verzie (mi to vobec nepripadalo o uctovnictve, ale skor rozmyslaj ako "oklamat" software :) ) a mam taky divny pocit, ze aj tvoju, ale pisal mi tam potom nespravny zostatok na 221. Skoda,ze tu nemam prave laptop, mozem to vyskusat znova az vecer.Zatial dakujem.:D

P.S.: Pre istotu, kde vsade kontrolujes, ci mas spravny stav na 221? Jedna moznost je zostatok dole v uctovnych dokladoch ak si vyhladam iba BV isteho uctu, potom hlavna kniha, existuje este nejaka ina kontrola? Ja som uz taky maly "kontrolor" :D
liba2
10.03.08,09:57
Pre istotu, kde vsade kontrolujes, ci mas spravny stav na 221? Jedna moznost je zostatok dole v uctovnych dokladoch ak si vyhladam iba BV isteho uctu, potom hlavna kniha, existuje este nejaka ina kontrola? Ja som uz taky maly "kontrolor" :D
tak ako uvádzaš: evidencia BV + hlavná kniha zostatok. Dá sa ešte na "kniha analytickej evidencie" zadáš si konkrétny mesiac a číslo účtu a máš možnosť vidieť všetky obraty za daný mesiac aj konečný zostatok. Vlastne tu na KAE zistíš ako si účtovala.
cazu3
10.03.08,10:09
Dakujem.:)
cazu3
17.03.08,16:42
Ahojte a som tu znova :)
Tentokrat sa to tyka DPF a DF.
Ak uhradim DPF cez banku a ma iny variabilny symbol ako vyuctovacia DF, tak mi visi v saldokonte ako to parujete v tomto pripade? Podla manualu sa musia zhodovat vsetky tri udaje, ale samozrejme, ze ak ma DPF iny variabilny symbol ako DF, tak mi to automaticky nevyparuje s prislusnou uhradou.
Dakujem ako vzdy vopred. :)
liba2
17.03.08,16:48
Ahojte a som tu znova :)
Tentokrat sa to tyka DPF a DF.
Ak uhradim DPF cez banku a ma iny variabilny symbol ako vyuctovacia DF, tak mi visi v saldokonte ako to parujete v tomto pripade? Podla manualu sa musia zhodovat vsetky tri udaje, ale samozrejme, ze ak ma DPF iny variabilny symbol ako DF, tak mi to automaticky nevyparuje s prislusnou uhradou.
Dakujem ako vzdy vopred. :)
Určite DPF má iný VS ako DF. Keď zapisuješ fa v rade DF (lebo pri zDF je to inak), tak hneď pri jej zápise v okne "Rozpis" dole jedno okienko sú "preddavky" tam zapíšeš sumu DPF ; týmto zápisom program vie, že DF bola platená na základe DPF a ihneď spáruje DF s DPF.
No dúfam že som to napísala zrozumiteľne :D
cazu3
17.03.08,16:51
Oki, dakujem, skusim. :)
Mna to zasa raz musi pockat doma, lebo to robim mimo.
cazu3
10.11.08,14:13
Ahojte,prosim vas, co robite v Krose vtedy, ak obdrzite DPF, zaevidujete v EUD (neuctovat), zaplatite a nepride ziadna vyuctovacia faktura ani storno zalohy.
DPF bola zaplatena cez BV a kedze dodavka nenasledovala, vratili nam uhradenu sumu na bankovy ucet. Neviem ako mam tu DPF dostat zo saldokonta. Stale mi tam figuruje.
Ja som to skusila tak, ze som si urobila dalsiu DPF s minusovou sumou, ale s tym ma software nejaky problem. :( A ta napr. v saldokonte nenabehne.
ik-a
10.11.08,14:34
Ahojte,prosim vas, co robite v Krose vtedy, ak obdrzite DPF, zaevidujete v EUD (neuctovat), zaplatite a nepride ziadna vyuctovacia faktura ani storno zalohy.
DPF bola zaplatena cez BV a kedze dodavka nenasledovala, vratili nam uhradenu sumu na bankovy ucet. Neviem ako mam tu DPF dostat zo saldokonta. Stale mi tam figuruje.
Ja som to skusila tak, ze som si urobila dalsiu DPF s minusovou sumou, ale s tym ma software nejaky problem. :( A ta napr. v saldokonte nenabehne.
Ako si realizovala predmetnú vrátenú zálohu. Ak ideš cez BV, tak si daj vo vzoroch "1" a ono ťa to už odnaviguje na úhradu a spárovanie tej konkrétnej zálohy.
cazu3
10.11.08,14:38
Sla som do uhrady cez BV a tam som si vybrala cez lupu spominanu DPF. A ta potvora tam stale je.
ik-a
10.11.08,14:43
Sla som do uhrady cez BV a tam som si vybrala cez lupu spominanu DPF. A ta potvora tam stale je.
A banke máš 221/314 alebo 221/321? Ak ti to nejde, tak zavolaj priamo do Krosu oni ťa odnavigujú po telefone krok za krokom. Takto na diaľku cez internet sa to nedá.
cazu3
10.11.08,14:51
Ako DPF prisla tak som uctovala BV 314/221 a potom ako prisla uhrada naspät tak 221/314.
martaf
22.11.08,16:13
dobry vecer, nevie mi niekto poradit ako v omege pri prechode do dalsieho roka sa prenesu aj interne doklady? ID mam zauctovane mzdy a ked som urobila prechod do dalsieho roka tak tam ten ID nebol hoci v tom ID boli niektore odvody neuhradene. dakujem