Odin
28.01.08,12:10
chcel by som si otvorit mensiu predajnu z rozlicnym tovarom do bytou a domou,ale nemam hotovost.chcem zalozit byt a zobrat si uver na podnikanie,ale je tam riziko ze to nepojde a pridem o byt a pribudne dalsi bezdomovec do ulic.je to mudre rozhodnutie,alebo velky risk?
nextone
28.01.08,11:51
Keď vieš do čoho ideš a budeš mať zadné vrátka (nemať problém zamestnať sa) tak to nie je riziko.
Keď máš vypracovaný dobrý plán, tak to nie je riziko.
Keď už máš potenciálnych odberateľov, tak to nie je riziko.
Leila2006
28.01.08,12:20
Založiť byt? Najväčšia hlúposť a obrovské riziko, nikdy nevieš, čo sa môže stať, nebudeš stíhať splácať a si hotový. Banka sa nehrá.
tetrisss
28.01.08,12:25
No teda, to je sila! Zalozit byt by som si neopovazila, len v krajnom pripade, keby som isla na istotu, ale v obchode ziadna istota nie je. Vyries to, prosim, v kazdom pripade inak.
nextone
28.01.08,12:29
No teda, to je sila! Zalozit byt by som si neopovazila, len v krajnom pripade, keby som isla na istotu, ale v obchode ziadna istota nie je. Vyries to, prosim, v kazdom pripade inak.

Prečo ak je šikovný nič mu nebude brániť podnikať v niečom inom (keď mu nevyjde to, čo chce) , je veľa možností v čom sa dá podnikať..neber mu ilúzie...:rolleyes:
Predpokladám, že nebude potrebovať na zčiatok 10 mil.....asi potrebuje niečo menšie a potom sú tam aj menšie splátky....
Filip Glasa
28.01.08,13:05
Keď ti to nevyjde, tak sa zamestnáš a budeš splácať splátky z platu. Vždy sú nejaké možnosti.
anklar
28.01.08,13:35
chcel by som si otvorit mensiu predajnu z rozlicnym tovarom do bytou a domou,ale nemam hotovost.chcem zalozit byt a zobrat si uver na podnikanie,ale je tam riziko ze to nepojde a pridem o byt a pribudne dalsi bezdomovec do ulic.je to mudre rozhodnutie,alebo velky risk?

Odin, chcieť niečo robiť a robiť to úspešne, sú dve veľmi rozdielne veci.
Ak je byt, ktorý zamýšľaš založiť kvôli úveru Tvoje jediné bývanie - tak je to nielenže veľký risk ale, aj veľká nezodpovednosť voči sebe (prípadne svojej rodine! - a to nech ťa varuje). Toto považujem za veľmi nepremyslenú úvahu.
Uvažujme najskôr z pozitívneho hľadiska:
Založíš byt, dostaneš úver. Vypracuješ si kalkuláciu na všetky výdavky, ku ktorým sa zaviažeš týmto svojím rozhodnutím. Prenajmeš si priestory (nikde nič a už ťa viaže zmluva na prenájom priestorov a, platenie nájomného), nakúpiš tovar, začneš predávať. Spočiatku, kým sa Tvoja predajňa udomácni, Tvoje príjmy budú postačovať tak-tak. Bude ťa bolieť hlava pri pomyslení na to, dokedy to takto pôjde, kedy sa Tvoja predajňa už poriadne rozbehne. Na úver - veľmi pravdepodobne - budeš myslieť vo dne, v noci.
Zlý scenár:
Založíš byt, dostaneš úver, vyhľadáš si vhodný priestor, nakúpiš tovar, začneš predávať. V Tvojej predajni si ľudia nebudú vzájomne šliapať na kurie oká, pozerajúcich bude veľa, kupujúcich málo - spočiatku určite.
Peniaze z úveru sa budú rýchlo míňať, príjmy pomaly pribúdať. To môže trvať krátko, ale aj dlho. Na úver budeš myslieť vo dne, v noci.
Katastrofický scenár:
Za relatívne krátku dobu minieš peniaze z úveru. Príjmy ti ledva niečo pokryjú.
Byt bude preč, úver na krku. Manželka sa s Tebou rozvedie, deti sa budú trápiť na stranu ktorého rodiča sa pridať. Na byt, úver, rodinu, priateľov - čo už bude minulosťou, budeš myslieť vo dne, v noci.

Iné by to bolo, keby si mal isté aj iné bývanie, iné ďalšie istoty a ďalšie zázemie. Vtedy by si sa mohol pohrať. Ak ide o jediný byt, ak toto je Tvoje jediné bývanie, dovoľujem si navrhnúť, aby si si to najmenej 1000x rozmyslel, kým pristúpiš ku kroku, ktorý popisuješ vo svojej otázke.
Totiž, risk môže znamenať zisk tak, ako môže znamenať aj prehru.
Nech stojí Fortuna pri Tebe.
Odin
28.01.08,13:48
dakujem za odpovede a je super pocuť iny nazor,ako sladku prectavu a trpky koniec.dakujem este raz.
tetrisss
28.01.08,14:24
Teraz sa ti mozno zdaju nase odpovede prehnane, ale ja napr. uz podnikam v obchode 16-ty rok a viem, ze v obchode to nie je ziadna istota, predaj zalezi od tolkych veci, ktore ti mozno budu az na smiech, ale zalezi co budes predavat, kolko mas konkurentov, aky je datum, aku mas klientelu, ako sa na koho usmejes, a pri tychto neistych premennych v ziadnom pripade nezakladaj na uver byt, ani svoj a ani nikoho ineho. Pre mna je najhorsia predstava nemat kde byvat, nemat svoj kut, tak sa prosim o to neusiluj.
Nakoniec este si myslim, ze doba ked sa dalo podnikat takmer bez kapitalu, je uz bohuzial za nami, skus nieco nasetrit a tak zacat, len nie byt.:mad:
Odin
28.01.08,16:41
dakujem za odpovede.mate pravdu. zalozit byt a riskovat strechu nad hlavou,to je hlupost .vyskusam nieco ine,ale stale sa budem moct vyspat a mat svoj domov.dakujem za nazor.
tetrisss
28.01.08,18:10
Super!
miroslav491
01.02.08,09:18
počuj je zle ak prestanes bojovať za svoje sny a je este horsie ak kvoli snom stratiš život. hmm ak by som ti mohol poradiť na nažiatku skus e-schop. je to trochu o inom ako real obchod ale aspon ziskas skusenosti . ak ti nepôjde neprides o vela penazi a ak ano tak môžeš začať aj s kamenými obchodmy, rozhodne to skus cez internet, nie je to tak finančne nakladne, ale samozrejme aj to ma rizika,,, ale pouvažuj
Pette77
11.02.08,15:42
Ad povodna otazka - co tak to skusit formou eshopu? naklady su ovela mensie, a ak sa bude darit, mozes z toho financovat aj start kamennej predajne.
lenni
07.03.08,16:03
Vieš čo ,ja by som do toho šiel.Banky dnes ponúkajú hypoúvery okolo 5 %. Ja som začal podnikať ked boli uvery 18 %. Uver som mal splacat 4 roky a namiesto toho som ho platil 6 rokov.Banky nie su dráči. Prepacte za chyby nechce sa mi robit s diakritikou.Chod do toho a nepytaj sa tu neuspešných ale pýtaj sa úspešných.Dúfam, že už máš svoj biznis.drž sa a nech sa ti splnia tvoje plány a ciele.
Danila
07.03.08,16:24
Vieš čo ,ja by som do toho šiel.Banky dnes ponúkajú hypoúvery okolo 5 %. Ja som začal podnikať ked boli uvery 18 %. Uver som mal splacat 4 roky a namiesto toho som ho platil 6 rokov.Banky nie su dráči. Prepacte za chyby nechce sa mi robit s diakritikou.Chod do toho a nepytaj sa tu neuspešných ale pýtaj sa úspešných.Dúfam, že už máš svoj biznis.drž sa a nech sa ti splnia tvoje plány a ciele.;):):D:---:confused::eek::mee::rolleyes::):---:confused::eek:.Ešte že Ťa tu máme.
anklar
11.03.08,15:07
Vieš čo ,ja by som do toho šiel. - parádna výzva do boja. Banky dnes ponúkajú hypoúvery okolo 5 %. Ja som začal podnikať ked boli uvery 18 %. Uver som mal splacat 4 roky a namiesto toho som ho platil 6 rokov.Banky nie su dráči. Prepacte za chyby nechce sa mi robit s diakritikou.Chod do toho a nepytaj sa tu neuspešných ale pýtaj sa úspešných.Dúfam, že už máš svoj biznis.drž sa a nech sa ti splnia tvoje plány a ciele.

Ahoj, Lenni (to ako "byť"?)
K Tvojim vetám, ktoré som zafarbila:
Ak by si šiel s jasným vedomím do risku takého, že v prípade neúspechu (čo nie je nič výnimočné) prídeš o jedinú strechu nad hlavou a všetky s tým súvisiace posledné istoty, že sa ľahko môžeš stať bezdomovcom - nóóó, tomu hovorím odvaha! (Alebo by to mohlo byť aj niečo iné než odvaha?) Ja by som na to odvahu nemala a podľa toho som prezentovala svoj postoj.

Banky tými dráčmi sú - toto tvrdím.

Pýtajúci sa nemá pýtať tu (na Porade) neúspešných, ale má sa pýtať úspešných - tak, a teraz schválne, prezentuj sa.
Prezentuj svoje úspechy. Prezentuj, ako si založil svoj byt na začiatku svojho podnikania, ako si žal úspechy z jedného dňa na druhý. Ako si zbohatol a ako si rád, že si riskoval svoje jediné bývanie. A to za podmienok, zdôrazňujem, že ti nik neposkytol žiadne zázemie, žiadnu pomoc, žiadne zadné dvierka pre prípad neúspechu si nemal. Prezentuj sa. Žiadam ťa o to vážne, bez irónie, sarkazmu. Vysvetli mi svoj postoj k riziku.
Filip Glasa
11.03.08,15:42
Nemyslím si, že je to tak riskantné brať si hypotéku na podniaknie. V podstate je do obdobné ako stratiť pri podnikaní svoje peniaze. Ak to podnikanie krachne, tak sa človek aj tak musí zamestnať a z toho platiť okrem iného aj tú hypotéku. Finančne je jedno či stratím dnes 2 milióny svojich, alebo ekvivalent v splátkach na 20 rokov.

To že prídeš o tú strechu nad hlavou je až tá najhoršia varinata a ak nie si úplne neschponý, tak sa ti to ani nestane. Inak povedané - ten neúspech v podnikaní neznamená automaticky, že prídeš o dom.

Akurát si pritom všetkom dobre zvážiš, či je ten tvoj nápad tak úžasný a snáď aj urobíš nejaký podnikateľský plán. Kebyže máš hotovosť, tak sa možno do toho pustíš viac bezhlavo.
anklar
11.03.08,16:01
Nemyslím si, že je to tak riskantné brať si hypotéku na podniaknie. V podstate je do obdobné ako stratiť pri podnikaní svoje peniaze. Ak to podnikanie krachne, tak sa človek aj tak musí zamestnať a z toho platiť okrem iného aj tú hypotéku. Finančne je jedno či stratím dnes 2 milióny svojich, alebo ekvivalent v splátkach na 20 rokov.

To že prídeš o tú strechu nad hlavou je až tá najhoršia varinata a ak nie si úplne neschponý, tak sa ti to ani nestane. Inak povedané - ten neúspech v podnikaní neznamená automaticky, že prídeš o dom.

Akurát si pritom všetkom dobre zvážiš, či je ten tvoj nápad tak úžasný a snáď aj urobíš nejaký podnikateľský plán. Kebyže máš hotovosť, tak sa možno do toho pustíš viac bezhlavo.

Falap, ja s Tebou súhlasím. Viem však aj to, že príbehy, dobré či zlé, píše život, a nie nejaké plány. Vo svojich stanoviskách som vychádzala z daných informácií od zadávateľa otázky. Napokon, aj on sa vyjadril spôsobom, že myšlienku na podnikanie nezahadzuje, iba to skúsi z inej strany tak, aby sa mohol v kľude vrátiť domov a najmä, aby sa mal kam vrátiť. Ja mu držím palce, možno už niečo rozbehol a možno mu to ide aj bez zálohovania jeho bytu. A ten úver si napokon môže vziať hocikedy, keď sa preň definitívne rozhodne.
Inak, tento tvoj príspevok sa mi veľmi páči (ale aj ostatné). Je taký pohodový.
alikam
11.03.08,16:17
Minulý rok sme riešili s manželom presne túto otázku a teraz viem, že to bolo správne rozhodnutie, i keď stále myslím na to, čo keď...? Síce sme nezaložili byt, zobrali sme úver do takej výšky, aby stačil ručiteľ, úver sme poistili na riziko neschopnosti splácať, aby mohol aj on relatívne kľudne spávať. Treba si hlavne dobre rozmyslieť, koľko asi budeš potrebovať peňazí, časť si nechať ako rezervu, nemať veľké oči, ak máš manželku, či budete schopní keď aj s odretými ušami z jej platu vyžiť a koľko budeš Ty ako podnikateľ musieť utŕžiť, aby si mal na svoje základné náklady: zdravotné poistenie, telefóny, prípadný nájom, služby (elektrina, plyn), splátku úveru atď. My zatiaľ neľutujeme a Tebe držím palce, aby si sa správne rozhodol.
Odin
17.03.08,13:38
dakujem za rady,ktore ste mi napisali.prisiel som na to,ze strecha nad hlavou je jedine co mam a nevzdam sa toho skrz uveru na podnikanie.teraz setrim a odkladam si kazdu korunu a ked budem mat nieco,tak zacnem v malom podikat a pokracovat hore.mali sta pravdu vsetci.dakujem
anklar
18.03.08,11:53
dakujem za rady,ktore ste mi napisali.prisiel som na to,ze strecha nad hlavou je jedine co mam a nevzdam sa toho skrz uveru na podnikanie.teraz setrim a odkladam si kazdu korunu a ked budem mat nieco,tak zacnem v malom podikat a pokracovat hore.mali sta pravdu vsetci.dakujem
Ahoj, Odin. Už som si myslela, že: buď si na nás zanevrel, alebo si sa obrátil iným smerom. Veľmi som rada, Odin, že si bol taký odvážny a rozhodol si sa byť na strane rozvahy. Usudzujem, že si veľmi mladý - tak sa nemáš kam ponáhľať. Buduj svoj vlastný kapitálik, aby si sa, keď nastane čas, pustil do svojho podnikania. Nikdy nezabúdaj na zadné dvierka - mať v zálohe nejakú istotu. Ver mi, tie zadné dvierka si stráži každý kvalitný podnikateľ. Želám ti, aby sa ti darilo príjímať veľa múdrych rozhodnutí.