Hofffka
28.01.08,13:12
Ahojte,

potrebovala by som pomoc so ZI v a.s.
Spoločnosť vznikla vkladom akcionárov s tým, že upísali kmeňové akcie v celkovej hodnote 1. mil Sk a účtovanie:
1/ pred zápisom do OR 353/419
2/ po zápise do OR 419/411
3/ pohľadávka voči správcovi vkladu 378/353 (nakoľko v spoločnskej zmluve je uvedený správca vkladu, ktorého vyhlásenie bolo súčasťou vkladu spoločnosti do OR a toto vyhlásenie hovorí, že zakladatelia splatili emisný kurz všetkých nimi upísaných akcií a tým bolo správcovi splatené ZI vo výške 1 mil SK)

Moja otázka znie, do kedy musí správca vkladu tieto prostriedky vrátiť do a.s., t.j. kedy najneskôr sa mi musí vyrovať pohľadávkia voči správcovi. A akým spôsobom to má urobiť?

Tieto akcie, to je príšerná vec .....

Ďakujem všetkým za cenné rady
Johanka
28.01.08,12:18
Spoločnosť vzniká až dňom zápisu do OR. V tento deň sa otvárajú účtovné knihy, takže pred zápisom do OR sa neúčtuje.
Hofffka
28.01.08,13:55
A nevzniká spoločnosť spísaním notárskej zápisnice o založení spoločnosti (spoločnekou zmluvou) ?
Danila
28.01.08,13:57
A nevzniká spoločnosť spísaním notárskej zápisnice o založení spoločnosti (spoločnekou zmluvou) ?Založená - SZ. Vznik - zápis do OR.
Johanka
28.01.08,14:01
Obchodný zákonník
§ 62
Vznik spoločnosti


(1) Spoločnosť vzniká dňom, ku ktorému bola zapísaná do obchodného registra. Návrh na zápis do obchodného registra sa musí podať do 90 dní od založenia spoločnosti (§ 57) alebo od doručenia listiny, ktorou sa preukazuje živnostenské alebo iné podnikateľské oprávnenie.

Spísanie zakladateľskej listiny/spoločenskej zmluvy je akt založenia .

K správcovi vkladu
§ 60
Správa vkladu

...
(3) Po vzniku spoločnosti je osoba spravujúca vklady povinná odovzdať ich bez zbytočného odkladu spoločnosti. Ak spoločnosť nevznikne, je povinná ich vrátiť. Za splnenie tejto povinnosti ručia ostatní zakladatelia spoločne a nerozdielne