Julča
14.03.05,11:20
Živnostník mal doteraz sídlo v mieste svojho bydliska. Chcel by si prenajať kanceláriu a dávať si do nákladov výdavky s tým spojené /doteraz si ich nedával napr. elektrika, voda, upratovanie, atď/. Ako sa to rieši? Treba na živnostenský úrad nahlásiť túto adresu? Treba kvôli tomu meniť aj sídlo firmy, alebo môže ostať sídlo na adrese trvalého bydliska? Za radu ďakujem.
Luckasari
14.03.05,10:46
tieto priestory treba na živnostenský úrad nahlásiť ako prevádzkáreň, sídlo firmy sa nemusí meniť, môže naďalej ostať trvalé bydlisko
Julča
14.03.05,11:54
Ale sa som niekde čítala, že sídlo firmy u FO nie je prevádzkáreň. tak teraz neviem.
Jano1961
14.03.05,12:02
Živnostník mal doteraz sídlo v mieste svojho bydliska. Chcel by si prenajať kanceláriu a dávať si do nákladov výdavky s tým spojené /doteraz si ich nedával napr. elektrika, voda, upratovanie, atď/. Ako sa to rieši? Treba na živnostenský úrad nahlásiť túto adresu? Treba kvôli tomu meniť aj sídlo firmy, alebo môže ostať sídlo na adrese trvalého bydliska? Za radu ďakujem.
Nahlasil by som živnostenkému úradu zmenu sídla,na prenajatú kanceláriu.Výdavky
na nájom kancelárie atď sú viac nespochybniteľné ako výdavky vo vlastnom byte.
Zita5
14.03.05,12:04
tieto priestory treba na živnostenský úrad nahlásiť ako prevádzkáreň, sídlo firmy sa nemusí meniť, môže naďalej ostať trvalé bydlisko

Luckasari Ti to vysvetlila správne . Z môjho pohľadu je to tak , že ak chce aby sídlo zostalo na pôvodnej adrese , tak si ohlási na ŽÚ len prevádzkareň . Ak nie tak si zmení sídlo firmy na adresu prenajatej kancelárie , čo však myslím , že tak to robí málo podnikateľov . Tým , že bude v prenájme , bude mať vypracovanú "Zmluvu o prenájme " a dohodnuté mesačné splátky za prenájom bude účtovať do nákladov .
Zita5
14.03.05,12:11
Nahlasil by som živnostenkému úradu zmenu sídla,na prenajatú kanceláriu.Výdavky
na nájom kancelárie atď sú viac nespochybniteľné ako výdavky vo vlastnom byte.
To že či si bude účtovať výdavky vo vlastnom byte záleží od jednotlivca . Pokiaľ budem mať v prenájme kanceláriu , tak by som ich vôbec neučtovala . Netreba z toho robiť vedu , pretože poplatok za zmenu na ŽÚ bude platiť tak či tak , či zmení sídlo alebo prevádzkareň . Otázne sú však tie výdavky , ako sa rozhodne . Je to diskutabilné .
Jano1961
14.03.05,12:25
To že či si bude účtovať výdavky vo vlastnom byte záleží od jednotlivca . Pokiaľ budem mať v prenájme kanceláriu , tak by som ich vôbec neučtovala . Netreba z toho robiť vedu , pretože poplatok za zmenu na ŽÚ bude platiť tak či tak , či zmení sídlo alebo prevádzkareň . Otázne sú však tie výdavky , ako sa rozhodne . Je to diskutabilné .
Súhlasím,Zita 5.