katarinat
28.01.08,13:38
Chcela by som poprosit o radu...
Sme mlada rodina a chceme kupit byt. Nechceli sme to riesit cez hypoteku, tak sme zalozili dve stavebne sporenia. Budu to uz dva roky co sporime. Teraz vsak z kazdej strany pocuvame ze po zavedeni eura budu ceny nehnutelnosti rast, takze mame dilemu: cakat este 4 roky kym vezmeme stavebny uver a kupime podla vsetkeho drahsi byt, alebo vziat uz teraz medziuver ktory je drahsi ako klasicky stavebny uver a kupit byt kym ceny nestupnu. Prosim poradte. Budu nehnutelnosti este drahsie, ked uz aj teraz su ceny dost vysoke...:( Sporime v Prvej stavebnej sporitelni.Zmluvy budeme spajat, je to vyhodne v tom ze ziskavame dve statne premie.

Dakujem Katarina
ZuzanaP
28.01.08,12:44
Chcela by som poprosit o radu...
Sme mlada rodina a chceme kupit byt. Nechceli sme to riesit cez hypoteku, tak sme zalozili dve stavebne sporenia. Budu to uz dva roky co sporime. Teraz vsak z kazdej strany pocuvame ze po zavedeni eura budu ceny nehnutelnosti rast, takze mame dilemu: cakat este 4 roky kym vezmeme stavebny uver a kupime podla vsetkeho drahsi byt, alebo vziat uz teraz medziuver ktory je drahsi ako klasicky stavebny uver a kupit byt kym ceny nestupnu. Prosim poradte. Budu nehnutelnosti este drahsie, ked uz aj teraz su ceny dost vysoke...:( Sporime v Prvej stavebnej sporitelni.Zmluvy budeme spajat, je to vyhodne v tom ze ziskavame dve statne premie.

Dakujem Katarina

Či budú nehnuteľnosti drahšie alebo lacnejšie po zavedení eura ti asi nikto nepovie na 100 %. Čítala som článok, myslím že v Trende, že po zavedení eura by mali ísť ceny nehnuteľností dole.
Chobot
28.01.08,12:53
Chcela by som poprosit o radu...
Sme mlada rodina a chceme kupit byt. Nechceli sme to riesit cez hypoteku, tak sme zalozili dve stavebne sporenia. Budu to uz dva roky co sporime. Teraz vsak z kazdej strany pocuvame ze po zavedeni eura budu ceny nehnutelnosti rast, takze mame dilemu: cakat este 4 roky kym vezmeme stavebny uver a kupime podla vsetkeho drahsi byt, alebo vziat uz teraz medziuver ktory je drahsi ako klasicky stavebny uver a kupit byt kym ceny nestupnu. Prosim poradte. Budu nehnutelnosti este drahsie, ked uz aj teraz su ceny dost vysoke...:( Sporime v Prvej stavebnej sporitelni.Zmluvy budeme spajat, je to vyhodne v tom ze ziskavame dve statne premie.

Dakujem Katarina

Keby niekto vedel, či pôjdu ceny nehnuteľností hore alebo dole, mohol by na tom dobre zarobiť. Ale to je trh, nedá sa dopredu povedať, čo bude.

Ak byt potrebujete, kúpte si ho. Ak ešte na to nemáte, tak sporte.

Bohužiaľ v tomto sa nedá zaručene poradiť.
Keni
18.02.08,00:02
Chcela by som poprosit o radu...
Sme mlada rodina a chceme kupit byt. Nechceli sme to riesit cez hypoteku, tak sme zalozili dve stavebne sporenia. Budu to uz dva roky co sporime. Teraz vsak z kazdej strany pocuvame ze po zavedeni eura budu ceny nehnutelnosti rast, takze mame dilemu: cakat este 4 roky kym vezmeme stavebny uver a kupime podla vsetkeho drahsi byt, alebo vziat uz teraz medziuver ktory je drahsi ako klasicky stavebny uver a kupit byt kym ceny nestupnu. Prosim poradte. Budu nehnutelnosti este drahsie, ked uz aj teraz su ceny dost vysoke...:( Sporime v Prvej stavebnej sporitelni.Zmluvy budeme spajat, je to vyhodne v tom ze ziskavame dve statne premie.

Dakujem Katarina


mzdy a ceny v case rastu
Keby ste si ten byt kupili povedzme za 1 mil pred 2 rokmi, dnes uz stoji 1,5 mil. a o rok to moze byt 1,7 mil. Ci pojdu ceny dole, alebo nie to nikto nevie. Ja si nemyslim, ze pojdu dole, mozno poklesne tempo ich rastu (z 15%rocne na 5%) ale myslim, ze ceny budu rast nadalej a hlavne ostatne regiony mozno viac ako BA. Samozrejme sa treba vyhnut predrazenym nehnutelnostiam.
belanka
18.02.08,13:58
Ja pochybujem,že pôjdu dole.My sme stále sporili.Vždy keď sme mali sumu,kt.by už hádam stačila,stúpli ceny.Nakoniec sa nám podaril menší 3-izbový a urobili sme dobre.Ceny odvtedy zasa dosť vzrástli.Nepíšeš z akého si regiónu.Aj to má na cenu vplyv.
leonq
19.02.08,06:37
moj nazor ze ceny dole nepojdu, pretoze nemaju preco ist dole.mozno sa stabilizuju.zalezi to na regione a objeme investici v danom mieste.ako priklad mozme spomenut Trnavu alebo Nitru, kde po rozsireni investici ceny isli prudko hore a nic nenaznacuje ze by mali ist dole.trh nehnutelnosti ako kazdy iny sa riadi dopytom a ponukou, pokym budu ludia ochotny platit za byt dva a viac milionov dovtedy ceny nepoklesnu.osobne ak by som mal kde byvat, kupim pozemok a uvazujem nad stavbau domu, alebo kupim hotovy dom.starsie byty si budu vyzadovat stale vacsie investicie a nakoniec zistite ze do bytu ste dali tolko ze ste mohli mat mensi domcek.
v niektorych lokalitach isli ceny nehnutelnost za posledne dva roky o 100 a viav percent hore, kvoli novym investiciam v priemysle.a tu nemaju ist preco dole.
moja rada ak mozete investujte do pozemku alebo domceka,je to v sucastnosti vyhodna investicia
Stanislav 1975
19.02.08,08:22
No neviem Katka, nie som odborník na euro, ani na byty, ale čo mám kamaratov, Slovincov- tak tam po zavedení eura išli byty dosť výrazne hore- takže neviem či to nebude tak aj u nás.Pekný deň
dadamat
19.02.08,08:39
túto dilemu nikomu nezávidím, je naozaj otázne, čo je riskantnejšie - či nehorázne preplatiť PSS (pretože ten medziúver je jeden štátom povolený podvod, ale na to som prišla, až keď som si ho z nutnosti vzala), alebo čakať, ako sa budú ceny ďalej vyvíjať...je to ako podať športku - vyhrám či nevyhrám :rolleyes:
Stanislav 1975
19.02.08,08:49
túto dilemu nikomu nezávidím, je naozaj otázne, čo je riskantnejšie - či nehorázne preplatiť PSS (pretože ten medziúver je jeden štátom povolený podvod, ale na to som prišla, až keď som si ho z nutnosti vzala), alebo čakať, ako sa budú ceny ďalej vyvíjať...je to ako podať športku - vyhrám či nevyhrám :rolleyes:
Ozaj dada, ten medziúver v PSS je naozaj taký drahý- veľa preplatíš???
leonq
19.02.08,09:00
podobna skusenost so stavebnym sporenim neskutocne poplatky za vedenie uveru.
odporucam porovnat vyhodnost hypoteky a PSS, hlavne pri casti poplatky.
stavebne sporenie sa oplatilo kedysi pri dosetreni celej sumy a ziskani statnej premie, dnes uz tomu tak nieje.
pri okamzitej potrebe penazi mi pride efektivnejsia hypoteka
katarinat
03.03.08,10:07
Dakujem vsetkym za nazory
este stale sme sa nerozhodli, a o stavebnom uvere som mala celkom dobru mienku tak ma tieto nove skuocnosti trocha prekvapili.
Aspon nasi financni poradcovia mimochodom z OVB nam to odporucali viac ako hypoteku. Po prepocitani kolko by nas hypoteka stala sme radsej stavili na stavebne...
takze medziuver radsej nie???
Coosom
03.03.08,19:53
Touto otázkou som sa zaoberal aj ja.

Veľmi ma mrzí to, že som necelý 1,5 rok do zadu Váhal nad kúpou bytu čiastočne formou hypotéky.

Zádĺžiť sa 500 000 Sk, ktoré mi chýbali na kúpu 2-izbového bytu bolo pre mňa dosť a tak som sa rozhodol ešte rok šetriť.

Nastala ale veľká bublina, ktorú podľa môjho názoru vyvolali hlavne realitky umelo. Dopyt po bytopch vstúpol - na trh prišli lepšie hypotéky (len na oko).
Tieto a mnohé ďalšie faktory spôsobili, že ceny bytov sa výrazne predražili.

Tí, ktorí byt kúpili, v období, keď ja som váhal vyhrali.
Dnes môžu pokojne spávať, nehnuteľnosti predražili hodnotu ich hypotéky.

Teraz opäť stojím nad otázkou, či kúpiť byt, alebo počkať.
Názory ľudí sa rôznia, ale osobne si myslím, že ceny bytov po vstupe do EU hlavne začiatkom 2010 určite poklesnú. Či chcete alebo nie, aj životnosť panelákov pomaly klesá.

Rok 2010 môže byť aj kritický pre mnohých, ktorí si zobrali hypotekárne úvery a splácajú predražené byty.
Ľudia očakávajú zvýšenie bytov, ale nastane krutá realita, že príchod EURA zvýšenie už neprinesie.

A čo s mojou otázkou kúpy bytu ?
Odpoveď znie NIE!

Ceny bytov sú momentálne veľmi predražené a investícia napr. sumy 1 700 000 na kúpi 1-izbového bytu ma veľmi neláka.
Aj táto suma je pre mňa priveľká a povedzme si, že 1-izbový byt pre človeka rozmýšľajúceho nad rodinou je primalý.
Zadĺžiť sa na dlhé roky ?

Uvedomujem si, že môže prisť situácia, keď stratím zamestnanie, a tým klesne schopnosť splácať hypotéku, nájom a hrozba , že sa zo mňa stane bezdomovec je tak celkom reálna.

Preto chcem vsadiť na istotu.

Rozhodujem sa nad kúpou rodinného domčeka, ceny novostavieb nie sú pomerne drahé a v mnohých prípadoch sú ešte menšie ako ceny bytov.
Nehovoriac o tom, že dom je niečo, čo je moje (pozor, aby ste si ho nepostavili na plánovanej ďialnici :) ), nie je potrebné splácať vysoký nájom, nehrozí Vám možnosť vysťahovania a nehovorím o životnosti domu a vývaní :)

Takže tí, ktorí rozmýšľate nad kúpou, odporúčal by som vám porozmýšľať nad domom, je to najrozumnejši spôsob, ako si zabezpečiť bývanie a nestratiť ho.
leonq
04.03.08,08:32
v zasade suhlasim,
suhlasim ze investovanie do panelaku je menej vyhodne ako do stavby rodinneho domu
ale preco prave v roku 2010,
ceny panelakov nemaju preco klesat klesla by jedine ak by sa postavil dostatocny pocet novych bytov, alebo by vypukla hypotekarna krizy podobna ako v USA, ale u nas su hypoteky poskytovane za nepomerne inych podmienok, za akych boli v USA.
za predpokladu narast hospodarstva budu rast aj prijmy ludi
ak ste si zobrali pred par rokmi hypoteku, uz ani neviete ze ju splacate
osobne preferujem zobrat hypoteku ako setrit- kupit nehnutelnost(alebo postavit), ktora ma prepoklad narastu ceny - narast ceny vam vrati investiciu do hypoteky.
ak setrite na byvanie - vase uspory nikdy nedosiahnu narast cien nehnutelnsti, aspon v sucastnosti, takze vlastne prerabate...