leonka5
28.01.08,14:39
:( Všetkým pekný deň prajem. Mám nasledovný problém: v auguste 2007 som zmenila zamestnávateľa. Blíži sa termín na podanie ročného zúčtovania za rok 2007. Terajšia mzdová účtovníčka mi povedala, že nakoľko som v priebehu minulého roka zmenila zamestnanie, budem musieť si sama urobiť priznanie. Prosím Vás poraďte mi, kde nájdem príslušné tlačivo a hlavne poučenie k jeho vyplneniu? Lebo ako mi bolo povedané, veľa sa zmenilo vo vyplňovaní, že je to obtiažne. Veľmi pekne ďakujem za každú radu a odpoveď.
Tweety
28.01.08,13:40
:( Všetkým pekný deň prajem. Mám nasledovný problém: v auguste 2007 som zmenila zamestnávateľa. Blíži sa termín na podanie ročného zúčtovania za rok 2007. Terajšia mzdová účtovníčka mi povedala, že nakoľko som v priebehu minulého roka zmenila zamestnanie, budem musieť si sama urobiť priznanie. Prosím Vás poraďte mi, kde nájdem príslušné tlačivo a hlavne poučenie k jeho vyplneniu? Lebo ako mi bolo povedané, veľa sa zmenilo vo vyplňovaní, že je to obtiažne. Veľmi pekne ďakujem za každú radu a odpoveď.
Ak sú tvoje príjmy len zo závislej činnosti, môžeš požiadať svoju terajšiu účtovníčku o vykonanie RZD v termíne do 15.2.2008. K žiadosti doložíš potvrdenia o príjmoch od ost. zamestnáv.Tlačivo na 6iadosť nájdeš aj na www.drsr.sk
katkaj
28.01.08,13:41
:( Všetkým pekný deň prajem. Mám nasledovný problém: v auguste 2007 som zmenila zamestnávateľa. Blíži sa termín na podanie ročného zúčtovania za rok 2007. Terajšia mzdová účtovníčka mi povedala, že nakoľko som v priebehu minulého roka zmenila zamestnanie, budem musieť si sama urobiť priznanie. Prosím Vás poraďte mi, kde nájdem príslušné tlačivo a hlavne poučenie k jeho vyplneniu? Lebo ako mi bolo povedané, veľa sa zmenilo vo vyplňovaní, že je to obtiažne. Veľmi pekne ďakujem za každú radu a odpoveď.

Pokiaľ si mala príjem len zo zamestnania a nemala si iné príjmy tak zmena zamestnávateľa nie je dôvod na to aby ti nemohla urobiť ročné zúčtovanie. Pekne do 15. februára požiadaj o vykonanie RZD a prilož potvrdenie o príjme z predchádzajúcej práce. na základe toho ti mzdárka musí zúčtovanie vykonať
Johanka
28.01.08,13:44
Prípadne jej ukáž nasledovné:)

§38 Zákona o dani z príjmov
Zamestnanec, ktorý v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, alebo zamestnanec, ktorý okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti poberal príjmy, z ktorých sa vyberá daň podľa § 43, pri ktorých neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11,môže písomne požiadať posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane.122) Ak zamestnanec neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus v zdaňovacom období u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich. Ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, je povinný podať daňové priznanie (§ 32).
....
leonka5
28.01.08,13:53
Účtovníčka odmietla urobiť priznanie. Odvoláva sa na zmenu zákona z r. 2007. :-(
katkaj
28.01.08,13:55
Účtovníčka odmietla urobiť priznanie. Odvoláva sa na zmenu zákona z r. 2007. :-(

pokiaľ to odmietla len kvôli tomu že bola zmena zamestnania tak neurobila dobre a na základe žiadosti a priloženého potvrdenia musí vykonať zúčtovanie. Neviem o žiadnej zmene ktorá by jej nedovolila zúčtovanie urobiť.

Prípadne nech povie paragraf na základe ktorého to tvrdí
evina
28.01.08,13:56
Účtovníčka odmietla urobiť priznanie. Odvoláva sa na zmenu zákona z r. 2007. :-(

V tomto zmysle žiadna nebola. Ty jej podpíš Vyhlásenie a dolož Potvrdenie a ak ona neurobí na základe toho RZ je to na jej hlave...
Johanka
28.01.08,13:57
Však jej ukáž mnou citované ustanovenie Zákona o dani z príjmov.
Okrem toho - nežiadaš účtovníčku, ale platiteľa dane,t.j. Tvojho zamestnávateľa . Nechce Ti žiadosť prevziať ? Pošli poštou :).
Milan Benka
28.01.08,13:59
Účtovníčka odmietla urobiť priznanie. Odvoláva sa na zmenu zákona z r. 2007. :-(


Chce si ušetriť robotu. Takže nenechaj sa odbiť a doruč jej tú žiadosť.
leonka5
28.01.08,14:02
Ďakujem za všetky odpovede a dobré rady.:) Nenechám sa odbiť! Majte sa veľmi pekne.
Tweety
28.01.08,14:06
Ďakujem za všetky odpovede a dobré rady.:) Nenechám sa odbiť! Majte sa veľmi pekne.
Nenechaj, potom po vykonaní RZD Ti musí dať aj potvrdenie o jeho vykonaní, príp. potvrdenie o zaplatení dane.
Valika
28.01.08,14:08
aj sama si môžeš podať daňové priznanie, máš na výber.
katkaj
28.01.08,14:10
aj sama si môžeš podať daňové priznanie, máš na výber.


Môže ale prečo by to robila keď jediný dôvod je len neochota pracovníčky splniť si svoju zákonnú povinnosť.
cloe
13.02.08,20:42
Neviem či je to už prepracovanosťou ale chcem sa len utvrdiť v tom, že ak daňovník, ktorý mal v r. 2007 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti a tieto boli nižšie ako 47 808,- a nepožiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddakov na daň, nemusí podať ani daňové priznanie. Prepáčte, asi mi už hrabe:D
Petra29
13.02.08,21:03
Myslím, ak platil preddavkovo, nie zrážkou, musí sa daň vysporiadať v RZD alebo DP.
Oprava:
Ak nepresiahol príjem 47808, nemusí požiadať o RZD ani podať DP http://www.porada.sk/t39702-p2-dohody-a-rocne-zuctovanie-dane.html
Aňuška
14.02.08,09:27
Ja som svojim firmám posielala takého pokyny k RZD.
Snáď to niekomu pomôže.