Yvvetta
14.03.05,11:33
Neviete mi poradcovia poradiť ako sa dá legálne zbaviť vypisovania štatistických výkazov ?

Mesačne robím dva výkazy, kvartáne jeden výkaz a teraz mi došiel výkaz zo Štat. úradu na ročný prehľad. Má to kopec strán a plno kolóniek. No proste HRÚZA. Odmietam už pre štát pracovať zadarmo. Štát si niečo zmyslí a my musíme pracovať.

Má niekto skúsenosť s tým, keď sa nedodajú tieto výkazy ? Pokutuje Štatistický úrad ?
Luckasari
14.03.05,10:48
ja sa tiež každý mesiac, a potom na konci roka trápim so štatistikami, je to hrozné vypĺňanie, ale je možné za to vyrubiť pokutu, takže ja som sa nepokúšala vyhnúť sa tejto povinnosti a skúsiť, či by mi vyrubili, alebo nevyrubili pokutu, takže vypĺňam naďalej
Lucy
14.03.05,10:52
Aj ja robím rôzne štatistiky. A keď meškám s mesačným výkazom, tak mi jedna zlatá pani zo Šťatistiky zavolá, že by som jej to mohla poslať. Takže mi to aspoň pripomenie http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif A zvyknú sa ozvať, aj keď im niečo nesedí.
vladan
14.03.05,12:51
Yvvett, mne tohto roku "odpadli" dve štatistiky, ale prišla mi ďalšia :eek: ... keďže to prišlo obyčajnou poštou, robila som mŕtveho brouka, že mi nič neprišlo ... ale oni-koťuhy poslali môjmu konateľovi domov list (opäť obyčajne), že nech sa neondíme, a štatistiku pošleme ... aj po tomto liste som ostala "nedotknuteľná", ale keď mi už zavolali do firmy, že kde majú totu štatistiku, už som sa skryť nedokázala ... som povedala tetuške, že mne nič nedošlo a keď chce, nech mi to pošle ešte raz :D ... no a tak som sa povinnosti nevyhla a posielam ... tak toto je moja story :D
lenkak
14.03.05,20:11
Som na tom takisto, tiež sa "hrajkám" zo štatistikami, tie mesačné to je ešte OK, ale štvrťročné a ročné - žiadna zábava. A ešte keď sa im niečo nepáči, na všetko chcú odvôvodnenie...
accad
14.03.05,20:48
Štatistike sa nedá vyhnúť ak vyberú firmu v rámci štatistickej vzorky. ŠÚ je vytrvalý a je ochotný výkazy posielať po každom zapieraní, že do firmy nič nedošlo. Chcela by som vidieť ich telefónny účet, nakoľko s dodržiavaním ich termínov mám problémy, tak mesačne minimálne raz telefonujú, kde je štatistika. Skôr je sranda to, že tie čísla môžu byť aj odhadom a tak aj vyzerajú čísla vychádzajúce zo ŠÚ. Ja sa s tým detailne netrápim. Mesačné výkazy nie nič strašné a štvrťročne nech sedia hlavne ich vzájomné väzby. Ináč najviac ma potešil posledný výkaz o práci, kde chceli cenu za hodinu zákazky. Nakoľko ceny sú zmluvné, tak sa to nedá určiť. Tak som ich tam neuviedla. Pani zo Štatistiky volala, že to tam potrebujú mať. Po vysvetlení, že to nevieme, povedala nech tam napíšeme nejaké číslo. Takže k čomu takáto buzerácia ak ide o správny súčet nesprávnych čísel.
Zuzka
14.03.05,21:03
Ja už nejaký ten rok zápasím s jednou pracovníčkou ŠÚ, ale vidím, že ten súboj jednoznačne vyhráva ona :(. Ten termín už ani nekomentujem - "do ôsmeno v mesiaci" :eek:
ondrejvla
14.03.05,21:10
Ja už nejaký ten rok zápasím s jednou pracovníčkou ŠÚ, ale vidím, že ten súboj jednoznačne vyhráva ona :(. Ten termín už ani nekomentujem - "do ôsmeno v mesiaci" "eek"
Takže nie som sama so štatistickými výkazmi. Keď som prebrala minulý rok novú firmu, čudovala som sa, že nerobia žiadne výkazy pre ŠÚ, povedali mi, že majú skúsenosť, že kto posiela pravidelne a načas, tomu sa pridruží ešte aj ďalšia štatistika. Ja by som tým štátnym zamestnancom rada ponúkla prácu u súkromen firmy, kde musí každý vedieť robiť všetko, a aspoň na jeden mesiac si s nimi vymenila miesto.
GABRIELA
15.03.05,05:56
Včera večer mi bolo do plaču z ročnej štatistiky. Neviem či to zvládnem- hrôza. Len za čo oni berú peniaze, keď dostanú mesačné a štrťročné výkazy a neposkladajú si to tam. A keby bol termín aspoň po 31.03.2005. Načo veď mi sme šikulky, síce ešte nie sú údaje pokope ale štatistiku stíhame rovno s daňovým.
brm
15.03.05,06:42
ak je dobrý program, je to všetko malina...ale ak ti mzdový program nedá ani len čiastočný podklad, je to very very shit...ja mám program, ktorý mi tie slabomyseľnosti živiace rozvinutý bujný štátny aparát s doživotnými teplými miestečkami vychrlí aj v podobe úradmi požadových tlačív...je síce drahý jak sviňa, ale mám v pohode štatistiky, výkazy, rôzne individuálne zostavy pre kohokoľvek...to je myslím v terajšej dobe šantiaceho pána Kaníka k nezaplateniu...
maja
15.03.05,08:25
Ja som mala "problém" dodržať ich termíny. S pánom na ŠÚ som sa dohodla na neskoršom termíne a posielala som to,až keď som mala hotovú uzávierku za dané obdobie. Zatĺkanie mi tiež nepomohlo....
andreaS
15.03.05,09:24
mne sa posta /rovnako moja aj firmy ktore robim/ doposiela.. a niektore veci kolkokrat ani nepridu.. a pokial nieco nie je doporucene tak to asi neni dôlezite, preto za seba ten vykaz nerobim.. ale naposledy si pracovnicky SU dali tu pracu a isli osobne roznasat tieto vykazy a takto sa to stalo aj firme ktorej robim ucto.. takze tam sa tomu nedalo vyhnut. ale odvtedy neprislo nic.. takze tomu fakt nerozumiem..
babenko1
16.03.05,17:47
Hmm.. moja skúsenosť.. výkazy prišli, hodila som ich do koša, výkazy prišli druhý krát aj s vyhrážkou pokuty, leteli zas do koša...a potom už neprišli...:-)
evuša
16.03.05,20:28
Ak mám pravdu povedať, ja tiež všetky výkazy zo štatistiky jednoducho hodím do koša. Len raz sa mi stalo u jedného podnikateľa, ktorý bol Q.platcom DPH, že odo mňa žiadali každý mesiac do ôsmeho dňa v mesiaci výkaz. Vytrvalo ma otravovali až dovtedy, dokedy som sa na nich statočne nevyziapala a nepohrozila, že ja som súkromná podnikateľka, pán podnikateľ tieto výkazy vyplniť jednoducho nevie a keď chcú odo mňa aby som to robila, nech si to u mňa zaplatia a že im pošlem mastnú faktúru, nakoľko si účtujem za hodinu práce 300,- SK a vzhľadom k tomu, že som úplne tupá, ten ich výkaz budem robiť tak 3 dni x 8 hodín x 300,- SK... sranda ich prešla a viac neotravovali.
rosemary
17.03.05,11:04
Na štatistiku je dokonca úplne samostatný zákon 540/2001 o štátnej štatistike. Ja som mala pred niekoľkými rokmi aj kontrolu. Kontrolovali, či sú výkazy spracované v súlade s predvahou, ja som samozrejme robila kvlifikovaný odhad, tak som dostala napomenutie. Od tej doby aj keď štatistiky zo srdca nenávidím, snažím sa ich robiť maximálne zodpovedne
gasparko
23.03.05,14:47
Tlaciva som vzdy dostaval ako obycajne zasielky.
Pravidelne som statistiky neposielal. Na nejake druhe, tretie zavolanie som faxom poslal nejake cisla. Asi po dvoch rokoch ma vyradili, resp. uz nikto nevola. Myslim naozaj, ze cim si ustretovejsi tym viac statistik musis vyplnit.
Ivenka
23.03.05,14:51
Práve dnes mi prišiel list zo štatistiky a predstavte si, že "doporučene". Takže sa asi ich vyplňovaniu nevyhnem.
TOKY
23.03.05,15:12
Mne môj šéfinko jednoducho nedovolil vyplniť výkazy, hodil ich rovno do koša. Tak ako písal gasparko asi nás tiež vyradili, lebo už nedostávami žiadne tlačivá.
anka1
01.04.05,12:19
Naša firma vznikla v roku 2002. Osobne som volala na štatistický úrad či je potrebná nejaká prihláška - akože prihlásiť novú firmu. Pracovníčka mi povedala že nie, vraj im to posiela Obchodný register, potom mi pošlú tlačivá. Do dnešného dňa nám nič neprišlo. Od štatistických výkazov mám pokoj :)
alušik
01.04.05,12:32
Jaaaj, tak vidim, ze jedina, ktora sa moze tesit, ze sa statistiky zbavila, som ja.Musela som ju posielat mesacne - vyvozne pohladavky. Zmenil sa zakon a prisiel pripis, ze ak nemam 10 mil. zostatok, tak ju posielat nemusim. Zostatok k 31.12. som vsak 10 mil. mala, tak mi mila pani volala, ze ju musim robit aj tento dalsi rok, hoci mi ten pripis prisiel. Tak som jej poslala opravny za 12. mesiac, kde som ten zostatok ponizila. Jej som povedala, ze sme pohladavku odpisali, ale spatne k 31.12. a uz som mala po probleme... A statistiky som sa zbavila. Jupiiiiii...
bepo
02.04.05,05:31
K nám tiež došla štatistika,babky zo ŠU boli dosť vytrvalé,tiež 2-krát poslali výkazy + telefonáty.Ako mi povadala na ŠU,firmy sa každý rok menia-už neviem či 1/4 alebo 1/2,takže časom každá firma vypadne sama.Už som rozmýšlal robiť len odhad,kto vie ako to kontrolujú?
Yvvetta
26.05.05,06:16
Mám robiť Ročný výkaz produkčných odvetví. Prvykrát keď mi poslali tlačivá, hodili sme ich do koša. Teraz poslali doporučene a udali nám nový dátum na predloženie výkazov (27.05.2005). Písali sme list, že ako organizácia máme kopec iných vecí, nestíhame a nech nás už vylúčia zo štatistiky. Prišla odpoveď, že naša organizácia bola vybratá a musíme.
Už druhý deň nad tým sedím a rozčulujem sa. Až to vrie vo mne. Nik mi za to ani korunu nedá a ja pri tom zosivejem.Ten kto vyplňoval tento výkaz vie o čom hovorím.
Naozaj na nich nič neexistuje ?
lenkak
26.05.05,06:19
Ja som už ročný výkaz poslala, utrpenie, teraz by som mala robiť sťvrťročný výkaz. A už pre dve firmy, lebo jedna prevzala časť druhej a na ŠU si vymysleli, že teraz musia podávať obe fiirmy výkazy. Vôbec sa mi nechce, tak si počkám kým nebudú urgovať. Ešte mesačné sú OK, ale nemuselo by byť ani to.
Yvvetta
26.05.05,06:28
Lenka mne sa tak do toho nechce. Včera som začala, ale keď tam toľko vecí chcú. Radšej tu na Porade čítam články.
lenkak
26.05.05,06:30
Ja som na tom podobne, ja som ročný výkaz robila dve soboty + jeden piatok. Zabité 3 dni. Stačilo mi.
Zuzka
26.05.05,06:43
Ja som predvčerom dorobila ročný výkaz po urgencii. Je to skutočne otrava a zabitý čas. :(
Janka6685
02.02.06,12:41
Mne prišiel nejaký výkaz pred rokom. Volala som im, že čo to je a tetuška mi povedala, že nespadám pod sledovanú skupinu, tak nech im pošlem list, že je to tak a nemusím to posielať. Toho roku mi prišiel VTS 1-12 a tam už je činnosť účtovníctvo, takže to už budem musieť posielať. Ale je to len jedna strana s minimálnym vyplňovaním. To sa mi nejako nezdá. Treba k tomu niečo pripojiť?

Btw, tiež mi to prišlo obyčajnou poštou.
Martina80
02.02.06,13:15
Som sa schuti zasmiala :D , mzdy robím totižto rok a pol a nevedela som, že sa dá s výkazmi narábať aj takto / kôš, ignorácia/. Fakt sa mi zdá, že tých výkazov máme stále viac a viac :mad: . Skúsim pár ignorovať, keďže nechodia doporučne.
tibor
02.02.06,13:28
ja som im napísal, že ak chcú niečo odomňa - komunikujem len mailom - odvtedy im to posielam mailom - prikladám súbor.
A čo sa týka vyplňovania - veď je to asi 8 čísielok a 2 sumáre...
Podobne posielam aj do NBS mesačné hlásenia o zahraničných aktívach a pasívach, či Konjukturálny prieskum v službách, výkaz ISCP do treximy + cenu práce...no podobne ma dožierajú ročné výkazy, kde to musí štimovať, čo som od brucha strieľal počas roka...:mee:
anto
02.04.06,08:59
Pľujem na toho, čo vymyslel štatistické výkazy!!!!!!!!.
Dnes som začal opäť ako každý rok vyplňať ročný štatistický výkaz. Tie hovädziny, čo tam chcú, tak to sa mi rozum zastavuje. Som už dlhoročný pracovník v oblasti ekonomiky ale toto mi vždy zvihne nervy. Po maratóne, ktorý sme mali minulý mesiac ešte k tomu toto. A tie ich súvislosti..... Tak to nemá chybu. Z mojej skúsenosti to zaberie čas minimálne jeden deň, ak ho chcem len naštudovať a správne vyplniť. Slovensky povedané - to nemá chyby - byrokracia na n-tú. Ako za komunistov. Tam som tiež vyplňoval všelijaké tabuľky, ktoré nikto nepotreboval.
Však všetky údaje, ktoré potrebujú mať, sme dali na daňový úrad, tam to majú všetko pokope a pekne napísané, vytlačené a aj podpísané. To štátna správa nevie medzi sebou komunikovať, alebo ako to je???? Ľudia v štatistike, to sa týmto nezaoberáte, že beriete čas podnikateľom, ktorý by mohli inak využiť. Páni poslanci, rád by som vás posadil do mojej stoličky a dal vám vyplniť jeden výkaz. To by vyzeralo..........:D :D :D (Uf, ale som si uľavil)
Zita5
02.04.06,10:01
Aj ja mám na stole Štatistické výkazy a rozhodujem sa medzi .......košom a vyplnením .....ešte zatiaľ som nie rozhodnutá .;)
Anto verím v to Tvoje rozčúlenie , lebo sme akoby fackovací gumkáči .;) :D
bredikova
02.04.06,10:34
Ja tiež tento rok som pre jednu firmu začala vypĺňať štatistiku OPU 1-12.:D Nič zvláštného, ale keďže mne sa nič ručne nechce už nič :rolleyes: písať, zistila som si na ich stránke či nieje možnosť zasielať elektronicky. A predstavte si, že majú celkom dobrý program na vypĺňanie akých koľvek ich tlačív. Dá sa voľne stiahnuť. Musíte sa zaregistrovať. Oni vám pošlú prislušné tlačivo v elektronickej forme a vy len ho vyplníte a elektronicky odošlete. Aj na to odoslanie tam majú funkciu. Prikladám link www.statistics.sk:rolleyes:
Fidlo
03.04.06,08:49
Hmm.. moja skúsenosť.. výkazy prišli, hodila som ich do koša, výkazy prišli druhý krát aj s vyhrážkou pokuty, leteli zas do koša...a potom už neprišli...:-)
Presne takú istú skúsenosť mám aj ja, urobila som to isté. Takže je asi pravda, že keď s tým raz začnete, už sa toho nezbavíte. Treba tak urobiť hneď na začiatku.