esolt
28.01.08,15:55
Do 30 kalendárnych dní je spoločnosť povinná nahlásiť DÚ platby fyzickým osobám za rok 2007. Chcem sa poradiť, či je povinnosť nahlásiť aj vrátenie pôžičky spoločníkovi v hotovosti. Ďakujem.
Petra29
28.01.08,14:59
nie
Tipi
31.01.10,15:30
nie

Je niekde v zákone povedané, že splátka pôžičky nie je platba? Lebo ak nie, tak potom to nie je pravda.

Zákon nerieši, či má ísť o zdaniteľný príjem alebo nie, zákon rieši platbu fyzickej osobe, čo môže byť kľudne aj splátka pôžičky.

Podľa môjho názoru aj splátku pôžičky treba hlásiť.
Tweety
31.01.10,15:33
Je niekde v zákone povedané, že splátka pôžičky nie je platba? Lebo ak nie, tak potom to nie je pravda.

Zákon nerieši, či má ísť o zdaniteľný príjem alebo nie, zákon rieši platbu fyzickej osobe, čo môže byť kľudne aj splátka pôžičky.

Podľa môjho názoru aj splátku pôžičky treba hlásiť.
Nie, tvoj názor nie je správny.

§ 32 Zákon o sprave daní a poplatkov
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
Tipi
31.01.10,15:39
Nie, tvoj názor nie je správny.

§ 32 Zákon o sprave daní a poplatkov
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.

Výborne, ďakujem za citovanie zákona, ale to pre mňa nie je odôvodnenie.
ten paragraf totiž vraví že:
- hlásia podnikatelia
- hlásia tí, čo vykonávajú platby FO
- hlásia platby nad 3319,39 EUR
- nemusia hlásiť ak ide o platby cez registračku alebo bezhotovostné platby

Kde je tam vyňatá pôžička?
Tweety
31.01.10,15:40
Výborne, ďakujem za citovanie zákona, ale to pre mňa nie je odôvodnenie.
ten paragraf totiž vraví že:
- hlásia podnikatelia
- hlásia tí, čo vykonávajú platby FO
- hlásia platby nad 3319,39 EUR
- nemusia hlásiť ak ide o platby cez registračku alebo bezhotovostné platby

Kde je tam pôžička?
Prečítaj si ešte raz pozorne tam, kde sa hovorí o tom, že z platieb nezrážajú daň, a teraz si polož otázku, či pôžička podlieha dani.
Tipi
31.01.10,15:46
Prečítaj si ešte raz pozorne tam, kde sa hovorí o tom, že z platieb nezrážajú daň, a teraz si polož otázku, či pôžička podlieha dani.


Zákon hovorí, že podnikatelia musia hlásiť platby, z ktorých nezrážajú daň.

Pôžička je platbou, z ktorej sa nezráža daň, rovnako ako platby za služby, tovar a pod.

Takže si stojím za tým, že zákon nevyníma platby, ktoré nepodliehajú dani z príjmov.

To že nezráža daň vyníma platby ako mzdy, platby zdanené zrážkovou daňou a pod., ale nie splátky pôžičky.
Tweety
31.01.10,15:51
Ale to sa veľmi mýliš, pretože vrátenie pôžičky nie je nijaká platba( za tovar, alebo službu) je to len vrátenie jeho peňazí. Iné by už bolo, ak by sa mu zaplatili úroky, tie už zdaneniu podliehajú.
Tipi
31.01.10,15:53
Ale to sa veľmi mýliš, pretože vrátenie pôžičky nie je nijaká platba( za tovar, alebo službu) je to len vrátenie jeho peňazí. Iné by už bolo, ak by sa mu zaplatili úroky, tie už zdaneniu podliehajú.

Tak a vraciame sa k prvej otázke.

Keďže v §32 sa nehovorí o tom, že platbou je len platba ktorá podlieha zdaniteľnému príjmu, kde inde v zákone sa hovorí o tom, že vrátenie pôžiky nie je nijaká platba?
Tweety
31.01.10,15:56
Hneď v druhej vete odst. 5.Tá hovorí o platbách za tovar a služby.
Tipi
31.01.10,15:59
Hneď v druhej vete odst. 5.Tá hovorí o platbách za tovar a služby.

Druhá veta len stanovuje výnimky, ale nešpecifikuje povinnosti dané v prvej vete.
Tweety
31.01.10,16:04
To ideš podávať prvý raz?, vidno, že s tým nemáš nijaké skúseností, pretože by si vedela, že pravda je nie na tvojej strane, pretože táto povinnosť je tu už nejaký ten rok.
Tipi
31.01.10,16:09
To ideš podávať prvý raz?, vidno, že s tým nemáš nijaké skúseností, pretože by si vedela, že pravda je nie na tvojej strane, pretože táto povinnosť je tu už nejaký ten rok.

Tak to Ti pekne ďakujem za konštruktívnu debatu. podávam tieto veci už 8 rokov, ale teraz som si potreboval všimnúť detaily v zákone.

Nájde sa niekto, kto to vie naozaj odargumentovať a pritom neurážať?
Tweety
31.01.10,16:19
Nechcela som nikoho urážať, ale ak vravíš, že to podávaš už 8 rokov, tak potom kde je problém?
Tipi
31.01.10,16:30
Nechcela som nikoho urážať, ale ak vravíš, že to podávaš už 8 rokov, tak potom kde je problém?

Mám veľkú sumu splátok pôžičiek v tomto roku, okolo seba troch veľmi skúsených účtovníkov a zákon s komentárom, pri ktorom odsek 5 "náhodou" preskočili.

A problém je, že zákon naozaj nehovorí o tom, či to má tá druhá strana zdaňovať alebo nie. A pri niektorých platbách by som veru skúmať daňovú povinnosť druhej strany ani nechcel.

A keď to vezmeme do dôsledkov, ani banky, ktoré sú v ďalšom odseku, nerozlišujú či mal tie platby niekto zdaniť alebo nie, ale hneď hlásia akúkoľvek vysokú platbu policajtom.
Tweety
31.01.10,16:31
Mám veľkú sumu splátok pôžičiek v tomto roku, okolo seba troch veľmi skúsených účtovníkov a zákon s komentárom, pri ktorom odsek 5 "náhodou" preskočili.

A problém je, že zákon naozaj nehovorí o tom, či to má tá druhá strana zdaňovať alebo nie. A pri niektorých platbách by som veru skúmať daňovú povinnosť druhej strany ani nechcel.

A keď to vezmeme do dôsledkov, ani banky, ktoré sú v ďalšom odseku, nerozlišujú či mal tie platby niekto zdaniť alebo nie, ale hneď hlásia akúkoľvek vysokú platbu policajtom.
AK dovolíš, chytím sa hneď tvojej prvej vety, že máš okolo seba troch veľmi skúsených účtovníkov, tak čo oni na to?
Tipi
31.01.10,16:35
AK dovolíš, chytím sa hneď tvojej prvej vety, že máš okolo seba troch veľmi skúsených účtovníkov, tak čo oni na to?

Aj keď v hlave majú že pôžičky netreba, nemajú argument prečo. Začínajú sa báť že nemajú teda nahlásených kopec platieb a neznášajú ma, že sa toľko rýpem v zákonoch.
Tweety
31.01.10,16:37
Aj keď v hlave majú že pôžičky netreba, nemajú argument prečo. Začínajú sa báť že nemajú teda nahlásených kopec platieb a neznášajú ma, že sa toľko rýpem v zákonoch.
Majú pravdu, že netreba, mne raz metodička na DÚ povedala, že veľa čítať,(zákony) je niekedy na škodu.
Kazu
31.01.10,16:39
No veď žiadny smrteľný hriech sa nestane, ak tú pôžičku nabonzuješ. A pre istotu to daj podpísať aj tým skúseným trom účtovníkom okolo teba, nech si na daňovom nemyslia, že to bolo z tvojej hlavy.:)
Tipi
31.01.10,16:39
Majú pravdu, že netreba, mne raz metodička na DÚ povedala, že veľa čítať,(zákony) je niekedy na škodu.

Skús tento argument použiť na súde, keď sa budeš raz musieť brániť proti nejakej pokute.

A myslím že v dnešných Ficočasoch keď lietajú pokuty hlava nehlava, to čaká skôr či neskôr každého.
Paula
31.01.10,16:40
Tak to Ti pekne ďakujem za konštruktívnu debatu. podávam tieto veci už 8 rokov, ale teraz som si potreboval všimnúť detaily v zákone.

Nájde sa niekto, kto to vie naozaj odargumentovať a pritom neurážať?


:mee:
Tweety
31.01.10,16:43
Skús tento argument použiť na súde, keď sa budeš raz musieť brániť proti nejakej pokute.

A myslím že v dnešných Ficočasoch keď lietajú pokuty hlava nehlava, to čaká skôr či neskôr každého.
Ak to bude v rámci zákona, žiadna pokuta nehrozí. Ale ak siloumocou to chceš nahlásiť, tak prosím, iniciatíve, v tomto prípade zbytočnej, sa medze nekladú.
Tipi
31.01.10,16:50
Ak to bude v rámci zákona, žiadna pokuta nehrozí. Ale ak siloumocou to chceš nahlásiť, tak prosím, iniciatíve, v tomto prípade zbytočnej, sa medze nekladú.

O rámci zákona sa tu predsa celý čas bavíme. A o zbytočnosti by som nehovoril, ak to neviem dokázať.
Rozalka
31.01.10,16:59
Tipi, už ti odpovedali a myslím si, že s dostatočnými argumentami:
Podľa teba je splácanie pôžičky platba za tovar alebo platba za službu?

Ak áno, tak si to kľudne oznamuj.
marjankaj
31.01.10,17:03
O rámci zákona sa tu predsa celý čas bavíme. A o zbytočnosti by som nehovoril, ak to neviem dokázať.

Myslím, že v zákone to trochu "odflákli". Pošli otázku na www.drsr.sk . Tam ti dajú odpoveď, a pri prípadnej kontrole budeš mať papier.
Tipi
31.01.10,17:06
Tipi, už ti odpovedali a myslím si, že s dostatočnými argumentami:
Podľa teba je splácanie pôžičky platba za tovar alebo platba za službu?

Ak áno, tak si to kľudne oznamuj.

Zákon nehovorí o tom, že musí ísť o platbu za tovar alebo službu. To že je to uvedené vo výnimkách v druhej vete na veci nič nemení.

Aj zákon o DPH keď hovorí o veciach oslobodených, tak to neznamená že všetky predmety dane ktoré sa im nepodobajú nie sú predmet dane.
Jarka 1
31.01.10,17:14
Aj keď v hlave majú že pôžičky netreba, nemajú argument prečo. Začínajú sa báť že nemajú teda nahlásených kopec platieb a neznášajú ma, že sa toľko rýpem v zákonoch.

Tak sa toľko nerýp v zákonoch a použi jednoduchšiu cestu. Podaj si dopyt na drsr a budeš vedieť. Tento rok to už nestihneš, ale na budúci budeš vedieť či máš, alebo nemáš stresovať troch skúsených účtovníkov. Prosím, nezabudni sem potom "pricapiť " odpoveď. Všetci, ktorí ti odpovedali si ju zaslúžia vidieť.
marjankaj
31.01.10,17:31
Zákon nehovorí o tom, že musí ísť o platbu za tovar alebo službu. To že je to uvedené vo výnimkách v druhej vete na veci nič nemení.

Aj zákon o DPH keď hovorí o veciach oslobodených, tak to neznamená že všetky predmety dane ktoré sa im nepodobajú nie sú predmet dane.

Najjednoduchšie by bolo realizovať tieto platby bankovým prevodom. A máš po probléme.
Tipi
27.01.11,15:04
Téma dňa opäť na porade.. tentokrát mám viac podpory, tak len aby sme čitateľov správne nasmerovali:
http://www.porada.sk/t54985-p5-oznamenie-o-platbach-fyz-osobam.html#post1631628
Stefan2005
27.01.11,16:10
Téma dňa opäť na porade.. tentokrát mám viac podpory, tak len aby sme čitateľov správne nasmerovali:
http://www.porada.sk/t54985-p5-oznamenie-o-platbach-fyz-osobam.html#post1631628

Tipi, ocenil som užitočným tvoj príspevok - nakoniec vývoj udalosti ti dal za pravdu (aj konzultácie na DU tiež viedli k danému záveru).
Žiaľ človek nedokáže čítať všetky nové témy na Porade - len teraz v januári 2010 ich vzniklo zopár ohľadne oznamovacej povinnosti...

P.S. pridávam ešte jeden link: http://www.porada.sk/t54985-oznamenie-o-platbach-fyz-osobam.html
Ajuška
27.01.11,16:19
Tipi, ocenil som užitočným tvoj príspevok - nakoniec vývoj udalosti ti dal za pravdu (aj konzultácie na DU tiež viedli k danému záveru).
Žiaľ človek nedokáže čítať všetky nové témy na Porade - len teraz v januári 2010 ich vzniklo zopár ohľadne oznamovacej povinnosti...

P.S. pridávam ešte jeden link: http://www.porada.sk/t54985-oznamenie-o-platbach-fyz-osobam.html
...tiež som ocenila... a uznala pravdu o nečítaní... ;):--- ...desí ma, že vývoj udalostí (pod šialenstvom z hroziacich pokút) nás zbavuje logickej úvahy... súdnosti... a viery v zmysluplné praktiky z parlamentu diktované..... :rolleyes: ...zvyšok slov si radšej od úst a klávesnice odtrhnem... svoju bezmocnosť tým priznávajúc.........:cool:...