Panoramix
28.01.08,16:08
Milí poraďáci,

dúfam, že nekladiem otázku už riešenú, ale skúsim. S priateľkou si chceme prenajať byt na dlhšiu dobu (cca rok). Vlastníčka bytu nám dala na zhodnotenie nájomnú zmluvu, mne sa v nej ale nepozdáva pár veci. Bol by som veľmi rád, ak by sa tí skúsení na tieto body pozreli a uviedli mi svoj názor na vec. Takže:

1.) V prípade, že je nájomca v omeškaní s platením nákladov za užívanie bytu alebo inej finančnej sumy (náhrada škody a pod.), je povinný uhradiť prenajímateľovi úrok z omeškania, a to vo výške 0,05% z dlžnej sumy za každý deň omeškania.Moja otázka:je takáto formulácia ok, je bežné, že toto prenajímateľ požaduje, je to adekvátne?

2.) Nájomcovi nevzniká nárok na trvalý pobyt ani prechodný pobyt a ani si tento nárok nebude uplatňovať voči prenajímateľovi.

Tak tento bod mi už skutočne začína smrdieť, pretože ako vybavím doručovanie pošty, úradných dokumentov, atď? Aspoň to prechodné bydlisko by som tam mal mať, alebo sa mýlim?

3.) Ak sa nájomca, užívateľ nepostará o včasné vykonanie drobných opráv a o bežnú údržbu bytu, má prenajímatel' právo tak urobit' po predchádzajúcom upozornení nájomcu, užívateľa na svoje náklady sám a požadovať od neho náhradu.
Ak to chápem správne - v byte praskne trubka a mám to platiť ja? Nie som majiteľom bytu, len si ho prenajímam a nerád by som na seba preberal ďalšie náklady - je to teda košér a mám to akceptovať?

4.) V prípade ukončenia nájmu sa nájomca zaväzuje vypratať predmet nájmu bezodkladne, najneskôr však v deň skončenia nájmu.
Ako by som sa mal poistiť aby ma nemohla majiteľka len tak bezdôvodne vyhodiť z bytu (napr si niečo vymyslí, alebo bude špekulovať) a zvalí to na porušenie zmluvy - okamžite sa predsa nezvládnem presťahovať, môžem si tam doplniť nejakú časovú klauzulu?

Ďakujem veľmi pekne za vašu trpezlivosť a dúfam, že mi poradíte, pretože s touto tématikou nemám vôbec žiadne skúsenosti - som študent a je to moje prvé bývanie mimo domu. Tiež vás chcem poprosiť - ak mi môžete poskytnúť v pár bodoch nejaké veci, ktorých sa mám vyvarovať - bol by som vám všetkým veľmi vďačný.
Panoramix
30.01.08,03:00
skutocne mi nevie nikto poradit ci su mnou uvedene zmluvne podmienky v poriadku?
Cecilia
30.01.08,04:58
- poplatky za omeškanie - ak chceš tam bývať, mal by si platiť včas, potom Ťa poplatky z omeškania nemusia trápiť, myslím si, že úrok je štandardný

- trvalý pobyt je riešený možno preto, že po čase by mal prenajímateľ pri vypovedaní zmluvy povinnosť nájsť náhradné bývanie - moja úvaha /prechodný pobyt - neviem/

- výpovednú lehotu by som si dohodla vopred, napríklad 3 mesiace, ako prenajímateľ bytu by som si dala podmienku - napríklad pri nadmernom poškodzovaní bytu alebo neplatení nájomného - okamžitá výpoveď

- drobné opravy by som si dala špecifikovať do zmluvy, predsa Ti nebude majiteľ bytu vymieňať žiarovky, opravovať sifon na umývadle a pod. Ale zase Ty nebudeš robiť nejaké búracie práce, ak Ti praskne trubka.
Panoramix
30.01.08,08:39
Dakujem pekne za radu na vsetky body Cecilia :) To osetrenie oprav je vyborny napad.

Ak by sa niekto vyjadril k problematike prechodneho pobytu, bol by som vdacny - mate niekto osetreny tento bod?
Mária27
30.01.08,08:56
1. Je to bežný úrok z omeškania pri dohode

2. Pošta ti môže chodiť aj bez trvalého či prechodného pobytu. Prechodný pobyt by sa však mal hlásiť podľa zákona č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov SR:

§ 8
«Prechodný» «pobyt»

(1) «Prechodný» «pobyt» je pobyt občana mimo miesta trvalého pobytu, kde sa občan dočasne zdržiava, ak má trvať viac ako 90 dní; «prechodný» «pobyt» je tiež pobyt občana trvalo žijúceho v zahraničí, ktorý má na území Slovenskej republiky trvať viac ako 90 dní.

(2) Občan hlási ohlasovni v mieste «prechodného» «pobytu» do desiatich dní od ubytovania začiatok, miesto a dobu «prechodného» «pobytu»; ustanovenia § 4 ods. 1 až 8 platia aj na hlásenie «prechodného» «pobytu» s tým, že sa predkladajú doklady podľa odseku 3.

(3) Pri hlásení «prechodného» «pobytu» je občan povinný predložiť platný občiansky preukaz a doklady podľa § 3 ods. 8 písm. c) a d); občan trvalo žijúci v zahraničí predkladá namiesto občianskeho preukazu platný cestovný doklad Slovenskej republiky.

(4) Pri hlásení «prechodného» «pobytu» občan hlási údaje uvedené v § 11 písm. a) až c), e) až i), l) a n) na prihlasovacom lístku na «prechodný» «pobyt», ktorý je povinný vyplniť a podpísať; vzor prihlasovacieho lístka na «prechodný» «pobyt» určí ministerstvo.

(5) Predpokladaná doba «prechodného» «pobytu» môže byť najviac päť rokov. Ak «prechodný» «pobyt» trvá aj po skončení predpokladanej doby, občan je povinný hlásiť «prechodný» «pobyt» znova. Ak sa «prechodný» «pobyt» skončí pred uplynutím doby, na ktorú bol ohlásený, občan je povinný túto skutočnosť ohlásiť.


3. Drobné opravy sú definované vo nariadení vlády č. 87/1995 Z.z. k vykonávaniu obč.
zákonníka, § 5-9.
«Drobné» «opravy» v byte súvisiace s jeho užívaním a náklady spojené s bežnou údržbou bytu (k § 687 ods. 2)
§ 5

(1) «Drobnými» «opravami» v byte súvisiacimi s jeho užívaním (ďalej len "«drobné» «opravy»") sú opravy bytu, miestnosti neslúžiacej na bývanie, ktorá je súčasťou bytu, ich príslušenstva, zariadenia a vybavenia, ako aj výmeny drobných súčiastok jednotlivých predmetov zariadenia alebo vybavenia, ktoré sú uvedené v prílohe tohto nariadenia.

(2) «Drobnými» «opravami» sú aj opravy bytu, miestnosti neslúžiacej na bývanie, ktorá je súčasťou bytu, ich príslušenstva, zariadenia a vybavenia, ako aj výmeny drobných súčiastok jednotlivých predmetov zariadenia alebo vybavenia, ktoré nie sú uvedené v prílohe tohto nariadenia, ak náklad na jednu opravu neprevýši sumu 200 Sk. Ak sa vykonáva na tej istej veci viac opráv, ktoré spolu súvisia, je rozhodujúci súčet nákladov na všetky tieto opravy.


§ 6

Náklady spojené s bežnou údržbou bytu sú náklady za práce, ktoré sa obvykle vykonávajú pri dlhšom užívaní (ďalej len "obvyklé udržiavacie náklady"), ako napríklad maľovanie, napúšťanie xylolitovej podlahy, drôtikovanie a pastovanie parkiet, udržiavanie dreveného obloženia stien, opravy vstavaného nábytku (opravy a výmeny zámok a nátery).


§ 7

Nájomca neuhrádza náklady na «drobné» «opravy» a obvyklé udržiavacie náklady, ak ich potreba vznikla pred uzavretím nájomnej zmluvy alebo ak vznikli ako dôsledok opráv, ktoré je povinný znášať prenajímateľ.


§ 8

Ak niet inej dohody, uhrádza nájomcovia bytov so spoločným príslušenstvom náklady na «drobné» «opravy» a obvyklé udržiavacie náklady spojené s užívaním spoločného príslušenstva pomerne podľa počtu osôb, ktoré v byte bývajú.
Užívatelia miestnosti neslúžiacej na bývanie uhrádza tieto náklady podľa pomeru plochy, ktorú užívajú.

4 Ukončenie nájmu na dobu určitú je v zmluve stanovené dátumom.
Panoramix
30.01.08,14:10
Ľudkovia, dakujem za vašu ochotu a slušné odpovede k veci. Musím uznať že Porada.sk je jednoznačne naj! Veľmi ste mi pomohli a prejavili sa ako slušní ľudia, čo je v súčasnosti skôr výnimkou.

Nech sa vám všetkým darí a nachádzate pre svoj život len tie najlepšie rady
Pekný deň všetkým!