Joss75
28.01.08,16:33
Pekny den sa praje,

potreboval by som poradit s riesenim pouzivania osobneho auta v mojej sro. Jedna sa o to ze robim ucto pre v lete zalozene sro a chcel by som don vlozit moje osobne auto. Podla vas je lepsie aby som auto odpredal sro a potom ho zacal odpisovat alebo radsej nech auto ako sukromna osoba prenajmem sro zmluvou a tym sro prevezme naklady na prevadzku? Auto ma momentalnu hodnotu cca 950tis. (OA m1), ako sukromna osoba nemam ine prijmy, ale predaj auta by muselo byt priznane -> vysoka dan. Ide mi o to istym sposobom "odpisat" hodnotu auta bud formou prenajmu alebo odpisov.
Co poradite ktora cesta je lepsia?

dakujem a s pozdravom
J
Johanka
28.01.08,15:35
Auto bolo v obchodnom majetku fyzickej osoby ?
Petra29
28.01.08,15:36
Predaj hnuteľných vecí, ktoré neboli zaradené do podnikania je od dane oslobodený vid § 9 zákona 595/2003
Joss75
28.01.08,15:43
nie auto je v osobnom vlastnictve, kupene v zahranici za hotovost.
Johanka
28.01.08,15:54
V zmysle Petrou spomínaného §9 ods. 1 Zákona o dani z príjmov je od dane oslobodený príjem
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier ...

tzn. že ak predáš MV s.r.o.-čke, Tvoj príjem je od dane oslobodený a do DP sa neuvádza. Pre s.r.o. bude vstupnou cenou pre odpisovanie kúpna cena ;).
Joss75
29.01.08,07:18
dakujem za vase vcerajsie reakcie!
Takze ked to dobre chapem, ja ako sukromna osobe mozem odpredat auto trebars za 950tis s.r.o.-cke a nemusim z mojho prijmu platit DP v zmysle uvedeneho zakona. SRO moze zacat odpisovat auto podla platnych uct. predpisov, kde zakladom bude moja kupnopredajna zmluva. Je to tak?
Nebolo by ale potom lepsie nechat si auto napr. v osobnom vlastnictve, spisat zmluvu o najmu a sro by auto odo mna prenajimalo trebars mesacne za 20tis., naklady by tym padom boli nakladmi sro. Moj takto vzniknuty prijem by podliehal sice DP ale hodnota cca 250tis rocne z prenajmu + odpisanie nakladov za prevadzku v sro by sa vyrovnali odpisom v priapde predaja auto sro-cke. Ide mi o to co by bolo " vyhodnejsie" a danovo spravne.
Inna
29.01.08,07:34
Ak odpredáš auto ako FO nepodnikateľ s.r.o. za hodnotu vyššiu ako 20% ZI s.r.o. vyžaduje sa ocenenie auta....pozor na to, inak by Ti všetky náklady vyhodili z účtovníctva!
Johanka
29.01.08,08:18
Ak odpredáš auto ako FO nepodnikateľ s.r.o. za hodnotu vyššiu ako 20% ZI s.r.o. vyžaduje sa ocenenie auta....pozor na to, inak by Ti všetky náklady vyhodili z účtovníctva!
Podľa akého predpisu :confused:?
Johanka
29.01.08,08:21
dakujem za vase vcerajsie reakcie!
Takze ked to dobre chapem, ja ako sukromna osobe mozem odpredat auto trebars za 950tis s.r.o.-cke a nemusim z mojho prijmu platit DP v zmysle uvedeneho zakona. SRO moze zacat odpisovat auto podla platnych uct. predpisov, kde zakladom bude moja kupnopredajna zmluva. Je to tak?
Nebolo by ale potom lepsie nechat si auto napr. v osobnom vlastnictve, spisat zmluvu o najmu a sro by auto odo mna prenajimalo trebars mesacne za 20tis., naklady by tym padom boli nakladmi sro. Moj takto vzniknuty prijem by podliehal sice DP ale hodnota cca 250tis rocne z prenajmu + odpisanie nakladov za prevadzku v sro by sa vyrovnali odpisom v priapde predaja auto sro-cke. Ide mi o to co by bolo " vyhodnejsie" a danovo spravne.

Podčiarknuté nechápem. Odpisy sú daňovým výdavkom, náklady na prevádzku MV, ktoré je majetkom s.r.o., sú daňovým výdavkom, ....
Na čo by bol dobrý prenájom ?
Joss75
29.01.08,08:31
Podčiarknuté nechápem. Odpisy sú daňovým výdavkom, náklady na prevádzku MV, ktoré je majetkom s.r.o., sú daňovým výdavkom, ....
Na čo by bol dobrý prenájom ?
to podciarknute co nechapes bolo myslene tak ze som postavil proti sebe odpredaj s odpisovanim versus nechat v osobnom vlastnictve a prenajimat. V jednom pripade vyhoda je ze mozem auto odpisovat a pri druhej moznosti zas ze dostavam najom za auto ale mozem si ho nechat v osobnom vlatnictve.