mipavtak
28.01.08,17:12
:)Som student ktory sa minuly rok zaregistroval ako SZCO v oblasti financneho poradenstva. Okrem toho mam dve dlhodobe brigady na Dohodu o brigadnickej praci studenta-odvadzam dan z prijmu u oboch zamestnavatelov a som poberatelom prispevku v hmotnej nudzi a rodicovskeho prispevku+ rodinnych pridavkov. Tento rok mam v plane podat danove priznanie, lebo by som chcel dostat spat zrazkovu dan co som odviedol z mojho brigadnickeho prijmu. Avsak z SZC nemam ziaden prijem za minuly rok. Moje otazky:
1) Tyka sa ma povinnost registracie v socialnej poistovni a povinnost odvadzat odvody do socialnej poistovne v pripade ze som student a moj prijem za SZC za minuly rok bol 0,-?Ak ano v akej ciastke?Nie je tam nejaka spodna hranica prijmu kedy az pri jej prekroceni nadobudaju platnost spominane odvody?
2) Do zdravotnej poistovne mi tiez prinalezi v mojej situacii platit odvody?V akej sume?
3)Ma nejaky vplyv na prispevok v hmotnej nudzi ktory poberam statut SZCO?Alebo registracia na danovom urade, alebo registracia v Socialnej poistovni, ci ad hoc je vplyv iba v priamej umere od mojho prijmu?Ktory priznam danovym priznanim
4)Musim "zuctovat" v danovom priznani aj prispevok v hmotnej nudzi a rodicovsky prispevok ktory tiez poberam?+ rodinne pridavky?
5)ak mam v plane poziadat o vratenie zrazkovej dane + preddavkov, vratia mi sucet vsetkych mojich danovych platieb od viacerych zamestnavatelov pokial ich sucet neprekroci 47808,- korun za rok, respektive mam narok na vratenie dane aj od viacerych zamestnavatelov?
6)posledna otazka. V pripade nahleho prerusenia systemu SZC to je ako s odvodmi, treba ich nadalej platit?

Poprosim o odpoved, hlavne na suvislost prispevku v hmotnej nudzi a cinnosti SZCO. Dakujem
mipavtak
01.02.08,11:37
takze nasiel som si nejake info ohladom mojich otazok. skusim si teda na otazky odpovedat, poprosim vas ale o potvrdenie spravnosti mojich domienok a korektnosti mojich myslienkovych pochodov a logiky=
1)podla socialnej poistovne
"Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačnej najmenej."
ak to spravne chapem tak pokial moj prijem z SZC neprekroci hranicu 12*8100,- za rok, nevznika mi povinnost platit odvody do socialnej poistovne. Ako je to s registraciou, musim sa zaregistrovat Soc.poist.?


2) citovany vynatok
"Štát je platiteľom poistného za
nezaopatrené dieťa; za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,
aj ak
u nej dochádza v rozhodujúcom období postupne alebo súčasne k súbehu skutočností zamestnanec - SZČO a v období, v ktorom sa považuje za uvedenú osobu, úhrn jej vymeriavacích základov podľa predchídzajúcich dvoch bodov nepresahuje úhrn minimálnych základov."- chapem to tak ze pokial moj vymeriavaci zaklad nepresiahne mesacne sumu 8100,-, co nepresiahol. nemusim odvadzat zdravotne poistenie.
3)co sa tyka prispevku v hmotnej nudzi, mam pocit ze moznost nadalej poberat prispevok je v priamej umere od vysky mojho prijmu. Cize ak neprekroci moj prijem a prijem manzelky(spolocne posudzovana osoba) sumu 11050,- (uhrn sum zivotneho minima za fyzicku osobu+ dalsiu posudzovanu osobu + nezaopatrene dieta), mam narok na poberanie prispevku. Ak prekroci, ohlasim to UPSVARu a oni mi docasne upravia vysku prispevku. Rozumiem tomu spravne?Potrebujem vediet ci nahodou statut SZCO neovplyvni nejako prispevok?
4)Hmotna nudza nepodlieha podla mojich informacii dani z prijmu?

Takze neviem ci som to vsetko pochopil spravne. mozete mi poslat feedback ci som chapavy jedinec?:)
hanelie
01.02.08,11:56
Do zdravotnej poistovne mi tiez prinalezi v mojej situacii platit odvody?V akej sume?


Platba do ZP povinná dňom otvorenia živnosti, pri ročnom zučtovaní ZP sa platby vysporiadajú:)

od 01.01.2008 14% z 8.100Sk min. mzda / 1.134Sk


V pripade nahleho prerusenia systemu SZC to je ako s odvodmi, treba ich nadalej platit?

nie