kaskader222
28.01.08,19:16
Mám 21 rokov, som zamestnaný, veľmi rád by som si kúpil byt. Chcel by som si však zobrať úver. Neviem ako to chodí v bankách.. neviete niekto podľa vlastnej skúsenosti, koľko sú mi ochotní požičať. Založil by som byt, ktorý by som si kúpil... vďaka:confused:
STRELEC
28.01.08,18:21
Najviac toľko, koľko budeš žiadať!!!

Alebo .... viac. Že by ???
STRELEC
28.01.08,18:27
Pri úvere na poskytnutie bytu Ti automaticky vznikne povinnosť dať predmetný byt do zábezpeky banke. Súčasťou úverovej zmluvy (popri ďalšom ručení) bude aj ručenie kupovaným bytom.

Výšku pôžičky Ti má niekto napísať, ale pritom nič konkrétneho si neuviedol. Čiže preto tá moja odpoveď predtým - ako pokračovanie. A aj keď uvedieš podrobnosti, tak to bude samozrejme len odpoveď v podobe obdobnej skúsenosti a pod.
Čaká Ťa proste anabáza - rozhovor vo viacerých pobočkách bánk v Tvojom okolí. Zhodnotenie požiadaviek bánk a výber najpriechodnejšieho riešenia.
Veľa zdaru!
kaskader222
28.01.08,18:28
Ja viem, ale koľko sú mi ochotný schváliť.. odvíja sa to od platu, alebo ako? Poznám takých čo sa brali, aby mohli mať novomanželskú pôžičku..
kaskader222
28.01.08,18:28
chybička.. ochotní
STRELEC
28.01.08,18:29
Ja viem, ale koľko sú mi ochotný schváliť.. odvíja sa to od platu, alebo ako? Poznám takých čo sa brali, aby mohli mať novomanželskú pôžičku..
Pôžička so štátnym príspevkom je určená len manželom. Nie jednotlivcom.
Chobot
28.01.08,20:11
Mám 21 rokov, som zamestnaný, veľmi rád by som si kúpil byt. Chcel by som si však zobrať úver. Neviem ako to chodí v bankách.. neviete niekto podľa vlastnej skúsenosti, koľko sú mi ochotní požičať. Založil by som byt, ktorý by som si kúpil... vďaka:confused:

Okrem hodnoty založeného bytu je podstatný aj príjem žiadateľa. Banka požičia toľko, koľko dokáže žiadateľ zo svojho legálneho príjmu splatiť. Ak zarábaš mesačne 15.000 čistého a na živobytie potrebuješ 10.000, znamená to pre banku, že si schopný mesačne splácať cca 5.000 SKK. Z toho potom môžu vypočítať výšku úveru - ak je to spotrebný na 5 rokov, tak 5.000x12x5 = cca 250.000 (po odpočítaní úrokov). Toto nie je výpočet výšky úveru, len ilustrácia, aby si pochopil, prečo sa banka bude zaujímať, koľko zarábaš, koľko platíš nájom, telefón a ostatné výdaje.

Mnohí kritizujú banky, že tým obmedzujú ľudí, ale ja si myslím, že tým banky konajú aj v prospech žiadateľa, že menej majetným neposkytnú úver a znížia tým riziko, že príde o nejaký založený majetok. Lebo ľudia sú nezodpovední - zoberú si státisíce, hoci vedia, že to splatiť bude trvať roky a roky. Potom keď si banka v prípade neplatenia uplatní záložné právo, začnú sa rozkrikovať, aké sú banky nenažrané.

Takže najprv si musíš ujasniť, na čo potrebuješ úver - spotrebný, hypotekárny,.. Os toho sa odvíja doba splatnosti - spotrebný (1-5 rokov), hypotekárny (5-30 rokov). Nakoniec sipovieš, akú vysokú sumu potrebuješ. Banka si vypýta od teba potvrdenie príjmu a povie ti, či si schopný z toho príjmu úver splácať alebo nie. AK nie, navrhne ti zníženie sumy úveru na takú, ktorú budeš podľa prepočtov schopný splácať.