Trini
28.01.08,19:38
Chcela by som sa opýtať, či SZČO - FO je povinný podať DP a zaplatiť daň z mot. vozidiel, ak používa súkromné vozidlo na podnikanie a nie je zaradené do majetku firmy.
Ďakujem za odpoveď.
tetrisss
28.01.08,18:40
Ano musi, ale len v januari buduceho roku poda priznanie a aj zaplati.
Petra29
28.01.08,18:42
Rozoberá sa to na porade už vo viac.témach, nezabudni do 30 dní oznámenie na DÚ
Trini
28.01.08,18:46
Ano musi, ale len v januari buduceho roku poda priznanie a aj zaplati.
Ďakujem veľmi pekne.

Ešte by som potrebovala poradiť. Ak používa súkromné vozidlo len na služobné cesty. Aj tak musí podať DP a zaplatiť DzMV?

Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
tetrisss
28.01.08,18:49
Nuz zaplatenie dane z motorovych vozidiel je potrebne prave na to, aby si mohol uplatnit naklady na cesty autom.
Trini
28.01.08,18:52
Nuz zaplatenie dane z motorovych vozidiel je potrebne prave na to, aby si mohol uplatnit naklady na cesty autom.
Ale od skúsenej účtovníčky som sa dozvedela, že FO, ak chce používať súkromný automobil na služobné cesty, stačí ak si zaplatí cestnú daň. Nechápem. Nebolo to tak, alebo sa to zmenilo?

Ďakujem za odpoveď.
daniek
28.01.08,18:56
ale veď predsa cestná daň po starom = daň z motorových vozidiel po novom :)
Johanka
28.01.08,18:56
Chcela by som sa opýtať, či SZČO - FO je povinný podať DP a zaplatiť daň z mot. vozidiel, ak používa súkromné vozidlo na podnikanie a nie je zaradené do majetku firmy.
Ďakujem za odpoveď.
Áno. Daňová povinnosť pre daň z MV vzníká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie ;).


Ďakujem veľmi pekne.

Ešte by som potrebovala poradiť. Ak používa súkromné vozidlo len na služobné cesty. Aj tak musí podať DP a zaplatiť DzMV?

Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
Čo myslíš služobnou cestou ? Použitie MV pre zamestnávateľa ?


Ale od skúsenej účtovníčky som sa dozvedela, že FO, ak chce používať súkromný automobil na služobné cesty, stačí ak si zaplatí cestnú daň. Nechápem. Nebolo to tak, alebo sa to zmenilo?

Ďakujem za odpoveď.
Cestná daň už neexistuje. Nahradila ju daň z MV, takže po Tvojich predchádzajúcich otázkach nerozumiem otázke ...
Johanka
28.01.08,18:57
Nuz zaplatenie dane z motorovych vozidiel je potrebne prave na to, aby si mohol uplatnit naklady na cesty autom.
Toto nie je pravda. Uplatňovanie daňových výdavkov v súvislosti s pracovnými cestami nie je podmiené zaplatením dane z MV.
tetrisss
28.01.08,18:59
Skusena uctovnicka by mala vediet, ze teraz je to dan z motorovych vozidiel.
Trini
28.01.08,19:00
Áno. Daňová povinnosť pre daň z MV vzníká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie ;).


Čo myslíš služobnou cestou ? Použitie MV pre zamestnávateľa ?


Cestná daň už neexistuje. Nahradila ju daň z MV, takže po Tvojich predchádzajúcich otázkach nerozumiem otázke ...
Prepáčte za moju neznalosť zákonov. Vedeli by ste mi povedať, aj odkedy sa to zmenilo?

Ďakujem.
tetrisss
28.01.08,19:00
Toto nie je pravda. Uplatňovanie daňových výdavkov v súvislosti s pracovnými cestami nie je podmiené zaplatením dane z MV.
Tomu som nerozumela, preco?
Trini
28.01.08,19:05
Skusena uctovnicka by mala vediet, ze teraz je to dan z motorovych vozidiel.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Už som v obraze.
Ja som totiž na to celkom zabudla.
Johanka
28.01.08,19:06
Prepáčte za moju neznalosť zákonov. Vedeli by ste mi povedať, aj odkedy sa to zmenilo?

Ďakujem.
Rada odpoviem, ale fakt neviem čo sa pýtaš. Daň z MV s týmto názvom funguje myslím od roku 2005. Predmetom dane sú MV, ktoré sa používajú na podnianie tieť dávno. Posledná novela je účinná od 1.12.2007 ...
daniek
28.01.08,19:07
zmenilo sa to od 1.1.2005 kedy nadobudol účinnosť zákon 582/2004 Z. z.
regina.golierova
28.01.08,19:08
Toto nie je pravda. Uplatňovanie daňových výdavkov v súvislosti s pracovnými cestami nie je podmiené zaplatením dane z MV.
no,no od 01.01.2008 je aj zamestnávateľ povinný zaplatiť daň z MV aj za vozidlá,ktoré budú použité na pracovné cesty ,
- Daňovníkom dane z motorových vozidiel môže byť tiež užívateľ vozidla (§85 ods.1) a daňovníkom je za určitých okolností aj zamestnávateľ (§85 ods.2).

- Zamestnávateľ nemá počas roka oznamovaciu povinnosť (§90 ods.2) a daňovú povinnosť vyrovná podaním daňového priznania tomu správcovi dane, kde je zamestnávateľ miestne príslušný (§ 99 ods.5) bez ohľadu na evidenciu vozidla použitého pri pracovnej ceste jeho zamestnanca.
Petra29
28.01.08,19:10
Johanka asi podľa mňa myslela, že sú 2 odlišné zákony:
Daň z príjmov - na základe toho si uplatňujeme daňové výdavky
a
Miestne dane - na základe toho sme povinní platiť daň z motor.voz.
vzájomne nie sú podmienené
Johanka
28.01.08,19:10
Nuz zaplatenie dane z motorovych vozidiel je potrebne prave na to, aby si mohol uplatnit naklady na cesty autom.


Toto nie je pravda. Uplatňovanie daňových výdavkov v súvislosti s pracovnými cestami nie je podmiené zaplatením dane z MV.


Tomu som nerozumela, preco?
... lebo zaplatenie dane z MV nie je potrebné na to, čo píšeš :).
Nikde pri spomínaných daňových výdavkoch nenájdeš podmienku zaplatenia dane z MV.
Ak daňovník nesplní povinnosti týkajúce sa dane z MV , bude sankcionovaný za nesplnenie týchto povinností.
daniek
28.01.08,19:11
Tomu som nerozumela, preco?
podľa mňa to bolo myslené v prípade že by zamestnanec nie SZČO použil svoje MV na služobnú cestu v súvislosti so svojim zamestnaním. Vtedy DzMV sa platiť nemusí a výdavky zamestnanca za použitie vlastného MV sú oprávneným nákladom zamestnávateľa.
regina.golierova
28.01.08,19:12
Chcela by som sa opýtať, či SZČO - FO je povinný podať DP a zaplatiť daň z mot. vozidiel, ak používa súkromné vozidlo na podnikanie a nie je zaradené do majetku firmy.
Ďakujem za odpoveď.
Základná zmena – od 1.1.2008 sa prechádza na preddavkový spôsob platenia dane z motorových vozidiel s tým, že výsledná daňová povinnosť bude vyrovnaná až podaním daňového priznania do 31.1.2009 za rok 2008. Počas roka 2008 má daňový subjekt oznamovaciu povinnosť do 30 dní pri vzniku a zániku daňovej povinnosti (§90 ods.2) ale bez vplyvu na preddavky (§91 ods.8). Preddavky sa môžu meniť iba rozhodnutím správcu dane (§ 91 ods.9)

Z uvedeného vyplývajú nasledujúce základné informácie pre daňové subjekty:

- do 31.1.2008 sa teda nepodáva žiadne nové daňové priznanie a ani nevzniká povinnosť zaplatiť celoročnú daň z motorových vozidiel na rok 2008,

- daňový subjekt si sám vypočíta predpokladanú daň k 1.1.2008, na základe čoho zistí, či je alebo nie je povinný platiť preddavky. Správcovi dane nič ohľadom tohto výpočtu resp. ohľadom preddavkov neoznamuje.
vikinka
28.01.08,19:13
podľa mňa to bolo myslené v prípade že by zamestnanec nie SZČO použil svoje MV na služobnú cestu v súvislosti so svojim zamestnaním. Vtedy DzMV sa platiť nemusí a výdavky zamestnanca za použitie vlastného MV sú oprávneným nákladom zamestnávateľa.
Tak to už tiež nie je pravda od 1.12.2007;)
Petra29
28.01.08,19:13
no,no od 01.01.2008 je aj zamestnávateľ povinný zaplatiť daň z MV aj za vozidlá,ktoré budú použité na pracovné cesty ,
- Daňovníkom dane z motorových vozidiel môže byť tiež užívateľ vozidla (§85 ods.1) a daňovníkom je za určitých okolností aj zamestnávateľ (§85 ods.2).

- Zamestnávateľ nemá počas roka oznamovaciu povinnosť (§90 ods.2) a daňovú povinnosť vyrovná podaním daňového priznania tomu správcovi dane, kde je zamestnávateľ miestne príslušný (§ 99 ods.5) bez ohľadu na evidenciu vozidla použitého pri pracovnej ceste jeho zamestnanca.

A ešte pozor, na školení sme boli upozornení, že Daň.riaditeľstvo bude vyžadovať oznámenia počas roka aj za používanie vozidiel zamestnancov/resp.iných držiteľov/, aj keď sme upozorňovali, že zákon to vylučuje...
regina.golierova
28.01.08,19:13
Chcela by som sa opýtať, či SZČO - FO je povinný podať DP a zaplatiť daň z mot. vozidiel, ak používa súkromné vozidlo na podnikanie a nie je zaradené do majetku firmy.
Ďakujem za odpoveď.
Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia roku 2008
zaplatí daňovník pomernú časť dane, ale až v lehote na podanie priznania t.j. do
31.1.2009 (§ 91 ods.6).

- Pomerná časť dane sa určí ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane
a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie
(napr. 3600/12 x 4 mesiacov – daňovník používal vozidlo na podnikanie
v mesiacoch apríl až júl 2008). Počíta sa teda na mesiace a nie na dni.

- V roku 2008 daňovník platí preddavky tomu správcovi dane, ktorý je miestne príslušný podľa evidencie vozidla k l.l.2008 (§ 104b ods.2)

- Ak daňová povinnosť a oznamovacia povinnosť na dani z motorových vozidiel vznikne ešte do 31.12. 2007, postupuje sa za december 2007 podľa zákona účinného do 30.11.2007 vzhľadom na prechodné ustanovnie v § 104b ods.1 novely i napriek účinnosti novely od 1.12.2007.

- Daňovníkom dane z motorových vozidiel od 1.1.2008 je v prvom rade tá FO alebo PO, ktorá je ako držitel vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, pričom používa toto vozidlo v SR na podnikanie alebo na činnosti z ktorých plynú príjmy zdaňované podľa § 6 ods. 1 a ods. 2 zákona o dani z príjmov.

- Daňovníkom dane z motorových vozidiel môže byť tiež užívateľ vozidla (§85 ods.1) a daňovníkom je za určitých okolností aj zamestnávateľ (§85 ods.2).

- Zamestnávateľ nemá počas roka oznamovaciu povinnosť (§90 ods.2) a daňovú povinnosť vyrovná podaním daňového priznania tomu správcovi dane, kde je zamestnávateľ miestne príslušný (§ 99 ods.5) bez ohľadu na evidenciu vozidla použitého pri pracovnej ceste jeho zamestnanca.
regina.golierova
28.01.08,19:18
A ešte pozor, na školení sme boli upozornení, že Daň.riaditeľstvo bude vyžadovať oznámenia počas roka aj za používanie vozidiel zamestnancov/resp.iných držiteľov/, aj keď sme upozorňovali, že zákon to vylučuje...
no neviem, ale to usmernenie som dostala od daň.úradu Nitra, oznamovať zatiaľ zamestnávateľ nemusí - teda nemá povinnosť
Petra29
28.01.08,19:22
To sú tie rôzne výklady zákona:-( Ja som z Košíc.
Johanka
28.01.08,19:24
Od buka do buka :). Kým to však nie je v záväznej forme oznámené daňovníkom ....
Denda
28.01.08,19:30
A ešte pozor, na školení sme boli upozornení, že Daň.riaditeľstvo bude vyžadovať oznámenia počas roka aj za používanie vozidiel zamestnancov/resp.iných držiteľov/, aj keď sme upozorňovali, že zákon to vylučuje...
Na stránke daňového riaditeľstva je usmernenie, kde v oznamovacej povinnosti je okrem iného uvedené aj toto:

Oznamovacia povinnosť:

Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti (okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a/ novely zákona).

Pre úplnosť:

§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ zapísaná v dokladoch vozidla42),
b) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,[/U]
b) stála prevádzkáreň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.
Petra29
28.01.08,19:33
Ja ti verím Denda, ja som nový zákon mala aj so sebou s komentárom na školení a napriek tomu... Možno p.daňováčka na ich školení nepočúvala:-))
Denda
28.01.08,19:37
Ja ti verím Denda, ja som nový zákon mala aj so sebou s komentárom na školení a napriek tomu... Možno p.daňováčka na ich školení nepočúvala:-))
Netreba sa dať presvedčiť, usmernenie daňového riaditeľstva platí:)
Dobroslava
29.01.08,09:28
Rozoberá sa to na porade už vo viac.témach, nezabudni do 30 dní oznámenie na DÚ
SZČO používa súkr. MV na služobné účely. Daň z MV za rok 2008 zaplatí až v januári 2009. Nerozumiem však vete:"nezabudni do 30 dní oznámenie na DÚ".
Má povinnosť niečo oznamovať na DÚ, keď nie je žiadna zmena v používaní tohto MV ?
Johanka
29.01.08,09:34
Podal priznanie k dani z MV už v minulých obdobiach ? Ak áno, nič neoznamuje. Oznamujú sa novovzniknuté daňové povinnosti.
daniek
29.01.08,09:40
Tak to už tiež nie je pravda od 1.12.2007;)

ďakujem za upozornenie túto zmenu som nejako prehliadla:D
MartinkoK
30.01.08,06:45
Prosím Vás neviete niekto ako by malo vyzerať to oznámenie, resp. nahlásenie použitia vozidiel zamestnancov na služobné cesty? Na DU mi povedali, že to treba odoslať vždy v posledný deň daného mesiaca.
KvetkaK
30.01.08,06:46
Vozidlá zamestnancov použité na služobné cesty sa neoznamujú na daňový úrad.
MartinkoK
30.01.08,07:10
Vozidlá zamestnancov použité na služobné cesty sa neoznamujú na daňový úrad.
Je na to aj nejaký §? Lebo odo mňa to naozaj chceli, aby so to posielala.
Denda
30.01.08,07:13
Je na to aj nejaký §? Lebo odo mňa to naozaj chceli, aby so to posielala.
V tomto linku ja usmernenie daňového riaditeľstva:
http://www.porada.sk/589962-post57.html

Toto usmernenie je z tejto stránky: http://www.drsr.sk/wps/portal
jessica
30.01.08,11:07
V tomto linku ja usmernenie daňového riaditeľstva:
http://www.porada.sk/589962-post57.html

Toto usmernenie je z tejto stránky: http://www.drsr.sk/wps/portal


Dobry deň. Ospravedlňujem sa, asi som trochu pozadu, no nemam jasno v tom ako to bolo v roku 2007 s autom inej súkromnej osoby, ktoré používal náš zamestnanec s jej súhlasom na pracovné cesty. Mal zamestnávateľ povinnosť podať DPzMV a zaplatiť za takéto auto daň? :(
A napríklad ak konateľ zároveň majiteľ, ktorý nie je zamestnancom používal svoje auto na PC vo svojej s.r.o. mal tiež túto povinnosť ako firma?:(
Denda
30.01.08,11:09
Dobry deň. Ospravedlňujem sa, asi som trochu pozadu, no nemam jasno v tom ako to bolo v roku 2007 s autom inej súkromnej osoby, ktoré používal náš zamestnanec s jej súhlasom na pracovné cesty. Mal zamestnávateľ povinnosť podať DPzMV a zaplatiť za takéto auto daň? :(

Nemal túto povinnosť. Toto je zmena platná od 1.1.2008.


A napríklad ak konateľ zároveň majiteľ, ktorý nie je zamestnancom používal svoje auto na PC vo svojej s.r.o. mal tiež túto povinnosť ako firma?:(
Nie nemal túto povinnosť za rok 2007.
KvetkaK
30.01.08,11:09
V roku 2007 nie, až od roku 2008 nastala zmena platiť za takéto autá daň z motorových vozidiel.
Tweety
30.01.08,11:10
Dobry deň. Ospravedlňujem sa, asi som trochu pozadu, no nemam jasno v tom ako to bolo v roku 2007 s autom inej súkromnej osoby, ktoré používal náš zamestnanec s jej súhlasom na pracovné cesty. Mal zamestnávateľ povinnosť podať DPzMV a zaplatiť za takéto auto daň? :(
A napríklad ak konateľ zároveň majiteľ, ktorý nie je zamestnancom používal svoje auto na PC vo svojej s.r.o. mal tiež túto povinnosť ako firma?:(
Za rok 2007 nie, túto povinnosť má až od 1.1.2008.
jessica
30.01.08,11:16
Ďakujem pekne za odpovede, uz som myslela že ma trafí šľak...
lubenaj
17.02.08,07:00
OK ale teda musí nahlásiť takýto konateľ - spoločník - zamestnanec zároveň, že v roku 2008 bude používať auto ako zamestnanec v s. r. o. do 30 dní alebo nie? Ďik
Zoltán Kovács
17.02.08,07:04
OK ale teda musí nahlásiť takýto konateľ - spoločník - zamestnanec zároveň, že v roku 2008 bude používať auto ako zamestnanec v s. r. o. do 30 dní alebo nie? Ďik

Súkromné auta zamestnancov, kam aj konateľ patrí z pohľadu zákona o dani z MV, sa nenahlasujú.
Evanka
17.02.08,07:21
Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom od smith, iba doplním, aby bolo jasné, kde v zákone sa o tom pojednáva.
§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť
(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
Daňovník podľa 85 2a) je
zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
toria
21.02.08,08:47
Prosím jednu rýchlu odpoveď pre mňa:
takže vidím, že názor je rôzny. Mne sa jedná rok 2007. SZČO má MV, ktoré je súkromné a nemá ho v majetku SZČO. Nezaplatil Daň z MV. Môže si teda za rok 2007 uplatniť paušálne výdavky 6,20 keď mesačne na tomto aute najazdil približne nejakých 150 km, ktoré boli výhradne služobné a nie súkromné.
Ak je to možné upriamte ma prosím na nejaký zákon, alebo vyhlášku proste niečo kde je naozaj napísané, že môže si uplatniť paušál aj keď nemá zaplatenú Daň z MV za rok 2007


ĎAKUJEM
Tweety
21.02.08,08:53
Prosím jednu rýchlu odpoveď pre mňa:
takže vidím, že názor je rôzny. Mne sa jedná rok 2007. SZČO má MV, ktoré je súkromné a nemá ho v majetku SZČO. Nezaplatil Daň z MV. Môže si teda za rok 2007 uplatniť paušálne výdavky 6,20 keď mesačne na tomto aute najazdil približne nejakých 150 km, ktoré boli výhradne služobné a nie súkromné.
Ak je to možné upriamte ma prosím na nejaký zákon, alebo vyhlášku proste niečo kde je naozaj napísané, že môže si uplatniť paušál aj keď nemá zaplatenú Daň z MV za rok 2007


ĎAKUJEM
O tom, že je povinný zaplatiť daň z MV, nájdeš v Zákone o miestnych daniach a poplatkoch-dań z MV a o uplatňovaní nákladov hovorí zase Zákon o dani z príjmu. Teda, ak si chce uplatniť náklady, môže aj keď daň nezaplati- za tomu hrozí pokuta, ale to neznamená, že si náklady na použív. MV nemôže uplatniť.
Natka
25.02.08,12:50
OK ale teda musí nahlásiť takýto konateľ - spoločník - zamestnanec zároveň, že v roku 2008 bude používať auto ako zamestnanec v s. r. o. do 30 dní alebo nie? ĎikV roku 2007 používal spoločník s.r.o. svoje súkromné vozidlo na služobné cesty, mala byť za neho zaplatená daň, keďže si uplatňoval základnú náhradu 6,20 Sk? A aké povinnosti má v roku 2008 s používaním svojho vozidla na SC?
Tweety
25.02.08,12:53
V roku 2007 používal spoločník s.r.o. svoje súkromné vozidlo na služobné cesty, mala byť za neho zaplatená daň, keďže si uplatňoval základnú náhradu 6,20 Sk? A aké povinnosti má v roku 2008 s používaním svojho vozidla na SC?
Nie, nemala, táto povinnosť je až od 1.1.2008.
Zoltán Kovács
25.02.08,12:55
V roku 2007 používal spoločník s.r.o. svoje súkromné vozidlo na služobné cesty, mala byť za neho zaplatená daň, keďže si uplatňoval základnú náhradu 6,20 Sk? A aké povinnosti má v roku 2008 s používaním svojho vozidla na SC?

Keď prečítaš predchádzajúce príspevky, tak dozvieš, že v r. 2007 sa za takéto auto daň z MV neplatilo. V r. 2008 sa podá daňové priznanie do 31.01.2009.
A v tejto téme sa dočítaš všetkého čo potrebuješ vedieť ohľadne danez MV na rok 2008.
http://www.porada.sk/t62615-dan-z-mv-od-2008-a.html
Natka
26.02.08,07:59
Ďakujem Tweety a Smith za príspevky. Ak môžem ešte otázočku, "daňová povinnosť vzniká nasleudjúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak" - naša spoločnosť kúpila na leasing terénne vozidlo, prevzala ho 21.februára 2008, to znamená, že na Oznámení pre DÚ uvediem ako vznik daňovej povinnosti 22.februára 2008?



A ešte k odvodu dane za r. 2008: "daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 20 tis. Sk je povinný platiť 1/4 preddavky na daň" - ako je to v prípade, že v januári 2008 súčet dane za všetky firemné autá predstavujú napr. sumu 19 000,- Sk (to preddavky neplatím) a v priebehu roka 2008 kúpime auto a tým nám pribudne aj daň z MV, a to už v súčte presiahneme 20tis.Sk, to už v r. 2008 musíme platiť preddavky, alebo sa to zúčtuje až v januári 2009?
mandula
26.02.08,08:05
za autá kúpené v priebehu roka 2008 sa preddavky neplatia, vysporiadajú sa v daň.prizn. k DzMV za r.2008, do 31.1.2009
Natka
26.02.08,12:49
A ešte k odvodu dane za r. 2008: "daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 20 tis. Sk je povinný platiť 1/4 preddavky na daň" - ako je to v prípade, že v januári 2008 súčet dane za všetky firemné autá predstavujú napr. sumu 19 000,- Sk (to preddavky neplatím) a v priebehu roka 2008 kúpime auto a tým nám pribudne aj daň z MV, a to už v súčte presiahneme 20tis.Sk, to už v r. 2008 musíme platiť preddavky, alebo sa to zúčtuje až v januári 2009?Takže, ak v januári vieme,že daň z MV nám vychádza 19 000,- Sk a vo februári nakúpime aj 10 áut, aj tak budeme daň platiť až v januári 2009?
mandula
26.02.08,13:09
Takže, ak v januári vieme,že daň z MV nám vychádza 19 000,- Sk a vo februári nakúpime aj 10 áut, aj tak budeme daň platiť až v januári 2009?

Áno, bude to vysporiadané až v daň.prizn. v januári 2009.
MataRV
26.02.08,14:56
Tomu nerozumiem, nemusím mať zaplatenú daň z motorových vozidiel za rok 2007, a môžem si /teda SZČO, platca DPH/ vyúčtovať pracovné cesty? My sme totiž menili autá, a zabudli sme ich oznámiť a zaplatiť daň. Poraď mi prosím ako postupovať. Vrelé dík.
KvetkaK
26.02.08,14:59
Za rok 2007 sa platila daň z motorových vozidiel do 31.1.2007. To čo sa tu píše v príspevkoch, to sa týka roku 2008, kedy nastala v dani z motorových vozidiel zmena.
Ak ste v roku 2007 neprihlásili autá a nezaplatili daň, tak to čo najskôr dajte do poriadku, aby sankcie neboli ešte vyššie.
MataRV
26.02.08,15:10
Ďakujem veľmi pekne. Má niekto už takúto skúsenosť? Asi aké vysoké pokuty a sankcie mi hrozia? Pôvodné autá boli odhlásené v januári 2007, nové sa kúpilo v máji 2007 /to, ktoré sa neprihlásilo/. Vďaka
liba2
26.02.08,20:47
Ďakujem veľmi pekne. Má niekto už takúto skúsenosť? Asi aké vysoké pokuty a sankcie mi hrozia? Pôvodné autá boli odhlásené v januári 2007, nové sa kúpilo v máji 2007 /to, ktoré sa neprihlásilo/. Vďaka
Vystav daň. priznanie k DzMV podľa zákona platného do 30.11.07, vypočítaj daň a zaplať. Sankcia za nepodanie DP včas je 2000 Sk. K tomu ešte môže prísť výmer za oneskorenú úhradu. Pre rok 2008 postupuješ podľa novely zákona.
HUPKA64
27.02.08,09:26
Vďaka za všetky odpovede.
lukig
28.02.08,09:03
Takže, ak v januári vieme,že daň z MV nám vychádza 19 000,- Sk a vo februári nakúpime aj 10 áut, aj tak budeme daň platiť až v januári 2009?

To je síce pravda, ale v zákone je tiež uvedené, že ak chceš, môžeš požiadať daňový úrad o možnosť platenia preddavkov z dôvodu .... a asi to bude pre firmu jednoduchšie zaplatiť preddavky v 2008 ako v januári 2009 zháňať peniaze na DMV..tak to bolo podané aj na školení.
MartinkoK
03.03.08,11:03
Prosím Vás,
ako zaúčtovať nasledovné:
firma zaplatila na začiatku roka 2007 DzMV v 11/2007 auto predala, nepožiadala však DU o vrátenie preplatku na dani. Ako tento preplatok zaúčtovať?
Tweety
03.03.08,11:05
Prosím Vás,
ako zaúčtovať nasledovné:
firma zaplatila na začiatku roka 2007 DzMV v 11/2007 auto predala, nepožiadala však DU o vrátenie preplatku na dani. Ako tento preplatok zaúčtovať?
No neúčtuje o ňom, kedže oň nepožiadala. Ten akože preplatok je na účte 531, keď o dani firma na zač. roka účtovala.
Denisa13
03.03.08,11:16
prosím vás viete mi poradiť ohľadom novely zákona čo sa týka dane z MV? Je mi jasné, že za tento rok sa bude vysporiadávať až v budúcom roku, teda zaplatiť do konca marca, myslím, že to je tak, ale nie som si istá v druhej veci. Zaplatíme v roku 2009, ale auto musíme nahlásiť /ak ešte nebolo/ , tak v tomto rokuk, však?
Tweety
03.03.08,11:18
prosím vás viete mi poradiť ohľadom novely zákona čo sa týka dane z MV? Je mi jasné, že za tento rok sa bude vysporiadávať až v budúcom roku, teda zaplatiť do konca marca, myslím, že to je tak, ale nie som si istá v druhej veci. Zaplatíme v roku 2009, ale auto musíme nahlásiť /ak ešte nebolo/ , tak v tomto rokuk, však?
Ta, tak. Oznamovacia povinnosť musí byť.
MartinkoK
03.03.08,11:31
No neúčtuje o ňom, kedže oň nepožiadala. Ten akože preplatok je na účte 531, keď o dani firma na zač. roka účtovala.

To znamená, že ten preplatok nemusím dať do nedaňových výdavkov, kedže firma auto predala, vychádza to na nejakých 600,- Sk. Na DU mi povedali, že si mám o túto sumu ponížiť daň.povinnosť v roku 2008.
Tweety
03.03.08,11:35
To znamená, že ten preplatok nemusím dať do nedaňových výdavkov, kedže firma auto predala, vychádza to na nejakých 600,- Sk. Na DU mi povedali, že si mám o túto sumu ponížiť daň.povinnosť v roku 2008.
No, kedže ste oň nežiadali a MV ste v majetku už nemali, tá alikv. čiastka je nedaň. nákladom, ktorý pripočítaš k DP. Za rok 2008 už za toto vozidlo, kedže ho v majetku nemáš, daň platiť nebudeš.
MartinkoK
03.03.08,11:48
No, kedže ste oň nežiadali a MV ste v majetku už nemali, tá alikv. čiastka je nedaň. nákladom, ktorý pripočítaš k DP. Za rok 2008 už za toto vozidlo, kedže ho v majetku nemáš, daň platiť nebudeš.

Ešte prosím Vás,
takýto istý problém máme aj so zák.poistením MV, poisťovňa nám do konca roka 2007 nevrátila preplatok na poistnom ktorý vznikol z dôvodu predaja vozidla, tiež táto alik.časť bude pripočítateľná položka k DP?
A ako v roku 2008 zaúčtovať vrátené poistné:
Tweety
03.03.08,11:54
Ešte prosím Vás,
takýto istý problém máme aj so zák.poistením MV, poisťovňa nám do konca roka 2007 nevrátila preplatok na poistnom ktorý vznikol z dôvodu predaja vozidla, tiež táto alik.časť bude pripočítateľná položka k DP?
A ako v roku 2008 zaúčtovať vrátené poistné:
A žiadali ste o vrátenie?
MartinkoK
03.03.08,12:02
A žiadali ste o vrátenie?

áno, ale len pred týždňom mi prišiel papier, že nám to pošlú cez poštu ale ešte nič neprišlo.
Jasminn
03.03.08,14:20
Účtujem v sústave JÚ. Minulý rok som vyradila v decembri auto z podnikania.Vznikolk mi nárok na vrátenie pomernej časti dane z mot. vozidiel.O túto čiastku som na konci roka vrámci uzávierkových účt. operácií znížila daňové výdavky (zaplatenú celoročnú daň z mot. vozidiel). Toho roku som fyzicky obdržala od daň. úradu spomínanú pomernú časť - moju pohľadávku z minulého roka. Otázka: Je správne ak ju v tomto roku zaúčtujem ako príjem neovplyvňujúci ZD?
liba2
03.03.08,16:28
Účtujem v sústave JÚ. Minulý rok som vyradila v decembri auto z podnikania.Vznikolk mi nárok na vrátenie pomernej časti dane z mot. vozidiel.O túto čiastku som na konci roka vrámci uzávierkových účt. operácií znížila daňové výdavky (zaplatenú celoročnú daň z mot. vozidiel). Toho roku som fyzicky obdržala od daň. úradu spomínanú pomernú časť - moju pohľadávku z minulého roka. Otázka: Je správne ak ju v tomto roku zaúčtujem ako príjem neovplyvňujúci ZD?áno, veď to nebol VOZD .
Jasminn
03.03.08,17:12
Daň z motorových vozidiel je výdavok NEOVPLYVŇUJÚCI ZD? To som sa asi sekla. A čo povinné zmluvné poistenie?
palčo
03.03.08,17:24
V príspevku 63 sa píše, že ohlásiť platbu dane je potrebné pri začiatku podnikania(v mojom prípade v marci 2008). Ale čo ak na konci tohto roku prídem na to, že náklady na auto s inými nákladmi na podnikanie neprevýšia paušálne náklady(40%) a nakoniec tieto aj uplatním a tým pádom by som daň neplatil? Čo mi povedia na konci jan.2009 na daňovom úrade?
Jarka 1
03.03.08,17:36
Daň z motorových vozidiel je výdavok NEOVPLYVŇUJÚCI ZD? To som sa asi sekla. A čo povinné zmluvné poistenie?

V otázke si sa pýtala na pomernú časť vrátenej dane z motorových vozidiel, ktorú si riešila na konci roka. K tomuto si dostala aj odpoveď.
liba2
03.03.08,17:44
Účtujem v sústave JÚ. Minulý rok som vyradila v decembri auto z podnikania.Vznikolk mi nárok na vrátenie pomernej časti dane z mot. vozidiel.O túto čiastku som na konci roka vrámci uzávierkových účt. operácií znížila daňové výdavky (zaplatenú celoročnú daň z mot. vozidiel). Toho roku som fyzicky obdržala od daň. úradu spomínanú pomernú časť - moju pohľadávku z minulého roka. Otázka: Je správne ak ju v tomto roku zaúčtujem ako príjem neovplyvňujúci ZD?Reagovala som na toto zvýraznené. Pochopila som tak, že ti vznikol nárok na vrátenie DzMV za obdobie od dňa vyradenia vozidla do 31.12.2007
a že o túto sumu si upravila daňové výdavky, teda že si o nich účtovala ako o nedaňových , teda ako o VNZD.
Preto som odpísala, že príjem z DU v r. 2008 bude zase PNZD, teda som potvrdila tvoje úvahy.
Hanuli
03.03.08,17:50
Dobrý večer,

prosím o radu v tomto prípade:
Podnikateľ FO, neplatca DPH, v 10/2006 kúpil jazdené osobne auto, cena v kupnej zmluve s autobazarom je 160 000,- Sk. 110000 uhradil v hotovosti, 50000,- je predmetom zmluvy o uvere. V roku 2006 o tomto neuctoval, ani neuplatnoval naklady spojene s pouzivanim vozidla.
Vozidlo zaradil do pouzivania 1.4.2007 - odvtedy je uhradena dan z motorovych vozidiel.
Splatky s uverovou spolocnostou hradí mesacne (istina, urok, havarijne, povinne zmluvne poistenie).
Moze si podnikatel zahrnut do danovych vydavkov aj splatku za obdobie 01-03/2007? (Istina je vydavok neovplyvnujuci ZD.)
Rovnomerne odpisy bude uplatňovať za rok 2007 t.j. 160000/4=40000. (?)
Ďakujem
Jasminn
03.03.08,18:04
D z MV som účtovala do prev. réžie (ako o VOZD). Na konci roka som teda upravila (znížila) daňové výdavky o pomernú časť dane, o ktorú som požiadala. Je to tak správne?
Jarka 1
03.03.08,18:06
Dobrý večer,

prosím o radu v tomto prípade:
Podnikateľ FO, neplatca DPH, v 10/2006 kúpil jazdené osobne auto, cena v kupnej zmluve s autobazarom je 160 000,- Sk. 110000 uhradil v hotovosti, 50000,- je predmetom zmluvy o uvere. V roku 2006 o tomto neuctoval, ani neuplatnoval naklady spojene s pouzivanim vozidla.
Vozidlo zaradil do pouzivania 1.4.2007 - odvtedy je uhradena dan z motorovych vozidiel.
Splatky s uverovou spolocnostou hradí mesacne (istina, urok, havarijne, povinne zmluvne poistenie).
Moze si podnikatel zahrnut do danovych vydavkov aj splatku za obdobie 01-03/2007? (Istina je vydavok neovplyvnujuci ZD.)
Rovnomerne odpisy bude uplatňovať za rok 2007 t.j. 160000/4=40000. (?)
Ďakujem

Zle si zaradil otázku. Si v inej téme.
Hanuli
03.03.08,18:22
Myslím, že otázka sa týka aj dane z motorových vozidiel - ak za obdobie nie je uhradená DMV, mozno uplatňovať nejaké náklady spojené s vozidlom?
Jarka 1
03.03.08,18:25
Myslím, že otázka sa týka aj dane z motorových vozidiel - ak za obdobie nie je uhradená DMV, mozno uplatňovať nejaké náklady spojené s vozidlom?

Nezaplatenie dane z MV nemá vplyv na uplatnenie výdavkov podľa ZoDP.
palčo
03.03.08,19:11
V príspevku 63 sa píše, že ohlásiť platbu dane je potrebné pri začiatku podnikania(v mojom prípade v marci 2008). Ale čo ak na konci tohto roku prídem na to, že náklady na auto s inými nákladmi na podnikanie neprevýšia paušálne náklady(40%) a nakoniec tieto aj uplatním a tým pádom by som daň neplatil? Čo mi povedia na konci jan.2009 na daňovom úrade?
Poraďte, prosím vás.
Paula
03.03.08,19:20
V príspevku 63 sa píše, že ohlásiť platbu dane je potrebné pri začiatku podnikania(v mojom prípade v marci 2008). Ale čo ak na konci tohto roku prídem na to, že náklady na auto s inými nákladmi na podnikanie neprevýšia paušálne náklady(40%) a nakoniec tieto aj uplatním a tým pádom by som daň neplatil? Čo mi povedia na konci jan.2009 na daňovom úrade?


Na toto Ti nikto nemôže dať pre Teba uspokojivú odpoveď. Alebo dodržíš 30-dňovú lehotu a oznámiš DÚ vznik daň. povinnosti teraz , alebo si to necháš "na potom", podľa toho, či sa Ti to oplatí urobiť spätne s rizikom snakcie za oneskorené oznámenie.
palčo
03.03.08,19:28
Ďakujem.
Lenka4
06.03.08,19:21
dobrý večer

chcem sa opýtať či musím zaplatiť daň z motorových vozidiel za rok 2007,ak používam vlastné auto na podnikanie podla §6 ods 2. - z činnosti, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním. Nespnila som si ani oznamovaciu povinnosť. neviem či si takto môžem uplatniť cestovné náklady súvisiace s cesťokmi.

Lenka
SERVIS
07.03.08,11:09
Ak bolo MV zakúpené 21.12.2007, prihlásené na DI až v 1/2008 a nebola zaň zaplatená daň z MV za rok 2007, môže si uplatniť náklady spojené s jeho prevádzkou za rok 2007? Alebo má doplatiť daň a až potom si ho dať do nákladov /km+PHM/?
Ďakujem
Tweety
07.03.08,11:11
Ak bolo MV zakúpené 21.12.2007, prihlásené na DI až v 1/2008 a nebola zaň zaplatená daň z MV za rok 2007, môže si uplatniť náklady spojené s jeho prevádzkou za rok 2007? Alebo má doplatiť daň a až potom si ho dať do nákladov /km+PHM/?
Ďakujem
Zaplatenie dane z MV nesúvisí s uplatnením nákladov na toto MV.
Zoltán Kovács
07.03.08,11:12
Ak bolo MV zakúpené 21.12.2007, prihlásené na DI až v 1/2008 a nebola zaň zaplatená daň z MV za rok 2007, môže si uplatniť náklady spojené s jeho prevádzkou za rok 2007? Alebo má doplatiť daň a až potom si ho dať do nákladov /km+PHM/?
Ďakujem

Uplatnenie nákladov nie je viazané na úhradu dane z motorových vozidiel, čo samozrejme neznamená, že sa nemá uhradiť. Aj spätne.
SERVIS
11.03.08,05:43
Uplatnenie nákladov nie je viazané na úhradu dane z motorových vozidiel, čo samozrejme neznamená, že sa nemá uhradiť. Aj spätne.

A ešte by som chcela vedieť, AKO MáM NAJSPRáVNEJšIE POSTUPOVAť, v tomto prípade, ak chcem dosiahnuť čo najviac nákladov spojených s vozidlom v r. 2007. To ozaj môžem spätne za celý rok uplatňovať náklady , aj keď bolo zakúpené v decembri? Ďakujem.
muffin
11.03.08,07:35
Dobrý deň,
prosím Vás poraďte mi.. Keď som podávala na rok 2007 daň z motorových vozidiel a v roku 2007 sme predali jedno auto... Musím podávať tento rok znova?
Dakujem
Tweety
11.03.08,07:36
Dobrý deň,
prosím Vás poraďte mi.. Keď som podávala na rok 2007 daň z motorových vozidiel a v roku 2007 sme predali jedno auto... Musím podávať tento rok znova?
Dakujem
DP za rok 2008 podáme do konca januára 2009.,ale oznamovaciu povinnosť - odhlásiť MV z dani ste si mali splniť do 15. dní od nepoužívania MV na podnikanie.
muffin
11.03.08,08:03
oznamenie sme poslali o predaji... len kolegyne ma zmiatli.. ze ci som podala danove priznanie... no tento rok nie.... tak preto sa pytam....
lebo v januari 2007 bolo podane a ked nastali zmeny, tak sme to ohlasili, takze az v roku 2009?
Tweety
11.03.08,08:07
oznamenie sme poslali o predaji... len kolegyne ma zmiatli.. ze ci som podala danove priznanie... no tento rok nie.... tak preto sa pytam....
lebo v januari 2007 bolo podane a ked nastali zmeny, tak sme to ohlasili, takze az v roku 2009?
Áno, tak. od 1.1.08 je v Zákone o miestnych daniach, kam patrí zákon o MV zmena aj v tomto.
muffin
11.03.08,08:19
ale toto je dan z MV PO.... pozrem v zakone... dakujem
Tweety
11.03.08,08:37
ale toto je dan z MV PO.... pozrem v zakone... dakujem
Nie je iný zákon , tento platí rovnako pre FO, ako pre PO.
Augustin
19.03.08,10:33
Chcel by som sa spýtať,či si môžem odpočitať cestnú daň do nákladov,a či si môžem odpočítať aj zákonu poistku.Používam PHM+6,20 km ďakujem
liba2
19.03.08,11:05
Chcel by som sa spýtať,či si môžem odpočitať cestnú daň do nákladov,a či si môžem odpočítať aj zákonu poistku.Používam PHM+6,20 km ďakujemZaplatená daň z MV ide celá do nákladov.
Povinné zmluvné poistenie sa tiež môže uznať do nákladov, lenže nie celá suma. Treba veľmi citlivo zvážiť akým pomerom sa zahrnie do nákladov vzhľadom na to, že vozidlo sa používa aj na súkromné jazdy a tieto sa nikde v účtovníctve nevykazujú, takže veľmi ťažko sa bude dať obhájiť pomer pracovných a súkromných jázd a z neho vychádzajúca suma poistného pripadajúca na pracovné jazdy. Bude to vždy riziko.
Augustin
19.03.08,13:44
Ďakujem.
HankaS
19.03.08,17:59
A má niekto takú skúsenosť, že by SZČO si bral náhrady za používanie vlastného vozdidla a nezaplatil daň z motor.vozidiel, pri kontrole DU zrejme asi bude penalizovať za nezaplatenie dane, a ktovie či by nevyhodil z výdavkov tie náhrady.?
liba2
19.03.08,18:11
A má niekto takú skúsenosť, že by SZČO si bral náhrady za používanie vlastného vozdidla a nezaplatil daň z motor.vozidiel, pri kontrole DU zrejme asi bude penalizovať za nezaplatenie dane, a ktovie či by nevyhodil z výdavkov tie náhrady.?Nevyhodí, ale DzMV predpíše na úhradu + úrok z omeškania úhrady + sankciu za nepodanie DP.
Je lepšie tomu predísť a podať DP a zaplatiť DzMV ešte pred kontrolou - teda neodkladne.
linda991
18.02.10,11:15
FO- platila preddavky na daň z motorových vozidiel za r. 2009, v daňovom priznaní jej vyšiel preplatok.
Ako sa v jednoduchom účtovnáíctve zaúčtujú tieto preddavky v r. 2009 a vyúčtovanie v r. 2010
Zoltán Kovács
18.02.10,11:17
FO- platila preddavky na daň z motorových vozidiel za r. 2009, v daňovom priznaní jej vyšiel preplatok.
Ako sa v jednoduchom účtovnáíctve zaúčtujú tieto preddavky v r. 2009 a vyúčtovanie v r. 2010


R. 2009 ako réžia platba dane z MV.
R. 2010 detto len s mínusom.
kaja1
02.03.10,18:05
Dobrý večer,

Nákladný príves s kategóriu O1 v TP - treba platiť za to dań z MV ?

vopred dakujem
yvica
30.01.13,14:01
prosím vás prikladám ak bolo auto kúpené v decembri aj kopiu technického preukazu?
Tweety
30.01.13,14:01
prosím vás prikladám ak bolo auto kúpené v decembri aj kopiu technického preukazu?
Nie, TP ozaj nie je potrebné doložiť k DP.
yvica
30.01.13,15:20
lebo kým sme neposielali elektronicky DP z MV tak sa mi konateľ vrátil, že treba kopiu TP. tak neprikladám, dík
Tweety
30.01.13,15:21
lebo kým sme neposielali elektronicky DP z MV tak sa mi konateľ vrátil, že treba kopiu TP. tak neprikladám, dík
Nebolo ho potrebné prikladať ani predtým.
BUTTON.
19.02.13,11:27
Dobrý deň, v dec. 2012 prišla FA od Tech. služieb mesta, za použitie motorového vozidla 72 eur s daňou,
použité bolo vozidlo Avia MP - 13 (plošina), fakturovaná bola práca s plošinou 3hod. pre SZČO, ktorý toto MV použil na podnikanie,
ak by niekto rozumel a poradil či sa aj takéto použitie MV je povinnosť niekam nahlasovať?
Ďakujem, Danka!
Tweety
19.02.13,11:28
Dobrý deň, v dec. 2012 prišla FA od Tech. služieb mesta, za použitie motorového vozidla 72 eur s daňou,
použité bolo vozidlo Avia MP - 13 (plošina), fakturovaná bola práca s plošinou 3hod. pre SZČO, ktorý toto MV použil na podnikanie,
ak by niekto rozumel a poradil či sa aj takéto použitie MV je povinnosť niekam nahlasovať?
Ďakujem, Danka!
Nie, nikam nehlásiš.
BUTTON.
19.02.13,11:31
Ešte by som sa k tomu spýtala či som mala účtovať túto DF do réžie?
Ďakujem!
Tweety
19.02.13,11:32
Ešte by som sa k tomu spýtala či som mala účtovať túto DF do réžie?
Ďakujem!
ÁNo, je to služba.
BUTTON.
19.02.13,11:33
Ďakujem veľmi pekne, tak to mám správne.