rossijanka
28.01.08,21:14
Zravim Poradu a poradcov:)
Som zivnostnicka-zaciatocnicka, a niesom platca DPH.
Na co by som mala dat pozor, ked fakturujem svoje sluzby (napriklad preklady) klientom?
1)Ked moj klient platca DPH?
2)Ked moj klient nie je platcom DPH?
Je to pre mna vobec nejaky rozdiel, co mam uviest na fakture?

Ked kupujem nejaky vyrobok, alebo objednavam si sluzbu, na co by som mala dat pozor, ak predajca/poskytovatel sluzby

1)Je platcom DPH
2)Nie je platcom DPH

Kedy ja zacnem byt platcom DPH?
Budem vdacna za rady skusennejsych pre zaciatocnika :o:o:o
evina
28.01.08,20:21
Zravim Poradu a poradcov:)
Som zivnostnicka-zaciatocnicka, a niesom platca DPH.
Na co by som mala dat pozor, ked fakturujem svoje sluzby (napriklad preklady) klientom?
1)Ked moj klient platca DPH?
2)Ked moj klient nie je platcom DPH?
Je to pre mna vobec nejaky rozdiel, co mam uviest na fakture?

Ked kupujem nejaky vyrobok, alebo objednavam si sluzbu, na co by som mala dat pozor, ak predajca/poskytovatel sluzby

1)Je platcom DPH
2)Nie je platcom DPH

Kedy ja zacnem byt platcom DPH?
Budem vdacna za rady skusennejsych pre zaciatocnika :o:o:o

Ak si neplatiteľom DPH, tá Ťa nezaujíma a nemusíš si dávať na nič pozor. Jedine na to, aby si nevystavila doklad s uvedením DPH /musela by si odviesť štátu/.
Kupuješ teda výrobok alebo službu a účtuješ sumu btto do výdavkov a Ty fakturuješ svoju cenu a účtuješ celú do prijmov.
Ak dosiahneš obrat 1 500 000 musíš sa povinne
registrovať za platiteľa DPH

http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
Do obratu vstupujú aj zálohy...
rossijanka
28.01.08,20:53
Dakujem pekne, evina, dalo by sa vymazat duplicitnu temu zo "Zaciatkov podnikania"? Nenasla som, ako to zmazat. Takze, ak spravne usudzujem s tvojej odpovedi, jedine co nesmiem, to je vystavit fakturu s uvedenim DPH. A pokial moj zakznik nie je platcom DPH, vystavujem beznu fakturu s uvedenim svojej ceny, DPHckou sa netrapim. Vsetko som spravne pochopila?
evina
28.01.08,21:09
Dakujem pekne, evina, dalo by sa vymazat duplicitnu temu zo "Zaciatkov podnikania"? Nenasla som, ako to zmazat. Takze, ak spravne usudzujem s tvojej odpovedi, jedine co nesmiem, to je vystavit fakturu s uvedenim DPH. A pokial moj zakznik nie je platcom DPH, vystavujem beznu fakturu s uvedenim svojej ceny, DPHckou sa netrapim. Vsetko som spravne pochopila?

Nezaujíma Ťa vôbec, či zákazník je alebo nie je platiteľ. Podstatné je, že Ty nie si platiteľ DPH, tak o nej vôbec neuvažuješ a nikde ju nepíšeš....
Ja osobne píšem dolu na faktúre : Nie som platiteľ DPH
P.s. Myslím, že tému vie zmazať iba Richard...
rossijanka
28.01.08,21:11
Dakujem velmi pekne za rady :)
trainee
29.01.08,10:04
[quote=evina;626324]Ak si neplatiteľom DPH, tá Ťa nezaujíma a nemusíš si dávať na nič pozor. Jedine na to, aby si nevystavila doklad s uvedením DPH /musela by si odviesť štátu/.
Kupuješ teda výrobok alebo službu a účtuješ sumu btto do výdavkov a Ty fakturuješ svoju cenu a účtuješ celú do prijmov.
Ak dosiahneš obrat 1 500 000 musíš sa povinne
registrovať za platiteľa DPH

[quote]

a meni sa na tom nieco, ked je objednavatel z ineho clenskeho statu? Su tam nejake obmedzenia pri dodavani sluzieb napr do Ceskej republiky?
evina
29.01.08,10:08
[quote=evina;626324]Ak si neplatiteľom DPH, tá Ťa nezaujíma a nemusíš si dávať na nič pozor. Jedine na to, aby si nevystavila doklad s uvedením DPH /musela by si odviesť štátu/.
Kupuješ teda výrobok alebo službu a účtuješ sumu btto do výdavkov a Ty fakturuješ svoju cenu a účtuješ celú do prijmov.
Ak dosiahneš obrat 1 500 000 musíš sa povinne
registrovať za platiteľa DPH

[quote]

a meni sa na tom nieco, ked je objednavatel z ineho clenskeho statu? Su tam nejake obmedzenia pri dodavani sluzieb napr do Ceskej republiky?

Áno, závisí od druhu služby a miesta jej poskytnutia-tam môže niekedy dôjsť k povinnosti registrovať sa v danom členskom štáte...
trainee
29.01.08,10:14
[quote=trainee;626867][quote=evina;626324]Ak si neplatiteľom DPH, tá Ťa nezaujíma a nemusíš si dávať na nič pozor. Jedine na to, aby si nevystavila doklad s uvedením DPH /musela by si odviesť štátu/.
Kupuješ teda výrobok alebo službu a účtuješ sumu btto do výdavkov a Ty fakturuješ svoju cenu a účtuješ celú do prijmov.
Ak dosiahneš obrat 1 500 000 musíš sa povinne
registrovať za platiteľa DPH



Áno, závisí od druhu služby a miesta jej poskytnutia-tam môže niekedy dôjsť k povinnosti registrovať sa v danom členskom štáte...

jedna sa o prekladatelske sluzby do Ceskej republiky. Pri tychto sluzbach je miestom dodania Ceska republika. Vedeli by ste, ci prave pri tychto sluzbach su obmedzenia?

dakujem, prajem dobru chut :)
evina
29.01.08,10:28
[quote=evina;626874][quote=trainee;626867]

jedna sa o prekladatelske sluzby do Ceskej republiky. Pri tychto sluzbach je miestom dodania Ceska republika. Vedeli by ste, ci prave pri tychto sluzbach su obmedzenia?

dakujem, prajem dobru chut :)

V tomto prípade ide o §15 odst. 7, 8 a daňová povinnosť vzniká v Česku. Tu sa je potrebné riadiť českým zákonom, či vzniká povinnosť takejto registrácie alebo nie /podľa toho komu službu poskytujeme/.
Pripájam tento link, ide vlastne o identitu, len krajina je iná...
http://www.porada.sk/t31738-dodanie-sluzby-mimo-uzemia-sr.html