chlap
28.01.08,21:45
Naša najúžasnejšia a najlepšia zdravotná poisťovňa, ktorá by chcela byť jediná na slovenskom trhu a ktorej klientom som prestal byť od 1.1.2008, sa rozhodla po 14 rokoch (bože, to už tak dlho pracujem ?!) skontrolovať môj spis a prišla na to, že ..... citujem:

Vážený poistenec, kontrolou poistencov bolo zistené, že v zmysle zákona č.273/1994 v znení neskorších predpisov a §23 ods.1 písm. b) zákona č. 580/2004 v znení neskorších predpisov, ste si nesplnili oznamovaciu povinnosť do ôsmych dní oznámiť zmenu platiteľa poistného, počas dolu uvedených období nemáte predložené tlačivo Oznámenie poistenca/platiteľa poistného a ani doklady, ktoré určujú Vášho platiteľa poistného: od ..... do (obdobie asi 50 dní v roku 1995). Je potrebné, aby ste si najneskôr do 8 dní od doručenia výzvy osobne (poštou) vysporiadali hore uvedené obdobia, tzn. preukázali, kto bol za Vás platitelom poistného na verejné zdravotné poistenie v tomto období.

Musím priznať, že som sa pobavil na tom, že som mal v roku 1995 nejakú povinnosť, ktorá my vyplývala z §23 ods.1 písm. b) zákona č. 580/2004 :confused: ..... a ešte viac som sa pobavil na tom, že poisťovňa odo mňa žiada vydokladovať niečo, čo bolo pred 13 rokmi, ale keďže žijem na Slovensku, viem, že to nemožno brať na ľahkú váhu. Najviac ma ale vytočilo, že som sa 7.1.2008, keď som odovzdával zdravotné preukazy v pobočke VšZP tešil, že s touto poondiatou inštitúciou už budem mať svätý pokoj a BUUUUM. Furt nedajú pokoj.

Takže prosím o pomoc a radu..... v období, ktoré žiadajú vydokladovať, som bol nezamestnaný a evidovaný na úrade práce, avšak vo svojom šanóne s pracovnými dokladmi som nič nenašiel, čím by som to mohol zdokladovať.

1. mám s tým niečo robiť ? nie je tých 14 rokov premlčaných ?
2. aký má pre mňa význam, aby som to zdokladoval ?
3. predpokladám, že asi budem musieť doplatiť nejaké poistné - prečo by to ináč odo mňa chceli ?
4. ako to mám zdokladovať ? mám ísť na úrad práce a žiadať ich o nejaké potvrdenie ?

Ďakujem za pomoc.
brm
28.01.08,21:02
prebehni sa na úrad práce a vypýtaj si potvrdenie odkedy dokedy si bol evidovaný ako nezamestnaný
chlap
29.01.08,07:58
A to potvrdenie potom mám spolu s vyplnenou prílohou, čo som mal v pozdrave od VšZP, zaslať do VšZP ? - to je všetko ?
KvetkaK
29.01.08,07:59
Áno to je všetko.
Arava
29.01.08,17:34
Aj mňa by zaujímalo prečo to poisťovňa, (VšZP) žiada., ja mám podobný prípad kde žiadaju vydokladovať obdobie od 1.1.1995 do 30.6.1995 čo bola známa študentkou vysokej školy a pani z poisťovne povedala že vysvedčenie o vykonaní štátnej skušky ani vysokoškolský diplom nie je pre ňu postačujúci doklad a že si mám vyžiadať potvrdenie z vysoklej školy.
Zoltán Kovács
29.01.08,17:35
Aj mňa by zaujímalo prečo to poisťovňa, (VšZP) žiada., ja mám podobný prípad kde žiadaju vydokladovať obdobie od 1.1.1995 do 30.6.1995 čo bola známa študentkou vysokej školy a pani z poisťovne povedala že vysvedčenie o vykonaní štátnej skušky ani vysokoškolský diplom nie je pre ňu postačujúci doklad a že si mám vyžiadať potvrdenie z vysoklej školy.

Ten istý prípad rieším. V r. 1996 živnostník bol riadným denným študentom VŠ, a teraz ZP požaduje od neho doplatok poistného za obdobie, ktoré im chýba v evidencii.
912
29.01.08,18:05
Aj mňa by zaujímalo prečo to poisťovňa, (VšZP) žiada., ja mám podobný prípad kde žiadaju vydokladovať obdobie od 1.1.1995 do 30.6.1995 čo bola známa študentkou vysokej školy a pani z poisťovne povedala že vysvedčenie o vykonaní štátnej skušky ani vysokoškolský diplom nie je pre ňu postačujúci doklad a že si mám vyžiadať potvrdenie z vysoklej školy.

Odo mňa chcú presne toto isté obdobie vydokladovať. Na odpoveď, že to som ešte študovala na strednej škole a v júni 1995 som maturovala mi povedala, že mám doniesť maturitné vysvedčenie :) To bolo ešte v novembri a odvtedy som tam akosi nemala cestu :rolleyes:

Zuzana
evina
29.01.08,18:17
Aj mňa by zaujímalo prečo to poisťovňa, (VšZP) žiada., ja mám podobný prípad kde žiadaju vydokladovať obdobie od 1.1.1995 do 30.6.1995 čo bola známa študentkou vysokej školy a pani z poisťovne povedala že vysvedčenie o vykonaní štátnej skušky ani vysokoškolský diplom nie je pre ňu postačujúci doklad a že si mám vyžiadať potvrdenie z vysoklej školy.

Kvôli možnému dorubu poistenia /ak by náhodou nebola študentka/-ktoré je samozrejme aj tak už premlčané, ale s obľubou ho žiadajú po premlčaní...
P.s. Pre mňa je zaujímavé, že najmä VŠZP sa prebudí väčšinou po 10 a viac rokoch...
judita1971
29.01.08,18:34
:cool:aj ja som sa stretla s viacerými prípadmi, keď žiada táto poisťovňa vydokladovať určité obdobia. Hlavne je to obdobie od 1.1.1995 . Ak sa ešte niekto pamätá, je to dátum kedy k 31.12.1994 zanikla Regionálna národná poisťovňa a od 1.1.1995 vznikla Všeobecná ZP, oddelila sa Sociálna poisťovňa. V tom čase som bola na MD, takže neviem aké boli metodické pokyny od poisťovní ohľadom prihlasovania. Od 1.1.1993 sme všetkých zamestnancov prihlasovali na prihláškach do Regionálnej poisťovne a hlavne čo viem do všetkých druhov poistenia. Teraz po rokoch si teraz robia poriadok, a rozosielajú listy a predpisy poistného. Doba presne od 1.1.1995 chýbala mne, môjmu mužovi a už som robila asi 10 ľuďom povrdenia alebo prefocovala zmluvy, jednoducho si to museli vydokladovať,hoci odvody boli odvádzané. Jednoducho mi to z toho vychádza, že poisťovni, nestačilo, že zamestnanci boli už raz prihlásení do RNP a že sa to rozdelilo zákonom ako keby všetci mali byť k 1.1.1995 ešte raz do VŠZP, aby sme oficiálne boli prihlásení do ZP, hoci to nebolo treba robiť do SP aby sme boli prihlásení na nemocenské a dôchodkové poistenie a Úrad práce aby sme boli prihlásení na odvod príspevku v nezamestnanosti. Ale u nás to takto chodí, jedným netreba, druhým treba. Chudák ľudia, ktorí veľmi zle reagujú na tie listy a musia po rokoch hľadať doby, hoci zamestnávatelia posielali odvody a každý mesiac aj mesačné výkazy s vtedy ešte mennými zoznamami s rodnými číslami. Nič nám však neostáva, len to vydokladovať, ak nie tak zaplatiť. Dobu skôr od vás žiadať nebudú, lebo predtým neexistovala.