Evita H
28.01.08,21:55
Som uplna zaciatocnicka v podnikani a chcela by som poprosit o pomoc.Pri zalozeni podnikatelskeho uctu si chcem vlozit urcitu sumu na tento ucet. Treba tuto sumu nejako zauctovat? Ak ano, tak ako. Dakujem.
evina
28.01.08,21:21
Som uplna zaciatocnicka v podnikani a chcela by som poprosit o pomoc.Pri zalozeni podnikatelskeho uctu si chcem vlozit urcitu sumu na tento ucet. Treba tuto sumu nejako zauctovat? Ak ano, tak ako. Dakujem.

V JÚ - príjem neovplyvňujúci základ dane
VladoaKatka
29.01.08,06:04
Ja mám možnosť v programe - majetok podnikateľa - vklad -Iný nezdan.príjem

a takisto aj výber robím - majetok podnikateľa - výber - Iný nezdan.výdaj
Zita5
29.01.08,06:17
Podľa toho o akú postupnosť sa jedná , podľa toho účtujete .
1/
Ak sa peniaze vyberú z pokladne podnikateľa a použijú sa na zriadenie podnikateľského účtu , tak účtujete nasledovne :

Pokladňa výdaj - Priebežné položky príjem
Účel platby :Odvod na BÚ

Založíte si podnikateľský účet a príde Vám výpis z BÚ - účtujete

Banka-príjem - vklad na BÚ
Priebežné položky - výdaj

2/Ak si zakladáte podnikateľský účet a počiatočný vklad na tento účet dáte zo svojich peňazí , ktoré sa považujú za podnikateľský vklad tak na základe bankového výpisu budete účtovať nasledovne :

banka príjem -osobný vklad podnikateľa - PNZD
montina
12.03.08,11:45
poprosím o radu: podnikateľ vložil na účet vedený v SK sumu 10 EUR, oni mu to pripísali v slov. korunách a on má doklad, že vložil eurá. ako to mám zaúčtovať?
montina
12.03.08,11:59
nevie nik poradiť?
VladoaKatka
12.03.08,12:04
Na vkladových tlačivách do banky býva uvedený aj kurz akým kurzom banka prerátala. Ak nemáš,použi kurz komerčnej banky - valuta - nákup z uvedeného dňa.
montina
12.03.08,12:14
čiže v eurách tam nebude nič, však?
VladoaKatka
12.03.08,12:25
nie, ak nemá pokladňu euro. Treba to dať ako osobný vklad.
montina
12.03.08,12:28
Ďakujem krásne...
a ešte keď som už taká drzá, s jedným prípadom si neviem rady, podnikateľ si niektoré platby do zdravotnej poisťovne zaplatil so svojho osobného účtu..
No nekopnete ho z.... čo teraz?
VladoaKatka
12.03.08,14:58
Kopni...:)
No je to zložité aj trochu nepochopiteľné konanie podnikateľa, ale už sa stalo.
Skúsila by som to riešiť formou pokladne, ako výber za účelom uhradenia odvodov, aby som to dostala do nákladov a v poznámkach uviesť o čo sa jedná a pripnúť k tomu ten bankový prevod zo súkromného účtu.
P.S.:Toto je moja úvaha, ale nemusí byť správna.