eoneon
14.03.05,12:11
Ahojte, mam takyto dotaz: ak zalozim novu zivnost, platim povinne odvody iba na zdravotne poistenie (910 Sk). Toto az do juna nasledujuceho roka. Nasledne by som musel platit uz aj dochodkove a nemocenske (kedze prekrocim prijem tych cca 85000 za rok). Co ak zarusim zivnost a za mesiac ju znova zalozim? Znova zacinam odznova? Cize zase platim povinne iba zdravotne? Je nejaky limit ohladom doby medzi zrusenim a naslednym opatovnym zalozenim zivnosti? Velka vdaka, ide mi o to, aby som nemusel platit nehorazne odvody, na dochodok od statu sa nespolieham.
eoneon
14.03.05,18:24
Nikto to takto nerobite? Fakt sa neda nijako obist povinnost platit statu na dochodky a spol? Vopred vdaka za odpoved.
Naďa
14.03.05,18:34
Nezdá sa mi to. Z jednoduchého dôvodu. Na konci každého roka podávaš DP za kalendárny rok, kde priznávaš všetky príjmy, teda aj ako SZČO. Podľa dosiahnutých výsledkov Ti buď vzniká, alebo nevzniká povinnosť odvodov do SP. Čiže v krátkosti: Ak by si za len mesiac podnikania splnil podmienky pre platenie odvodov, platil by si ich. Nezaváži doba podnikania, ale HV.
eoneon
14.03.05,23:14
to je sice pravda, ale nerata sa to z kazdej zivnosti potom samostatne? Podobne ako v pripade subehu zivnosti a zamestnaneckeho pomeru?
zk25
15.03.05,14:29
Povinné poistenie vzniká iba od 1.júla; čiže stačí ak je 1.7. živnosť prerušená a povinná účasť nevzniká.
eoneon
15.03.05,15:17
To viem, ale co ak si 1.8. zalozim zivnost znova (teda po mesacnej prestavke)? bude sa tato brat ako nova?
Evanka
15.03.05,16:10
To viem, ale co ak si 1.8. zalozim zivnost znova (teda po mesacnej prestavke)? bude sa tato brat ako nova?Asi to nebude také jednoduché
Citujem Zivnostensky zakon:
§ 58
(2) Živnostenský úrad miestne príslušný podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby môže
c) z podnetu podnikateľa pozastaviť prevádzkovanie živnosti na obdobie najmenej šiestich mesiacov.
Tiez si myslim, ze ked sa odhlasis z poistenia a nasledne pokracujes v zivnosti, musis sa znova do osmich dni prihlasit. Takze tento trik sa asi neda pouzit
zk25
15.03.05,16:16
Ak si 1.8. znova založíš živnosť povinnosť prihlásiť sa do SP nemáš. Podstatné je to, že tá povinnosť vzniká vždy iba od 1.7., teda ak si znovu založíš živnosť hocikedy v pribehu roka povinnosť prihlásiť sa nemáš. Táto povinnosť ti môže vzniknúť iba vtedy, ak máš živnosť 1.7. aktívnu a príjmy za predchádzajúci rok presiahli 12 - násobok minimálnej mzdy.
eoneon
15.03.05,16:21
toto som potreboval pocut, diky moc, uz viem ako na to (cize 31.6. ju rusim :)
Shaman
15.03.05,16:29
Keby si chcel spekulovat, tak jedine:
Zalozis zivnost a ked ti pride platit socialne, tak ju tym mesiacom zrusis. A ked ti povinnost platit uplynie (ked budes mat rocny prijem nizsi ako cca 80k), tak si ju zalozis znova.
Ale najskor o rok a pol od 1.7.
ivan01
15.03.05,18:23
eoneon, môj názor: Zrušením živnosti zaniká poistenie v soc.pois.. Ak si o dva dni založíš ŽL soc.p. sa na teba pozerá ako na „novozačínajúceho“ podnikateľa a nemáš povinnosť sa prihlásiť. (len dobrovoľne). Pre soc.pois. si dňom založenia novej živnosti vždy ako nový podnikateľ bez akéhokoľvek predchádzajúceho príjmu. ZP nevybabreš tam platíš vždy a čo je hlavné robíš zúčtovanie takže tam nie je o čom. Prerušenie živnosti môže byť ako spomenula Evanka len na minimálne 6 mesiacov . Pozor na iné súvislosti zrušenia – založenia živnosti - zrušenie a registrácia na DU. Pozor aj na to ak máš stálu prevádzkáreň – ten jeden deň by si podnikal bez ŽL
Monica
20.03.05,07:50
Chcem sa spýtať:
1) či klient, ktorý je zamestnaný a súčastne má živnosť, z ktorej však nemá žiadny príjem-potrebuje podať DP a uviesť na ňom nulové príjmy?
2) má živnosť, ale už asi 2 roky nepodniká a živnosť nemá pozastavenú. Môže mať postihy a aké? Ďakujem
eoneon
22.03.05,11:48
ivan suhlas, skoda toho zdravotneho, ze zaviedli zuctovanie :( asi zalozim sro a hotovo, uz ma nebavi stale rusit a zakladat zivnosti (aj na ine osoby)
alušik
22.03.05,11:57
Chcem sa spýtať:
1) či klient, ktorý je zamestnaný a súčastne má živnosť, z ktorej však nemá žiadny príjem-potrebuje podať DP a uviesť na ňom nulové príjmy?
2) má živnosť, ale už asi 2 roky nepodniká a živnosť nemá pozastavenú. Môže mať postihy a aké? Ďakujem
1/ Danove priznanie podavat nemusi. Staci mu urobit v zamestnani rocne zuctovanie dane. Ale na danovy urad by mal vraj zaniest cestne prehlasenie, ze nemal prijmy, lebo ho potom ako zivnostnika vyzvu k podaniu danoveho priznania. Ked da to cestne prehlasenie, tak je to OK. Ja to ale aj tak robim radsej podanim danoveho priznania, hoci musim navyse vypisovat tie nulove vykazy... Keby mu totiz vysiel nedoplatok na dani do 100 Sk, tak myslim, ze ho danovemu uradu nemusi zaplatit, ale ak mu to iste vyjde pri rocnom zuctovani dane, tam mu to mzdarka stiahne. :o)

2/ Myslim si, ze postihy by nemal mat ziadne. Ved aj za co - za to, ze vlastne ani nezacal podnikat??? A nikde nemam napisane, ze ak nevykonavam cinnost, musim pozastavit zivnost... Aspon teda myslim. Moja polovicka uz takto "zivnostnici" tusim 4 roky.
Monica
22.03.05,12:59
1/ Danove priznanie podavat nemusi. Staci mu urobit v zamestnani rocne zuctovanie dane. Ale na danovy urad by mal vraj zaniest cestne prehlasenie, ze nemal prijmy, lebo ho potom ako zivnostnika vyzvu k podaniu danoveho priznania. Ked da to cestne prehlasenie, tak je to OK. Ja to ale aj tak robim radsej podanim danoveho priznania, hoci musim navyse vypisovat tie nulove vykazy... Keby mu totiz vysiel nedoplatok na dani do 100 Sk, tak myslim, ze ho danovemu uradu nemusi zaplatit, ale ak mu to iste vyjde pri rocnom zuctovani dane, tam mu to mzdarka stiahne. :o)

2/ Myslim si, ze postihy by nemal mat ziadne. Ved aj za co - za to, ze vlastne ani nezacal podnikat??? A nikde nemam napisane, ze ak nevykonavam cinnost, musim pozastavit zivnost... Aspon teda myslim. Moja polovicka uz takto "zivnostnici" tusim 4 roky.Akurát včera som sa informovala na daňovom.Povedali mi, že DP je povinný podať aj ako živnostník.Priloží ročné zúčtovanie dane zo zamestnania, do príjmov dá nula,aj do nákladov nula. Pýtala som sa aj na čestné prehlásenie- vraj nie, na každý pád DP! Čo sa týka nedoplatku na dani- tu som to nekde čítala,že aj korunový nedoplatok sa musí uhradiť.
jessica
23.03.05,12:00
Prosím Vás veľmi súrne potrebujem vedieť: ak SZČO preruší alebo zruší živnosť napr. 29.3.2005 ako to bude vyzerať s odvodmi do SP a ZP? Odhlási sa a za apríl už nebude platiť odvody ako SZČO alebo až od júla?
Od 1.3.2005 je zamestnaný. Ďakujem.
fasia
23.03.05,12:29
Na sociálke mám potvrdené osobne že zrušenie živnosti je dôvod na ukončenie poistenia. A založenie novej sa posudzuje ako celkom nová živnosť. Alebo ako by som to.. priamo tam to poradili práve z toho titulu, že boli vysoké odvody.

Na živnosťáku mi povedali že čo sa ich týka nie je problém živnosť zrušiť a na druhý deň založiť novú.

A zdravotka je jasná.
fasia
23.03.05,12:30
to jessica: ak zruší živnosť, nemá prečo platiť odvody. dokonca teraz už ani na zdravotku ak bude dobrovoľne nezamestnaný.
jessica
23.03.05,13:14
On bude dobrovoľne zamestnaný:-) už vlastne aj je. Takže ak zruší v marci živnosť za apríl už nebude platiť odvody ani do SP ani ZP? Ešte sa chcem znovu uistiť, lebo opatrnosti nikdy nie je dosť. ďakujem.
Katarína STR
24.03.05,08:53
Prosím poraďte mi pre kontrolu

SZČO živnostník, okrem toho nič iné

živnosť založená /neviem presne /v priebehu roka 2004 jeho príjem nepresiahne sumu 78.000,- Sk.
Tátu suma 78.000,- SK je stanovená na celý rok, alebo sa to prepočíta podľa mesiacov podnikania ?

Zdravotné poistenie asi musí platiť aj keď jeho príjem je menší ako 78.000,- tých 910,-Sk mesačne ?
misurka
24.03.05,09:59
Katarina, ja som mala tiez tuto dilemu, dokonca som sa tu niekde na porade na to pytala. Ale nakoniec mi na SP v Ziline povedali, ze sa to nedeli na mesiace, ze v pripade, ze zivnost bola zalozena napr. 1.12.2004 tak prijem za tento jeden mesiac moze byt prave pod 78 tis. a nestava sa povinne dôchod,nemoc.poisteny. Cize ziadne delenie na mesiace prevadzkovania zivnosti.

ZP v kazdom pripade.
Katarína STR
24.03.05,10:34
Ďakujem ti, lebo presne takto som to povedala jednému môjmu zákazníkovi, a nebola som si istá, či som mu nepovedala blbosť.

Ahoj

Ale zdravotnú si musí platiť že ? Musí byť predsa zdravotne poistený nie ?
Ten limit 78.000,- Sk je aj na ZP? NIE ? A keď bude pod limitom. AJ tak musí platiť nie ?
Monica
24.03.05,11:43
ZP si musí platiť.
Katarína STR
24.03.05,12:36
ZP si musí platiť.

Som si myslela, dííík za potvrdenie

Ahoj
eoneon
30.03.05,12:57
cize platit odvody okrem ZP netreba, staci rusit a znova zakladat zivnost... zaujimave, ze nerobie ziadne problemy, ak pridem na urad a poziadam o zalozenie zivnosti na druhy den po zruseni, ale aspon nieco pozitivne :)
Monica
30.03.05,16:47
Neviem, či to je také pozitívne. Totižto keď si neplatíš odvody do SP,nemáš nárok na nemocenské dávky v prípade PN,a doba keď neplatíš, sa nezarátava do odpracovaných rokov.
DanielaSL
30.03.05,17:58
Neviem, či to je také pozitívne. Totižto keď si neplatíš odvody do SP,nemáš nárok na nemocenské dávky v prípade PN,a doba keď neplatíš, sa nezarátava do odpracovaných rokov.
S týmto súhlasím aj ja. Veď aj zamestnanci platia odvody a ani sa nad tým nezamýšľajú , že by nemali platiť.
Len živnostníci by najradšej neplatili nič, ani dane ani odvody. Ale aký budú mať dôchodok alebo v prípade niečoho PN-ku to ich nezaujíma.
Minule sa bol jeden informovať, že čo má robiť , aby neplatil veľkú daň.
"6.000,- Sk".
Monica
30.03.05,18:31
S týmto súhlasím aj ja. Veď aj zamestnanci platia odvody a ani sa nad tým nezamýšľajú , že by nemali platiť.
Len živnostníci by najradšej neplatili nič, ani dane ani odvody. Ale aký budú mať dôchodok alebo v prípade niečoho PN-ku to ich nezaujíma.
Minule sa bol jeden informovať, že čo má robiť , aby neplatil veľkú daň.
"6.000,- Sk".Však práve. Ja osobne podľa zákona nie som povinná platiť do SP, no napriek tomu odvody mesačne odvádzam.To nie z dôvodu, že neviem čo s tými peniazmi, ale preto, lebo nikdy neviem, čo zajtrajšok donesie. A riešiť to vtedy je už neskoro. Som presvedčená, že to nie sú zbytočne vyhodené peniaze. ;)
eoneon
30.03.05,18:32
no ja na dochodok mozem vies co, za 40 rokov bude 6000 korun ako 600, a neni iste ani ci sa dozijem, keby bolo dobrovolne, tak si neplatim nic okrem zdravotneho
eoneon
30.03.05,18:36
a neni ani iste ci na dochodky bude :) btw, keby ste si vsetci odkjladali to co zaplatite na odvodoch na svoje ucty, budete na tom lepsie, to preco nikto neviete pochopit?
DanielaSL
02.04.05,15:39
a neni ani iste ci na dochodky bude :) btw, keby ste si vsetci odkjladali to co zaplatite na odvodoch na svoje ucty, budete na tom lepsie, to preco nikto neviete pochopit?
A druhý pilier je čo ? Predsa len polovicu dôchodkového mám na svojom účte či nie?
No a keď každý bude mať taký prístup , že načo platiť dôchodkové , tak to ozaj na tie dôchodky potom nebude.
DanielaSL
02.04.05,15:43
Ale ak máš do dôchodku ešte 40 rokov , tak sa tvojim názorom ani nedivím.
adam
02.04.05,15:55
Neviem, či to je také pozitívne. Totižto keď si neplatíš odvody do SP,nemáš nárok na nemocenské dávky v prípade PN,a doba keď neplatíš, sa nezarátava do odpracovaných rokov.
Moja skúsenosť s nemocenskými dávkami: Jeden mesiac som zaplatila poistné neskôr ako bolo splatné, z dôvodu, že som bola dlhodobo so synom v nemocnici. A to bol dôvod, prečo som pri PN nedostala od SP ani halier!!!
Dĺžna som nebola celkom nič, len oneskorená splátka:mad: Od vtedy som si povedala, ani 1koruna navyše, len minimum. A tiež sa držím toho, že len z toho, čo si našetrím v produktívnom veku, bubem môcť v starobe dôstojne žiť!
Pekný deň.......:)
ondrejvla
02.04.05,15:55
no ja na dochodok mozem vies co, za 40 rokov bude 6000 korun ako 600, a neni iste ani ci sa dozijem, keby bolo dobrovolne, tak si neplatim nic okrem zdravotnehoVeľmi sa čudujem, že čítam takýto názor od človeka, ktorý má 40 rokov do dôchodku!
Vieš, ja som už v dôchodku, a keby som mala možnosť a tú silu, vrátiť čas, určite by som využila nilen si dobrovoľne platiť na dôchodok, ale si aj priplácať. Keď vznikla tá možnosť si priplácať, ja už som bola vo veku, že to už bolo pre mňa nereálne, a priznám aj nerentabilné.
Vieš ako rýchlo tých 40 rokov ubehne! Je to prakticky len pár desiatok daňových priznaní, pár rokov mladosti, chvíľa ošiaľu z lásky,pár rokov trápenia s detskými chorobami, deti študujú, odídu z domu, začne ťa pobolievať tam i tamto a máš 40 rokov od kedy si toto vyhlásil! Nemoralizujem, nenapomínam, ale netreba zabúdať aj na zajtra. A zajtra príde veľmi skoro...
DanielaSL
02.04.05,16:16
Veľmi sa čudujem, že čítam takýto názor od človeka, ktorý má 40 rokov do dôchodku!
Vieš, ja som už v dôchodku, a keby som mala možnosť a tú silu, vrátiť čas, určite by som využila nilen si dobrovoľne platiť na dôchodok, ale si aj priplácať. Keď vznikla tá možnosť si priplácať, ja už som bola vo veku, že to už bolo pre mňa nereálne, a priznám aj nerentabilné.
Vieš ako rýchlo tých 40 rokov ubehne! Je to prakticky len pár desiatok daňových priznaní, pár rokov mladosti, chvíľa ošiaľu z lásky,pár rokov trápenia s detskými chorobami, deti študujú, odídu z domu, začne ťa pobolievať tam i tamto a máš 40 rokov od kedy si toto vyhlásil! Nemoralizujem, nenapomínam, ale netreba zabúdať aj na zajtra. A zajtra príde veľmi skoro... Plne s tebou súhlasím.A nakoniec môže prísť aj zajtra nečakaná vážna choroba , nehoda a potom čo ? Potom z čoho si bude taký mladý človek šetriť na ten svoj účet ?
misurka
12.04.05,09:04
Podobný problem mal moj manzel:
Nejakym nedopatrenim sme v jeden mesiac zaplatili na nemocen. poistenie o 3 Sk menej a kvoli tomuto smiesnemu nedoplatku mu nepriznali nemocenske davky.Boli sme sokovani....
Moja skúsenosť s nemocenskými dávkami: Jeden mesiac som zaplatila poistné neskôr ako bolo splatné, z dôvodu, že som bola dlhodobo so synom v nemocnici. A to bol dôvod, prečo som pri PN nedostala od SP ani halier!!!
Dĺžna som nebola celkom nič, len oneskorená splátka:mad: Od vtedy som si povedala, ani 1koruna navyše, len minimum. A tiež sa držím toho, že len z toho, čo si našetrím v produktívnom veku, bubem môcť v starobe dôstojne žiť!
Pekný deň.......:)
eoneon
28.06.05,16:40
neviem, ci ste si precitali prispevok pana Mihala - dobrovolne odvody na dochodkove sa proste absolutne nevyplatia... druha vec uz je, ze nebude ich z coho vyplacat, ale to uz nie je moj problem, miliardy sa vyhadzuju vsade, tak preco zrovna ja by som mal platit dochodcov
eoneon
28.06.05,16:41
samozrejme ze si neplatim dochodkove a peniazky si radsej odkladam na svoj vlastny ucet, kazdy si dufam dokazete spocitat, ked si tam odlozim, kolko budem mat za 40 rokov....
bryan
04.07.05,07:48
Ty ani nevies co chces! Podstatnu cast energie venujes sprostostiam ako osalit system a nevenujes sa podnikaniu. Keby si sa totiz venoval podnikaniu, mozes mat minimalny danovy zaklad, splnis si pre pokoj v dome minimalne odvody a s usmevom na tvari si uzivas slobodneho ducha bez sefa a nadriadenych.
Na teba bolo naozaj skoda minut jedno cislo z ICO...
eoneon
04.07.05,08:01
Ty ani nevies co chces! Podstatnu cast energie venujes sprostostiam ako osalit system a nevenujes sa podnikaniu. Keby si sa totiz venoval podnikaniu, mozes mat minimalny danovy zaklad, splnis si pre pokoj v dome minimalne odvody a s usmevom na tvari si uzivas slobodneho ducha bez sefa a nadriadenych.
Na teba bolo naozaj skoda minut jedno cislo z ICO...
Mam pocit, ze si to zobral nejako osobne... Pokojne by som sa venoval podnikaniu, ak mi teraz povies ako mozem mat ten Minimalny danovy zaklad??? A minimalne odvody???? Mam prijem nad 2 miliony rocne, len aby si bol v obraze... A odkladam si na svoj ucet, nie na statny...
A ta poznamka o ICO, to je zase skoda komentovat...
eoneon
04.07.05,08:02
Nicmenej mam pocit ze teba asi zivi statny rozpocet...
bryan
04.07.05,08:07
Mam pocit, ze si to zobral nejako osobne... Pokojne by som sa venoval podnikaniu, ak mi teraz povies ako mozem mat ten Minimalny danovy zaklad??? A minimalne odvody???? Mam prijem nad 2 miliony rocne, len aby si bol v obraze... A odkladam si na svoj ucet, nie na statny...
A ta poznamka o ICO, to je zase skoda komentovat...
To je uz celkom slusny prijem na to, aby si si mohol zaplatit niekoho, kto ti da rozumy, ked uz mas to ICO.
eoneon
04.07.05,08:30
nepotrebujem si platit nikoho, ale ako sam vidis, mam cas aj na podnikanie. ked nas stat zdiera, treba vyuzit vsetky zakonne moznosti, tot vsjo tavarisc bryan
feap1
28.10.05,05:57
Plný súhlas. Peniaze, ktoré sa ušetria na odvodoch by sa kludne dali použiť napríklad na životné poistenie. Komerčná poisťovňa ich určite zhodnotí lepšie ako štát :-). A za to množstvo, ktoré sa odvedie štátu - to by bola celkom slušná životka.
Michal999
06.11.05,17:25
Zdravim,
chcel by som sa len uistit ze ste si vedomi ze ste sa k tejto teme asi mylili.

Cize podla p. Mihala
http://mihal.blog.sme.sk/c/16346/Rocne-zuctovanie-poistneho-na-zdravotne-poistenie-I.html

" Ročné zúčtovanie budú musieť podať všetky osoby, ktoré počas roka 2005 boli čo len jeden deň samostatne zárobkovo činnými osobami, napríklad mali živnosť."

Cize ak zrusite zivnost, zdravotne poistenie zaplatime dodatocne.
dakujem
Michal
eoneon
06.11.05,18:37
Ano, to je znama vec, bohuzial...
hron
06.11.05,19:20
Nikto to takto nerobite? Fakt sa neda nijako obist povinnost platit statu na dochodky a spol? Vopred vdaka za odpoved.
Ako vidim, drviva vacsina nie a nepredpokladam, ze z neschopnosti. Asi v tom bude kusok zodpovednosti nie len pre seba, ale aj pre inych.
Ta zodpovednost sa prejavuje minimalizaciou zodpovednosti, ale nie jej vyhybaniu sa.
ajobs
06.11.05,20:52
nepotrebujem si platit nikoho, ale ako sam vidis, mam cas aj na podnikanie. ked nas stat zdiera, treba vyuzit vsetky zakonne moznosti, tot vsjo tavarisc bryan
Keď máš taký príjem, ako píšeš, prečo potom nezaložíš s.r.o., urobíš konateľskú zmluvu a platíš iba ZP, ostatné odvody do SP nie ?!!:confused: :rolleyes:
Jozef Mihál
07.11.05,06:41
K problému platenia preddavkov na zdravotné poistenie po znovuzaložení živnosti čítajte:

http://mihal.blog.sme.sk/c/25055/Zrusenie-a-zalozenie-zivnosti-a-preddavky-na-zdravotne-poistenie.html