bibitraub
29.01.08,07:15
čo je pravdy na tom, že pri odvovodňovaní prejdených kilometrov si ročne možem vyčleniť cca 400km (ako jazdu mestom), bez toho aby som musela vypisovať podrobne kde som bola
ďakujem za odpoveď
to znamená: keď som za rok prešla 10000km, 9600odvovodnim a 400km napíšem ako jazda po BA. Uznajú mi to?
Zita5
29.01.08,06:25
Čo sa týka evidencie jázd pri firemnom MV o žiadnych výnimkach , oddôvodnených či neoddôvodnených som ešte nepočula .
Jedno je isté , že evidencia jázd sa musí viesť v Knihe jázd, či sa jedná o jazdy v meste , alebo mimo mesta a pri kontrole z DÚ , ak sa zamerajú na j jazdy ,je potrebné každú takúto jazdu pri firmenom MV oddôvodniť . :);)
kolka
30.01.08,13:59
ja mám taký prípad, že klient szžo pracoval v Ba a jazdil na menšej dodávke (zaradené v majetku). Jeho známi mu zháňal naftu za "menší peniaz" ale bez bločkov! Najazdené km, aj si vedie knihu jázd a tie služby má vyfaktúrované. Uzná mu daňová kontrola najazdené km aj keď nemá bločky?
liba2
30.01.08,14:06
čo je pravdy na tom, že pri odvovodňovaní prejdených kilometrov si ročne možem vyčleniť cca 400km (ako jazdu mestom), bez toho aby som musela vypisovať podrobne kde som bola
ďakujem za odpoveď
to znamená: keď som za rok prešla 10000km, 9600odvovodnim a 400km napíšem ako jazda po BA. Uznajú mi to?
Aby sme ti mohli odpovedať, potvrď či si SZČO..... ? a či vozidlo ktorým jazdíš je tvoje súkromné, alebo tvoje zaradené do obchodného majetku SZČO - od toho sa odvíja spôsob evidencie jázd.
liba2
30.01.08,14:08
ja mám taký prípad, že klient szžo pracoval v Ba a jazdil na menšej dodávke (zaradené v majetku). Jeho známi mu zháňal naftu za "menší peniaz" ale bez bločkov! Najazdené km, aj si vedie knihu jázd a tie služby má vyfaktúrované. Uzná mu daňová kontrola najazdené km aj keď nemá bločky?
Daňová kontrola posudzuje v prvom rade daňové výdavky; ak nie sú potvrdenky o nákupe PHL, tak nie sú ani výdavky na PHL.
Ivi1974
30.01.08,14:25
Bez bločkov nemôžem vôbec upltniť vádavky na PHL aj keď píšem knihu jázd?
Manual
30.01.08,15:07
Bez bločkov nemôžem vôbec upltniť vádavky na PHL aj keď píšem knihu jázd?
Nemôžeš.....:(, lebo nemáš doklad o zaplatení PHL
erika_H
09.04.08,16:47
Ahojte,mohli by ste mi prosím trošku pomôcť s vypisovanim knihy jazd:
jedna sa o firemny automobil SZČO.
Takže každý "pohyb" autom by si mal zaznamenávať..?
Moja SZČO má trvalé bydlisko v Bytči-prevádzku (obchod) však v Žiline. To znamená že každý deň má cestu BY-ZA-BY
túto cestu ale považujem za cestu na pracovisko,to znamená že ju považujem za sukromnu cestu..?
Takže vždy keď vykoná cestu,napíše do knihy jázd:

dátum, miesto, stav tachometra-POVINNE VYPISOVAT?
prejdene kilomentre a ucel jazdy
to je vsetko?
a na konci roka si musim vypocitat,kolko jazd tvoria sukromne a kolko firemne (len sa obavam,ze sukromne budu v tomto pripade prevazovať)
napriklad mi vyjde 60% sukromne jazdy,potom musim naklady na automobil prenasobit pomerom a do nakladov ide iba cast.. nakladov.. tzn. PHM, a ine naklady)
ale odpisy automobilu - v celej vyške..(?)
a ak by bol platca DPH-mam narok na odpočet DPH v celej výške?

Môže sa mi na to prosím niekto pozrieť?VIem že je to obsiahla otázka,ja knihu jázd viem vypisovať,len ma trošku zmiatli súkromné jazdy a nerada by som to písala zle...
Ďakujem veľmi pekne
liba2
09.04.08,18:51
Ahojte,mohli by ste mi prosím trošku pomôcť s vypisovanim knihy jazd:
jedna sa o firemny automobil SZČO.
Takže každý "pohyb" autom by si mal zaznamenávať..?
Moja SZČO má trvalé bydlisko v Bytči-prevádzku (obchod) však v Žiline. To znamená že každý deň má cestu BY-ZA-BY; túto cestu ale považujem za cestu na pracovisko, to znamená že ju považujem za sukromnu cestu..?Rozhodujúce je, kde má SZČO miesto podnikania.
Ak je miesto podnikania totožné s jeho bydliskom, potom jazdy do predajne v Žiline sú pracovné cesty; nie je to cesta na pracovisko!
Ak je miesto podnikania v Žiline, v takom prípade ide o cestu na pracovisko, a teda o súkromnú jazdu.
erika_H
09.04.08,19:16
Rozhodujúce je, kde má SZČO miesto podnikania.
Ak je miesto podnikania totožné s jeho bydliskom, potom jazdy do predajne v Žiline sú pracovné cesty; nie je to cesta na pracovisko!
Ak je miesto podnikania v Žiline, v takom prípade ide o cestu na pracovisko, a teda o súkromnú jazdu.
Ďakujem Liba.
No-trvalé bydlisko je Bytča, prevádzka je Žilina.
Prevádzka = miesto podnikania?
liba2
09.04.08,19:33
Ďakujem Liba.
No-trvalé bydlisko je Bytča, prevádzka je Žilina.
Prevádzka = miesto podnikania?
Nie, miesto podnikanie nemôžeš "hádať". Je zapísané na živnost. liste. Ak ho nemáš k dispozícii, nájdi si ho tu: www.zrsr.sk (http://www.zrsr.sk) podľa mena SZČO.
timejka200
10.04.08,05:27
a ako je to so súkromným autom zamestnanca, ktorý ho využíva na praconé cesty-benzín sa mu prepláca, ale ako je to s cestnou daňou atď..?
erika_H
11.04.08,18:02
Rozhodujúce je, kde má SZČO miesto podnikania.
Ak je miesto podnikania totožné s jeho bydliskom, potom jazdy do predajne v Žiline sú pracovné cesty; nie je to cesta na pracovisko!
Ak je miesto podnikania v Žiline, v takom prípade ide o cestu na pracovisko, a teda o súkromnú jazdu.
pozerala som ŽL-takže miesto podnikania je totožné s bydliskom.. takže cesty do predajne-aj ke´d ju ma nahlasenu ako prevadzku- môžem písať ako pracovné cesty a PHM dávať do nákladov (ak tomu rozumiem správne)
na ktorý § sa môžem odvolať (ohľadom toho,že miesto podnikania,keď je totožné s bydliskom,a prevádzka je v inom meste-považujem za pracovné cesty)
Ďakujem moc
liba2
11.04.08,20:36
erika_H
12.04.08,07:13
§ 2
Vymedzenie pojmov

(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.


Z tohto mi vyplýva,že jeho pravidelné pracovisko je tam,kde ma prevadzkareň.. takže by som mu to ako pracovnú cestu nemohla písat...? Som z toho trošku zmätená:mee:
liba2
12.04.08,07:34
§ 2
Vymedzenie pojmov

(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.

Z tohto mi vyplýva,že jeho pravidelné pracovisko je tam,kde ma prevadzkareň.. takže by som mu to ako pracovnú cestu nemohla písat...? Som z toho trošku zmätená:mee:
SZČO nemá pravidelné pracovisko, má miesto podnikania ; ak sa z tohto miesta vzdiali za pracovným účelom , je na pracovnej ceste.
erika_H
12.04.08,08:25
SZČO nemá pravidelné pracovisko, má miesto podnikania ; ak sa z tohto miesta vzdiali za pracovným účelom , je na pracovnej ceste.
Takže mu to môžem písať ako pracovnú cestu..
Ďakujem Ti veľmi moc Liba.Krásny víkend prajem:)
erika_H
13.04.08,08:18
Na konci roka si vypocitam kolko % tvoria sukromne jazdy a budem kratit naklady na dopravny prostriedok?
ALe odpisy ostavaju v nezmenenej vyske?
Kratim iba opravu a udrzbu auta a nahradne diely a pod?
PHM davam do nakladov-vo vyske,ktora zodopoveda spotrebovanym PHM na firemne jazdy?
Ďakujem
liba2
13.04.08,08:22
Na konci roka si vypocitam kolko % tvoria sukromne jazdy a budem kratit naklady na dopravny prostriedok?
ALe odpisy ostavaju v nezmenenej vyske?
Kratim iba opravu a udrzbu auta a nahradne diely a pod?
PHM davam do nakladov-vo vyske,ktora zodopoveda spotrebovanym PHM na firemne jazdy?
Ďakujemvšetko je ÁNO , aj odpisy ÁNO :mee:.
erika_H
13.04.08,08:50
všetko je ÁNO , aj odpisy ÁNO :mee:.

uf aj odpisy áno??
joj tak to je fakt:mee:
to si ale potom malokto aj piše sukromne jazdy do knihy jazd.. pripadne ich asi vedome upravuje (aj keď to nie je správne..):(
Manual
13.04.08,10:12
uf aj odpisy áno??
joj tak to je fakt:mee:
to si ale potom malokto aj piše sukromne jazdy do knihy jazd.. pripadne ich asi vedome upravuje (aj keď to nie je správne..):(
Presne tak ako píšeš. Preto si treba rozmyslieť či zaradíš OA v cene napr. 400000 Sk do majetku firmy. Podstatne vyššie náklady, alebo aspoň také isté získaš na "kilometrovnom" a nemáš "nervy" čo so súkromnými jazdami, určovaním % na krátenie VOZD atď... atď... A samozrejme máš aj jednoduchšie písanie KJ...
Pekný deň...:)
erika_H
13.04.08,13:16
Horšie je to,keď je auto kupene na leasing.. tam nemaš na vyber,či zaradiš maš auto firemne alebo sukromne..:cool:
balunka
14.04.08,06:24
Horšie je to,keď je auto kupene na leasing.. tam nemaš na vyber,či zaradiš maš auto firemne alebo sukromne..:cool:
Ale aj leasingované auto môžeš mať ako súkromné
timejka200
16.04.08,05:29
prosím Vás máme viac firem. automobilov, každý si vedie knihu jázd zapisuje si trasy atd. na konci mesiaca chcem vždy urobiť vyúčtovanie ale ako spočítam si km a spotrebu?
a ak ZAc využíva vlastné motor. vozidlo na prac. účely?
atramka
23.04.08,08:47
Presne tak ako píšeš. Preto si treba rozmyslieť či zaradíš OA v cene napr. 400000 Sk do majetku firmy. Podstatne vyššie náklady, alebo aspoň také isté získaš na "kilometrovnom" a nemáš "nervy" čo so súkromnými jazdami, určovaním % na krátenie VOZD atď... atď... A samozrejme máš aj jednoduchšie písanie KJ...
Pekný deň...:)
Manual, prosím Ťa môžeš mi hodiť link na Tvoju tabuľku spotreby, potrebujem sa popasovať s KJ súkromné vozidlo na zákade náj. zmluvy používané na podnikanie. Vopred ďakujem.
cactus
23.04.08,10:27
atramka,

myslíš túto?
atramka
28.04.08,08:15
Ďakujem a vyskúšam, ak mi nečo nebude sedieť dám si poradiť, ešte raz vďaka.
palčo
13.12.08,20:02
Chápem dobre? Keď si kúpim auto na leasing, zaradím ho do podnikania-firmy (som SZČO), tak aj odpisy a aj náklady (opravy,...) budem krátiť percentuálne o percento súkromných jázd? Ale ak ho nezaradím do firmy, tak si zase nemôžem uplatňovať "kilometrovné" (5,50Sk-no neviem koľko to bude v €), lebo majiteľom auta je leasingová spoločnosť, a ja som len držiteľom technického osvedčenia.
palčo
14.12.08,16:16
Chápem dobre? Keď si kúpim auto na leasing, zaradím ho do podnikania-firmy (som SZČO), tak aj odpisy a aj náklady (opravy,...) budem krátiť percentuálne o percento súkromných jázd? Ale ak ho nezaradím do firmy, tak si zase nemôžem uplatňovať "kilometrovné" (5,50Sk-no neviem koľko to bude v €), lebo majiteľom auta je leasingová spoločnosť, a ja som len držiteľom technického osvedčenia.

???
palčo
15.12.08,20:04
Chápem dobre? Keď si kúpim auto na leasing, zaradím ho do podnikania-firmy (som SZČO), tak aj odpisy a aj náklady (opravy,...) budem krátiť percentuálne o percento súkromných jázd? Ale ak ho nezaradím do firmy, tak si zase nemôžem uplatňovať "kilometrovné" (5,50Sk-no neviem koľko to bude v €), lebo majiteľom auta je leasingová spoločnosť, a ja som len držiteľom technického osvedčenia.


Tak je to?
Anja111
15.12.08,20:14
Chápem dobre? Keď si kúpim auto na leasing, zaradím ho do podnikania-firmy (som SZČO), tak aj odpisy a aj náklady (opravy,...) budem krátiť percentuálne o percento súkromných jázd? Ale ak ho nezaradím do firmy, tak si zase nemôžem uplatňovať "kilometrovné" (5,50Sk-no neviem koľko to bude v €), lebo majiteľom auta je leasingová spoločnosť, a ja som len držiteľom technického osvedčenia.
Áno, chápeš to správne...
palčo
15.12.08,21:00
Ďakujem.
Nika
14.04.09,06:18
Určite sa už niekto stretol s takýmto problémom. Ja si však neviem poradiť.
Kúpili sme auto. V TP bola uvedená spotreba jedna spotreba 6L/100km. Pre daňové účely sme používali túto spotrebu. Od 1.3. máme opravený TP, kde je už spotreba rozpísaná -v meste 9,8, mimo 5,6, komb.6 -čo je teda dosť veľký rozdiel, keďže väčšina ciest je po meste. Je mi jasné, že od 1.3. budem používať spotrebu podľa opraveného TP, ale čo s minulým rokom? Môžem použiť opravený TP spätne a opraviť spotrebu za minulý rok podľa nového TP? Vznikla nám totiž veľká nadspotreba. Môžem podať dodatočné DP, alebo musím nechať spotrebu podľa toho nesprávneho TP.
KEJKA
14.04.09,06:24
Určite sa už niekto stretol s takýmto problémom. Ja si však neviem poradiť.
Kúpili sme auto. V TP bola uvedená spotreba jedna spotreba 6L/100km. Pre daňové účely sme používali túto spotrebu. Od 1.3. máme opravený TP, kde je už spotreba rozpísaná -v meste 9,8, mimo 5,6, komb.6 -čo je teda dosť veľký rozdiel, keďže väčšina ciest je po meste. Je mi jasné, že od 1.3. budem používať spotrebu podľa opraveného TP, ale čo s minulým rokom? Môžem použiť opravený TP spätne a opraviť spotrebu za minulý rok podľa nového TP? Vznikla nám totiž veľká nadspotreba. Môžem podať dodatočné DP, alebo musím nechať spotrebu podľa toho nesprávneho TP.
úpravy bolo treba urobiť skôr, ked ste zistili nadspotrebu. Uvádzané zmeny TP platia od 1.3.2009. Dodatočné podľa mňa neprichádza do úvahy.
veronkaj
14.04.09,06:34
môžem sa opýtať,
szčo platca dph má auto vo firme a doteraz sa vždy robilo tak že do nákadov išli bločky za phm a na základe prepočtu litrov a spotreby podľa tp boli rozpísané km do knihy jázd.
majú sa ešte nejako premietnuť inak okrem bločkov za phm v dp teda v nákladoch???
nepoužíva ho na súkr. účely len na firemné. Na súkromné má súkr. auto
pivko
14.04.09,07:15
Dobre ráno
vraj je nejaká novela zákona ktorá platí od 1.4.2009 že ak si dám do nákladov len 80% hodnoty bločkov na PHM tak nemusím mať knihu jázd?ako je to potom v tomto prípade s DPH ?
Tweety
14.04.09,07:21
Dobre ráno
vraj je nejaká novela zákona ktorá platí od 1.4.2009 že ak si dám do nákladov len 80% hodnoty bločkov na PHM tak nemusím mať knihu jázd?ako je to potom v tomto prípade s DPH ?
Nie je to vraj, ale naozaj. Knihu jázd mať nemusíš, ale musíš sledovať stav tach. na začiatku a na konci. Dph si uplatníš z bločkov, t.j. 100%.
Nika
14.04.09,10:00
úpravy bolo treba urobiť skôr, ked ste zistili nadspotrebu. Uvádzané zmeny TP platia od 1.3.2009. Dodatočné podľa mňa neprichádza do úvahy.

ďakujem za odpoveď Kejka
akrestanova
15.04.09,09:52
ste si na 100% istí, že DPH si možno odpočítať 100% a PHM ide do nákladov iba 80%, ak nepoužívam knihu jázd??
mina311
23.04.09,13:01
Prosím Vás, ako hľadám tak hľadám, ale nejak nikde neviem nájsť informáciu, či si môže SZČO (JU) uplatniť odpočet DPH za nákup PHM, ak je to jeho súkromné auto, ale používa ho na podnikateľské účely (má zaplatenú aj DzMV + vedie knihu jázd) = > vypisujem mu v podstate iba cestovné príkazy a bloky z nákupu PHM nedávam do VOZD, iba nimi dokladujem cenu PHM...Vopred ďakujem za odpoveď...
grammatika
23.04.09,13:03
Prosím Vás, ako hľadám tak hľadám, ale nejak nikde neviem nájsť informáciu, či si môže SZČO (JU) uplatniť odpočet DPH za nákup PHM, ak je to jeho súkromné auto, ale používa ho na podnikateľské účely (má zaplatenú aj DzMV + vedie knihu jázd) = > vypisujem mu v podstate iba cestovné príkazy a bloky z nákupu PHM nedávam do VOZD, iba nimi dokladujem cenu PHM...Vopred ďakujem za odpoveď...

Nie nemôže, bloky sú len podklad k cesťákom kvôli cene PHM.
grammatika
23.04.09,19:39
Mina311, práve som si prečítala jednu diskusiu na tvoju otázku http://www.porada.sk/t79047-odpocet-dph-z-phm-blokov-u-mv-nezar-v-om.html
a tak bodík si nezaslúžim, lebo som sa podľa tej témy mýlila. Prepáč.
mina311
24.04.09,16:39
Ďakujem za upozornenie.
zuzv
24.04.09,20:30
Tento článok mi prišiel mailom


Súkromné motorové vozidlo využívané na podnikanie
23.3.2009
Uplatnenie DPH z dokladov o nákupe PHM



OTÁZKA 7: Daňovník používa svoje auto nezaradené v majetku firmy na účely podnikania. Má nárok z dokladov o nákupe PHM uplatňovať DPH na vstupe?

ODPOVEĎ: Platiteľ dane si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až 51 zákona č. 222/2004 o DPH v z. n. p. (ďalej len zákona o DPH). Jednou z podmienok vzniku práva na odpočítanie dane pri zdaniteľných obchodoch je, že platiteľ dane prijme tovar alebo službu na uskutočňovanie svojich podnikateľských aktivít, t. j. ak platiteľ nepoužije tovar alebo službu na účely svojho podnikania, nemôže odpočítať daň pri prijatí tohto tovaru alebo služby. V zmysle § 51 ods. 2 zákona o DPH platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d) cit. zákona.

Z uvedeného vyplýva, že si platiteľ dane môže uplatniť právo na odpočítanie, ak sú splnené hore uvedené podmienky aj z dokladov, ktorými sú napr. bloky za pohonné hmoty, ak boli použité k pracovným cestám súvisiacim s podnikaním. V uvedenom prípade pre uplatnenie odpočítania dane nie je podstatné či má platiteľ dane auto, ktoré používa na podnikanie zaevidované v majetku alebo nie. Odpočítanie dane z pridanej hodnoty však nie je možné uplatniť z prepočítanej spotreby PHM za najazdené km uvedené v knihe jázd a spotreby podľa technického preukazu.

Zdroj: Verlag Dashofer

A potom sa v tom vyznajte! Zuzana
billy0
04.07.12,09:28
Zdravim
,ak používam sukromne vozidlo ako SZČO je nutne vypisovat v knihe jaz aj sukromne cesty ,alebo staci vypisat LEN sluzobne ?Knihu jazd pouzivam z uctovnickeho softwaru.
Vdaka za rady
Zita5
04.07.12,10:07
Zdravim
,ak používam sukromne vozidlo ako SZČO je nutne vypisovat v knihe jaz aj sukromne cesty ,alebo staci vypisat LEN sluzobne ?Knihu jazd pouzivam z uctovnickeho softwaru.
Vdaka za rady

Len pracovné cesty spojené v súvislosti s podnikaním .Ak nie je vozidlo v obchodnom majetku , ak by bolo ..tak aj aj ..
billy0
04.07.12,10:13
Dakujem velmi pekne.