Heni
29.01.08,07:39
v JU u platcu DPH som našla v 2.Q zaúčtovanú faktúru od dodávateľa-neplatcu DPH s vyčíslenou DPH. Táto faktúra bola riadne zahrnutá do daň. priznania k dph, hoci nárok na odpočet z nej nie je.

rozmýšľam, čo s tým...
1. podať dodatočné daňové za ten 2.Q 2007 bez ohlasovania dodávateľa

alebo
2. ohlásiť dodávateľa a žiadať dobropis s vyčíslením nového základu dane a nulovou čiastkou dph... takto by sa to teda zahrnulo do priznania dph v čase, ked dobropis došiel (t.j. 1.Q 2008) a tým by som sa vyhla dodatočnému DP za 2.Q 2007...

alebo je na to nejaké celkom iné riešenie?
Zita5
29.01.08,06:47
Dodávateľ pokiaľ nie je platcom DPH a na FA uviedol výšku DPH , túto musí aj odviesť štátu .

Čo sa týka Vás , tak ste nárok na odpočet nemali , nakoľko ste nespĺňali podmienky §51 odst.1 písm.a , ktorý hovorí , že musí byť vystavená FA podľa§71, kde by okrem iného malo byť uvedené aj identifikačné číslo pre daň.
Nakoľko dodávateľ nie je plátcom DPH , toto číslo predpokladám tam uvedené nie je .

Možno sa mýlim , ale doporučujem podať dodatočné DP DPH .

To je môj pohľad na daný problém .
Anja111
29.01.08,06:49
v JU u platcu DPH som našla v 2.Q zaúčtovanú faktúru od dodávateľa-neplatcu DPH s vyčíslenou DPH. Táto faktúra bola riadne zahrnutá do daň. priznania k dph, hoci nárok na odpočet z nej nie je.

rozmýšľam, čo s tým...
1. podať dodatočné daňové za ten 2.Q 2007 bez ohlasovania dodávateľa

alebo
2. ohlásiť dodávateľa a žiadať dobropis s vyčíslením nového základu dane a nulovou čiastkou dph... takto by sa to teda zahrnulo do priznania dph v čase, ked dobropis došiel (t.j. 1.Q 2008) a tým by som sa vyhla dodatočnému DP za 2.Q 2007...

alebo je na to nejaké celkom iné riešenie?

Podala by som DDP. Dodávateľ - neplatiteľ DPH nemôže vystavovať fa s DPH, ale ani dobropisy s DPH...
Vladimír Ozimý
29.01.08,06:49
neplatiteľ vám nemôže vystaviť Fa s DPH. následne nemôže dobropisovať. Je povinný opraviť pôvodný doklad a nevyčíslovať DPH. Vy ste nemali nárok na uplatnenie si DPH to jest jednoznačne dodatočné DP. Neplatiteľovi ktorý uvedie DPH na faktúre uloží správca dane pokutu vo výške 10% s dane najmenej 2000 Sk. Podľa § 69 ods 5 osoba ktorá je neplatiteľ a uvedie vo faktúre daň je povinný túto daň odviesť.
Heni
29.01.08,07:32
Ďakujem vám.
tú možnosť s dobropisom som našla kdesi v starých témach, tak sa mi celkom pozdávala... no nič, hor´sa na dodatočné dp...
login23
29.01.08,14:23
Dobrý deň, rada by som poprosila o radu. Mám podobný problém a neviem, čo s tým. Mala som firmu, ktorá mi robila na dome murárske práce (ja som FO).
Firma si vyfakturovala DPH, pričom nie je platcom DPH. Chcela by som vedieť, či si môžem nárokovať na vrátenie DPH. Ďakujem
Zoltán Kovács
29.01.08,14:27
Dobrý deň, rada by som poprosila o radu. Mám podobný problém a neviem, čo s tým. Mala som firmu, ktorá mi robila na dome murárske práce (ja som FO).
Firma si vyfakturovala DPH, pričom nie je platcom DPH. Chcela by som vedieť, či si môžem nárokovať na vrátenie DPH. Ďakujem

Ak som dobre pochopil, tak si občan nepodnikateľ. Potom tú dph môžeš žiadať jedine od tej firmy, ktorá ti to neprávom vyúčtovala.
Vladimír Ozimý
29.01.08,15:03
Ak som dobre pochopil, tak si občan nepodnikateľ. Potom tú dph môžeš žiadať jedine od tej firmy, ktorá ti to neprávom vyúčtovala.

Smith aj keby bol podnikateľ nemal by nárok na odpočet dph...jednoznačne by som im dph nezaplatil mám pocit že ide o podvod oni vám vystavia fa s dph ktorú následne zrušia vystavia si do papierov bez dph..ak vystavia...takže by som im tú dph isto nezaplatil
Zita5
29.01.08,15:05
Dobrý deň, rada by som poprosila o radu. Mám podobný problém a neviem, čo s tým. Mala som firmu, ktorá mi robila na dome murárske práce (ja som FO).
Firma si vyfakturovala DPH, pričom nie je platcom DPH. Chcela by som vedieť, či si môžem nárokovať na vrátenie DPH. Ďakujem

Zo strany DÚ si nárokovať nemôžete . Všetko záleží od dohody s firmou o cene , ktorá Vám tieto práce vykonávala a fakturovala za dohodnutú cenu . Pokiaľ máte uvedenú DPH na vyučtovacej faktúre a 100% viete , že nie sú plátcami DPH , tak uvedenú čiastku Vám fakturovali neoprávnene a túto čiastku sú povinní odviesť štátu . Ak správca dane pri kontrole na danú FA príde , tak im to dajú odviesť aj s príslušnou pokutou resp.sankčným úrokom . Otázne však je , či ju odviedli .

Pokiaľ máte pocit , že ste boli poškodená o príslušnú výšku DPH , napíšte im list a žiadajte o zníženie FA s tým , aby Vám rozdiel vrátili , v opačnom prípade sa budete dotazovať na DÚ či uvednú DPH odviedli štátu . Netvrdím však , že to spravili úmyselne , lebo niektorí živnostníci v remeselnej živnosti ani nevedia , že tým spravili nejaký priestupok , proste nie sú si toho vedomí .

To je môj pohľad na vec , inak som sa v praxi s tým nestretla . Ale vidíme , že stať sa môže všetko .
login23
30.01.08,08:00
Ďakujem za odpovede. Problém je v tom, že keď som ich vyplácala, tak mi dali len pokladničný blok a faktúru mi poslali poštou a tam bola suma bez DPH. Pritom cenová ponuka a predbežná fakturácia bola vyčíslená s DPH. Ja som presvedčená, že išlo o zámer navýšiť si sumu takouto formou. Zistila som si na DÚ, že nie je platcom DPH. Ale, keď som firmu na to upozornila, tak mi povedali, že sú platcami DPH (klamali ma). Teraz neviem, čo s tým. Ale nechcem to nechať tak. Viem, že tá firma ma podviedla a toto nebol jediný problém. Zle odviedli prácu a nie sú ochotný to uznať ako reklamáciu. Ja som totiž z BA a oni z BB a tvrdia, že im sa neoplatí isť to dokončiť resp. opraviť (tak preto to vlastne nechcem nechať tak). Naozaj tá firma nie je seriózna a z každej stránky ma chcela "obtiahnúť. Vopred ďakujem za rady.
blondy
24.01.09,12:08
neplatiteľ vám nemôže vystaviť Fa s DPH. následne nemôže dobropisovať. Je povinný opraviť pôvodný doklad a nevyčíslovať DPH. Vy ste nemali nárok na uplatnenie si DPH to jest jednoznačne dodatočné DP. Neplatiteľovi ktorý uvedie DPH na faktúre uloží správca dane pokutu vo výške 10% s dane najmenej 2000 Sk. Podľa § 69 ods 5 osoba ktorá je neplatiteľ a uvedie vo faktúre daň je povinný túto daň odviesť.
mám pred sebou faktúry od nového zákazníka ale-neplatcu DPH s vyčíslenou DPH. Požiadal ma o vystavenie DP za 4Q DPH, ale overením IČDPH na drsr som zistila že on platcom nie je. Uvažujem o správnom postupe. Je mi jasné že DPH vyčíslenú na faktúrach musí aj tak odviesť daňovému úradu. Nárok na odpočítanie dane z ostatných dokladov nemá . Otázka je : ako formou uhradiť DPH štátu? má podať aj klasické daňové priznanie - kde vyčísli daň na r04? ešte som sa s takýmto príkladom nestretla :confused:
Aljok
24.01.09,13:55
mám pred sebou faktúry od nového zákazníka ale-neplatcu DPH s vyčíslenou DPH. Požiadal ma o vystavenie DP za 4Q DPH, ale overením IČDPH na drsr som zistila že on platcom nie je. Uvažujem o správnom postupe. Je mi jasné že DPH vyčíslenú na faktúrach musí aj tak odviesť daňovému úradu. Nárok na odpočítanie dane z ostatných dokladov nemá . Otázka je : ako formou uhradiť DPH štátu? má podať aj klasické daňové priznanie - kde vyčísli daň na r04? ešte som sa s takýmto príkladom nestretla :confused:

Tiež som taký prípad ešte nemala, ale ak si všimneš, tak na prvej strane DP DPH máš možnosť zaškrtnúť políčko pri texte : Iná osoba povinná podať DP podľa § 78 ods. 3 a 4 zákona.

A keď pozrieš ZDPH, tak tam nájdeš:

§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane

(1) Platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň.

(2) Zdaniteľná osoba,ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.

(4) Platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná platiť daň pri službách podľa § 16 dodaných zahraničnou osobou z iného členského štátu, ak službu objednala pod identifikačným číslom pre daň prideleným tejto osobe v tuzemsku.

(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.

§ 78
(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.

(4) Osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až 7, pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu je povinná podať daňové priznanie do siedmich dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku a v tej istej lehote zaplatiť daň.