dede2
29.01.08,08:33
Prosím o radu.

Vznikol mi preplatok na DPH z dodatočného priznania DPH.
Neviem, či mám nárok o požiadanie o vrátenie preplatku.

Viem, že preplatok sa neberie ako nadmerný odpočet. Pozrel som témy týkajúcice sa preplatku a každý tam uvádza, že sa podáva žiadosť o vrátenie na základe §63 zákona 511/1992.

Avšak, ako čítam tento §63 ods. 2 "Preplatok sa použije na úhradu prípadného nedoplatku inej dane, alebo ak nie je takýto nedoplatok, ako preddavok na dosiaľ nesplatnú daňovú povinnosť pri dani, pri ktorej preplatok vznikol". Takže, podľa mňa sa, by sa tento preplatok mal použiť ako preddavok na daňovú povinnosť za 1/2008.

Dakujem
evina
29.01.08,07:40
Prosím o radu.

Vznikol mi preplatok na DPH z dodatočného priznania DPH.
Neviem, či mám nárok o požiadanie o vrátenie preplatku.

Viem, že preplatok sa neberie ako nadmerný odpočet. Pozrel som témy týkajúcice sa preplatku a každý tam uvádza, že sa podáva žiadosť o vrátenie na základe §63 zákona 511/1992.

Avšak, ako čítam tento §63 ods. 2 "Preplatok sa použije na úhradu prípadného nedoplatku inej dane, alebo ak nie je takýto nedoplatok, ako preddavok na dosiaľ nesplatnú daňovú povinnosť pri dani, pri ktorej preplatok vznikol". Takže, podľa mňa sa, by sa tento preplatok mal použiť ako preddavok na daňovú povinnosť za 1/2008.

Dakujem

Podľa § 63 môžeš požiadať písomne o vrátenie preplatku (nevrátia Ti automaticky/. Zápočet s DP 1/2008 môžeš urobiť len po dohode so správcom...

neviem, z ktorého znenia si citoval § 63, ale také tam teraz platného zákona nevidím. Vidím tam:

2/ Preplatok sa použije na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu prípadného daňového nedoplatku. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku.
3/ Preplatky daňového subjektu na jednotlivých druhoch daní, cla a iných platieb možno použiť na kompenzáciu jeho daňových nedoplatkov na inej dani, cle a iných platbách. O tom musí správca dane písomne upovedomiť daňový subjekt.
dede2
29.01.08,07:54
dakujem