Daduľa
29.01.08,09:52
Dnes mi prišala faktúra , s datumom zdan.plnenia 31.10.2007. Poradte prosím čo s ňou, mohla by som si DPH nárokovať v januári, ak si odložím obálku a priložím ju ku faktúre, že mi prišla s datumom 29.01.2008.
Samozrejme ju musím preúčtovať do nákladov roku 2007.
evina
29.01.08,08:54
Dnes mi prišala faktúra , s datumom zdan.plnenia 31.10.2007. Poradte prosím čo s ňou, mohla by som si DPH nárokovať v januári, ak si odložím obálku a priložím ju ku faktúre, že mi prišla s datumom 29.01.2008.
Samozrejme ju musím preúčtovať do nákladov roku 2007.

Áno mohla /§51 zákona o DPH/
cloe
29.01.08,08:59
Dnes mi prišala faktúra , s datumom zdan.plnenia 31.10.2007. Poradte prosím čo s ňou, mohla by som si DPH nárokovať v januári, ak si odložím obálku a priložím ju ku faktúre, že mi prišla s datumom 29.01.2008.
Samozrejme ju musím preúčtovať do nákladov roku 2007.

Ak ste štvrťročný plátca, tak bez problémov. Ak ste mesačný, je tu na Porade trochu polemika, ale som za to, že si ju môžete uplatniť.

Opierala by som sa o:

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane



(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
Johanka
29.01.08,09:06
Ak ste štvrťročný plátca, tak bez problémov. Ak ste mesačný, je tu na Porade trochu polemika, ale som za to, že si ju môžete uplatniť.



Aká polemika ???

Ak je mesačný platiteľ , bude postupovať podľa § 51 ods.2 Zákona o DPH

2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
evina
29.01.08,09:08
Cloe ona má obálku , kedy jej naozaj prišla, takže tu nie je žiadny problém

§51

...ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70....
cloe
29.01.08,09:10
Johanka, ja som to nikdy nespochybňovala ale keď si prezrieš staršie debaty na túto tému, vždy sa niektorí držia toho, že si môžeš DPH uplatniť len v obobí, kedy právo na odpočítanie vzniklo, príp. v prvom nasledujúcom období.
Dokonca niekde poraďáčka písala, že takto im to podala aj lektorka na školení;)
evina
29.01.08,09:12
Johanka, ja som to nikdy nespochybňovala ale keď si prezrieš staršie debaty na túto tému, vždy sa niektorí držia toho, že si môžeš DPH uplatniť len v obobí, kedy právo na odpočítanie vzniklo, príp. v prvom nasledujúcom období.
Dokonca niekde poraďáčka písala, že takto im to podala aj lektorka na školení;)

Nie je to tak, ak vieme preukázať, že nám došla neskôr , tak ju vtedy uplatníme.
Nemôžeme tak uplatniť jedine blok z ERP, lebo z toho je zjavné, že ho mám napr. 15.2. tak uplatním alebo vo februári alebo v marci, a potom už len DDP.
Johanka
29.01.08,09:15
...myslím, že citované hovorí za všetko. Ak niekto nevyužije to, čo mu umožňuje zákon .... ;).
K tým starším debatám - myslím, že trvalo pekných pár chvíľ, kým sme pochopili :), zákonodarca vydal niekoľko metodických pokynov a usmernení, takže čítať staré debaty nemá veľký zmysel...
Zita5
29.01.08,09:32
Johanka, ja som to nikdy nespochybňovala ale keď si prezrieš staršie debaty na túto tému, vždy sa niektorí držia toho, že si môžeš DPH uplatniť len v obobí, kedy právo na odpočítanie vzniklo, príp. v prvom nasledujúcom období.
Dokonca niekde poraďáčka písala, že takto im to podala aj lektorka na školení;)
;)
Prikladám tu Otázky odpovede zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
ohľadom uplatnenia odpočítania DPH


http://www.porada.sk/602418-post19.html
Daduľa
29.01.08,09:33
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem, teším sa ked sa rozprúdi takáto debata a každému nám to niečo dá.
Ste super a prajem pekný deň!!
Slavena
30.01.08,17:10
Dobrý deň, mám veľmi podobný problém. Faktúru za tovar prijatý 31.12.2007 som dostala 28. 1. 2008. Mám odloženú obálku s dátumom, tak túto faktúru jednoducho zarátam do priznania za január 2008. Keby to nebolo na hranici 2007/2008, nebol by snáď problém, - ale čo s tým teraz? Ako to preúčtujem do starého roku? Pomôžete?
Zoltán Kovács
30.01.08,17:13
Dobrý deň, mám veľmi podobný problém. Faktúru za tovar prijatý 31.12.2007 som dostala 28. 1. 2008. Mám odloženú obálku s dátumom, tak túto faktúru jednoducho zarátam do priznania za január 2008. Keby to nebolo na hranici 2007/2008, nebol by snáď problém, - ale čo s tým teraz? Ako to preúčtujem do starého roku? Pomôžete?

Riešenie nájdeš v nasledujúcej téme:

http://www.porada.sk/t38944-p12-faktury-na-prelome-rokov.html