Katka J.
14.03.05,13:36
Prosím Vás o rýchlu radu, kedže to mám do zajtra rozriešiť.

S našim dodávateľom, ktorý je identifikovaný na daň v ČR máme uzavretú zmluvu na zaškolenie pracovníkov na prácou s materiálom, ktorý česká firma sama vyrába a ktorý bude dodávať na Slovensko priamo firmám, ktoré budú zaškolení. Školenie budeme robiť na Slovensku pre pracovníkov, ktorí sú zamestnanci slovenských firiem. Naša firma je identifikovaná na daň v SR. Prosím Vás ako túto službu mám fakturovať a kto má povinnosť zaplatiť DPH z tejto služby.
petra:-)
14.03.05,13:50
Podľa mňa by sa táto služba mohla zaradiť do § 15 ods. 4 - služba je vykonaná v tuzemsku - miesto dodania = tuzemsko - fakturovala by som s DPH. :)
Podstatné je však poznať detaily zmluvy a správne posúdiť, o aký druh služby ide.
renča1
16.03.05,09:42
určite s DPH
lsulekova
16.03.05,22:37
A ako to bude zo strany ČR? Firma, pre ktorú dodávame technické služby (práce pri montáži vzduchotechniky) na území SR má sídlo v ČR. Ja im za naše služby vyfakturujem s DPH, ale oni budú postupovať ako?

Dostala som za úlohu zistiť podrobnosti aj zo strany odberateľa.
alexaneta
17.03.05,09:06
ja myslím že vy by ste mali fakturovať technické služby bez DPH do ČR lebo sú uvedené v §15 ods.8 a tie sa samozdaňujú v štáte príjemcu aby ste sa vy ako SR subjekt nemuseli registrovať v ČR-pokiaľ ste obaja platitelmi DPH
lsulekova
17.03.05,09:09
ja myslím že vy by ste mali fakturovať technické služby bez DPH do ČR lebo sú uvedené v §15 ods.8 a tie sa samozdaňujú v štáte príjemcu aby ste sa vy ako SR subjekt nemuseli registrovať v ČR-pokiaľ ste obaja platitelmi DPH
Aj ked sme dodali službu na území SR?
alexaneta
17.03.05,09:16
ja myslím že pri službách z §15 ods. 8 nezáleží kde sa vykonajú ale komu sa poskytujú je podmienené to hovorí ods.7-osobe, ktorá podniká v inom členskom štáte ako je členský štát dodávateľa služby.
postup kde sa vykonávajú ovplyvnuje služby vzdelávacie, kultúrne,športové...z §4,5.
môj názor.uvidíme čo ostatní nato
lsulekova
17.03.05,09:16
Nie sú to stavebno-inštalačné práce? práce pomocné pri montáži VZT?
lsulekova
17.03.05,09:18
Nie sú to stavebno-inštalačné práce? práce pomocné pri montáži VZT?
Tie sú potom podľa §15 ods.2 - miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza. Alebo som to vyfakturovala fakt zle? :(
alexaneta
17.03.05,09:24
treba presne tú službu špecifikovať aby sa to správne zaradilo a zdanilo.
alebo práce na hnuteľnom hmotnom majetku?medzi technické asi nie
lsulekova
17.03.05,09:31
To neviem.Myslíš, že by to mohlo byť inštalácia a montáž tovaru? No to by nebolo bohviečo.
lsulekova
17.03.05,09:35
Prepáč. Povedali mi, že sa jedná o pomocné práce pri montáži vzt, ale v zmluve je to presne takto:" pomocné stavebné práce pri zaistení montáže stabilného hasiaceho zariadenia na stavbe,..."
alexaneta
17.03.05,09:49
potom by som to zaradila asi ako služby vzťahujúca sa na nehnuteľnosť a zdaniť podľa toho kde sa nehnuteľnosť nachádza §15 ods.2.
počkaj ešte aj na iné názory
lsulekova
17.03.05,09:53
Ďakujem. Počkám aj na iné názory, ale aj tak si mi dosť pomohla.
Taku malicku dusicku mam pri EÚ.Je to moja prvá faktúra mimo SR a mám v tom hokej...
alexaneta
17.03.05,11:07
poprípade sa dohodni s odberatelom akko by to specifikovali oni podla ich zákona a podla toho to aj zdaníš a budeš si istá že ti to oni nenapadnú keď ste sa dohodli ako budete túto službu špecifikovať