Rela
29.01.08,09:30
:mee: Dobrý deň
poprosím, nájde sa tu človek, ktorý mi bod po bode vysvetlí postup pre prihlásenie ojazdeného auta, dovezeného z Nemecka, včetne testu originality?
Všetkým vopred Ďakujem, z úctou Rela :o
Žabinka
29.01.08,09:32
Takže, ako to prebieha vo ZV.: Záleží, či sa jedná o osobné, alebo úžitkové vozidlo.
-osobné vozidlo: 1.doklad o nadobudnutí vozidla (faktúra, kúpna zmluva-musí byť uvedený ako predávajúci človek, uvedený v zahr.techn.preukaze), 2.zahr.techn.preukaz, 3.doklad o vyradení z evidencie v zahr.( v nem.techn.preukaze je tento údaj na posl. strane)-toto všetko musí byť úradne preložené.4.absolvovanie STK, KO-nie je limitované trvalým bydliskom, alebo sídlom firmy, momentálne je situácia taká, že sú dlhšie čakacie lehoty.5.urobiť si kópie dokladov, 6. po absolvovaní STK a KO, na základe dostupných údajov vyplnenie žiadosti na OÚ, výhoda je COC(nie je povinné), pretože veľa údajov sa v protokoloch z STK a KO nenachádza, ale nem.techn.pr. obsahuje v podstate všetky potrebné údaje. 7.kolky 2000Sk a 150Sk. 8.zaplatiť poplatok do recykl.fondu.
-úžitkové vozidlo: všetko ako osobné, ale úžitkové auto potrebuje navyše plnenie noriem + ZTO platný-vystavuje autorizovaný importér v SK.
-OÚ vystaví osvedčenie o evidencii, do 7 dní je povinnosť prihlásiť auto na polícii, do 7 dní od pridelenia ŠPZ je povinnosť opätovnej návštevy STK-nálepky na okná o absolvovaní techn. a emisnej kontroly.
Žabinka
29.01.08,09:37
Ešte som zabudla na jednu vec, záleží však na konkrétnom OÚ. Buď je povinnosť pristaviť vozidlo pred OÚ a príslušný úradník musí fyzicky skontrolovať štítok, farbu karosériu,..., alebo ako vo ZV stačí ofotiť štítok, vozidlo, a fotky doložiť s ostatnými dokladmi.
Rela
29.01.08,22:23
Milá Žabinka :)

ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ale keďže to robím prvý krát v živote a dúfam, že aj posledný, poprosím ešte zopár rád a niektoré skratky vysvetliť, takže,
1; Kúpnu zmluvu aj doklad o zaplatení mám, aj malý techničák, (veľký mi pošlu poštou, mám len fotokópiu, lebo originál museli vyžiadať v ich banke) aspoň dúfam, a prosím, poraď mi, kam sa to dáva úradne preložiť?
2; keď to už mám preložené, mam ísť najprv na test originality alebo najprv na STK? Na ten test som už objednaná, lenže na jednom stredisku mi povedali že chcú našu STK a na druhom, že platnú nemeckú STK
3; Koľko kópii asi treba urobiť?
4; Aj keď to nieje povinné, čo je to COC?
5; OU - je obecný, obvodný či okresný úrad? Ja viem vyzerá to hrozne, pýtam sa ako malá, ale tohoto času som preťahovaná z mesta na vidiek a tie úrady Kocúrkovo
6; recyklačný polatok je aký? koľko? alebo sa to od niečoho odvíja?
7; Nemám žiadne značky, auto sme priviezli na ťahači, môžem to vybavovať bez značiek? alebo si tu musím vybaviť dáke dočasné značky?
Ešte raz ďakujem za cenné rady, nech sa vám darí a prajem pekný deň

P.S. asi sa zo mňa aj nasmejete, ale ja mám už z toho :mad: traumu.....
mandula
29.01.08,23:25
Rela
30.01.08,00:01
Dobrý Manduľa,
veľmi potešilo a dúfam, že aj pomôže
ďakujem :) ;)
Žabinka
30.01.08,07:00
1.Úradné preklady:znamená, že to nemôže preložiť hocikto kto vie po nemecky, ale musí mať na to okrúhlu pečiatku, zoznam prekladateľov s pečiatkou sa dozvieš na okresnom súde, alebo na stránke www.justice.gov.sk, v sekcii prekladatelia.
2. STK sa dá absolvovať skôr, tam by nemali byť čakacie lehoty, ale poradie je jedno. Ak máš platnú nem.STK, tak ju treba tiež úradne preložiť, ja si myslím, že jednoduchšie je ísť na STK na Slovensku.
3. Kópia stačí z každého dokladu jedna.
4. COC je akoby rodný list vozidla, obsahuje všetky údaje potrebné k vyplnenie žiadosti na OÚ (5. OÚ:obvodný úrad- odbor dopravy, žiadosť sa podáva na úrade podľa trvalého bydliska, alebo sídla firmy ktorá auto prihlasuje, v každom okresnom meste taký úrad je.) COC pomôže pri vypisovaní žiadosti, ale ty máš auto z nem., a vo veľkom nem. TP sa tieto údaje nachádzajú-takže si myslím, že COC nepotrebuješ.
6. recyklačný poplatok -je konštatná suma 2000Sk, tlačivo aj šek dostaneš na OÚ spolu s pokynmi na odoslanie, tymto sa nezaťažuj.
7. S tými značkami ti neporadím, ak auto nemá prevozné značky z nem., na Slovensku by sa nemalo pohybovať po cestách, ak nechceš riskovať pokutu alebo odobratie vod.preukazu, malo by ísť na vozíku, radšej si požičaj malý prívesný vozík prípadne aj so šoférom. Aj keď na druhej strane, keď sa pozrieš okolo seba, čo všetko jazdí po cestách...Ale to je už na tebe.
8. Najlepšie je zájsť na príslušný obv.úrad a dostaneš presné informácie, čo potrebuješ, postup, atď., pretože aj keď sme na Slovensku-v jednom štáte, na každom úrade dostaneš iné informácie.
Takže veľa zdaru, a nemaj strach, nie je to až také zložité, ako sa to javí.
babypatka
30.01.08,07:48
Dobrý deň, prosím vás o info...ak chcem kúpiť auto a na test originality sa čaká približne mesiac, nedá sa urobiť pri kúpe auta to, že sa ku kúpnej zmuve doloží nejaký dodatok o originalite pôvodu vozidla, resp.čestné prehlásenie pradávajúceho? Veľmi mi to súri, ďakujem...ak áno prosím nemáte nejaký vzor??? ešte raz vďaka :confused:
Žabinka
30.01.08,08:23
Test originality sa zatiaľ vyžaduje len na dovezené vozidlá, na účely vydania slov.techn preukazu na OÚ, auto ak má slov. ŠPZ nepotrebuje pri prepise kontrolu originality-zatiaľ. Náhradný doklad neexistuje, akceptuje sa len kontrola originality vykonaná na Slovensku.
Kristína_B
02.02.08,18:13
Ja len chcem zazelat pevne nervy. Priatela takmer porazilo, kym sa k certifikatu dostal. Najskor sa mu miesto "zaruceneho vybavenia do 24 hodin" ozvali po osmych dnoch. Aby sa vraj zastavil. Ked tam prisiel, chlapik mu arogantne podal do ruky zdrap, ze to sice absolvoval, ale vyjadrenie je "2" (co podla neskorsich informacii znamena nesposobile). Ze nema na motore uvedeny typ motora, nech ide na okresny urad, tam mu ho vraj daju.. A vypytal si styri tisicky, ze doklad mu da, ked vsetko dolozi. Ked prisiel na okresny urad, tam mu povedali, ze uvedeny typ motora mu podla vin cisla vystavi len vyrobca vozidla, v tomto pripade motor-car bratislava, ze tam ho mal poslat pracovnik z originality. Na velke stastie mam v byvalom mercedese spoluziaka, preto mu to vystavili do styroch dni. Inak ma vyrobca na toto cas 30 dni, ale kedze potvrdenie, ktore obdrzal v stredisku ma tiez platnost len 30 dni, velmi lahko sa mohlo stat, ze by to "nestihol" a musel by cely test absolvovat "nanovo". Volal do centra, do Banskej Bystrice a zistoval, ci to bude stacit na vydanie certifikatu. Ked prisiel opat do pobocky a povedal, ze volal do Bystrice, chlapik UPLNE zmenil svoje arogantne spravanie az takym sposobom, ze ani nechcel zaplatit za nalepky. O tom, ze mali problem aj na urade neskor to auto zapisat ani nejdem pisat.. v kazdom pripade si myslim, ze keby si mal moj priatel este raz kupovat auto zo zahranicia, asi si velmi dobre rozmysli, ci mu to stoji za tri roky zivota.. Mam totiz pocit, ze vela pozicii zastavaju ludia, ktory sa tam dostali preto, lebo mali financie, nie vedomosti..
Ospravedlnujem sa, ak som niekoho urazila..
Rela
02.02.08,19:17
Žabinka si si istá, že ja COC nepotrebujem? Už som dala preložiť malý aj veľký techn. a kúpnu zmluvu, a mám už aj termín na test orig.
Žabinka
03.02.08,18:28
COC v súčasnej dobe nie je povinný, je vhodný len ako pomôcka pre vyplnenie žiadosti na obvodnom úrade, pomôže pracovníkovi STK a pracovníkovi na kontrole originality pri porovnávaní údajov, a tiež pomôže úradníkovi na obvodnom úrade pri vyplňovaní slov. techn. preukazu. V každom prípade orginál COC (ak ho máš) ostáva tvojim majetkom, na úrade im musí stačiť kópia.
Toto však neplatí pre nové vozidlá dovezené z EU, ktoré ešte neboli v zahraničí evidované, a teda nemajú zahr. techn. preukaz ani zahr. ŠPZ. V tomto prípade COC musí byť.
Kristína_B
05.02.08,13:49
COC v súčasnej dobe nie je povinný, je vhodný len ako pomôcka pre vyplnenie žiadosti na obvodnom úrade, pomôže pracovníkovi STK a pracovníkovi na kontrole originality pri porovnávaní údajov, a tiež pomôže úradníkovi na obvodnom úrade pri vyplňovaní slov. techn. preukazu. V každom prípade orginál COC (ak ho máš) ostáva tvojim majetkom, na úrade im musí stačiť kópia.
Toto však neplatí pre nové vozidlá dovezené z EU, ktoré ešte neboli v zahraničí evidované, a teda nemajú zahr. techn. preukaz ani zahr. ŠPZ. V tomto prípade COC musí byť.
Zabinka myslim, ze je to presne opacne. Naco by ti bol certifikat o originalite noveho vozidla, nikdy nejazdeneho??
Praveze pouzivane auta musia mat potvrdenie, ze ich stav stale zodpoveda vsetkemu, co je uvedene v dokladoch od auta.
A podla zakona kazde jedno jazdene dovezene auto zo zahranicia musi mat certifikat. A do buducna sa chysta zavedenie tejto povinnosti aj pre jazdenky kupovane-predavane v ramci republiky.
Žabinka
06.02.08,07:12
Ide o to, že ojazdené vozidlo už bolo kedysi niekde evidované, a sú teda dostupné údaje o tomto vozidle, kdežto u nového vozidla ( ktoré však nebolo zatiaľ evidované) sa schvaľuje uznanie typového schválenia, a teda na základe COC ( alebo na základe osvedčenia o zhode s vnútroštátnymi požiadavkami členského štátu) sa skúma, či normy a povolenia pre dané vozidlo sú platné pre SR. Mám aj tabuľku z OÚ, ale neviem ju sem prilepiť.
vlastkah
06.02.08,08:07
recyklačný poplatok je 2000 Sk
COC je certifikát komformity.
VladoaKatka
11.02.08,04:34
Tento zákon dopĺňa uvedený problém:
books
11.02.08,05:55
Takže, ako to prebieha vo ZV.: Záleží, či sa jedná o osobné, alebo úžitkové vozidlo.
-osobné vozidlo: 1.doklad o nadobudnutí vozidla (faktúra, kúpna zmluva-musí byť uvedený ako predávajúci človek, uvedený v zahr.techn.preukaze), 2.zahr.techn.preukaz, 3.doklad o vyradení z evidencie v zahr.( v nem.techn.preukaze je tento údaj na posl. strane)-toto všetko musí byť úradne preložené.4.absolvovanie STK, KO-nie je limitované trvalým bydliskom, alebo sídlom firmy, momentálne je situácia taká, že sú dlhšie čakacie lehoty.5.urobiť si kópie dokladov, 6. po absolvovaní STK a KO, na základe dostupných údajov vyplnenie žiadosti na OÚ, výhoda je COC(nie je povinné), pretože veľa údajov sa v protokoloch z STK a KO nenachádza, ale nem.techn.pr. obsahuje v podstate všetky potrebné údaje. 7.kolky 2000Sk a 150Sk. 8.zaplatiť poplatok do recykl.fondu.
-úžitkové vozidlo: všetko ako osobné, ale úžitkové auto potrebuje navyše plnenie noriem + ZTO platný-vystavuje autorizovaný importér v SK.
-OÚ vystaví osvedčenie o evidencii, do 7 dní je povinnosť prihlásiť auto na polícii, do 7 dní od pridelenia ŠPZ je povinnosť opätovnej návštevy STK-nálepky na okná o absolvovaní techn. a emisnej kontroly.

Ja sa chcem len spýtať.
Keď doveziem osobné vozidlo treba odviezť DPH alebo DPH sa odvádza iba z úžitkového automobilu?


Ďakujem.
VladoaKatka
11.02.08,06:00
Ja sa chcem len spýtať.
Keď doveziem osobné vozidlo treba odviezť DPH alebo DPH sa odvádza iba z úžitkového automobilu?


Ďakujem.

zlezaradil Treba hľadať v témach: Daň z pridanej hodnoty

napr.:http://www.porada.sk/t67619-dovoz-ojazdenych-os-automob-z-rakuska.html
http://www.porada.sk/t70847-neplatca-dph-a-dovoz-vyvoz.html
http://www.porada.sk/t70687-kupa-os-auta-a-dph.html
Lotarka
15.02.08,20:46
Rela, koľko spolu ste zaplatili za všetky potrebné veci, kým ste dostali slovenskú ŠPZ. Ak to už máte všetko za sebou.
My sa práve s manželom rozhodujeme kúpiť nejaké ojazdené auto z Nemecka a táto informácia by nás uviedla do reálnych konkrétnych čísel. Ďakujem!
Rela
29.03.08,17:12
Milá Žabinka
chcem sa ti poďakovať, auto mám už mesiac prihlásené, a všetko dopadlo veľmi dobre, tak isto ďakujem, všetkým, ktorí mi poradili a všetkým prajem všetko dobré a čo najmenej stresu a vychutnajte si krásnu jar....
Rela
Rela
29.03.08,17:13
je tá otázka ešte aktuálna??
dlho som tu nebola
bajo_P
02.08.08,05:52
Dobrý deň, neviete mi povedať, či test originality robia aj v Česku? Dík
Gorky
23.11.09,11:50
chcem sa spytat mam dovezene auto z ameriky a ma problem nechcu mi ho uznat na teste originality vraj tam je to wyrobne cislo 12 miestne a europe akceptuju win cislo 17 miestne neviete nieco otom ci maju pravdu alebo chcu len uplatok ? a este na estekacke mi nechcu uznat svetla vraj nemam tiez ze nemam poriadku ze iny druh ako upoznuje eu aj to moze byt pravda ?
Baca1966
26.11.09,13:28
chcem sa spytat mam dovezene auto z ameriky a ma problem nechcu mi ho uznat na teste originality vraj tam je to wyrobne cislo 12 miestne a europe akceptuju win cislo 17 miestne neviete nieco otom ci maju pravdu alebo chcu len uplatok ? a este na estekacke mi nechcu uznat svetla vraj nemam tiez ze nemam poriadku ze iny druh ako upoznuje eu aj to moze byt pravda ?

Tak to si si doviezol velmi velky problem. S Vin cislom to busde tak, ze si musis od vyrobcu nechat poslat vyjadrenie k danemu konkretnetmu autu a jeho (mensiemu) cislu. Svtela si budes musiet na europsku normu nechat prerobit v AUTORIZOVANOM servise. Ak servis nie je da sa poziadat o vynimku, ale to je na strasne dlhe lakte.
CHod na OU Odbor dopravy tam by ti mali dat vycerpavajuce a odborne informacie. Nenechaj sa odbit, su povinni ti tie informacie dat.
Rela
26.11.09,15:07
Naozaj je to veľký problém.....po známosti, by som skúsila radšej auto prihlásiť v Nemecku, potom to pôjde ľahšie....prihlásiť auto z USA vyjde aj 120 000Sk.... dá sa to, ale je to nevýhodné
Žabinka
27.11.09,07:25
Vozidlá z USA nespĺňajú európske normy. Známy musel auto prihlásiť v Čechách a až následne na Slovensku.