donoval
14.03.05,12:46
Má niekto informáciu o HACCP v súvislosti so živnosťou. Potreboval by som vidieť nejakú predlohu ako to má vyzerať. Ďakujem
lenkak
14.03.05,20:18
Robila som HACCP, ale na každú oblasť je to potrebné upraviť. Skús napísať bližšie, ja by som Ti potom podľa toho nejaký vzor poslala, záleží od toho či to potebuješ aj pre výrobu.
donoval
15.03.05,05:29
Ja by som to potreboval pre malú predajňu potravín a drogéria na dedine. Ďakujem za radu
lenkak
17.03.05,16:12
Tu je výcuc z HACCP ale iba pre potravinárstvo, nie na výrobu, lebo potom je potebné uviesť priamy postup výroby, takisto aj sanitácie. Pre oblasť predaj potravín stačí toto. Ja nakoľko mám aj výrobu som musela si značiť aj teploty. Je to potrebné, stačí si priloženú tabuľku upraviť podľa potreby.
ankap
17.03.05,18:12
Lenkak, si super. Ja sa po tom tiež zháňam, len som si vždy myslela, že to musí byť vypracované nejakou inštitúciou. Nemusia tam byť nejaké pečiatky a podobne? Na Hygiene mi povedali, že si to mám dať vypracovať nejakej firme, stojí to zhruba 2000,- Sk atď...
adam
17.03.05,18:34
Boooooooože, čo všeličo treba robiť!!!!!O tom sa mi ani nesnívalo........-:))
lenkak
18.03.05,07:47
Ja som si to sama napísala, všetko bolo v poriadku, len som si to spravila 2x, jedno som si dala opečiatkovať od hygieny pekne som si to zviazala hrebeňovou väzbou malo to totiž aj s výrobou okolo 20 strán, a vycapila som si to do predajne (respektíve mamina si to tam vycapila) a keď prišli na kontrolu len kukali. Ešte niekde mám aj tabuľku ako presne čistiť a umývať predajňu, čím a kedy. To sa im veľmi páčilo.
donoval
19.03.05,12:53
Veeeľmi pekne ďakujem. Pomohla si mi.
Muška
19.03.05,15:36
Lenka, pozerám ako puk:eek: :eek: . Kto to všetko potrebuje?
lenkak
20.03.05,17:40
Muška: naši milí hygienici.
mv66
20.03.05,17:49
Kto z podnikatelov to potrebuje? Aj niekto iny ako predajcovia potravin? Aj kadernicky, kozmeticky, ... ?
lenkak
20.03.05,17:53
Iba tí, čo prichádzajú do styku s potravinami (predajcovia, výrobcovia). Pokiaľ viem v sálonoch krásy potraviny nepotrebujete. Stačí čistota.
mv66
20.03.05,17:55
Dakujem.:-))
hempy
24.04.05,11:14
klikni si http://www.betrix.sk/kiwi.htm, a dozvies sa viac
fuga
hempy
24.04.05,11:26
hempy
24.04.05,11:39
atm
24.04.05,17:34
Milá lenkaK, chystám výrobu spracovania ovocia bez tepelných úprav... a hľadám ďalšie haccp info o výrobe a sanitácii. Nemala by si niečo viac prosím? Dík. atm
lenkak
24.04.05,17:40
Spracovanie ovocia studenou cestou? Budeš musieť popísať podrobne celý postup výroby a samozrejme aj samostatnú sanitáciu ohľadom všetkého v čom budeš mať to ovocie, ako budeš tie nádoby umývať, v čom, veľmi ich bude zaujímať technológia, ak tomu potrebuješ aj nejaký stroj bude musieť vyhovovať podmienkam EU, je toho strašne veľa. Pri výrobe je to zložitejšie. Skúsim Ti niečo sem prilepiť čo som mala ja, len neviem, či to bude aj Tebe vyhovovať. Pozriem sa na to.
atm
24.04.05,18:16
Práve si tak študujem Potr. kódex na: www.svssr.sk a zrejme toho bude naozaj hodne. Sanitačný program by mal obsahovať: od plánu rozmiestnenia budov, technologických zariadení a techn.postupov, sanitačných postupov až po plán asanácie a dekontaminácie...atď. Ďalej sú tam grafické znázornenia pre výrobného procesu s vyznačením kritických kontrolných bodov,kritické limity,systém sledovania kritických limitov,popis opatrení,spôsoby overovania systému zabezpečenia kontroly hygieny potravín a ešte asi tisíc vecí. Máš s týmto skúsenosti pri svojej výrobe prosím?
lenkak
24.04.05,18:29
Taký malinký plánik som mala foromu prílohy, nakreslila som si ho sama, popripisovala som tam rozmery, cca. 1strana. Technologické zariadenia samozrejme, komplet som musela popísať čo všetko budem používať, ako budem všetko skladovať, ako to budem všetko umývať, ako často, kontrola chladničiiek,, mrazničiek so záznamom teplôt. Na ten sanitačný plán mám niekde tabuľku (skúsim pozrieť, neviem či to mám doma) kedy a čím robíš sanitáciu, výrobný proces musíš popísať od A-Z. Opatrenie a overovanie len v skratke, hlavne zapíš že upozorňuješ zamestnancov čo musia dodržiať, a kto je zodpovednou osobou za celú hygienu. Kontrola hygieny potravín - či je nepoškodený obal, po záruke a pod. veci. Ešte sme museli popísať miestnosti kde sa čo nachádza, že je predajňa, kde sa len predáva, že je zvlášť miestnosť, kde sa vyrába, a zvlášť miestnosť na umývanie, šatňa a WC.
atm
25.04.05,23:31
Čauko Lenka. Už som sa cez haccp dostal na nete až ku americkým kozmonautom... Vyzerá to už tak, že si teraz asi zopakujem časy, keď som písal diplomovku :-). Dokonca som sa dozvedel na hygiene že moje univerzitné vzdelanie im na jednoduché spracovanie ovocia nevyhovuje a musím si spraviť potravinárske minimum. No nič, učíme sa celý život. Zatiaľ dík za pomoc. Dám vedieť ako som dopadol.
lenkak
26.04.05,11:55
V potravinárstve je jeden zákon, mať zdravotný preukaz a potravinárske minimum.
mariagar
04.07.05,14:02
ahoj lenka len som sa chcela podakovet za ten vypracovany plan, ak to postacuje na obchod s potravinami tak mi velmi pomohol.
lenkak
04.07.05,14:12
Mal by postačovať, ale ešte je potrebné mať zopár vecí k tomu, (pripomienky zo strany hygieny)
- plán predajne, miestnosti - ak to budú požadovayť, stačí to mať ručne zaznačené,
- časový harmonogram sanitácie a dekontaminácie - zachvíľu niečo popíšem okolo toho, treba si to spraviť napr. formou tabuľky
- program školenia zamestnancov - príspevok dopíšem
lenkak
04.07.05,14:23
Časový harmonogram sanitácie a dekontaminácie:

Plochy, stroje, náčinie Kedy čistiť a dezinfikovať Ako čistiť Čím čistiť a dezinfikovať Zodpovedný


Pracovné plochy denne mechanicky, chemicky PUR, JAR, SAVO, 1 % chloramín vedúci

Stroje denne mechanicky, chemicky PUR,JAR, SAVO, 1% chloramín vedúci


Pracovné náčinie, náradie, nádoby denne mechanicky, chemicky PUR,JAR, SAVO, 1% chloramín vedúci


Podlaha denne mechanicky, chemicky PUR,JAR, SAVO, 1% chloramín vedúci


Chladiace zariadenia týždenne mechanicky, chemicky PUR,JAR, SAVO,1% chloramín vedúci


Umývateľné povrchy, stien, okien dverí týždenne mechanicky, chemicky PUR,JAR, SAVO,1% chloramín , vedúci
lenkak
04.07.05,14:40
Program školenia zamestnancov:
V zmysle zákona o potravinách č.152/95 Z.z. sú presne vymedzené povinnosti zamestnávateľa pre zamestnávanie pracovníkov pri výrobe potravín, manipulácie s nimi a uvádzanie do obehu. Zamestnávateľ nesmie zamestnávať fyzické osoby, ktorých zdravotný stav nedovoľuje vykonávať epidemiologicky závažnú činnosť. Vyhláška MZ SR č. 79/97 Z.z. o opatreniach na predchádzanie prenosným ochoreniam, ktorá ukladá v § 21 a 22, že fyzické osoby pri manipulácii s požívatinami musia mať zdravotnú a odbornú spôsobilosť. Zdravotná spôsobilosť sa preukazuje zdravotným preukazom. Odborná spôsobilosť sa preukazuje buď nadobudnutým vzdelaním, alebo osvedčením o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činností vydávaným štátnym okresným hygienikom.

Príklady plánov školenia:
1.Hygiena, sanitácia, dekontaminácia
Téma školenia:
- osobná hygiena pri práci
- zdravotná spôsobilosť
- prenosné choroby
- hygienicky režim výroby- len pri výrobe
- manipulácia a preprava
- sanitácia a dekontaminácia
- sanitačný program

Na všetky témy sú školení všetci zamestnanci
Termín: pred začatím PP.

2. Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
Téma školenia:
obsluha technických zariadení
- oblečenie na pracovisku
- predchádzanie pracovným úrazom
- prvá pomoc pri popálení a úraze el. prúdom
- lekárnička prvej pomoci

Na všetky témy sú školení všetci zamestnanci
Termín: pred začatím PP.
cobeco
05.07.05,16:15
ahoj lenka, chcela by som ťa poprosiť, keďže prichádzaš do kontaktu s HACCP, či nemáš nejaký plán aj pre potraviny, kde sa predávajú mäsové výrobky, alebo ma odporúčila na nejakú stránku, kde by som si doplnila informácie, ktoré sú potrebné pre manipuláciu s mäsovými výrobkami. Ďakujem
lenkak
05.07.05,18:40
Konkrétne s mäsom nie, ale jednoznačne Ti odporúčam zohnať potravinársky kódex I-III. hlava. Tam je toho popísané..... Niečo sa Ti pokúsim pozrieť, ak tam niečo konkrétne nájdem dám vedieť.
Určite budeš potrebovať merať teploty v chladiacich zariadení a budú Ti musieť spĺňať limity (odchýlky) hygieny.
amelia
05.07.05,19:05
teda, lenka, niežeby som mala k tejto teme čo dodať, ale nedokážem sa zdržať nad tvojou šikovnosťou- klobúk dole, radosť je čítať tvoje príspevky, čo všetko niektorí ľudia dokážu, ja len čumím ako puk!!!!!!!!!!!:) :)
lenkak
05.07.05,19:17
Amelia ďakujem Ti za pochvalu, budem sa snažiť aj naďalej.
lenkak
06.07.05,14:54
ahoj lenka, chcela by som ťa poprosiť, keďže prichádzaš do kontaktu s HACCP, či nemáš nejaký plán aj pre potraviny, kde sa predávajú mäsové výrobky, alebo ma odporúčila na nejakú stránku, kde by som si doplnila informácie, ktoré sú potrebné pre manipuláciu s mäsovými výrobkami. Ďakujem
Jednoznačne odporúčam Potranovinový kódex,
I-II. časť tam sú najdôležitejšie mikrobilogické požiadavky. Ak by si vyrábala alebo spracúvala mäso až potom by sa tam našlo kopec ďalších opatrení.
III - len o mäse, druhy a požiadavky som videla okolo 50 strán.
Toto by sa Ti zišlo, ešte Ti popíšem jednotlivé časti, z tohoto by si mala schopný HACCP na mäso.
lenkak
06.07.05,15:17
POTRAVINOVÝ KÓDEX
II. ČASŤ - Štvrtá hlava
Mikrobiologické požiadavky na potraviny, kozmetické prostriedky a obaly na ich balenie.
Choroboplodné mikroorganizmy a ich toxíny sa v potravinách a na obaloch na ich balenie nesmú vyskytovať. U vybraných druhov týchto mikroorganizmov sú ich prípustné množstvá uvedené v prílohe č.1-24.
Rozhodujúci mikrobiologicky štandart sa vzťahuje najmä na: Salmonella, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Kaliformné baktérie - tieto všetky som našla pri mäse (aj m. výrobkov.)
Ešte odporúčam Príloha č. 1 k štvrtej hlave druhej časti potranovinového kódexu - názov: Mäso a mäsové výrobky
tam sú popísané všetky normy, ktoré musíš splniť pri kontrole z hygieny ak by Ti robili vzorky.
Toto by sa Ti zišlo priložiť k HACCP z drhej časti Potrav. kódexu.
lenkak
06.07.05,15:25
POTRAVINOVÝ KÓDEX
III. časť - osobitné požiadavky, treba rozlišovať výnosy podľa toho čo budeš predávať:
1. Výnos MP SR a MZ SR zo 17.4.2002 č. 811/1/2002-100, ktorým sa vydáva hlava potrav.kódexu SR upravujúca mäso jatočných zvierat
2. Výnos MP SR a MZ SR zo 17.4.2002 č. 811/2/2002-100, ktorým sa vydáva hlava potr. kódexu SR upravujúca zverinu
3.Výnos MP SR a MZ SR z 15.12.1999 č. 4312/1/1999-100, ktorým sa vydáva hlava potr. kódexu SR, upravujúca hydinové mäso a králičie mäso v znení výnosu č. 2744/2002-100
4. Výnos MP SR a MZ SR zo 17.4./2002 č. 8113//2002-100, ktorým sa vydáva hlava potr. kódexu SR upravujúca mäsové výrobky a jedlé tuky živoč. pôvodu v znení výnosu č. 1813/4/2003-100
lenkak
06.07.05,15:39
V HACCP rozlíš druhy mäsa a popíš čo aj znamenajú a hlavne aké majú byť teploty.
pr: Chladené mäso (jatočných zvierat) je mäso vychladené na vnútornú teplotu najviac 7°C, ktoré sa skladuje v chladenom sklade pri teplote 0°C - 5°C, pri relatívnej vlhkosti vzduchu 85-95%.
Mrazené mäso je mäso zmrazené, ktoré dosiahlo vnútornú teplotu -12°C až -18°C a pri takejto teplote sa ďalej skladuje.

Členenie mäsa:
- hovädzie
- teľacie
- bravčové
- jahňacie
- kozie
- treba porozpisovať čo budeš predávať
.............

Balenie, manipulácia a preprava
Do obehu možno uvádzať mäso
- nebalené
- balené
- vákuovo balené
- balené v ochrannej atmosfére plynu
Nebalené mäso možno do obehu uvádzať len ako chladené mäso.
lenkak
06.07.05,15:47
Členienie mäsových výrobkov:
- mäkké mäs. výrobky
- trvanlivé mäs. výrobky
- varené mäs. výrobky
- pečené mäs. výrobky
- špeciálne mäs. výrobky
- surové solené mäsá
- mäsové polokonzervy a konzervy
- mäsové prípravky
- výrobky z konského mäsa
- ostatné mäs. výrobky

Mäsové výrobky sa podľa teplotných podmienok v celom priebehu manipulácie a uvádzania do obehu členia na:
- mrazené mäs. výrobky, ktoré musia mať vo všetkých častiach teplotu -18°C a menej
- chladené mäs. výrobky, ktoré môžu mať vo všetkých častiach teplotu najviac 4°C, ide najmä o mäs. výrobky mäkké, varené, pečené, špeciálne, solené, polokonzervy
- trvanlivé mäs. výrobky, konzervy, ktoré možno skladovať a uchovávať pri teplote prostredia 15°C a viac

Pri manipulácii a uvádzaní do obehu mäs. výrobky môže dôjsť na povrchu
- mrazených mäs. výrobkov k zvýšeniu teploty o 3°C, pričom sa nesmie znížiť ich kvalita a teplota v jadre výrobku sa nesmie zvýšiť nad -18°C.
- chladených mäs. výrobkov k zvýšeniu teploty na najviac 6°C
lenkak
06.07.05,15:49
Toľko v skratke, prajem príjemné čítanie v jednotlivých častiach. Trošku som to porozdeľovala na také základné časti, keď budeš mať toto zahrnuté, nebudeš mať problémy s hygienikmi, iba ak s kontrolami, či to všetko dodržuješ (aj vieš).
cobeco
06.07.05,16:14
lenka si super, veľmi ti ďakujem
lenkak
06.07.05,16:18
Máš čo robiť :eek::eek::eek:, téma na diplomovku. Hlavne nech je to OK.
cobeco
11.07.05,13:40
V máji som jednu dokončila, takže som správne naštartovaná a rozbehutá;)
cacka
11.07.05,18:29
Milá Lenka, pri tebe má človek pocit, že moc toho nevie. Som normálne deprimovaná. Kde na to chodíš? A ako si dokážeš zapamätať toľko informácií? Ja som ešte neprečítala ani jeden zákon celý, lebo už na tretej strane neviem kde je sever. Si naprostá 1111111. Nevymeníš hlavu?
juko
11.07.05,18:50
Lenka, to si sem prilepila celý HACCP z mäsiarskeho obchodu po častiach?Ale klobúk dolu nad tvojimi znalosťami.
lenkak
11.07.05,18:50
Milá Lenka, pri tebe má človek pocit, že moc toho nevie.
Toto poznám dokonale aj ja. Niekedy mám hlavu takúto :eek:.


Som normálne deprimovaná. Kde na to chodíš? A ako si dokážeš zapamätať toľko informácií? Ja som ešte neprečítala ani jeden zákon celý, lebo už na tretej strane neviem kde je sever.
Len nebuď deprimovaná. Len to nie. Ja si tiež nepamätám mnoho zákonov, ale viem približne kde čo nájdem, pozriem si to aj 5x, a hygienu som si dokonale užila, z tejto témy by som mohla písať diplomovky.


Si naprostá 1111111. Nevymeníš hlavu?
Len jedno slovo - ďakujem
a moju hlavu tak to radšej nie :D
lenkak
11.07.05,18:55
Lenka, to si sem prilepila celý HACCP z mäsiarskeho obchodu po častiach?Ale klobúk dolu nad tvojimi znalosťami.
Juko ďakujem, ale je to ešte ďaleko od celého HACCP, stačí si len pozrieť potranovinový kódex, to bola len taká základná časť, od ktorej sa treba odvíjať. To bolo to najnutnejšie čo tam má byť. Ja som si už jeden HACCP užila mal cca 30 strán.
juko
11.07.05,19:01
Ak by mal niekto záujem, prikladám návrh HACCP, s ktorým som sa musel nachvíľu pohrať , aby nám dali veterinári pokoj. Dúfam, že sa mi to podarí priložiť.
lenkak
11.07.05,19:06
Ešte to skús priložiť do Dokumenty - tlačivá, - hygiena, aj ja som tam jeden HACCP prikladala.
juko
11.07.05,19:07
skúsim to tam dať.
lenkak
11.07.05,19:12
Ak by mal niekto záujem, prikladám návrh HACCP, s ktorým som sa musel nachvíľu pohrať , aby nám dali veterinári pokoj. Dúfam, že sa mi to podarí priložiť.
Ináč - pre predajne veľmi dobre spracovaný, ten úvod som sem neprikladala. Určite sa niekomu zíde. Máš tam zahrnutý Potranovinový kódex I-časť, to sa týka školení, a osvedčení, p.kódex časť III- určenie potravín a ich bezpečnosť, aby nedošlo ku kontaminácii, pri výrobe ešte by požadovali p.kódex časť II - Mikrobiologická zložka.
Ale je fakt super.
juko
11.07.05,19:19
My sme výrobu nemali, preto to tam nie je.
juko
11.07.05,19:22
Ten HACCP som tam do tých tlačív priložil, ale napísalo tam, že sa to môže stiahnuť až po odsúhlasení. Už som tam prilepil dva dokumenty a ešte ani jeden nebol odsúhlasený. Neviem, či Richard nestíha, alebo to podľa neho nie sú vhodné dokumenty. Čo už.
lenkak
11.07.05,19:24
No skôr si myslím, že Richard nestíha, ale tento HACCP by tam bolo veľmi vhodné zaradiť. Aj môj príspevok trval niekoľko dní, kým sa tam dostal.
veronikaa
05.08.05,15:16
Ja som si to sama napísala, všetko bolo v poriadku, len som si to spravila 2x, jedno som si dala opečiatkovať od hygieny pekne som si to zviazala hrebeňovou väzbou malo to totiž aj s výrobou okolo 20 strán, a vycapila som si to do predajne (respektíve mamina si to tam vycapila) a keď prišli na kontrolu len kukali. Ešte niekde mám aj tabuľku ako presne čistiť a umývať predajňu, čím a kedy. To sa im veľmi páčilo. Lenka, prosim, ta, ja tiez potrebujem HACCP, maminka bude otvarat predajnu zdravej vyzivy. Uz som kontaktovala jedneho pana z HACCP, pozerali sme na to s maminkou, ale zda sa nam to trosku drahe. Pokial je moznost urobit to za menej, vzdy je to plus pre zacinajucu (a nie len zacinajucu) firmu.
Chcela by som ta preto poprosit o radu:
1. Je, prosim ta, nejaky podklad, ktoreho sa mozem pri vypracovavani drzat? Citala som tvoj HACCP. Budeme sa zaoberat vylucne predajom tovaru, nie pripravou stravy a tak neviem, co by tam malo byt odlisne od vasho HACCP.
2. Ak by som sa rozhodla vypracovat HACCP sama, kam to treba dat odobrit - len na hygienu?
Dakujem ti za kazdu radu a prajem ti pekny den.
lenkak
05.08.05,16:04
2. HACCP sa odovzdáva na odsúhlasenie len na hygienu.
1. HACCP drž sa potranovinového kódexu I-III. časti, II časť Ťa až tak zaujímať nemusí, t.j. hlavne pre výrobu. I. časť sa zaoberá kto môže manipulovať s potravinami, III zase s konkrétnymi surovinami, ale napíš aj čo si mám pod tou zdravou výživou predstaviť, aspoň nejaké tie suroviny. Prečítaj si aj HACCP čo pridával Juko na mäso, tam je dobrý úvod.
veronikaa
05.08.05,17:18
Ahoj Lenkak,

dakujem za rychlu odpoved. Zdrava vyziva by mala zahrnat strukoviny, ryzu, koreniny dovazane z Indie; dia potraviny, bezlepkove ptraviny, bio potraviny. Ide o balene potraviny, ktore sa nemusia uskladnovat v chladnicke, mraznicke.

Este raz ti veeelmi pekne dakujem za cenne rady - vsetko si pokukam, veeeelmi si mi pomohla, dufam, ze to budem vediet spracovat tak, aby to obstalo a usetri nam to nejaku tu korunku, potom sa budem revansovat:)

Dakujem
lenkak
05.08.05,17:28
S tými surovinami budeš aj manipulovať? Resp. rozbaľovať z ich pôvodného obalu, alebo len uskladňovať ako iný klasický tovar. Keď nebudeš s nimi nič robiť potom nebude až taký problém spraviť si sama HACCP, ale zišiel by sa Ti ten Potranovinový kódex, hlavne na uskladňovanie tých potravín, a teploty do ktorých sa musíš vtesnať, to by Ti veľmi bodlo. Ak nebudeš niečo vedieť ozvi sa.
Marikal
15.09.05,15:40
Ak chcete vedieť niečo bližie o tom ako to má vyzerať, môžeme sa dohodnúť na stretnutí.
Pokiaľ teda máte záujem aj o poradenstvo. Určite sa dohodneme.
Prípadne napíšte na adresu marikal@atlas.sk
STRELEC
15.09.05,16:00
S tými surovinami budeš aj manipulovať? Resp. rozbaľovať z ich pôvodného obalu, alebo len uskladňovať ako iný klasický tovar. Keď nebudeš s nimi nič robiť potom nebude až taký problém spraviť si sama HACCP, ale zišiel by sa Ti ten Potranovinový kódex, hlavne na uskladňovanie tých potravín, a teploty do ktorých sa musíš vtesnať, to by Ti veľmi bodlo. Ak nebudeš niečo vedieť ozvi sa.teda Lenka všetka česť!!! Ďakujú Ti oprávnene. Prečítal som si to, aby som si "rozšíril obzory", ale som rád, že sa ma to netýka.
Menej sa mi ľúbil posledný pružný príspevok nado mnou .
evina
15.09.05,16:13
Strelec súhlasím s Tebou a myslím si, že príspevok Marikal sem naozaj nepatrí...Porada má úplne iný zmysel...to predsa vieme:):)
lenkak
16.09.05,07:03
Strelec, Evina - ďakujem, ale ohľadom HACCP som si všimla viacero inzerátov na pomoc, či poradenstvo, to záleží na každom čo si kto vyberie.
evina
16.09.05,07:06
Strelec, Evina - ďakujem, ale ohľadom HACCP som si všimla viacero inzerátov na pomoc, či poradenstvo, to záleží na každom čo si kto vyberie.
To poradenstvo je O.K., len forma prezentácia v tejto téme a na Porade mi nesedí...
mončičak
21.09.05,08:47
Som tu este nova a pracovat s poradou sa este len ucim a moc sa mi u vas paci.
Chcala som sa opytat na prevadzkove poriadky a HACCP pre restauracie. jedna sa o bar kde sa bide podavat iba jeden specialny druh jedla. V zadosti bolo ze treba dolozit PP a HACCP od firmy. Na to som sa tiez pytala a povedali sumu cca 10 000,-sk. Nevie mi niekto poradit ako na to?
S21
21.09.05,09:10
ja teraz na niečom takom pracujem, keď to budem mať hotové priložím do dokumentov, ale až po schválení hygienou. to ešte chvíľku potrvá :)
mončičak
21.09.05,10:54
Dakujem aspoň tak ja to budem tiež potrebovat asi tak za mesiac.
radogr
16.07.06,19:45
Ja by som potreboval HACCP pre maly obchodik s cigaretami alkoholom cukrovinkami nealko nápojmi a bagetamy-zabalenými od výroby, pecivom- zabaleným od výroby
:)
Excise Duty
16.07.06,20:31
Každý sme v niečom doma a v niečom nie, preto sa priznám, že neviem čo znamená skratka HACCP. Vie napríklad každý, čo znamená skratka TONAKADOZA?
abel
17.07.06,16:39
HACCP – Hazard Analysis Critical Control Points
A teraz prezraď ty. To je ňáka dóza?:rolleyes:
Excise Duty
17.07.06,17:33
HACCP – Hazard Analysis Critical Control Points
A teraz prezraď ty. To je ňáka dóza?:rolleyes:

Ani to neviem, ale kľudne by to mohla byť továreň na kamienky do zapalovačov.:D
lenkak
17.07.06,18:27
Ja by som potreboval HACCP pre maly obchodik s cigaretami alkoholom cukrovinkami nealko nápojmi a bagetamy-zabalenými od výroby, pecivom- zabaleným od výroby
:)

stiahni si haccp čo som sem ja prikladala. Vyber si z neho, prispôsob.
Marianna01
17.07.06,19:31
Ani to neviem, ale kľudne by to mohla byť továreň na kamienky do zapalovačov.:D

To je dobré!!! :D:D:D
A určite majú základňu na Hokkaidó!:p
metrix
25.08.06,13:21
Cely den surfujem po internete koli HACCP, uz som to skoro vdala, vsade len teoret.informacie, a tu som narazila na lenkak, kt. je fakt super, neviem ci sa mi jej vycuc z HACCP hodi na restauraciu ale aspon somkonecne pochopila o co ide, lenkak 100xdakuejm
lenkak
25.08.06,16:29
Metrix
výcuc sa Ti hodí aj na reštauráciu, len treba Ti podopĺňať ešte tú výrobnú časť.
Presný popis jedál. Ako ukážku si pozri nižšie.

Popis výrobku a technologický postup výroby



Hranolky:
Hranolky – Oerlemans Foods 2,5 kg nám dováža .................. zmrazené. Dávajú sa do mrazníka, aby zostali aj naďalej zamrazené a nestratili svoju tvrdosť a nezmäkli pri roztápaní sa. V chladiacom zariadení sa skladujú aj prísady do hranoliek a to kečup, tatárska. Dbá sa na to, aby tieto prísady do hranoliek neboli otvorené viac ako dva dni. Vždy sa sleduje dátum spotreby. Vo fritéze sa ohreje olej, a keď je už ohriaty, vložia sa do fritézy zamrznuté hranolky 13 gr. Vo fritéze sa fritujú 10 minút. potom sa vyberú a dajú sa do pripravenej misky, oblejú sa tatárskou, poprípade kečupom, podľa požiadaviek zákazníka. K miske sa priloží aj vidlička, aby zákazník mal čím jesť.
Hot-dog:
Hot-dog sa pripravuje z čerstvého rožku, rožky sa kupujú v .............. prekrojí sa špička a dá sa ohriať do hot-dogového stroja. Medzi tým sa v hot-dogovači uvarí párka, kupuje sa v mäsiarni .......................Na špic stroja sa potisne rožok, spraví sa tam medzera, kde sa pridá horčica, a potom sa vloží do medzery párka.
Pri každej potravine sa sleduje dátum trvanlivosti a dátum spotreby. Príprava a dávkovanie jednotlivých surovín je ručné.
Výber surovín – CCP1
Nebezpečie:
Všetky potraviny musia byť zdravotne neškodné, kvalitné a nesmú sa používať po dobe spotreby. Pri nesprávnom výbere surovín hrozí nebezpečie nákazy:
- Salmonellou spesies (enteritidis)
- Toxikogénnymi plesňami

Pre všetky výrobky platí:
1. Výber surovín - CCP1
Nebezpečie:
Všetky potraviny musia byť zdravotne neškodné, kvalitné a nesmú sa používať po dobe spotreby. Pri nesprávnom výbere surovín hrozí nebezpečie nákazy:
- Salmonellou spesies (enteritidis)
- Toxikogénnymi plesňami
Kritéria:
suroviny musia byť bez zjavných zmyslových zmien (zmena chuti, vône, farby, konzistencie).
Monitoring:
kontrola dokumentácie
Nápravné opaternia
- suroviny, ktoré zmenili svoje vlastnosti, prekročili dobu spotreby a nezodpovedajú hygienickým požiadavkam, nesmú byť použité.
2. Skladovanie - CCP2 - máš v prílohe
3. Váženie - CCP2 - toto asi na Hot-dog nebudeš potrebovať, ale pre istotu Ti to píšem, neviem čo všetko budeš predávať
Nebezpečie:
môže dôjsť ku kontaminácii surovín pri používaní znečistených váh a odmerných nádob
Kritéria:
na váženie surovín musia byť vyčlenené jedny čisté váhy a odmerné nádoby
Monitoring:
kontrola záznamu čistenia a dezinfekcie
vizuálna kontrola
Nápravné opatrenia:
- opakované čistenie váh a odmerných nádob po aj pred každým použitím
- poučenie zamestnancov o dodržiavaní čistoty a osobnej hygieny
4. Uchovávanie hotového výrobku - CCP1
Nebezpečie:
skladovanie pri nevhodnej teplote umožňuje kazenie
Kritéria:
skladovanie v zásobníkoch pri teplote -8°C po dobu max. 24hod. od zmrazenia (mrazené výrobky)
Monitoring:
- meranie teploty
- kontroly
5. Predaj hotového výrobku - CCP2
Nebezpečie:
krížová kontaminácia mikroflórou prostredia
Kritéria:
správne skladovanie
Monitoring:
- meranie teploty
- kontrola doby
- dodržiavanie osobnej hygieny obsluhujúceho personálu
Nápravné opatrenie:
- poučenie zamestnancov
- čistota a dezinfekcia prostredia
lenkak
25.08.06,16:35
Ešte si môžeš doplniť:
Systém HACCP sa skladá z týchto častí:
1. Analýza nebezpečia a posúdenie jeho závažnosti a rizika.
2. Identifikácia kritických kontrolných bodov CCP
3. Špecifikácia kritérií k ochrane zdravotnej a hygienickej bezchybnosti na každom CCP.
4. Určenie kontrolných metód na sledovanie kritérií na každom CCP - monitoring
5. Bezprostredné vykonanie nápravných opatrení - intervencíí, pokiaľ sa monitoringom zistí, že kritéria nie sú splnené
6. Vypracovanie záznamov a vedenie dokumentácie
7. Overenie funkcie systému

dúfam, že pomôže.
metrix
24.09.06,17:17
Dakujem ja som si to az teraz vsimla, ty si mi to poslal uz skor a ja so to nezbadala, neviem dobre pracovat s touto strankou, este raz dakujem si sikovnica
lenkak
24.09.06,17:21
to som rada, lebo už som si myslela, že Ti moja odpoveď nepostačila.
Enviros
22.02.07,10:25
Robila som HACCP, ale na každú oblasť je to potrebné upraviť. Skús napísať bližšie, ja by som Ti potom podľa toho nejaký vzor poslala, záleží od toho či to potebuješ aj pre výrobu.
Ahoj aj ja mám vypracovať Prevádzkový poriadok pre jeden hotel s kuchyňou. Neviem ako sa to robí? poradí mi niekto? Díky Milka
lenkak
22.02.07,19:42
kuchyňa ? - predpokladám, že aj podávate jedlá. Tak to nebude potom stačiť klasický prevádzkový poriadok, ale pravdepodobne bude terba spraviť celý HACCP. Pozri si prikladanú prílohu na 1strane tejto témy a uprav ešte čo budú od Teba požadovať.
alex2
09.03.07,17:10
ahoj
vedel by mi niekto poslat vzor haccp aj na vyrobu a upravu potravin.dakujem
lenkak
09.03.07,17:13
haccp nájdeš v priloženom linku
http://www.porada.sk/showpost.php?p=57697&postcount=4
treba doplniť technologický postup výroby.
bonita
15.03.07,07:21
Vie mi niekto poradit, ked otvaram Bar, potrebuje moj zamestnanec-casnik 1. byt vyuceny v odbore alebo 2. mat odbornu sposobilost so skuskou na hygiene z predaja epidemiologicky zavaznych ochoreni?
Takto mi to tvrdi hygienicka. Pritom moja dcera uz 5 rokov pracuje ako casnicka a nikde od nej nechceli viac nez len zdr. preukaz. Podotykam, ze zodpovedny veduci ma hotelovu akademiu. Dakujem. Je to surne.
willma
15.03.07,07:31
Keď je vyučený v odbore mal by stačiť zdravotný preukaz, to isté by malo stačiť, keď má nejakú chemickú školu, obchodnú akadémiu a školy podobného zamerania.
lenkak
15.03.07,19:20
ak bude prichádzať ku styku s nebalenými potravinami, tak Osvedčenie budú hygienici vyžadovať aj keď je vyučený v odbore.
willma
15.03.07,20:52
ak bude prichádzať ku styku s nebalenými potravinami, tak Osvedčenie budú hygienici vyžadovať aj keď je vyučený v odbore.Vďaka to som netušila, a je to aj v tom prípade ak je vyučený kuchár?
lenkak
15.03.07,21:01
o kuchárovi neviem, ale od vyučenej cukrárky chceli.
lenkak
15.03.07,21:08
Potranovinový kódex:


§ 34


(1)Pracovníci sú povinní

a) mať osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činností,
helah
17.03.07,11:55
Potrebovala by som tu cast hccp ktora pojednava o analyze nebezpecenstva.cast so sanitaciou uz mam ale neviem si urobit analyzu na cukrarensku vyrobu. musim si ju dat niekomu urobit alebo je aj nejaky navod ako by sa to dalo urobit si doma.
lenkak
17.03.07,18:38
helah
19.03.07,13:49
Dakujem za pomoc ale neviem sa v tom vyznat a potrebujem to pomerne rychlo vypracovat.nemate nejaky kontakt na konkretnu osobu ktora mi to vie vypracovat rychlo.popripade za aky honorar. Dakujem.
Bibika22
13.05.07,14:12
Lenka, Lenka.
Dávno som na porade nebola, ale vidím, že ty si doma nielen v účtovníctve softu MRP, ale si aj hlavička na nešťastné HACCP (už mám z neho vyrážku)
Už jednu takú hlavičku, ktorá je schopná nezište pomôcť miliónom ľudí na porade poznám určite ju poznáš aj ty. Radím ťa po Ayyi za ďalšiu najlepšiu poraďáčku s veľkým P.
Ja mám čo sa týka HACCP taký malý problémik, ktorý tu ešte nikto nespomenul.
HACCP máme už vypracované, ale nie je mi celkom jasné, akým spôsobom treba zostaviť verifikáciu HACCP a audit(vraj ho môžeme spraviť aj sami).
Predložiť to hygiene ako správu? Ale neviem si predstaviť čo to má obsahovať, ako to má vyzerať.
Díky:) :rolleyes: :)
lenkak
13.05.07,16:16
Lenka, Lenka.
Dávno som na porade nebola, ale vidím, že ty si doma nielen v účtovníctve softu MRP, ale si aj hlavička na nešťastné HACCP (už mám z neho vyrážku)
Už jednu takú hlavičku, ktorá je schopná nezište pomôcť miliónom ľudí na porade poznám určite ju poznáš aj ty. Radím ťa po Ayyi za ďalšiu najlepšiu poraďáčku s veľkým P.
Díky:) :rolleyes: :)

:eek: ja som s týchto slov ešte stále v šoku, :confused: také pohladenie na duši,:rolleyes:
ďakujem...
lenkak
13.05.07,16:20
Ja mám čo sa týka HACCP taký malý problémik, ktorý tu ešte nikto nespomenul.
HACCP máme už vypracované, ale nie je mi celkom jasné, akým spôsobom treba zostaviť verifikáciu HACCP a audit(vraj ho môžeme spraviť aj sami).
Predložiť to hygiene ako správu? Ale neviem si predstaviť čo to má obsahovať, ako to má vyzerať.
Díky:) :rolleyes: :)

Máš už schválenú prevádzku, od hygieny papier, že povolujú predaj v predajni na ulici č...?
Ak nie, odovzdáš HACCP spolu so žiadosťou o povolenie na schválenie prevádzky.
Ak áno, tak predpokladám, že Vám dali aj termín dokedy si máte vypracovať spomínaný HACCP. Potom stačí ísť len hygienu a odovzdať jedno vypracované HACCP a jednu kópiu od nich potvrdiť dátumom, že ste odovzdali HACCP.
A nezabudni, HACCP maj v predajni, hlavne čo sa týka sanitácie.
Neviem či máš výrobu.
Bibika22
15.05.07,04:19
Leni prepáč, včera som sa sem nedostala.
Sme výrobná aj distribučná firma, nápojári.
Naše HACCP už z hygieny videli, vraj je to dobré,
len vraj treba robiť aspoň raz ročne verifikáciu
a to mi nie je jasné ako. :o Dík
lenkak
15.05.07,18:00
pri výrobe som sa stretla s tým, že sa musela každý rok podávať žiadosť o obnovenie povolenia č..... a to stačilo.
kolett
23.07.07,05:05
Muška: naši milí hygienici.


Ahoj Lenkak ! Mam tiež problem neviem čo všetko potrebujem na hygienu chcem otvorit bageteriu......bude sa vyrabat bageta na priamu konzumaciu..teda bude tam výroba....dali mi doklad Žiadosť o posudenie návrhu a vydanie rozhodnutia ...k tomu potrebujem prevádzkový poriadok..moc Ti dakujem ....K.:)
lenkak
23.07.07,05:18
Ahoj,
pokiaľ chcú od Teba len prevádzkový poriadok drž sa nim. Ale neviem či si vo svojej žiadosti (na schválenie prevádzky) zadala aj výrobu bagiet. V každom prípade si priprav technologický výrobný postup, t.j. presný postup ako budeš robiť bagety, odkiaľ budeš nakupovať suroviny, toto je už súčasťou haccp. Napr ak budeš mať nejakú zeleninu (kukuricu, kapustu) už musíš písať aj skladovanie v chladiacich priestorch, takisto aj na salámy...
Ja osdobne si myslím, že toto budú od Teba požadovať.
lenkak
23.07.07,05:28
kolett
23.07.07,08:21
Ahoj,
pokiaľ chcú od Teba len prevádzkový poriadok drž sa nim. Ale neviem či si vo svojej žiadosti (na schválenie prevádzky) zadala aj výrobu bagiet. V každom prípade si priprav technologický výrobný postup, t.j. presný postup ako budeš robiť bagety, odkiaľ budeš nakupovať suroviny, toto je už súčasťou haccp. Napr ak budeš mať nejakú zeleninu (kukuricu, kapustu) už musíš písať aj skladovanie v chladiacich priestorch, takisto aj na salámy...
Ja osdobne si myslím, že toto budú od Teba požadovať.


Dík lenkak...velmi si pomohla...ale predsa by si mi uľachčila život keby si mi poslala ten prevadzkovy poriadok aj na výrobu bagiet..jednoducho neviem že ako začať/ najlepšie by bol nejaký formular kde by som mohla opravovať a priamo dotoho písaŤ,,,,je to veľka požiadavka viem ale ak vieš pomoct velmi mi pomožeš....dík ...K.:mee:
lenkak
23.07.07,09:07
Choď na začiatok tejto témy, tak som prikladala skresané haccp, príspevok č. 4, je to prev. poriadok, len treba doplniť technologický postup. Ten nájdeš postupne v tejto téme pod mojimi príspevkami.
prísp. 4, 20, 25, 26,
70, 71 - postup na hranolky, podľa toho si sprav aj na bagety
daj si to všetko dokopy, poprepisuj podľa potreby, daj si to prezrieť hygienou, oni Ti ešte povedia čo im chýba.
kolett
23.07.07,10:34
Takže : je to charakteristika prevádzky??? to je prevádzkový poriadok????
Prevádzku .....zriadila dňa . Prevádzka je umiestnená ..........
Predmet činnosti:......
a ked sem zapracujem aj ten sanitačný poriadok a samotný popis výroby a prípravu potom je to už ako HACCP? A kde je CCP1 , CCP2 a CCP ...ďalšie výber surovín: nakúpí sa priamo v obchode kde bude bageteria, skladovanie bude v chladiacom zariadení a váženie ja nebudem vážiť....toto ešte mi vysvetli??? Dík lenkak zatial si mi velmi pomohla ...K.
lenkak
23.07.07,11:19
Charakteristika prevádzky je len súčasťou prev. poriadku. Tam je potrebné spraviť aj plánik predajne, aby si hygienici vedeli predstaviť ako presne budeš fungovať. Suroviny oddelené od tovarov, chladnička vyhradená len na suroviny potrebná pre výrobu... To je popis prevádzky a na základe tohto budeš potom rozoberať presný postup práce. Pre prevádzkový poriadok je potrebné začleniť sanitáciu. Ako budeš umývať miestnosti z toho náčrtu. Musíš mať prístup k pitnej vode, teplej i studenej. To všetko porozpisuješ, že máš a aj odkiaľ. Potom je dôležité pospomínať akými prostriedkami budeš umývať podlahu, riady a náradia. Aj ako často. Toto je tá podstatná časť prev. poriadku. Resp. sanitácie. Takisto ochrana proti škodcom. Toto sú len základné znalosti, ináč keď budeš otvárať tú bagetáriu, už máš osvedčenie na vykonávanie epid. závažných čiiností? Ak máš, tak toto všetko by si mala vedieť, ak nie, budeš osvedčenie potrebovať a takisto aj tvoji zamestnanci, všetci, ktorí budú prichádzať do styku s potravinami. Toto sú len základné informácii, ktoré budú od Teba požadovať.

Čo sa týka tých ccp, tie sú už súčasťou samotného haccp, to sú skratky, pre jednotlivé body. Ako chladiť, ako postupovať so surovinami, prvotný je výber surovín, skladovanie, až po prípravu k následnému predaju. Budeš používať určite aj nejaké dresingy, neviem pesne z čoho sa vyrábajú, ak obsahujú majonézu, treba dať pozor na mikrobilogické požiadavky.
Ale ty vieš dať toto všetko dokopy a to všetko Ti tvorí HACCP. Súčasťou HACCP je prev. poriadok.

Na túto témy sa dá písať strašne veľa, ale niečo si musíš aj preštudovať, lebo nestačí len napísať nejaký HACCP, ale aj vedieť čo píšeš, a aj používať v praxi. Lebo ak Ti príde kontrola, musíš poznať aspoň základné časti z neho. A potrebuješ aj nejako získať osvedčenie, ak ho ešte nemáš. Robí sa na hygiene formou testu, stojí tuším 700Sk.
kolett
23.07.07,12:02
ano študujem tie zákony...ale neviem si tu na porade naísť nejaký stručný HACCP na potraviny..vlastne ako nato ako mám napísať prvú stranu záhlavie názov prevádzky a potom s čím začať a ako postupovať zaradom vtom by som chcela tvoju pomoc...dík
Ja mám kozmetický kurz to hovorili že nestačí takže musím urobiť skúšky a zaplatit 700,. že vraj ekonomická škola nestačí a pritom sme sa učili o potravinách na škole....no ale ked mám zdravotnú sposobilost takže predsa musím....zrejme dobre na nás zarobia, že to spoplatnili....aký máš názor lenkak....K.
kolett
23.07.07,12:19
A zabudla som aký je to plánik predajne ?????
lenkak
23.07.07,14:20
prvá strana:
firma xyz, adresa







PREVÁDZKOVÝ REŽIM
PROJEKT HACCP



KONTROLNÉ KRITICKÉ BODY PRI VÝROBE A PREDAJI ...







Júl 2007
lenkak
23.07.07,14:43
obsah si už presne nepamätám, je to už dosť rokov, čo som haccp robila rpe výrobu, ale skúsim:

- úvod o haccp
vysvetlenie skratky, z čoho sa skladá haccp, vymedzenie výrobnej časti, nájdeš v prísp. 71
- rozpísanie strojných a technologických zariadení na výrobu, ak máš nejaké mechanické stroje, ale ty asi také nepotrebuješ.
- popis výrobku a technologický postup, špecifikovanie, popis výrobku, a jeho výroba, u Teba ako pripravíš bagetu, druhy výrobkov, rozpísať všetky typy ktoré budeš robiť, napr. bageta ananásová, salámová, proste všetky
- hmotnosť výrobku a trvanlivosť
- suroviny - uveď všetky druhy surovín, ktoré budeš potrebovať k výrobe a ich dodávateľov.
- skladovanie surovín musí byť podľa požiadavioek výrobcov (ako je uvedené na obale resp. podľa stanovených požiadaviek z Potran. kódexu SR.
- Pracovný postup výroby - technologický postup,
to sú všetky ccp. Napr. CCP1 - príjem surovín, CCP2 - Skladovanie surovín až po predaj, vplyv surovín a prísad na zdrav. nebezpečie výrobku - prísp 70
- hygienický režim, ohľadom prípravkov a čistenia, nájdeš prísp25
- program školenia zamestnancov - tiež nájdeš prísp. 26
- charakteristika prevádzky
- umiestnenie prevádzky
- zásobovanie pitnou vodou
- systém zásobovania a preberania tovaru
- povinnosti oboznamovať zamestnancov s hyg. požiadavkami, kontroly, príjmu, školenia. Dodržiavanie osobnej hygieny, kontrola surovín, dokumentácia, merania, záznamy čistenia...
- postupy čistenia (spomenúť dezinfekciu, deratizáciu...)
- zásady dodržiavania osobnej hygieny
..........
lenkak
23.07.07,14:44
plán predajne - kde sa čo nachádza, stačí aj nakresliť. Kde sú chladničky, regále, proste ako je umiestnená prevádzka.
lenkak
23.07.07,14:48
Ja mám kozmetický kurz to hovorili že nestačí takže musím urobiť skúšky a zaplatit 700,. že vraj ekonomická škola nestačí a pritom sme sa učili o potravinách na škole....no ale ked mám zdravotnú sposobilost takže predsa musím....zrejme dobre na nás zarobia, že to spoplatnili....aký máš názor lenkak....K.

nečudujem sa im, že od Teba požadujú tzv. hyg. minimum. škola nestačí, musia si overiť či aj niečo vieš.
Na nete nájdeš aj tézy.
P.S. Potraviny a kozmetika strašný rozdiel.
Pozri si Potrav, kódex a Potrav. zákon, na oba som už link pripájala.
kolett
23.07.07,15:58
lenkak dakujem vela si mi pomohla ...teraz už len makať..Bože kedy to všetko urobím....bude to poriadna robota......ešte raz Ti ďakujem .....K.
lenkak
23.07.07,17:52
keď nebudeš niečo vedieť nájsť, tak napíš.
kolett
24.07.07,06:28
Ahoj lenkak.....bola by si milá poslať mi tie súbory na HACCP aj na teploty.príloha č.4/..jednoducho neviem ich otvoriť....a potrebujem súrne .....dík..K.
lenkak
24.07.07,15:39
posielam ešte raz, mne fungujú.
0sunshine0
13.08.07,15:02
LenkaK

Lenka si super, aj mne to velmi pomohlo. Ideme otvarat bufet, uz za dva tyzdne, a ani neviem, ci to vsetko stihnem dovtedy popisat, kedze este nemam zariadenu prevadzku. Ale toto mi velmi pomohlo. Ked som sa obracala na "znamych", co pracuju v tejto oblasti, kazdy sa z toho vykrucal, ze to co ma on, mne nebude sediet na moj bufet... proste mi to nikto nechcel dat, ze oni za to zaplatili ... (preco by mi pomohli, ved nech si zaplatim aj ja... asi tak mi to pripadalo).
Keby bolo viac takych ludi ako si ty, svet by bol jednoduchsi. Este raz dakujem, prajem ti vela stastia vo vsetkom, do coho sa pustis. Si fakt jednicka.
lenkak
13.08.07,17:37
0sunshine0
ďakujem, nech sa aj tebe darí, keby niečo ozvi sa.
aninamen
15.10.07,07:48
lenka, díky moc, ja už mám z toho také stresy... tak idem písať aj ja, lebo ma hygienici naháňajú..
aninamen
15.10.07,07:50
a ešte som sa zabudla opýtať.. ja výrobu nemám a tabuľky o teplotách, sanitáciu a pod. žiadajú aj odo mňa. som z toho jeleň..
lenkak
15.10.07,17:44
ak máš niektoré potraviny chladené, resp mrazené, tak tabuľky budeš potrebovať. A nemusíš mať výrobu.
lubica78
18.10.07,14:13
ahojte,potrebovala by som HACCP ,ale pre malu restauraciu.bude sa tam varit.chcela by som len vidiet nejaky vzor,aby som si to mohla vypracovat sama.viem,ze tam maju byt nejake grafy o priprave jedal,atd....nebudem platiť nejakym uzernikom,ked si mozem sadnut ku PC a vypracovat cokolvek.PS pre Lenku:pouzila som to tvoje HACCP,ktore si tu uviedla(samozrejme sa to prrisposobilo)a na hygiene mi povedali,ze to je len prevadzkovy poriadok.....???:eek::eek::eek:
lenkak
18.10.07,17:50
lubica78
ja som ale ku všetkým príspevkom dopísala, že treba do toho HACCP pre výrobu doplniť celý VÝROBNÝ POSTUP, celú TECHNOLOGIU. To bolo určené len pre tých, ktorý nič nevyrábajú a majú len balené potraviny. Keďže ty budeš variť, t.j. že budeš prichádzať do styku s nebalenými surovinami a jednotlivé potraviny budeš používať na prípravu studených či teplých jedál tak sa vôbec nečudujem, že im to nestačilo. Potrebuješ doplniť celé CCP1, CCP2. A to od výber surovín, prípravu, použitie, až následný predaj. A k tomu presný postup, od váženia, čistenia, preberania, merania...
Nezabudni na presný popis všetkých jedál, ako ich budeš pripravovať, či studené, či teplé jedlá a takisto aj popis jednotlivých strojov, ak máš, výber hrncov, náradia, pomôcok.
Ťažiarová
25.10.07,09:01
Ahojte poraďáci. Lenka mám k tebe veľkú prosbu. Idem rozbehnúť pizzériu a potrebujem vypracovať HCCP. Mohla by si mi poslať nejaký vzor na výrobu, aby som mala z čoho vychádzať. Vopred veľmi pekne ďakujem a želám vám všetkým pekný a úspešný deň.
Ťažiarová
25.10.07,09:03
oprava...HACCP, ďakujem
lenkak
25.10.07,17:41
Vzor som sem prikladala na klasické nebalené potraviny ale na pizzériu som nerobila, (iný typ výroby som mala). Ale treba napísať presný postup výroby. Technógiu a aj popis strojov u Teba asi pec, ktoré musia zodpovedať normám EU. Takisto mať od strojov certifikáty. To všetko musí byť v haccp. Takisto aj koľko druhov pizze budeš ponúkať, sprav si základný postup na cesto, a potom na jednotlivé druhy už budeš len dopisovať cesto + doplnenie príloh. Všetky rozpíš podrobne. A potom už Ti zostáva váženie, meranie, napr. múky, od akých výrobcov budeš potrebovaj jednotlivé suroviny. Budeš ponúkať len pizzu? Preštuduj si celú tému, nájdeš tu toho viac.
jozefsk
29.10.07,17:30
Dobrá rada a už spracovaná je v knihách z vydavateľstva Epos .
http://www.epos.sk/index.php?page=prodlist&openmenu=14&id=14
Ťažiarová
30.10.07,06:07
Veľmi si mi pomohla, ďakujem a želám Vám všetkým úspešný deň.
PPatricius
12.11.07,19:39
Troška sa zapojím do debaty.

Kamarát má len pizzériu a keď som sa sním bavil o HACCP, povedal že by to nevypracoval ani do dôchodku, po návšteve hygieny to chcel zavrieť.
Našťastie našiel firmu z Topolčian, konzultujú aj so samotnou hygienou. Tak to pre neho dobre dopadlo.

P.S. Obdivujem ľudí s tohoto odboru...hygiena má na tieto prevádzky neuveriteľné požiadavky, aj keď je to vlastne dobre...pre nás zákazníkov ;)
karol x
16.01.08,14:52
môžete mi poslať kontakt na tú firmu z topoľčian? skúsim konzultovať.
Monky
16.01.08,17:47
Ahojte. Neviete mi niekto prosím Vás poradiť? Môj problém spočíva v tom, že príde ku mne hĺbkový audit zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Zaujímalo ma na čo všetko sa zamerajú a na čo nemajú právomoci. Údajne sa chystajú aj na účtovnícku kontrolu. Mám výrobu-pekáreň. Za nejaké info vopred ďakujem...:(
321totti
17.01.08,23:02
ahoj lenka chcel by som sa ta opitat na hygienu lebo chcem bufet kde by som robil bagete a aj zapekal ich jake su na to normy??? dakujem
karol x
18.01.08,13:45
Ak by mal niekto záujem pripájam návrh prevádzkového poriadku. Na regionálnych úradoch verejného zdravia sú ochotní ludia-aj poradia.
lenkak
18.01.08,17:51
ahoj lenka chcel by som sa ta opitat na hygienu lebo chcem bufet kde by som robil bagete a aj zapekal ich jake su na to normy??? dakujem

potrebuješ vypracovať HACCP, kedže budeš manipulovať s potravinami.
Pozri si Potrav. kódex.
http://www.svssr.sk/sk/legislativa/kodex/kodex.asp
Marikal
19.01.08,10:08
Robím poradenstvo k vypracovaniu prevádzkového poriadku a HaCCP. V prípade záujmu sa mi ozvite.
jatmz
23.01.08,20:00
lenka, nic v zlom ale v potr. kodex stacit nebude, treba pozred aj nariadenia ES č. 852 a 853/2004 a dalsie vynosy, treba len vela googlit :((
lenkak
23.01.08,20:02
samozrejme, že info si treba hľadať, a som len rada, keď sa aj nejakú nariadenia sem prilepia.
jatmz
23.01.08,20:09
Ahojte. Neviete mi niekto prosím Vás poradiť? Môj problém spočíva v tom, že príde ku mne hĺbkový audit zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Zaujímalo ma na čo všetko sa zamerajú a na čo nemajú právomoci. Údajne sa chystajú aj na účtovnícku kontrolu. Mám výrobu-pekáreň. Za nejaké info vopred ďakujem...:(

to o com pisete as realizuje po novom a bude to bezne, prakticky maju pravo na cokolvek a ste povinny byt spolusucinny, doporucujem pozret nariadenie ES č.854/2004 a č. 882/2004 a nas zakon o potravinach č. 152/1995 (ten najdete aj so vsetkymi implementovanymi zmenami na stranke statnej veter. spravy)
co sa tyka toho auditu treba si dat hlavne doporiadku vsetky dokumenty, hlavne na to je audit zamerany...sama papierovacka
gretka75
26.01.08,14:58
ahojte !!chcela by som sa pridat aj ja a podakovat hlavne lenke za ten vypracovany plan!!!
peterbartos
31.01.08,15:23
ahoj lenkak .... aj ja potrebujem pomoc... tiez by som potreboval pomoct z Haccp k vyrobe a predaju zmrzliny .....len sa neviem na teba nakontaktovat... tak ak si to budes citat prosim ta ozvi sa mi...lebo je to tu na nepochopenie
lenkak
31.01.08,19:29
čo konkrétne potrebuješ?
Budeš vyrábať zmrzlinu ty?
lenkak
31.01.08,19:56
peterbartos
01.02.08,07:40
potrebujem HACCP pre vyrobu zmrzliny varenou cestou ako i predaj ale nie standardnym sposobom...len to tu nechcem rozpisovat.... nemohli by sme sa dohodnut ze ti tu dam moju emailovu adresu a by si mi napisala???a tam by som ti povedal presne o co ide...hm??dik .
email : bartospeter2(zavinac)zoznam.sk
prosim ozvi sa dik :)))
lenkak
04.02.08,16:41
varenou cestou, to je pekný oriešok, ozvem sa na mail, resp.posielam mail.
gutan52
09.02.08,16:59
Lenka - radíš mimoriadne dobre a pružne. Poradíš aj nám? Ak môžeš, tak prevádzkový poriadok pre Lakáreň. Ďakujem Danica
Prue
09.02.08,20:42
Lenka - radíš mimoriadne dobre a pružne. Poradíš aj nám? Ak môžeš, tak prevádzkový poriadok pre Lakáreň. Ďakujem Danica

Lakáreň alebo lekáreň?:eek: Ak to bola lekáreň, tak možno ti pomôže ako vzor prevádzkový poriadok pre dentálnu prax.
lenkak
10.02.08,19:01
Lenka - radíš mimoriadne dobre a pružne. Poradíš aj nám? Ak môžeš, tak prevádzkový poriadok pre Lakáreň. Ďakujem Danica

ja mám skúsenosti s výrobou a potravinami, od tohto je ďaleko lekáreň. No skús prílohu od Prue.
gutan52
14.02.08,22:00
Lakáreň alebo lekáreň?:eek: Ak to bola lekáreň, tak možno ti pomôže ako vzor prevádzkový poriadok pre dentálnu prax.

Ano, je to Lekáreň.
Prue, ´dakujem Ti. Už sa približujeme k tomu PP. Nedal by sa tento zubársky zameniť za lekárenský? Pozri sa mi prosím Ťa na to a odpíš mi. Danica
pracovisko
15.02.08,04:58
Toto som si kedysi uložila, neviem, či to pomôže, treba však zmeniť dezinfekčné prípravky za aktuálne aj s expozičnou dobou.
gutan52
15.02.08,18:30
Toto som si kedysi uložila, neviem, či to pomôže, treba však zmeniť dezinfekčné prípravky za aktuálne aj s expozičnou dobou.

si milá, ďakujem Ti, ale ja naozaj mám už Hygienický režim.
Chýba mi ale Prevádzkový poriadok lekárne. O ten prosím aj ďalej.

Asi by som mala ísť pozrieť na Porade Lekáreň a tam položiť moju požiadavku. Ale budem rada, ak dostanem odpoveď tu, alebo kde mi poradíte.
Stále verím že sa to podarí... veď ak PánBoh dá , aj motyka vystrelí ... Danica

:rolleyes:
lenkak
15.02.08,19:08
Mackovka
27.02.08,06:39
Chcem sa poradiť ohľadom školskej jedálne. Škola zmenila zriaďovateľa - teraz obec. HCCP má z predchádzajúceho obdobia - keď pokyny posielalo ministerstvo - veľmi podrobne spracované. Režim sa dodržiava, ale pokyny sú pekne staré. Ako je to s tou verifikáciou. Treba podľa vás robiť aktualizáciu. A ak áno - ako. Vďaka
hviezda5
26.03.08,10:50
ahoj leni, si srasne super ako vidim a citam. nemohla by si mi pomoct so zacatim vyroby zmrzliny. mam jeden super recept z turecka a chcela by som to tu pomalicky rozbehnut. co na to vsetko potrebujem?
lenkak
26.03.08,19:33
veľa vybavovačiek, hlavne ak je to recept na výrobu s tepelnou úpravou. Vtedy je hygiena asi to najväčšie trápenie.
lukashko
27.03.08,08:59
je tu ta lenka ja by som to potreboval do restiki to haccp aj s barom....pls posles mi to??
hviezda5
27.03.08,10:01
Diky leni, prosim ta nemozes mi preposlat dake info, ako petrovi bartosovi na emailik (hviezda5@yahoo.com), aj ja totizto budem zmrzlinu upravovat tepelnou upravou. Zatial ti velmi pekne dakujem.
lenkak
27.03.08,18:52
Hviezda skús sa skontaktovať s Petrom, on sa tiež trápil so zmrzlinou. Nebola to žiadna sranda.
Pre mňa by bolo lepšie, keby si sa priamo opýtala, čo chceš vedieť. Pozri sa len na Potravinový kódex, koľko tam je info. Niečo Ti ale poslať môžem.
lenkak
27.03.08,18:55
je tu ta lenka ja by som to potreboval do restiki to haccp aj s barom....pls posles mi to??

Stiahni si prílohu z prvej strany, alebo z dokumentov. Prerob si to na svoje podmienky. Na to Ti postačí úplne to, čo som priložila, pokiaľ nebudeš mať nebalené potraviny.
v.gregusova
11.05.08,11:16
Dobry den vie mi niekto poradit ako by mal vyzerat HACCP pre pokrmy. Neviem si s tym dat rady.
Marikal
11.05.08,15:16
Dobry den vie mi niekto poradit ako by mal vyzerat HACCP pre pokrmy. Neviem si s tym dat rady.
HACCP pre pokrmy je odborná gastronomická záležitosť. Každý druh pokrmu má svoje HACCP, pretože čo surovina, to iný kritický kontrolnú bod. HACCP v preklade znamená vlastne analýzu kritických kontrolných bodov...nedá sa to len tak ľahko opísať, hoci viem presne ako to má vyzerať.
v.gregusova
11.05.08,18:34
ja robim HACCP pre jeden pokrm, ale potrebovala by som nejaky vzor podla ktoreho by som vedela ci postupujem spravne.
v.gregusova
11.05.08,18:46
dajte sa na tejto stranke na dokumenty, tam na hygienu je tam časť z jednej dobrej knihy a aj konkretna ukazka HACCP.
mystic
23.06.08,11:03
Dalo by sa o HACCP napísať trošku viac? tak učebnicovo :)
isomng
27.06.08,11:40
skúšam
isomng
27.06.08,11:44
Dobrý deň prajem všetkým zúčastneným! Som v práci krátko (cca týždeň), potrebovala by som zistiť nejaké ino. Bola u nás kontrola a chce doplniť nejaké veci ohľadom HACCP. Vedel by mi niekto pomôcť s vytknutými oblasťami? Jednou z nich je: Opatrenia a postupy na zabezpečovanie odvrátenia rizika ako: a)systém sťahovania z trhu
b) systém oznamovania orgánom veterinárnej správy
c) postup zneškodnenia nebezpečných výrobkov.

Vypracovať havarijný plán údržby.

Kde by som mohla nájsť nejaké ino?

Veľmi ďakujem!
psujeta
17.07.08,08:24
asi si to zamenil so zoznamkou?
carino
25.07.08,05:48
Ahoj Lenka..prosim ta nevedela by si mi pomoct s vyrobnym procesom pre restauraciu?velmi by si mi tym pomohla...potrebujem to dost rychlo...prosim..
carino
25.07.08,05:50
Prosim ta ak by sa dalo tak mi tu napis...bola by si velmi zlata...dakujem
Marikal
25.07.08,19:00
Ahoj Lenka..prosim ta nevedela by si mi pomoct s vyrobnym procesom pre restauraciu?velmi by si mi tym pomohla...potrebujem to dost rychlo...prosim..
Čo konkrétne potrebuješ?
Inspektor
30.07.08,05:58
Tento zákon na zdravotny preukaz bol vlastne vynos 981/1996-100 ktory bol zruseny 1.1.2008
Inspektor
30.07.08,06:23
prvá strana:
firma xyz, adresa







PREVÁDZKOVÝ REŽIM
PROJEKT HACCP



KONTROLNÉ KRITICKÉ BODY PRI VÝROBE A PREDAJI ...







Júl 2007
prednu stranu treba doplnit o vypracoval, overil a schvalil lebo inak sa povazuje HACCP plan za nevypracovany a to sa povazuje za velku nezhudu a kvoli tomu sa moze audit ukoncit - hrozi uzatvorenie prevadzky
Inspektor
30.07.08,06:25
a ešte som sa zabudla opýtať.. ja výrobu nemám a tabuľky o teplotách, sanitáciu a pod. žiadajú aj odo mňa. som z toho jeleň..
Neviem preco si z toho jelen. Ak mas predajnu a v nej chladnicku tak evidenciu teplot musis mat, a sanitacia ..... sak nebudes predavat po kolena v blate budes mat predajnu pekne cistu no a na to musis mat papier ( to je z EU )
lepka
30.07.08,06:34
Toto je tak troškumimotemy ale ten plán nie je plán HACCP,ale plán HAACCP ( Hazard analysis and critical control point),len k tomu, aby to bolo správne pri vypracovaní:o
Inspektor
30.07.08,06:41
to o com pisete as realizuje po novom a bude to bezne, prakticky maju pravo na cokolvek a ste povinny byt spolusucinny, doporucujem pozret nariadenie ES č.854/2004 a č. 882/2004 a nas zakon o potravinach č. 152/1995 (ten najdete aj so vsetkymi implementovanymi zmenami na stranke statnej veter. spravy)
co sa tyka toho auditu treba si dat hlavne doporiadku vsetky dokumenty, hlavne na to je audit zamerany...sama papierovacka
suhlasim s touto odpovedou audit z veteriny je zamerany len na system HACCP a vsetko co sa tyka tohto planu. Papiere, evidencie, skolenia, doklady .....
krissty
30.10.08,14:38
...nevie mi niekto poradit ako mam napisat pisomne vyhlasenie k: Oznamenie o zacati konania, vyzva na podanie vyjadrenia....co sme dostali od hygieny??? to mam na kazdy jeden bod co nam vycitaju odpovedat, alebo staci ze jednoducho boli zavady odstranene....no fakt neviem
lenkak
31.10.08,09:40
myslím si, že postačí aj oznámenie o odstránení všetkých závad. Do oznámenia by som uviedla ich značku/ č. listu.
krissty
04.11.08,12:01
a mam este jednu otazocku : mam napisat nejaku Dokumentaciu o popise cinnosti, ktoru mam prilozit k ziadosti o povolenie prevadzky, stretli ste sa s tym u niekto...diky
lenkak
04.11.08,20:06
napíšeš všetko čo budeš predávať.
karol x
11.11.08,18:27
Chcem sa spýtať, či existuje nejaký vzťah medzi HACCP a povinnosťami prevádzkovateľa fast food reštaurácie podľa zákona o veterinárnej starostlivosti. Prevádzkovateľ tu plánuje predávať napr. aj mäsové prílohy v bagetách. Prípadne vie ma niekto navigovať na tému motajúcu sa okolo povinností prevádzkovateľa vyplývyjúce zo zákona o veterinárnej starostlivosti. ĎAkujem
jenesa
19.11.08,10:59
ahojte....vie mi niekto poradit? chcela by som otvorit na dedine obchod s potravinami....a potrebujem vediet ci su nejake kontretne kriteria ako by mala prevadzka vyzerat? chcela by som totiz prerobit garaz. vopred dakujem za odpovede.
FrantišekHimič
19.11.08,11:26
Dobrý deň, nikde nemôžem nájsť vzor prevádzkového poriadku pre potraviny, nepomôžete mi ?
velvet
19.11.08,16:19
ahojte....vie mi niekto poradit? chcela by som otvorit na dedine obchod s potravinami....a potrebujem vediet ci su nejake kontretne kriteria ako by mala prevadzka vyzerat? chcela by som totiz prerobit garaz. vopred dakujem za odpovede.

Svetlá výška miestnosti musí byť 2,6 metra. Takže garáž asi vyhovovať nebude...všetko nájdeš v knihe "Potravinový kódex SR".
velvet
19.11.08,16:21
Dobrý deň, nikde nemôžem nájsť vzor prevádzkového poriadku pre potraviny, nepomôžete mi ?

Do vyhľadávača tu na porade naťukaj "prevádzkový poriadok pre potraviny"...vyjde Ti množstvo tém, určite tam nájdeš čo potrebuješ.
jenesa
20.11.08,14:45
Svetlá výška miestnosti musí byť 2,6 metra. Takže garáž asi vyhovovať nebude...všetko nájdeš v knihe "Potravinový kódex SR".
dakujem za radu....ta vyska je v poriadku ale z toho potravinoveho kodexu som sa moc nedozvedela, to sa vacsinou zameriava na vyrobu potravin...ja by som potrebovala take rady typu ako napr. ta vyska stropu a tak...
marianna bušova
24.11.08,17:25
lenkak aj ja dakujem niečo som si od vas stiahla trapim sa kôli hccp už dlho ďakujem za prispevky cmuk maja
marianna bušova
24.11.08,18:19
lenka ak môžeš poradiť :potrebujem hccp na pekáreň ak môžeš pomôcť tak nejaky vzor ja si to už spracujem inak super hlavička inteligentná to sa málo počuje ďakujem maja cmuk
lenkak
25.11.08,08:21
na pekáreň som nerobila, ale treba presný postup výroby popísať, a teda aj nejaké popisy čo sa týka piec, či splňujú všetky požiadavky hygieny, normy EU, takisto ich údržba, manipulácia, výrobcu piec popísať...
marianna bušova
25.11.08,12:13
lenkak a vieš poradie ako ma byť hccp napísané?niečo viem ale musím sa potrápiť s postupmi pri výrobe riadna haluz .ak mi môžeš ešte niečo poradiť budem ti vďačná cmuk maja........
lenkak
25.11.08,12:20
už som to tu niekde dávala, prikladám teda ešte raz:

Systém HACCP sa skladá z týchto častí:
1. Analýza nebezpečia a posúdenie jeho závažnosti a rizika.
2. Identifikácia kritických kontrolných bodov CCP
3. Špecifikácia kritérií k ochrane zdravotnej a hygienickej bezchybnosti na každom CCP.
4. Určenie kontrolných metód na sledovanie kritérií na každom CCP - monitoring
5. Bezprostredné vykonanie nápravných opatrení - intervencíí, pokiaľ sa monitoringom zistí, že kritéria nie sú splnené
6. Vypracovanie záznamov a vedenie dokumentácie
7. Overenie funkcie systému

A doplň si ešte popis výrobku, spomínala si hot-dog. Ak ešte niečo iné predávaš, popíš aj to.

HOT-DOG sa pripravuje z čerstvého rožku, rožky sa kupujú v .................... Prekrojí sa špička a dá sa ohriaťdo hot-dogového stroja. Medzi tým sa v hot-dogovači uvarí párka, kupuje sa v ....................... Na špic stroja sa potisne rožok, spraví sa tam medzera, kde sa pridá horčica, a potom sa vloží do medzery párok.

Pre všetky výrobky platí:
1. Výber surovín - CCP1
Nebezpečie:
Všetky potraviny musia byť zdravotne neškodné, kvalitné a nesmú sa používať po dobe spotreby. Pri nesprávnom výbere surovín hrozí nebezpečie nákazy:
- Salmonellou spesies (enteritidis)
- Toxikogénnymi plesňami
Kritéria:
suroviny musia byť bez zjavných zmyslových zmien (zmena chuti, vône, farby, konzistencie).
Monitoring:
kontrola dokumentácie
Nápravné opaternia
- suroviny, ktoré zmenili svoje vlastnosti, prekročili dobu spotreby a nezodpovedajú hygienickým požiadavkam, nesmú byť použité.
2. Skladovanie - CCP2 - máš v prílohe
3. Váženie - CCP2 - toto asi na Hot-dog nebudeš potrebovať, ale pre istotu Ti to píšem, neviem čo všetko budeš predávať
Nebezpečie:
môže dôjsť ku kontaminácii surovín pri používaní znečistených váh a odmerných nádob
Kritéria:
na váženie surovín musia byť vyčlenené jedny čisté váhy a odmerné nádoby
Monitoring:
kontrola záznamu čistenia a dezinfekcie
vizuálna kontrola
Nápravné opatrenia:
- opakované čistenie váh a odmerných nádob po aj pred každým použitím
- poučenie zamestnancov o dodržiavaní čistoty a osobnej hygieny
4. Uchovávanie hotového výrobku - CCP1
Nebezpečie:
skladovanie pri nevhodnej teplote umožňuje kazenie
Kritéria:
skladovanie v zásobníkoch pri teplote -8°C po dobu max. 24hod. od zmrazenia (mrazené výrobky)
Monitoring:
- meranie teploty
- kontroly
5. Predaj hotového výrobku - CCP2
Nebezpečie:
krížová kontaminácia mikroflórou prostredia
Kritéria:
správne skladovanie
Monitoring:
- meranie teploty
- kontrola doby
- dodržiavanie osobnej hygieny obsluhujúceho personálu
Nápravné opatrenie:
- poučenie zamestnancov
- čistota a dezinfekcia prostredia
marianna bušova
25.11.08,13:05
:rolleyes:;)velice prevelice ďakujem si trieda idem pisať cmuk
bramblik
26.11.08,09:18
Mila Lenko,hltala jsem vsechny tve rady ohledne HACCP od roku 2005:) nejsem ze Slovenska,ale na ceskych strankach jsem takove rady nikde nenasla a jsem z toho nadsena:)jestli uz toho neni mnoho,nasla by sis chvilku a poradila mi s HACCP pro cajovnu?pripravujeme caje a na jidlo mame jen susene plody a toasty se syrem a sterilovanou zeleninou. dekuju za vsechno,co pro nas delas:)
luek
28.11.08,09:50
Ahoj mohol by som z vás niekoho poprosiť o pomoc ?? Potrebujem do školy vypracovať systém HACCP na mäsový tepelne neopracovaný výrobok (Lovecká saláma napr.) ale nikde som nezohnam technologický postup výroby takéhoto určitého výrobku mohol by mi ho prosím niekto poslať bol by som vám veľmi vďačný. Už som s toho zúfalý neviem s tým pohnúť :((
lenkak
30.11.08,20:45
Mila Lenko,hltala jsem vsechny tve rady ohledne HACCP od roku 2005:) nejsem ze Slovenska,ale na ceskych strankach jsem takove rady nikde nenasla a jsem z toho nadsena:)jestli uz toho neni mnoho,nasla by sis chvilku a poradila mi s HACCP pro cajovnu?pripravujeme caje a na jidlo mame jen susene plody a toasty se syrem a sterilovanou zeleninou. dekuju za vsechno,co pro nas delas:)

sušené plody ak sú od dodávateľa v uzavretom obale, problém nevidím, skôr ak si ich sušíte sami a máte nejakú receptúru na čaje.
Čo sa týka toastov, tam stačí popísať presný postup výroby, od nákupu počiatočných surovín až k predaju k zákazníkovi.
lenkak
30.11.08,20:48
Ahoj mohol by som z vás niekoho poprosiť o pomoc ?? Potrebujem do školy vypracovať systém HACCP na mäsový tepelne neopracovaný výrobok (Lovecká saláma napr.) ale nikde som nezohnam technologický postup výroby takéhoto určitého výrobku mohol by mi ho prosím niekto poslať bol by som vám veľmi vďačný. Už som s toho zúfalý neviem s tým pohnúť :((

pochybujem, že niekde zoženieš presný postup výroby určitého výrobku. Haccp pre mäsiareň nájdeš v dokumentoch, skús si vyhľadať, ale nie je to výroba určitej salámy. Skús sa zamerať na iný druh mäsa, v Potravinovom kódexe nájdeš toho o mäse a mäs. výrobkov dosť informácii.
www.svssr.sk/sk/legislativa/kodex/kodex.asp
bramblik
01.12.08,07:45
dekuju,pokusim se s tim nejak popasovat,snad to bude kontrolnim organum vyhovovat :-)Preju hodne uspechu v tom co delas :-)
lenkak
01.12.08,21:09
ďakujem, momentálne ma zamestnáva synček, a nejaké účto, s hygienikmi už len okrajovo.
luek
02.12.08,10:20
Dakujem :) ono je to prave v tom ze profka mi dala taky masovy vyrobok a zmenit to nemozem a nikde to nieje tak to vyzera ze to bude hadka o zapocet :(
velvet
02.12.08,20:08
Dakujem :) ono je to prave v tom ze profka mi dala taky masovy vyrobok a zmenit to nemozem a nikde to nieje tak to vyzera ze to bude hadka o zapocet :(

Obráť sa priamo na mäsovýrobu v nejakom podniku. Dokáž im že to je naozaj práca so školy a nie priemyselná - potravinová špionáž, a určite Ti poradia ;):D
luek
05.12.08,19:13
Mohol by mi prosim niekdo poslat na email dva formulare nie vypisane ciste potrebujem to ako prílohu trebars nieco ako formular skladovania, alebo hygieni na pracovisku, formular pre zaznamenavanie poruch ???
judyt@centrum.sk
04.01.09,13:20
Ja by som chcela vyrabat bagety. Co vsetko k tomu budem potrebovat? Precitala som skoro celu historiu, ale vsetci riesite viac menej predaj. Ja chcem len vyrobnu. Kde to mozem robit? V akych priestoroch a tak. Kto mi poradi?
karol x
05.01.09,08:46
Ja by som chcela vyrabat bagety. Co vsetko k tomu budem potrebovat? Precitala som skoro celu historiu, ale vsetci riesite viac menej predaj. Ja chcem len vyrobnu. Kde to mozem robit? V akych priestoroch a tak. Kto mi poradi?
podla toho, co viem budete potrebovatasi toto:

1) zivnostensky list
2) osvedcenie vydane hygienou (urad verejn. zdravotnictva), ze mozete pracovat s potravinami o odbornej spôsobilosti na vykonávanie EPIDEMIOLOGICKY ZÁVAŽNÝCH ČINNOSTÍ, alebo patricne vzdelanie
2) zdravotny preukaz - vyda obvodny lekar
3) priestory - obecny urad musi vydat suhlas na zmenu vyuzitia stavby, pokial tam bola doteraz ina prevadzka ako vyrobňa bagiet
(blizsie o podmienkach na priestory sa informujte priamo na úrade)-vzťahuje sa na to množstvo legislatívy. o HACCP ste sa uz určite v tejto sekcii dočítali dosť, ale to ešte určite nebude všetko.
4) pri otvorení prevádzky školenie BOZP pre zamestnancov


skuste zbierat informacie dalej, snad sa dozviete presnejsie info.ak ma ešte niečo napadne doplnim. určite som neuviedol všetko.
lenkak
05.01.09,15:36
pre zamestnancov takisto platí mať:
odbornú spôsobilosť na vykonávanie EPIDEMIOLOGICKY ZÁVAŽNÝCH ČINNOSTÍ, alebo patricne vzdelanie
judyt@centrum.sk
05.01.09,18:23
zamestnancov nebudem mat, takze toto odpada,
nieco o tych priestoroch , a narokoch na priestory ma zaujima najviac
najzaujimavejsie je ze skolske bufety kde robia bagety taketo haccp nema ziadny na ktory som sa spytovala, a ani nie je mozne to riesit v priestore 2x3m, a bagety robia, a co takto keby som chcela nie len skladat jedlo do kopy ale napriklad uvarit nejaku polievku a predavat ju, co treba k tomu?
lenkak
05.01.09,21:43
výrobný postup. A záleží akou formou budeš podávať jedlo. Či si budú môcť si ľudia sadnúť, alebo...
judyt@centrum.sk
08.01.09,10:15
ja to jedlo chcem predavat bufetom, nie koncovemu zakaznikovy, takze ja urobim bagetu (100ks) a predam bufetu, ale vcera som bola na hygiene a tak ma odstrasili ze som sa vcera aj bala dat jedlo do ust, lebo podla ich pravidiel potravin.kodexu som uz urcite z tych bacilov co som doma pojedla zomrela
lenkak
08.01.09,15:27
oni zbožňujú strašiť, treba si poriadne naštudovať všetky ich pripomienky, a zvážiť či stoja za to, pustiť sa do neľahkého boja.
solutions
14.01.09,17:30
dobrý deň

chcel by som otvoriť krčmu. keby mi niekto vedel pomôcť čo všetko budem potrebovať? je potrebné pre krčmu HACCP? prosím vás o pomoc. ďakujem.
lenkak
15.01.09,07:28
ak budeš predávať len uzatvorené potraviny, zabalené, tak nie. Ale prevádzkový poriadok so sanitáciou áno.
jopo
20.01.09,17:04
Otvaram male potraviny, vie mi niekto poradit co mam vsetko vybavit?
zatial viem len o:
- colnica na predaj alkoholu
- ziadost na hygienu pre schvalenie prevadzky a prevadz. poriadku
- zivnostensky urad o zriadeni prevadzky

vie niekto este o niecom? Niekde som cital ze treba aj na veterinu niekde ziadost poslat a oznamit im ze sa zriaduju potraviny.

palo
foool
04.02.09,20:52
Tu je výcuc z HACCP ale iba pre potravinárstvo, nie na výrobu, lebo potom je potebné uviesť priamy postup výroby, takisto aj sanitácie. Pre oblasť predaj potravín stačí toto. Ja nakoľko mám aj výrobu som musela si značiť aj teploty. Je to potrebné, stačí si priloženú tabuľku upraviť podľa potreby.
Lenka, dakujem za uzitocne priklady. Ked si robila to HACCP, vychadzala si isto z nejakeho vseobecneho dokumentu, ktory i si prisposobila... ktory to bol? Vies mi ho poslat? Dik., j.
lenkak
05.02.09,19:42
vychádzala som s hygienou...
veľa nájdeš na:
http://www.svssr.sk/sk/legislativa/kodex/kodex.asp
Dobrejedlo
04.03.09,22:31
Dobry den, prosim, je tu uz niekde uvedene, co vsetko treba zariadit a urobit, ked chcem prevadzkovat stanok s jedlom, kde sa bude jedlo aj pripravovat, kde by sa dalo aj vonku sediet? Je nejaky rozdiel, ak planujem celorocnu alebo sezonnu prevadzku? Vopred dakujem za odpoved. Martin
lenkak
05.03.09,18:18
nie je rozdiel. Všetko platí tak ako pre celoročnú prevádzku tak aj pre sezónnu. Miesto máš?Haccp budeš potrebovať a takisto si aj pokecať s hygienikmi čo všetko budú od Teba požadovať aby si splnil všetky normy...
Dobrejedlo
06.03.09,10:46
Dakujem, Lenka. Prosim, mohla by si mi napisat trochu viac detailov? V oblasti legislativy okolo predmetu mojho zaujmu o podnikanie sa nevyznam, este som na vlastnu past nepodnikal. Mna laka varit azijske jedla vo woku plus este nieco dalsie, chcem varit vonku resp. v otvorenom zastresenom priestore na cerstvom vzduchu a aby zakaznici videli proces varenia - tzv. frontcooking. Nechcem varit vnutri a jedlo iba podat cez okno. Vonku by bolo niekolko zastresenych miest na sedenie a samozrejme moznost vziat si jedlo zabalene so sebou. Nieco na sposob otvorenych stankov s obcerstvenim na roznych festivaloch, ibaze by som bol na jednom mieste. Vopred dakujem za odpoved.
Martin
lenkak
06.03.09,20:11
To máš riadnu výrobu, tak to je zložitejšie. Treba jednoznačne ísť za hygienikmi, nech posúdia tvoje predstavy ako by sa dali splniť. Jednoznačne budú od Teba chcieť Haccp, s presnou technológiou, postupom tvojej výroby, t.j. presný postup tých azijských jedál, akým spôsobom budeš jedlá pripravovať, v čom, kde, prísne hygienicke pravidlá, presné detaily o surovinách a doplnkoch, napr. odkiaľ dovezieš suroviny...
Prepdokladám, že zákazníci budú môcť sedieť iba vonku, nebudeš mať miestnosť, teda by si mal sezónny predaj, o čosi by to malo byť ľahšie, ale určite budeš potrebovať prísun teplej, studenej vody a takisto WC. Či pre Teba, alebo tvojich zamestnancov, s tým rozdielom, že kvôli zákazníkom nebudeš musieť rozlišovať ženské a mužské wc.
evulik1
15.03.09,23:16
Aj ja rozmýšľam nad otvorením zmrzliny, ako sa ti darí.
Robíš zmrzlinu z polotovarov, alebo ju varíš?
-
lenkak
16.03.09,20:12
ak sa pýtaš mňa, tak so zmrzlinou už nerobím, mamina už je dôchodkyňa, tak sme s tým konečne skončili. A ja osobne robila som z polotovarov, ale bola možnosť byť aj pri varenej.
evulik1
03.04.09,08:25
Lenka, ak môžem , prečo už zo zmrzlinou nerobíš , neoplatilo sa? , alebo je to časovo príliš náročné / bez brigádnikov/.
Ja by som si rada otvorila kvalitnú zmrzlinu , ale potrebujem poradiť od skúsenejších ľudi.Ak by si mi chcela pomôcť , napíš mi prosím.Zmrzlina by mala byť cca 50 m od hlavnej cesty pri Bratislave.Mám problémy aj z receptami na výbornú varenú zmrzlinu .Polotovyry sú síce menenj pracné, ale varená, aspoň mne viacej chutí aj keby mala byť drahšia.
lenkak
03.04.09,10:50
s varenou je viacej problémov s hygienickeho hľadiska a aj požiadavky z hygieny sú omnoho náročnejšie.
Ako ukážka: máš pasterizátor?
Prečo som skončila? Nechceli sme už do toho investovať, hygiena nám nechcela schváliť stroje, nakoľko už nevyhovovali normám eu. Sk áno, ale nie eu, ona pokračovala, ale už len s kupovanou, ale to už nie je ono. Ja sa venujem účtovníctvu pri malom synčekovi.
lenkak
03.04.09,10:54
je to časovo náročné a receptúry sú veľmi drahé.
ami2
07.04.09,11:09
Dobrý deň.Ako je to s HACCP a internetovým obchodom?Jedná sa o dietetické potraviny.Tovar príde a hneď aj odchádza.Nejaká zásoba aj doma.Len už zabalené potraviny.
ami2
08.04.09,19:07
vie mi prosím niekto poradiť?
andysa85
08.04.09,20:30
zamestnancov nebudem mat, takze toto odpada,
nieco o tych priestoroch , a narokoch na priestory ma zaujima najviac
najzaujimavejsie je ze skolske bufety kde robia bagety taketo haccp nema ziadny na ktory som sa spytovala, a ani nie je mozne to riesit v priestore 2x3m, a bagety robia, a co takto keby som chcela nie len skladat jedlo do kopy ale napriklad uvarit nejaku polievku a predavat ju, co treba k tomu?
Pokial dobre viem, k vareniu polievok a iných jedal už potrebujete zvlášť zriadenú kuchynu.
lenkak
08.04.09,20:33
Dobrý deň.Ako je to s HACCP a internetovým obchodom?Jedná sa o dietetické potraviny.Tovar príde a hneď aj odchádza.Nejaká zásoba aj doma.Len už zabalené potraviny.

keďže sa jedná o potraviny, tak určite budú vyžadovať minimálne prev. poriadok. Máš to o to jednoduchšie, že sa jedná o balené potraviny, túto skutočnosť treba oznámiť pri žiadosti o povolenie prevádzky /kvôli zásobe aj doma.
ami2
08.04.09,21:52
viete mi poradiť ako na to /uff,ešte že som na to prišla včas, obchod už o chvíľu otváram/
TSUN
11.04.09,16:24
Zdravím poraďácí
Polovička by si chcela pri dome otvoriť stánok so zmrzlinou. Viete mi poradiť, čo treba na otvorenie prevádzky. Spočiatku by to bola kupovaná zmrzlina, neskôr možno vyrábaná, či je treba mať v priestoroch sociálne zariadenie a pod....
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
PS: ak už je niekde aktívna takáto téma tak sa veľmi ospravedlňujem za tento príspevok

Jozef
lenkak
11.04.09,18:19
hlavne mať splnené hygienické podmienky.
Treba si preštudovať celú túto tému.
Ak budete mať zamestnancov, tak teplú vodu aj wc aspoň pre nich, ak budete mať miestnosť kde sa bude sedieť, tak prístup k teplej vode aj k wc aj pre zákazníkov.
majo22
13.04.09,17:48
Ahoj Lenkak, potreboval by som vééééééééélmi pekne pomoc a radu pri vypracovaní prevádzkového poriadku a posudku rizika pre chránené pracovisko v ktorom bude drogéria, farby.laky, kozmetika a brúsenie nožov. Niečo som už začal robiť, ale momentálne som v koncom a mám z toho poriadny chaos. Ak by si vedela poslať nejaký vzor, samozrejme zaplatím.Ďakujem velmi pekne
lenkak
13.04.09,19:27
potraviny a farby laky to je iné zameranie. Sú tam odlišnosti práve v prevádzkovaní
skús pozrieť
http://www.porada.sk/t10710-prevadzkovy-poriadok.html
patrixo
13.04.09,20:54
Tu je výcuc z HACCP ale iba pre potravinárstvo, nie na výrobu, lebo potom je potebné uviesť priamy postup výroby, takisto aj sanitácie. Pre oblasť predaj potravín stačí toto. Ja nakoľko mám aj výrobu som musela si značiť aj teploty. Je to potrebné, stačí si priloženú tabuľku upraviť podľa potreby.

Lenka, Lenka... Ty si asi študovala na FCHPT resp. CHTF potravinárstvo
lenkak
14.04.09,19:29
Študovala som VŠ, ale nie Fchp technológii.
Prečo? Niečo zlé som písala?
majo22
15.04.09,08:03
Ahoj Lenka, prosím o radu pri vypracovaní posudku rizika a prevádzkového poriadku, mám problém hlavne s kartami bezpečnostých údajov, ktoré uviesť, pretože je ich veľmi veľa, či sú zadelené do nejakých skupín, alebo ich treba na všetky druhy tovarov v prevádzke - drogéria, farby-laky
patrixo
15.04.09,14:47
Študovala som VŠ, ale nie Fchp technológii.
Prečo? Niečo zlé som písala?

NIe nič zlé si nenapísala. Len som si myslel, že si tam študovala - dokonca som bol o tom presvedčený, lebo tam sa tomu tomu venuje pozornosť. No.. tak som s mýlil...
lenkak
15.04.09,19:08
NIe nič zlé si nenapísala. Len som si myslel, že si tam študovala - dokonca som bol o tom presvedčený, lebo tam sa tomu tomu venuje pozornosť. No.. tak som s mýlil...

Tak tam by sa mali tomu venovať, ale ja mám len prax, myslím si, že na potraviny čo sa týka hygienického hľadiska tak dosť veľkú. Nie je sranda robiť s nebalenými potravinami, hlavne keď vieš, čo všetko môžu spôsobiť. A ľudia toto hľadisko nevidia.
Tak som rada, že nepíšem bludy. ;)
lenkak
15.04.09,19:26
Ahoj Lenka, prosím o radu pri vypracovaní posudku rizika a prevádzkového poriadku, mám problém hlavne s kartami bezpečnostých údajov, ktoré uviesť, pretože je ich veľmi veľa, či sú zadelené do nejakých skupín, alebo ich treba na všetky druhy tovarov v prevádzke - drogéria, farby-laky

Majo, ja mám skúsenosti s potravinami.
Ja by som skôr hľadala info v bezpečnostnom poriadku resp. bozp, nie v prevádzkovom. Prevádzkový môže byť súčasťou.
majo22
16.04.09,04:49
Dakujem za radu, niečo popozerám a ked sa mi podarí vyhrat tento boj určite sa podelím o výsledok
lenkak
16.04.09,08:39
majo22
16.04.09,12:49
Ahoj Lenka, ďakujeme Ti aj s manželkou veľmi pekne, veľmi si nám pomohla, dúfam, že to nejako zvládneme a hygiena bude spokojná a hlavne naši budúci zákazníci, pre ktorých to predovšetkým robíme

prajeme príjemný deň
lenkak
16.04.09,15:31
Majo22,
určite to zvládnete a budú spokojné všetky strany.
Nech sa Vám obom darí a nezabúdaj, vždy sa dá všetko spraviť keď sa chce.
majo22
24.04.09,18:20
Ahoj Lenka
len pár info z hygieny, dnes sme boli konzultovať, až na malé chybičky sme to zvládli, aj s Tvojou pomocou, ešte musíme dopracovať niečo z tých kariet a malo by to byt ok, ked to bude komplet určite pošlem, konečná podoba bude mať asi 40-50 strán
bol to ťažký boj ale hádam stál za to
ešte raz dakujeme za užitočné rady janka a majo
verinoque
30.04.09,12:30
pre LENKAK. dakujem za prispevky. precitala som celu historiu a velmi mi to pomohlo. nedocitala som sa vsak nikde, ci potrebuje HACCP aj kaviaren. konkretne - budem podavat napoje (nie capovane), miesane napoje, kupovanu zmrzlinu, kupovane balene zakusky( ktore vsak budem krajat - porcovat). je to uz kontakt s nebalenymi potravinami? a este by som potrebovala vediet, ci pri podani ziadosti na hygienu uz potrebujem mat chladnicky, kavovar, rychlovarnui konvicu? alebo staci mat splnene podmienky na konstrukciu, usporiadanie a vybavenie prevadzkarni? stretla som sa na ruvznz s velkou neochotou odpovedat na akekolvek otazky. :(
vopred dakujem!
veronika
zuzka34
30.04.09,13:12
veronika aj na kaviareň potrebuješ vypracované HACCP a Hygienický zošit s evidenčnými tabuľkami.Chladničky označené podľa určenia aj ostatné miestnosti a zariadenia..Pri podaní žiadosti na hygienu nemusíš mať ešte veci hotové ,no ked prídu do 30dni od podania žiadosti na kontrolu prevádzky už budu konkrétne posudzovať veci a vtedy už to musíš mať hotové tak ako keby si už na druhý deň mala otvoriť.Tovar nemusí byť ešte na sklade. Porciovanie zákuskov- mje to už manipulácia s potravinami a musíš dodržiavať postup narábania, podávania a evidovania.
lenkak
30.04.09,19:09
pre LENKAK. dakujem za prispevky. precitala som celu historiu a velmi mi to pomohlo. nedocitala som sa vsak nikde, ci potrebuje HACCP aj kaviaren. konkretne - budem podavat napoje (nie capovane), miesane napoje, kupovanu zmrzlinu, kupovane balene zakusky( ktore vsak budem krajat - porcovat). je to uz kontakt s nebalenymi potravinami? áno a este by som potrebovala vediet, ci pri podani ziadosti na hygienu uz potrebujem mat chladnicky, kavovar, rychlovarnui konvicu? - nemusíš alebo staci mat splnene podmienky na konstrukciu, usporiadanie a vybavenie prevadzkarni? stretla som sa na ruvznz s velkou neochotou odpovedat na akekolvek otazky. :(
vopred dakujem!
veronika

určite haccp.
darina57
05.05.09,11:55
potrebovala by som zistit kde najdem tabulku o teplotach dakujem
ami2
05.05.09,19:23
Ahojte.Toto som našla je,snáď to pomôže.
lenkak
05.05.09,19:23
pozri link, tam je priložená v prílohe.
http://www.porada.sk/57697-post4.html
čerešňa
06.05.09,06:26
Ahoj Lenka, vedela by si mi poradiť nejaký HCCP pre vývarovňu polievok ?
Marikal
06.05.09,10:37
Vážení!!! Každá prevádzka je individuálna t.j. že všeobecne vypracovaný prevádzkový poriadok a HaCCp je len základ. Tieto plány obsahujú presné zakreslenia a presné popisy prevádzky a technologického zariadenia, systémy zásobovania ...a veľa iných grafov, ktoré M U S I A byť identické s prevádzkou.
lenkak
06.05.09,13:16
Ahoj Lenka, vedela by si mi poradiť nejaký HCCP pre vývarovňu polievok ?

Ahoj, vývarovňu som nemala. Ale treba postupovať podľa Potr. kódexu, Zákonu o potravinách a požiadavkach hygieny. Komplet technologický postup od nákupu potravín až po podanie k zákazníkovi.
ivanka p.
06.05.09,16:22
Ahojte, dopĺňam Lenku a odporúčam pre prevádzkovateľa vývarovne pozrieť Vyhlášku MZ SR č. 533/2007 Z.z. o požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania a dokument EÚ - (ES) č. 852/2004 o hygiene potravín. Je to usmerňovací dokument na spracovanie plánu HACCP, jeho aktualizáciu a praktické aplikovanie priamo v zariadení. Vývarovňa patrí medzi zariadenia spoločného stravovania. Moja rada pre všetkých, ktorí sa boja aplikovania systému HACCP:Ak svoju potravinársku činnosť robíte ako sa má podľa hyg.pravidiel, tak nevidím dôvod prečo sa obávať. Všetky pravidlá len zdokumentujete, oboznámite svojich pracovníkov ako a čo majú robiť a občas skontrolujete dodržiavanie. Systém HACCP je v prvom rade o prevencii a "hasení mimoriadnej situácie", keby náhodou niečo vzniklo vo vašom zariadení. A už vôbec nie je o hŕbe zbytočných papierov. Kontrolný orgán je na to, aby vás "len" skontroloval či fungujete podľa vašich a predpísaných pravidiel. Dúfam, že napísané je aj pochopiteľné. Držím vám palce a prajem veľa trpezlivosti.
grgoliak
08.05.09,14:22
Dakujem
PPatricius
20.05.09,09:22
troška mimo, ale potrebujem urobiť diagram do haccp, nemáte niekto nejaký príklad? Podľa čoho to spraviť? Ide o reštauráciu. Ďakujem
ivanka p.
23.05.09,10:47
PPatricius. Načo konkrétne potrebuješ diagram. Na prípravu jedál, na sanitáciu, atď. ? V tomto je trocha rozdiel, aj keď princíp je v podstate rovnaký. Musíš si určiť kontrolné miesta, kritické miesta s nápravnými a preventívnymi opatreniami a toto zahrnieš do diagramu. Keďže neviem, na ktorú časť procesu to potrebuješ, je moja rada len všeobcná. :)
PPatricius
28.05.09,16:47
treba mi to na prípravu hotového jedla, zatiaľ vďaka za radu;)
lenkak
28.05.09,16:50
ak máš viacero typov jedál, tak tých diagramov by malo byť viac. Hlavne ak sa jedná o úplne inakšie rozličné jedlá.
dzon44
09.06.09,21:14
lenka zlata mam bufet na kupalisku da sa tam pouzit ten tvoj HACCP?
lenkak
10.06.09,17:03
podľa tvojho sortimentu, ale keď si ho upravíš podľa svojich podmienok, tak sa dá.
Orsigo
18.06.09,09:44
Mam otázočku, potrebuje mat veduci potravin vystudovanu daaku skolu alebo kurz ? Docital som sa len tomu, ze musi mat hygienicke minimum a zdravotny preukaz, potrebuje okrem toho este nieco ine ?