zuzik29
29.01.08,11:02
Ahojte
mam taku dilemu, minuly rok sme kupili pozemok ktorý bol hrozne zarasteny trním a chraštím a vsetkým mozným. Po mesiaci sa nam to podarilo ako tak upravit, prisiel bager , zarovnal teren, vybavili sme vodu a elektriku. Na konci pozemku som zasadila travu. Ostatny teren je z casti zaburinený a sčasti holý. Chcela by som čím skor nasadit trávu, aby sa mi nerozmnozila burina hned zjari, su tam pichliace a vselico. Lenže kedy uz možem sadiť trávu? Chcem predbehnuť burinu:), kedy mam teda sadit?
vieroslava
29.01.08,10:19
Môj manžel pravidelne sadí trávu v septembri, októbri, už asi tretí rok a aj napriek všetkým negatívnym prognózam mu tá tráva prežije a v dalšom roku je celkom pekná.
Ja skôr vidím problém v tom, že ak ste mali dosť zaburinený pozemok, ešte by som asi rok počkala, likvidovala burinu, ktorá narastie, ale dostatočne včas, aby nevybehla do semena, lebo sa vám môže stať, že pomedzi peknú trávičku vám bude rásť burina z minuloročného vysemenenia sa.
Leila2006
29.01.08,10:26
Ja skôr vidím problém v tom, že ak ste mali dosť zaburinený pozemok, ešte by som asi rok počkala, likvidovala burinu, ktorá narastie, ale dostatočne včas, aby nevybehla do semena, lebo sa vám môže stať, že pomedzi peknú trávičku vám bude rásť burina z minuloročného vysemenenia sa.

Tomu sa dá predísť, aspoň nám sa to tak podarilo, že trávu treba potom veľmi často kosiť a burina vykape. Samozrejme nebude potom z toho úplne super anglický trávnik, ale burina tam rásť nebude. Ale ak chcete ozaj krásny trávniček, tak by tú burinu bolo treba vyničiť úplne a až potom siať trávu.
Bionda
29.01.08,10:48
Ja by som radila počkať so sadením trávnika, kým vyjde burina a ju postriekala prostriedkami, ktoré ničia buriny, event. dá sa aj zasadiť trávnik- potom stále zalievať, aby neuschli semená a potom keď vyjde tráva tak kosiť a tiež postriekať postrekom, ktorý vyničí len burinu a tráva zostane zachovaná.
zuzik29
29.01.08,12:33
asi budem musiet teda vela kosit, chcem ju zasadit uz tento rok, lebo inak tam je dost blato, a radsej nech tam rastie
ako-taka trava ako sama burina.Burinu co prezila zimu zlikvidujem , horsie je to ak je nejaka v zemi. Mam male deti, a furt su zablatene, takze to musim riešiť. Dakujem a pekný den prejem.
petmar
30.01.08,13:31
Môžem poradiť ekologický vynález na zničenie buriny - zakryť miesto, kde chceme mať pekný trávnik alebo hriadku starou podlahovinou -PVC, guma alebo podobným nepriedušným materiálom. Za mesiac-dva je po všetkom čo tam rástlo a začíname znova , založiť hriadku či trávnik z vybraných druhov...:)
Bionda
30.01.08,15:25
Určite všetci čo ste sadili trávnik mi dáte za pravdu , že i tak v tom trávovom semene je tiež burina, ktorá sa kosením a rozrastaním trávy postupne vyhubí. Ale naozaj tie postreky proti burine sú účinné a tráve neublížia.
jamis
30.01.08,15:33
Odporúčala by som vysiať trávnik hneď na jar, tak v priebehu mesiaca marec - apríl. Záleží od počasia. Nie neskôr, lebo pri veľmi teplom počasí umí vzchádzajúca trávička zahorieť. Zem pod trávnik hlboko nerylovať, len mierne skopať a urovnať. Burinu vyničíš častým kosením a trvácnu burinu potom ,až bude trávnik dobre založený, postrekom.
Semanova.Lubica
08.02.08,17:23
najlešie je výsadba trávy v máji
Tanče
08.02.08,18:09
Plne súhlasím s Biondou. Overené, že najlepšie je najprv použiť totalny postrek na rastliny. Burina začína rasť hneď prvá od skorej jari. Vyčkajte nech jej vzíde čo najviac, aby mala aspon 3-4 lístky a postriekajte ju. Postrek sa vstebáva cez listy, prechádza do koreňov a zelina "vykapína" od koreňa, takže tá istá už nenarastie. Potom za nie veľlmi suchého počasia vysejte trávičku, najlepšie ak je pod mrakom. Ak by prerastala nevyničená zelina, použite selektívny postrek, ktorý ničí dvojklíčnolístkové buriny, trávu neničí. Keď má trávička asi 7 cm. pokoste ju, najlepšie ručne ostrou kosou. (trávička je ešte slabučká a podtlak z kosačky ju môže vytrhať aj s korienkami) Ďalšie kosenie môže byť už kosačkou.
Doporučujem semeno trávy nenechávať voľne na povrchu ale ho zasypať vrstvičkou zeminy 1. nevyzobajú ho vtáky 2. nevyschne tak rýchlo ak by pripieklo slniečko. A nezabudnúť dobre povalcovať a pravidelne polievať ak je teplo, ale pozor! nevyplavovať, takže polievať jemným kropením. A samozrejme nechodiť ešte po ňom!
Aby trávička rýchlo hustla, treba ju poctivo kosiť už pri výške 7 cm na 3 cm (ak máte rovný povrch, ak nie, tak si môžete narobiť vyholený lysiny), čo na jar môže byť aj každých 5 dní! Aj hnojenie trávičky narobí zázraky, tráva zhustne krásne sýto zozelenie, a na takej je radosť sedieť detským riťkám. (a nie len detským)

Pre vzídenie trávičky je dôležité, aby nebolo horúco a slnko ju nevysušovalo. V takom počasí niekedy nepomáha ani časté polievanie, lebo semeno dostáva tepelné šoky (hoprúce slnko a studená voda) a nevzíde. Takže ak je pod mrakom, je jedno či je marec, máj, alebo jun, aspon 7-10 dní, tak máte vyhraté.
Pekný trávnik = pekná makačka!
Robko Picko
08.02.08,18:40
Inak suhlas s Tanče.

V prvom rade sa travnik seje. Agrotechnicke terminy su 2 jar a jeseň. Ak beriem v uvahu tuto zimu a tvoju polohu v pohode mozes zacat 15.marca ked chces chytit jar ale ja by som skor odporučil perfektnu pripravu podkladu t.j. oštrenie totalnym herbicidom 2*, vyrovnanie, zhutnenie pody odstrenenie kamenov dokladne zavalcovanie- nasledny výsev, vypieskovanie pravidelna zalievka osetrenie selektivnym herbicidom, prva kosba vretenovou kosackou dalsie valcovanie, zalievka, kosba atď atď. Kvalitny travnik je mnozstvo prace a vedomosti, prip. keď mas dost penazi neriskuj skus pokladku hotovych kobercov.
rob999
23.02.08,20:16
S výsevom trávnika počkaj do apríla-mája. Predtým totálny herbicíd min. 2 krát, vždy po vzídení buriny. Potom vysievaj trávnik do pripravenej pôdy. Ja budem časť trávnika robiť aj túto jar. Podstatné je následné valcovanie.
Odborníci síce hovoria, že prvá kosba ručnou kosou, ale chcel by som vidieť kosiť veľké plochy ručnou kosou. Ja to robím normálnou kosačkou a nikdy mi to ešte nevytrhala.
Pravidelné kosenie ničí buriny, no je potrebné použiť selektívny herbicíd na dvojklíčne rastliny, nie každodenná ale výdatná zálievka nie za horúceho slnečného počasia. Najlepšie je polievať skoro ráno alebo neskoro večer a hlavne pravidelne hnojiť. Stojí to veľa peňazí, ale stojí to za to.
Tanče
24.02.08,07:05
S výsevom trávnika počkaj do apríla-mája. Predtým totálny herbicíd min. 2 krát, vždy po vzídení buriny. Potom vysievaj trávnik do pripravenej pôdy. Ja budem časť trávnika robiť aj túto jar. Podstatné je následné valcovanie.
Odborníci síce hovoria, že prvá kosba ručnou kosou, ale chcel by som vidieť kosiť veľké plochy ručnou kosou. Ja to robím normálnou kosačkou a nikdy mi to ešte nevytrhala.
Pravidelné kosenie ničí buriny, no je potrebné použiť selektívny herbicíd na dvojklíčne rastliny, nie každodenná ale výdatná zálievka nie za horúceho slnečného počasia. Najlepšie je polievať skoro ráno alebo neskoro večer a hlavne pravidelne hnojiť. Stojí to veľa peňazí, ale stojí to za to.

ja kosím pravidelne 2 x tyždenne ale tie sedmikrásky nie a nie vykapať.....:mad:
tina1
24.02.08,07:13
ja kosím pravidelne 2 x tyždenne ale tie sedmikrásky nie a nie vykapať.....:mad:

Sedmokraske dobre sa dari v chudobnej pode na ziviny a ked ju uz mas vynicis ju iba postrekom.
rob999
10.03.08,11:19
ja kosím pravidelne 2 x tyždenne ale tie sedmikrásky nie a nie vykapať.....:mad:
Ja používam selektívny postrek BOFIX. Ničí všetko okrem trávy. So sedmikráskami nemám skúsenosti (u nás nerastie), no sedmikrásky sa mi zdajú krajšie v trávniku ako skorocel, praslička či púpava a tieto ničí spoľahlivo.
Nedávno som urobil vertikutáciu, čo sa určite prejaví ešte vyššou kvalitou trávnika v tomto roku.
Lucia T.
04.04.08,10:59
mimotemyDobrý deň všetkým. Chcem skúsených poprosiť o radu. Sadili sme trávu. Zem sme skyprili, pohrabali, rozsiali semená a zavalcovali. Večer zalievame. Neskôr som počula, že som mala po rozsiatí trávy ešte zem pohrabať. Ak som tak neurobila - zíde mi tráva, alebo mám ešte raz - po týždni zeminu pohrabať a semiačka tak dostať nižšie pod zem? Budem čakať skorú radu, ďakujem.
Tanče
05.04.08,17:39
mimotemyDobrý deň všetkým. Chcem skúsených poprosiť o radu. Sadili sme trávu. Zem sme skyprili, pohrabali, rozsiali semená a zavalcovali. Večer zalievame. Neskôr som počula, že som mala po rozsiatí trávy ešte zem pohrabať. Ak som tak neurobila - zíde mi tráva, alebo mám ešte raz - po týždni zeminu pohrabať a semiačka tak dostať nižšie pod zem? Budem čakať skorú radu, ďakujem.

trávička vzíde aj tak. len sa môže stať, že vám semiačka budú vtáčence vyzobkávať. Ak to nemáte takäú veľkú plochu, zasypte to v tenkej vrstve zeminou aby semiačka nebolo vidieť.
Lucia T.
07.04.08,04:44
Ďakujem za radu. Vydýchla som si. Skúsim ich zasypať kúpenou zeminou. Pekný deň, Lucia.