malalulu
29.01.08,11:12
Ja viem, že o krátení dovolenky sa už tu toho popísalo veľa, ale nedzovedela som odpoveď na moju otázku:
Pracovníčka išla na MD 1.11.2004 a na RD 16.5.2005.
V roku 2004 je ostalo 61.5 dni dovolenky (pedagogický pracovník má 8 al. 9 týždňov)

V roku 2005 jej program vykrátil 10 dní za RD a ostalo jej 51,5 dňa, takže zostatok k 12/2005 má 51.5 dňa dovolenky.

V roku 2005,2006 a 2007 čerpá RD a nevyčerpaná dovolenka - 51.5 dňa sa jej presúva z roka na rok. (nemá jej v týchto rokoch krátiť ttú dovolenku?)

V decembri 2007 po ukončení RD čerpala 4 dni, potom išla na PN, čiže zostatok v 12/07 je 47,5 dňa.

V januári 2008mi program vynuloval túto dovolenku, ale neverím, že je to správne, lebo v ZP sa hovorí, že túto dovolenku pracovník môže vyčerpať aj po nástupe z RD.
Neviem, kde sa stala chyba.( v programe? Alebo ja si zle vysvetľujem ZP?).
Má nárok pracovníčka na čerpanie tejto dovolenky v roku 2008? Prosím Vás, poraďte mi.
malalulu
30.01.08,06:19
Prosím Vás, pomôžte mim lebo to mám veľmi aktuálne.
Ďakujem
Tweety
30.01.08,06:28
Ja viem, že o krátení dovolenky sa už tu toho popísalo veľa, ale nedzovedela som odpoveď na moju otázku:
Pracovníčka išla na MD 1.11.2004 a na RD 16.5.2005.
V roku 2004 je ostalo 61.5 dni dovolenky (pedagogický pracovník má 8 al. 9 týždňov)

V roku 2005 jej program vykrátil 10 dní za RD a ostalo jej 51,5 dňa, takže zostatok k 12/2005 má 51.5 dňa dovolenky.

V roku 2005,2006 a 2007 čerpá RD a nevyčerpaná dovolenka - 51.5 dňa sa jej presúva z roka na rok. (nemá jej v týchto rokoch krátiť ttú dovolenku?)

V decembri 2007 po ukončení RD čerpala 4 dni, potom išla na PN, čiže zostatok v 12/07 je 47,5 dňa.

V januári 2008mi program vynuloval túto dovolenku, ale neverím, že je to správne, lebo v ZP sa hovorí, že túto dovolenku pracovník môže vyčerpať aj po nástupe z RD.
Neviem, kde sa stala chyba.( v programe? Alebo ja si zle vysvetľujem ZP?).
Má nárok pracovníčka na čerpanie tejto dovolenky v roku 2008? Prosím Vás, poraďte mi.
Nie je to správne, že nárok na D nemá. Nárok na čerpanie D za predch. roky má aj po skončení RD. Ale len tak mimochodom, ak by si sa viac snažila, určite by si odpoveď na svoju otázku našla medzi stovkami a stovkami odpovedí na dovolenku.:)
Chobot
30.01.08,09:12
Ja viem, že o krátení dovolenky sa už tu toho popísalo veľa, ale nedzovedela som odpoveď na moju otázku:
Pracovníčka išla na MD 1.11.2004 a na RD 16.5.2005.
V roku 2004 je ostalo 61.5 dni dovolenky (pedagogický pracovník má 8 al. 9 týždňov)

V roku 2005 jej program vykrátil 10 dní za RD a ostalo jej 51,5 dňa, takže zostatok k 12/2005 má 51.5 dňa dovolenky.

V roku 2005,2006 a 2007 čerpá RD a nevyčerpaná dovolenka - 51.5 dňa sa jej presúva z roka na rok. (nemá jej v týchto rokoch krátiť ttú dovolenku?)

V decembri 2007 po ukončení RD čerpala 4 dni, potom išla na PN, čiže zostatok v 12/07 je 47,5 dňa.

V januári 2008mi program vynuloval túto dovolenku, ale neverím, že je to správne, lebo v ZP sa hovorí, že túto dovolenku pracovník môže vyčerpať aj po nástupe z RD.
Neviem, kde sa stala chyba.( v programe? Alebo ja si zle vysvetľujem ZP?).
Má nárok pracovníčka na čerpanie tejto dovolenky v roku 2008? Prosím Vás, poraďte mi.

Je to skutočne zaujímavý prípad, pretože v zmysle ZP skutočne nárok na dovolenku nemá, teda program správne vynuloval dovolenku. Ide o to, že ona sa vrátila v roku 2007 z RD. Za rok 2007 teda nemala nárok na dovolenku a starý nárok bol 51,5 dňa. V zmysle zákona sa ale stará dovolenka nemôže presúvať do ďalšieho roka, nárok zaniká, môže sa preplatiť len nárok prevyšujúci 4 týždne. Presunúť by sa mohol len nárok z roku 2007.

Ale z logického hľadiska je to nelogické, lebo ona ani keby nebola na PN, tak by nemala možnosť vyčerpať si všetky tie dni. Na takéto "špecialitky" záon nemyslí, neupravuje toto tak podrobne. To sa môže stať ktorejkoľvek žene, ktorá sa vráti z RD na konci roka, keď jej nárok na dovolenku je väčší ako počet prac. dní do konca roka.

Preto myslím, že v takýchto prípadoch by sa malo postupovať asi takto:

1. buď vyčerpať aspoň 4 týždne v tom roku a zvyšok preplatiť
2. porušiť teda pravidlá ZP a umožniť jej čerpanie dovolenky aj v nasledujúcom roku.

Lebo ustanovenie ZP:

"Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky."

ustanovuje len, že si ju vyčerpá po skončení MD alebo RD. Ale nie je napísané, či si ju môže vyčerpať aj v ďalších kalendárnych rokoch. Lebo keby to platilo tak, potom táto žena, ktorá sa vráti z RD v r. 2007 by teoreticky mohla čerpať starú dovolenku aj v r. 2010. Myslím, že by v r. 2008 vznikol dobrý guláš, čo je dovolenka spred RD, čo je dovolenka z roku 2007 (keby sa napr. vrátila 1.11.2007) a čo je dovolenka za rok 2008.

Myslím, že zákon počíta so základnou variantou, že žena sa vráti napr. v roku 2007, v tom istom roku vyčerpá dovolenku, ktorá jej vznikla ešte pred RD a prípadne dovolenku z r. 2007 si prenesie. Je asi len málo prípadov, kedy by žena po návrate z RD mala viac ako 20 dní dovolenky a zároveň by sa vrátila tesne pred koncom roka. Preto myslím, že takéto prípady treba riešiť individuálne, hoci aj v rozpore so ZP tak, aby sa vyšlo v ústrety zamestnancovi.
malalulu
30.01.08,11:00
Chobot, ďakujem za obsiahlu odpoveď, z tvojich odpovedí vidno, že pomôcť chceš.
brčko
30.11.08,18:37
Nadväzujem na príspevok od Chobota s mojou osobnou skúsenosťou. Vlastne súhlasím s jeho názorom a hlavne v tom, že to treba posudzovať individuálne.

Bola som ten prípad, že mi končila RD 25.12.07 a ostalo mi 31dní dovolenky z r.2004+2005. Priznávam, že ma ani nenapadlo, že mi dovolenka môže prepadnúť. Mala som so mzdárkou najprv problém si obhájiť vôbec nárok na dovolenku za čas čerpania MD. Takže potom, ked mi to konečne uznali sme otázku prepadnutia dovolenky akosi vôbec neriešili.

Dovolenku som si začala čerpať, no mala som trochu špecifický prípad v tom, že som si brala v r.2007 eše 2dni neplatené volno z osobných dôvodov (kvôli maximálnemu VZ z DNP- to pre znalých veci ;)) a čerpala v r.2007 teda len 1den dovolenky. Až neskôr z príspevkov, myslím práve od Chobota, mi to o možnom prepadnutí dovolenky koncom roka "došlo"!

No a môj "terajší" názor (ak zase Chobot nevytiahne nejakého žolíka :---): Ak by som bola mzdárka, tak asi sama sebe nechám z tých 31dní starej dovolenky 2dni (za dni čerpania nepl.volna) prepadnúť, lebo som si ich nevyčerpala a mohla som.
Zvyšok dovolenky som si čerpala v 1-2/2008. No tiež to nebolo súvisle, ale som medzitým odpracovala cca 8dní. Takže tiež neviem, či by som to ako mzdárka zamestnankyni nestrhla z nároku na dovolenku. :confused::rolleyes:

Nejako ma to netrápi, lebo mi znovu vznikol nárok na dalšiu dovolenku (som na MD) a aj tak už o nu prídem, lebo firma sa bude rušiť (platobná neschopnosť) a žiadne peniaze za zvyšok dovolenky ani odstupné neuvidím. :(

No celkom by ma zaujímal váš názor, ako by ste to ako mzdári vyriešili. :)
Za názory vopred dakujem