Ruzickova
14.03.05,12:57
Prosím poradte mi. Mám priateľku, ktorá mala v roku 2004 príjem zo závislej činnosti na Slovensku a od mája do októbra začala pracovať v ČR. Ako má prepočítať jej mesačnú výplatu a ako má vyzerať dan.priznanie.Dakujem.
darinasv
14.03.05,20:24
Ak má potvrdenie o zdaniteľnej mzde z ČR, treba ho prepočítať priemerným kurzom za tie mesiace, v ktorých bola mzda vyplatená. t.j. mzda za máj bola vyplatená v júni - priemerný kurz za mesiac jún. Potom sa uvedie do daňového priznania v §5 spolu s príjmom v SR.

Ak nemala iné príjmy, podá si daňové priznanie typu A, do r. 36 uvedie základ dane z r. 35 t.j. spolu z ČR a SR, odpočíta si 80832, dostane základ dane na r.40.
Vypočíta daň 19%. V r. 45 uvedie základ dane z ČR a počítaš ďalej podľa riadkov v DP.(r.45:r.40 x 100) , potom r.41x47 : 100 - dostaneš, koľko zo zaplatenej dane v ČR môžeš započítať a vypočítaš daňovú povinnosť v r. 50.
Na záver si odráta preddavky zaplatené v SR


Prosím poradte mi. Mám priateľku, ktorá mala v roku 2004 príjem zo závislej činnosti na Slovensku a od mája do októbra začala pracovať v ČR. Ako má prepočítať jej mesačnú výplatu a ako má vyzerať dan.priznanie.Dakujem.
gulas
14.03.05,20:30
ja by som sa na danovom urade v prvom rade informoval ci je zamedzenie dvojitemu zdaneniu prijmov medzi CR a SR vzajomne ak ano tak z toho vyplyva ze ten prijem v CR treba uviest ale danova povinnost bude nulova a len ostava vysporiadat dan za tie mesiace co pracovala na slovensku
Zuzka
14.03.05,21:14
Robím daň. priznanie FO, ktorej za r. 2004 vychádza strata. Keďže si žiada od banky hypotekárny úver, samozrejme potrebuje mať zisk, aspo vo výške 150 tis. Riešil niekto z vás takýto problém? Podotýkam, že FO je platiteľom DPH. :confused:
Zuzka
15.03.05,06:43
Nikto z vás nemal daňovníka, čo chcel zo straty mať nakoniec zisk?
Ruzickova
15.03.05,06:49
A kde nájdem ten priemerný kurz. dAkujem za každú radu.
Zuzka
15.03.05,06:52
www.nbs.sk, sú tam okrem denných, mesačných aj priemerné kurzy
Ruzickova
15.03.05,12:34
Priemerné kurzy sa berú teda za každý mesiac, ak má mzdu za máj prepočítava sa priemerným kurzom za jun,nakoľko bola vyplatená v júni a tak dalej. Chápem to dobre? A prepočítavam hrubú mzdu, poistné a zrazenú daň? Nezdanit. minimum si uplatnuje v plnej výške 80 832 Sk?
Ruzickova
16.03.05,05:23
Prosím pomôžte.
Livia2
17.03.05,09:46
Priemerné kurzy sa berú teda za každý mesiac, ak má mzdu za máj prepočítava sa priemerným kurzom za jun,nakoľko bola vyplatená v júni a tak dalej. Chápem to dobre? A prepočítavam hrubú mzdu, poistné a zrazenú daň? Nezdanit. minimum si uplatnuje v plnej výške 80 832 Sk?
Priemerným mesačným kurzom sa prepočítava príjem a poistné. Daň sa prepočítava priemerným ročným kurzom. Áno, má nárok na plnú výšku 80 832.

V mojom prípade som nemala potvrdenia na mesačné príjmy, len potvrdenie o zdaniteľnej mzde za rok, na radu z DÚ som urobila z priemerných mesačných kurzov priemer a ten som použila na prepočet hrubej mzdy a poistného. Tak mi poradili tetušky z daňového úradu. Dúfam, že dobre ...