Ikan
29.01.08,13:59
Dobrý deň, chcem sa spýtať na Váš názor. Vo firme tankujeme do aút, na ktoré máme zaplatenú daň z MV. Mesačne uplatňujeme DPH za natankované pohonné hmoty. Nakoľko sa nevedú evidencie jazd, chcem sa opýtať či je možné tieto natankované poh.hmoty - analytika na 501 označiť ako nedaňové a teda prip.položku ak bolo uplatňované DPH. Ďakujem za názor.
Ikan
29.01.08,13:40
Nikto nevyjadrí svoj názor?
Zoltán Kovács
29.01.08,13:41
Môj osobný názor je, že z nedaňových nákladov (výdavkov) by sa ani DPH nemalo uplatňovať.
Milan Benka
29.01.08,13:48
Dobrý deň, chcem sa spýtať na Váš názor. Vo firme tankujeme do aút, na ktoré máme zaplatenú daň z MV. Mesačne uplatňujeme DPH za natankované pohonné hmoty. Nakoľko sa nevedú evidencie jazd, chcem sa opýtať či je možné tieto natankované poh.hmoty - analytika na 501 označiť ako nedaňové a teda prip.položku ak bolo uplatňované DPH. Ďakujem za názor.

Problémom vo vašom prípade môže byť preukázanie súvislosti spotrebovaných PHM v súvislosti s podnikaním. Na toto preukázanie slúži evidencia jázd. Ak dokážete iným spôsobom preukázať spomínanú súvislosť, tak to máte OK.
Johanka
29.01.08,13:49
Odpoveď by som hľadala inde - používajú sa MV na podnikanie, na dosahovanie zdaniteľných príjmov ? Ak áno, prečo sa nevedie evidencia ?
Medzi nami, keby som na 501 účtovala a DPH uplatňovala len tým, ktorí si vedú poctivo knihu jázd, moc by som sa nenarobila :rolleyes:.
Milan Benka
29.01.08,13:50
Môj osobný názor je, že z nedaňových nákladov (výdavkov) by sa ani DPH nemalo uplatňovať.

Nemôžem súhlasiť s citovaným.

Napr. pri spotrebe PHM ostáva nárok na odpočet z nadlimitnej spotreby, aj keď táto je v konečnom dôsledku nedaňovým nákladom.
Zoltán Kovács
29.01.08,13:52
Nemôžem súhlasiť s citovaným.

Napr. pri spotrebe PHM ostáva nárok na odpočet z nadlimitnej spotreby, aj keď táto je v konečnom dôsledku nedaňovým nákladom.

S týmto súhlasím. Ale z otázky som pochopil, že z dôvodu nevedenia evidencie jázd chcú tankované PHL - ako "celý balík" preúčtovať na nedaňové náklady. V účtovníctve neostane žiadny náklad na PHL.
Milan Benka
29.01.08,13:56
S týmto súhlasím. Ale z otázky som pochopil, že z dôvodu nevedenia evidencie jázd chcú tankované PHL - ako "celý balík" preúčtovať na nedaňové náklady. V účtovníctve neostane žiadny náklad na PHL.

To, že niečo preúčtujem na nedaňový náklad neznamená, že v účtovníctve neostane žiaden náklad. Stále to v účte bude figurovať na 501-tke AE-nedaňový.

Preúčtovanie celého balíka na nedaňový náklad však nerieši problém v zadaní. Doporučujem hľadať iný spôsob naplnenia dikcie zákona.
Ikan
29.01.08,13:57
Áno , je to tak myslené ako spomína Smith, snáď len dodám, že sa týmto chcú znížiť náklady.
Zoltán Kovács
29.01.08,13:59
To, že niečo preúčtujem na nedaňový náklad neznamená, že v účtovníctve neostane žiaden náklad. Stále to v účte bude figurovať na 501-tke AE-nedaňový. Isteže ostane v účtovníctve, mal som na mysli daňový dopad.

Preúčtovanie celého balíka na nedaňový náklad však nerieši problém v zadaní. Doporučujem hľadať iný spôsob naplnenia dikcie zákona.

Aj takéto rozmýšlanie (vyhodiť z nákladov PHM) je jedným z možných "riešení" nevedenia evidencie jázd. :D
Milan Benka
29.01.08,14:02
Áno , je to tak myslené ako spomína Smith, snáď len dodám, že sa týmto chcú znížiť náklady.

Nie je povinnosťou daňového subjektu uplatniť si oprávnený náklad, jeho povinnosťou je priznať zdaniteľné príjmy.

Účtovne si náklady neznížia, znížia si ich iba daňovo - formou pripočítateľných položiek k základu dane.
Johanka
29.01.08,14:03
Áno , je to tak myslené ako spomína Smith, snáď len dodám, že sa týmto chcú znížiť náklady.
Môžem to chápať tak, že priniesli balík bločkov na PHL a ty si o tom myslíš svoje :) ? Neviem, či je úlohou účtovníka odsledovať pohyb všetkého možného aj nemožného vo firme, kde si buď zamestnaná alebo ako dodávateľ služby ...
Zoltán Kovács
29.01.08,14:11
V konečnom dôsledku neviem aká by bola argumentácia pri prípadnej daňovej kontrole na otázku: Prečo ste neuplatnili do daňových nákladov PHL, keď ste dph nárokovali na vstupe?
Milan Benka
29.01.08,14:40
V konečnom dôsledku neviem aká by bola argumentácia pri prípadnej daňovej kontrole na otázku: Prečo ste neuplatnili do daňových nákladov PHL, keď ste dph nárokovali na vstupe?

Viď §21 zák. 595/2003 Zz. - Daňovými výdavkami nie sú výdavky ( náklady), ktoré ...................., výdavky, ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej ............
Ikan
29.01.08,16:41
Všetkým vám ďakujem za príspevky, som "zamestnaná" a teda som povinná plniť príkazy mne vyplývajúce zo závislej činnosti. Potrebujeme znížiť stratu a hľadáme možné riešenia.
mudroš
01.02.08,14:54
Myslím si, že problematika DPH nesúvisí s daňou z príjmu.
Nárok na odpočítanie DPH je z prijatých zdaniteľných plnení, ktoré sa používajú na dosahovanie uskutočnených zdaniteľných plnení (podliehajú DPH na výstupe).
Ak teda neviem preukázať, že som PHM použil na uskutočnenie zdaniteľných plnení (napríklad som PHM použil na súkromné jazdy), nemám nárok na odpočítanie DPH na vstupe.
Nárok teda nemám z tohto dôvodu a nie preto, že išlo o nedaňový náklad z hľadiska dane z príjmu.